Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2015., 18:52   #581
Quote:
Povratnik15 kaže: Pogledaj post
Postovani, zamolio bih Vas za savijet...

Davne 1998. otac moje vjencane supruge prepisao je na nju stan u kojemu smo zivjeli sa njime i na koji smo se tada i uknjizili. Supruga ima dvije sestre sa kojima je u korektnim odnosima ali njen otac nije i on bi htio da mi nakon njegove smrti zadrzimo pravo na stan bez mogucnosti potrazivanja nuznog dijela od strane dvaju zeninih sestara.
Mena zanima kojom procedurom bi mi mogli zastititi vlasnistvo nad stanom?
Da li je moguce sa zeninim ocem potpisati neku vrstu dozivotnog / dosmrtnog uzdrzavanja posto je stan vec u nasem vlasnistvu.
Ili je jedini nacin zastite imovine povratak vlasnistva zeninu ocu i realizacija jednog od ugovora?

Unaprijed se zahvaljujem...
ako je stan u vašem vlasništvu onda nemaju od koga potraživati nužni dio jer stan nije i neće biti dio ostavinske imovine oca.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 02:24   #582
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Pise li igdi da je odvjetnik sastavljao...
blesavo pitanje..
al dal kasnije to sto je odvjetnik sastavljao ima nekakvu jaču težinu u slucaju da druga osoba, potencijalni nasljednik pozeli pobit ugovor?

inace u fazi san prikupljanja informacija
usla sam u javnog biljeznika i cijena 4500kuna
e sad ako sam skuzila cijena u odvjetnika je 1000kuna........... + 350 ili 500 na sudu..
+ ako ima jos kakva sitnica.. uglavnom ogromna je razlika
4500kn je trebala biti ukupna cijena... a stan ima 40 kvadrata ...
i nije bas u luksuznom dijelu niti u centru grada.. ona je to meni na kalkulator izracunala.
ja san rasirenih ociju sokirana otisla ca hahah
jos mi je rekla da je to jeftino i da bude li odvjetnik sastavljao a ona ovjervala da ce me skuplje doc

prema tome varijanta odvjetnik 1500kn + sud 300kn .. je ok... dok je do 2000kn.. kad uspoedim sa ovim 4500kn
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 05:35   #583
Bok, nasljedio sam od staroga kuću u kojoj on trenutno živi i plaća sam sebi režije. Je mogu prodat s njim unutra?
lol
bavans is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 13:26   #584
Quote:
bavans kaže: Pogledaj post
Bok, nasljedio sam od staroga kuću u kojoj on trenutno živi i plaća sam sebi režije. Je mogu prodat s njim unutra?
lol
a sta sa starim?
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 14:52   #585
Ne znam, pitam ako može u paketu.
bavans is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 15:24   #586
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
ako je stan u vašem vlasništvu onda nemaju od koga potraživati nužni dio jer stan nije i neće biti dio ostavinske imovine oca.
ovo nije točno; darovi učinjeni nasljednicima se uracunavaju u njihov dio tako da, ako nema druge vrijedne imovine u ostavini, ostali nasljednici imaju pravo na nužni dio.

Plan o raskidu darovanja i sastavljanju ugovora o doživotnom zvuci ok.
Međutim ako su sestre u dobrim odnosima, postoji i ugovor o raspodjeli imovine za života ostavitelja. Njega zaključuje ostavitelj i svi nasljednici istog nasljednog reda i onda niti nema ostavine. Ovo pisem zato jer sam vidjela primjera gdje se ostali nasljednici osjete povrijedenima jer ih se ugovorom o doživotnom/dosmrtnom izigralo pa podivljaju. Iako u startu možda ne bi. Ali to je na vama da procijenite.
RobCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 15:30   #587
Quote:
RobCat kaže: Pogledaj post
ovo nije točno; darovi učinjeni nasljednicima se uracunavaju u njihov dio tako da, ako nema druge vrijedne imovine u ostavini, ostali nasljednici imaju pravo na nužni dio.

Plan o raskidu darovanja i sastavljanju ugovora o doživotnom zvuci ok.
Međutim ako su sestre u dobrim odnosima, postoji i ugovor o raspodjeli imovine za života ostavitelja. Njega zaključuje ostavitelj i svi nasljednici istog nasljednog reda i onda niti nema ostavine. Ovo pisem zato jer sam vidjela primjera gdje se ostali nasljednici osjete povrijedenima jer ih se ugovorom o doživotnom/dosmrtnom izigralo pa podivljaju. Iako u startu možda ne bi. Ali to je na vama da procijenite.
Kakve to ima veze, ako je vlasnik, je vlasnik i amen.
bavans is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 13:19   #588
Molim savjet, mama se odlucila meni ostaviti stan, brat i sestra ce se navodno sloziti s tim. E sad, Ako napravimo ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju, da li bi se ja tada zastitila da se nakon majcine smrti ne potrazuje nuzni dio od brata ili sestre?
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 13:39   #589
Da.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 13:39   #590
odeš kod bilježnika sa mamom i supotpišete ugovor o dosmrtnom uzdržavanju- mislim da bilježnici imaju šprancu i to ti je to
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 17:29   #591
Zekoslav, kanjar hvala na odgovoru
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:33   #592
može mi li netko reći gdje se sastavlja ugovor o doživotnom uzdržavanju a da on bude valjan. Kod javnog bilježnika ili na sudu
gr0407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:59   #593
Quote:
gr0407 kaže: Pogledaj post
može mi li netko reći gdje se sastavlja ugovor o doživotnom uzdržavanju a da on bude valjan. Kod javnog bilježnika ili na sudu
najpraktičnije ti je otići kod bilježnika i takov ugovor je javan, ukoliko je osoba koja daruje svjesna, a možeš otići na stranice legalis da se bolje upoznaš
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 12:17   #594
Jeftinije ti je na sudu.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 13:25   #595
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Jeftinije ti je na sudu.
Još jeftinije prepisat od nekog koji ima ugovor već
Ovjeravanje je na općinskom sudu mjesta gdje je nekretnina u prisutnosti obje strane.

sretno.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 01:53   #596
evo i mene sa jednim teškim slučajem i samo tražim mišljenje o mogućnosti ništetnosti. Uglavnom imam muževog oca sa kojim je moj muž živio u stanu koji su dobili on i njegova mama. Mama mu umire dok je bio maloljetan, nastavlja živiti sa tatom, stan je u međuvremenu privatiziran jer je bio društveno vlasništvo. Kad smo se nas dvoje oženili odlazimo u podstanare, kasnije kupujemo svoj stan ali cijelo vrijeme skrbimo o njegovom ocu, koji sad vec ima preko 80 godina. Stan je oporukom ostavio sinu. U međuvremenu imama dvoje djece ine mogu svaki dan nositi jesti i cistiti stan, odlučujemo se preko oglasa naći gospođu koja ce mu 2,3 sata na dan dolaziti skuhati i malo počistiti i to plaćamo na crno naravno. Nakon 3 mjeseca on nju zeni jer ona nema mirovine a on ima veliku 5500 kn, sa tim da se ona odrice ikakvog prava na stan. Sve nakon toga je isto, zajedno skrbimo, u međuvremenu ona oboli od karcinoma, pomažemo i njoj, vozimo je na kemoterapije, njemu nasli privremeno drugu ženu da kuha i cisti. Ona se opravila nastavila sa svojim poslom i sad doznajemo da je sa njim potpisala ugovor nekoliko mjeseci prije smrti o doživotnom uzdržavanju, on tada ima 91 godinu a ona 60, te je on lošeg zdravstvenog stanja. Cijelo ovo vrijeme mi skrbimo o njemu, renoviramo stan, kupujemo sve sto treba a ona glumi milu i dragu gospođu. U imovinu spada i grob muževe mame koju je njegov otac neizmjerno volio i to nam je dokaz nama kao obitelji da nije bio svjestan što potpisuje jer joj taj grob ne bi nikad dao pošto nikad nije bilo govora da ce se sa njim pokopati. Ona sad nas ucjenjuje sa tim grobom na kojem je prvi zadnji put bila na pokopu, koji smo mi platili iako smo kasnje u ugovoru vidjeli da je to ona se obavezala napraviti.Svi albumi, slike i uspomene mog muža su jos u tom stanu jer se nikad nije odjavio sa te adrese a ona sad ne dopušta da išta uzme. Eto jedne tužne priče kako su ovi ugovori legalna pljačka starih ljudi. eto molim malo komentara pošto znam da nemamo mnogo šanse jer je sve jako dobro isplanirala i obavila.
proficka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 02:28   #597
Kada stariji covijek zeni mladu zensku obicno je to prijevara s zenske strane koja zeli materijalno profitirati. Nije ni prvi, a nece ni bit zadnji stariji muskarac kojeg ce neka zenska preveslati. Uglavnom zena se nikad neudaje za starijeg muskarca, ako nema racunicu !

Vi ste pogrijesili sto ste uopce trazili nekakvu zensku nerazmisljajuci da ce ga zenska iskoristiti. Trebali ste naci stan blizu njegovog stana tek toliko da imate bar na sat dva vremena na dan svratiti da mu donesete jesti i eventualno nes sitno pospremiti. A ovako ste ti i muz skup s djecom zbog lijenosti i nemara ostali bez svega.
Ako ste imali vremena vozat zensku na kemoterapije i jos se brinut i za staroga onda nemozete reci da niste imali vremena se brinut samo za staroga bez zenske.

Ti si zensko i ti si trebala znati da zene koje se zalijepe za starijeg muskarca nisu se zalijepile iz ljubavi prema njemu kao osobu nego prema njegovom materijalizmu !

Znam jednu poznanicu koja je imala identican slucaj kak tvoj i ona je odmah skuzila da baba nesto muti s starim covijekom i odmah ju je otijerala. A starom je zaprijetila da ako se ona vrati vise ga nitko nece dolaziti posijecivat ukljucujuci i unuka kojeg je obozavao. Naravno, stari se bio na sve to prepao i nije vise dao da se ta zenska mota oko njega pa ju je i on stijerao. A ta baba je na koncu izvisjela.

Naravno znam isto takav los slucaj kak tvoj. Sin potrazio zensku da se brine za oca jer je majka umrla, pa je skoro ostao bez stana jer se zenska udala za njega. Drugim rijecima trebalo je na kraju tu zensku otplatiti u nekoliko desetaka tisuca eura da mu ostane stan.


Ukratko kada stariji muskarac zeni mladu zensku tada je tu upitanju prijevara koju je zenska osmislila. Odnosno zena hoce materijalno profitirati.



Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 12:53   #598
ma znam ja sve to sto si Sas naveo ali nije tako jednostavno. Stari nije nikako htio iz svog stana, koji je jednosoban, zelio je rucak tocno u podne, jer nakon toga ide popodnevna fjaka, sve je to bilo ok, nije htio nikome ostavitit imovinu dok je ziv da ne bi ga netko prevario ha ha, ali mi nismo ni forsirali, oporukom je ostavio nama, cak se na nju zalio da je gruba prema njemu i plakao a kad smo govorili da cemo naci neku drugu nije nikako dao, cak je zaboravljao da smo je nasli preko oglasa nego je mislio da mu je prava zena. ja bi se pomirila sa tim da je to bilo prije 2,3 godine i da je on to svjesno napravio ali on kad je potpisao u to vrijeme vec nije mogao hodati sam, mi smo ga dolazili izvesti van, a ona je i dalje dolazila na par sati. Ja ne mogu vjerovati da zakon dopusta da jedan javni biljeznik procjenjuje da li je starac od 90 godina svjestan sto potpisuje. Samo taj grob je znak da nije bio, nikad ga ne bi njoj prepisao. u uredenoj zemlji nema sanse da se to napravi bez kontrole socijalne službe.
proficka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 17:44   #599
Ma mogli ste mu navecer donijet hranu i reci da drugi dan u podne samo podgrije na 10min i nek jede kak oce. A ovo da sad on hoce ovako onako, samo velis nece ici jer radis i nema ti ko donijeti jesti i to je to. Kak se priviknuo na ovu babu koja ga je preveslala, prevarila i sad ga maltretira kak oce, tak bi se i na vas priviknuo da jede rucak npr. u 16h jer eto nema izbora jer radite pa nemozete prije donijeti jesti ak nezeli podgrijati, i amen.
I kad vidite da se vise nedize iz kreveta samo ga proslijedite u dom i to je to.

Stari muskarac koji ima dobar materijalni status nesmije vidjet nikakvu babu jer ce ga preveslat lijepi rijecima, ko smrkavo malo neinteligentno dijete kojem obecas da ces dati cokoladicu od 80g da napravi to i to za sto je inace protiv toga. Ili na grubim rijecima jednostavno zapovijedas pa se bude usro i napravit ce i bez te male nagrade, cokoladice od 80g koju mozes kasnije dat da ga pohvalis pa se bude na to jednostavno poveselio. I vec drugi puta slusa kak hoces.
Znam za to i uzivo od blize okoline i preko prepricavanja. Par staraca je bilo bahato i bezobrazno pa su se lako usrali/popustali pred jacim od sebe u karakteru.

Bas imam jedan primjer starca koji obozava starinske kolace kak je orehnjaca i makovnjaca naravno da je bio tezak i tvrdoglav nemre hodat okolo vec se drzi stana, da nevelim da je jos i pijan. I sad svekrva veli oces orehnjacu i makovnjacu, on se poveseli i kaze da i mam starac popusti u pol stvari koje je stopirao kad mu donese te kolace i obeca da ce mu redovito donositi kolace. Naravno ona kupi gotove kolace u pekari/konzumu naravno ne bas svaki san vec svakih par dana i onda raspakira iz najlon vrecice i zapakira doma u alu foliju kao da je doma napravila kolace. Znaci cak ih nenapravi vec kupi.

Cak imam i jedan primjer pokojnog kuma koji je preminuo u 50-ima nije mogao nikamo zbog multipa skleroze. I onda kad god se posvadio s svojim rodakom tako je rodak rijesio problem svade da mu je drugi dan donio madarice plus izvinuo se na svadu, pa je ovaj reko nema problema zahvalio se na kolacima i lijepo su se druzili do slijedece svade i pomirbe preko kolaca i izvinjavanja. Naravno rodak je jos prije toga izmuzo posudbom par tisuca eura od njega zbog cega su se i svadali, na koncu novac nikad nije bio vracen. A njegov sin je izvisio odnosno ostao bez tih par tisuca eura jer mu otac nije vjerovao, a sin nije znao kako treba snjime upravljat kak je upravljao rodak.
Ako mos preveslat covijeka u 50-ima onda mos i starca u 70, 80 i 90-ima.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 14:01   #600
Moj problem je sljedeći, sada pokojna baka mi je ugovorom o doživotnom uzdržavanju ostavila kuću koju sam trebao dobiti nakon njezine smrti. Na isti dan je napravila oporuku kod javnog bilježnika. Baka je možda četiri godine prije sastavljanja oporuke i ugovora neki napad senilnosti te je završila u bolnici. Godinu poslije redovni pregled stanje se popravlja. Dvije godine kasnije od napada stanje još bolje nego lani da bi treće i četvrte godine po nalazima bila potpuno zdrava. Long story short moja teta nas je dala na sud da je baka bila senilna i da smo izmanipulirali s njom a oni se koriste jednim prostorom te kuće u kojoj imaju trgovinu. Oni nisu zakinuti jer su dobili ugovorom drugu kuću, manju ali s dosta okućnice. Šta da radim?
MILAN AS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.