Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2004., 00:56   #1
Ekcem

K. je dobila strasan ekcem,preko cijelog lica
pocelo je prije 7 dana s sitnim osipom,pa svakim danom sve gore...odvela sam je pedijatru,pa dermatologu i dijagnoza je ekcem.
dali su joj neku mast koju mazem vec peti dan,a ni traga poboljsanju,sitne tockice prerasle su u crvena polja,suha s naznakom na krasticu.
Kako sam bila zbunjena kod dermatologa,nisam ocekivala nikakvu dijagnozu sem "osip" zaboravila sam da pitam...sto je to ekcem...kako...zasto
I sada prosvrljam malo po netu i tako se obeshrabrim procitanim tekstovima...pa ceka nas duga borba da ga saniramo.

Navodno uporabom krema samo se donekle smiri,al vrlo brzo se ponovo vraca i vraca...al...pa njoj je cijelo lice u tome...tako sam tuzna...promatram je kako je svrbi jer stalno mase rukicama po licu...a neznam kako da joj pomognem.

jos procitam da su djeca s ekcemom sklona bronhitisu i alergijskoj astmi i stajaznamveccemu..

do veceras nisam ni znala o cemu se radi.

ima li ko slicna iskustva,ima li koji lijek ovome...medicina,alternativa,babske price...sve cu da probam
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 01:08   #2
Pa nije to tako strašno
Ja sam od malena sklona alergijama i ekcemima, zadnji ekcem sam imala prije tri godine i to preko cijelog trbuha, od ispod pupka do cica, kad me doktorica vidila je rekla 'en te Bože šta je ovo' To je stvarno izgledalo strašno a mackala sam sigurno dvadesetak dana i još nekih mjesec-dva imala fleku. Treba vremena jebiga, nemoj očekivat od dva mazanja da će proći.

I nažalost, djeca su mi izgleda naslijedila tu preosjetljivost
Ali primjećujem kod sina, što je stariji sve se rijeđe pojavljuje. On je kao beba nekoliko puta imao ekcem, također na licu.
A moja K često ima fleke na obrazima, mislim da to nije ekcem ali isto izgleda ružno, bude joj crveno takoreći ko krv i užasno suho i hrapavo na dodir. mažem ju s Tridermom i odlična je. Možda je i ekcem, ne znam, nemam koga pitati jer doktoru više ne idem.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 01:10   #3
Re: Ekcem

Quote:
Samantha kaže:
mast koju mazem vec peti dan,
ovo mi je promaklo
peti dan i niš?
A kako se zove mast?
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 01:19   #4
neznam,napravljena u apoteci pa tako da na kutiji ne pise nista.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 01:21   #5
evo uspijevam nesto razaznat s nalaza dermatologa

mast Elocom i jos nesto kao "gulsom"
ovo drugo nisam sigurna.necitko je
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 01:42   #6
I ja sam njima mazala s Elocomom, ali ne napravljeno nego mast u tubici oriđiđi. A sada njoj mažem s Triderm, jako dobra.

Ali stvarno mi nije trajalo pet dana , nakon dva-tri dana se već vidi boljitak i jednom i drugom.

Eh da, još mi je dr rekao da te dvije kreme ne smijem zloupotrebljavati, namazati najviše tri puta dnevno u početku a kasnije dva puta.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 02:05   #7
da receno nam je da mazemo dva puta dnevno,nisam pitala razlog...al citam sad zbog kortikosteroida...koji kulac,palac je to?
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 02:09   #8
ma bas me buni ovo sto joj ne pomaze nakon 9 mazanja...
sve se nadam da je dermatolog pogrijesio dijagnozu.

dan prije nego se to pocelo pojavljivat u vidu sitnog osipa...jedna prijateljica poljubila je u lice i ostalo je na njoj kilo sminke koju je potom prstima pusaca razmazala i utrljala u lice.
Da ne pisem kako sam popizdila...pa se sve tjesim da je to alergija i posljedica toga,a da doktor pojma nema.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 02:13   #9
Mojoj se isto pojavila takva fleka na obrazu ove zime, bas kao sto Tija opisuje i doktor je rekao da je mali ekcem. Ali ovdje bas ne dijele olako kortikosteroide, pa su mi samo rekli da mazem s nekom vlaznom kremom (i preporucili Aquaphor za djecu). Raspitala sam se kod drugih mama ciji klinci imaju isto i svima su doktori rekli istu stvar. Uglavnom, s tim se bar moze mazati non-stop i ako se redovito maze, vidim da joj je bolje.

To sad ide vec tjedima, malo bolje, malo gore, ali dok mi kaze da ce proci cim prestanemo grijati, da suh zrak to jos pogorsa. A i ja sam primijetila da joj je bolje cim je vani kisno i vlazno.

Inace, bas mi je rekla frendica iz Hrvatske da su i njenoj maloj odmah dali kortikosteroide, ali ona je lijecnica i nije ih htjela koristiti, pa je bila bas zadovoljna kad je cula da ovdje ne daju te kreme (osim mozda u nekim ekstremnijim slucajevima).
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 08:44   #10
Pokushajte maximalno izbjegavati uchestalo mazanje, narochito lica, kremama koje sadrzhe kortikosteroide.

Njihovo trenutno djelovanje je fantastichno, doista, no uzrokuju, naravno kroz dulje vrijeme, dubinske promjene na kozhi, kasnije poseban tip akni, dehidriranost, erozije, pojachanu izboranost....ma svashta.

Chitala sam rad o utjecaju Locacortena - nekad najpopularnije kremice koja se prepisivala za ama bash svaku promjenu na kozhi i stvarno je bilo groznih posljedica.

Probajte koristiti neki od prirodnih pripravaka - za kozhu je izvrsno ulje od gospine trave (kantarion), ulje od nevena, neki preporuchuju chak i razblazheni jabuchni ocat a sve to mozhe se nabaviti u svakoj biljnoj apoteci. Pa isprobajte recimo ispiranje chajem od kadulje i stolisnika ili poljske preslice ili chak obichne kamilice.

Buduci nakon primjene prirodnih lijekova nije preporuchljivo izlaganje suncu, oboljela mjesta mazhite njima navecher.

Alternirajte s nekom jako masnom kremom - recimo Zagrebachki melem ili neka druga na lanolinskoj bazi.

Chak i deblji sloj obichne Nivee zna pomoci. Ili ona famozna Belobaza.

U svakom sluchaju, bilo kakve promjene na kozhi prvo nek pregleda dermatolog.

A shto se tiche Tijine princeze, ne treba zaboraviti njen treci krajnik, znachi kronichni upalni proces, prisustvo kojega takodjer mozhe uzrokovati posredno takve kozhne iritacije. Ne bi me chudilo da nakon operacije to prestane.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 10:28   #11
Quote:
magic kaže:
A shto se tiche Tijine princeze, ne treba zaboraviti njen treci krajnik, znachi kronichni upalni proces, prisustvo kojega takodjer mozhe uzrokovati posredno takve kozhne iritacije. Ne bi me chudilo da nakon operacije to prestane.
Znaš da je ovo meni palo na pamet, al si mislim, ma glupa si Tija pa kakve veze to ima jedno s drugim....
Već par dana joj je jako crveno a ona hropti li ga hropti. I kašlje pomalo. Triderm joj namažem samo prije spavanja navečer a preko dana nekoliko pta sa Bepanthenom, jel to oke?
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 10:52   #12
Ma naravno da ce to bit ok dok se ne ukloni uzrok.

Pazi, kad se osobe jave dermatologu s problemom akni, prvo se - ako je dobar struchnjak u igri - pokusha eliminirati bilo kakav upalni proces, dakle - pokvareni zubi, upaljeni krajnici i slichno.

Stoga, dobro si pomislila
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 11:02   #13
Evo, malo sam se potrudila Triderm ima osnovne sastojke betamedazon i salicilnu kiselinu.

Vjerovatno ga kupujesh, a na recepet mozhesh dobiti Belosalic ili Diprosalic istog sastava ali spadaju u listu HZZo-a.

To je dobra vijest.

Loshija je shto takodjer (kao i Triderm) spadaju medju kortikosteroidne preparate za primjenu u lijechenju kozhnih bolesti - dakle, oprez!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 11:59   #14
Divna si

Niš mi ne znače te kreme preko zavoda jer to znači da moram kod doktora po recept , to stvarno više ne mogu podnijeti, lakše mi je kupiti.

A Triderm meni traje dugo jer stvarno mažem malo a sad ću još i manje.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 13:21   #15
Quote:
Samantha kaže:
da receno nam je da mazemo dva puta dnevno,nisam pitala razlog...al citam sad zbog kortikosteroida...koji kulac,palac je to?
hydrokortison je hemiski oblik kortisona, hormona koji nadbubrezna zlijezda luci
precesta upotreba na kozi daje isusivanje i otanjenje koze
zato je bitno da se kod primjene kortisona koza OBAVEZNO maze masnim kremama za omeksavanje

inace i ja imam dijete sklono alergijama i ekcemima (bas smo nekidan radili opet alergiski test-i otkrili gomilu trava i zivotinja na koje je alergicna pogorsava se svakje godine)
ali kao beba nije nista imala, tad je imala savrsenu kozu
nema pravila
moze biti samantha da je to nest prolazno
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 13:21   #16
Quote:
Njihovo trenutno djelovanje je fantastichno, doista, no uzrokuju, naravno kroz dulje vrijeme, dubinske promjene na kozhi, kasnije poseban tip akni, dehidriranost, erozije, pojachanu izboranost....ma svashta.
ma mojoj K. ni ne djeluje...daleko od fantasticno.mazem joj 5 dan,a stanje je gore nego kad smo bili kod dermatologa.Danas sam uzela biljnu mast na bazi nocurka,moze se mazat vise puta dnevno i nema nuspojava.
a citam na netu da osim svega toga navedenog gore,dugotrajnom upotrebom povecava rizik od raka jajnika.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 13:23   #17
Quote:
Tija kaže:
Već par dana joj je jako crveno a ona hropti li ga hropti. I kašlje pomalo.
a da joj neko poslusa pluca....alergije su usko vezane za bronhitis...
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 14:21   #18
Quote:
Samantha kaže:
a da joj neko poslusa pluca....alergije su usko vezane za bronhitis...
Ona ima opstruktivni bronhitis. A nema joj tko poslušat pluća jer svaki naš odlazak doktoru je ili zinnat ili amoxil ili summamed.
To joj stvarno ne treba

Danas je crvenilo puno manje, mažem ju bepanthenom, trpam fiziološku u nos, kamilica se kuha pa se usput svi inhaliramo i tak...
Izvuči ćemo se nekako

I da....već mjesecima joj dajem bisolex po preporuci nekoliko liječnika. Kad smo bile kod otorinca rekao je da izbacim to sranje jer uopće nije lijek nego baš - sranje. Da prostiš.
S guštom sam ga bacila! Jedan manje, jupiiii!!!

Drž se sammy, izdržat češ i to, a čim bejbi malo stasa odmah kod otorinca, zlu ne trebalo.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 16:38   #19
smilje, lat. Helichrysum italicum, ssp. Serotinum

..ulje je izuzetno blago, tolerira ga i najosjetljivija koza. to ga cini vrlo pogodnim za upotrebu u njezi dojencadi i djece (kupke, masaza: narocito u kombinaciji s najpopularnijim ´´djecjim´´ uljem - uljem mandarine). vrlo je dobro za tretiranje modrica, pa ga to opet kvalificira za upotrebu kod djece. djeluje antispazmodicki i kao ekspektorans, pa je dobar izbor kod astme, spazmickog kaslja, hripavca. kao ulje protuupalnog djelovanja korisno je kod hripavca i reumatizma. zbog istog svojstva, te zbog antisepticnog, antialergicnog djelovanja, te regenerirajuceg djelovanja na stanice etericno ulje smilja dobro njeguje kozu i primjenjivo je kod vrlo sirokog spektra dermatoloskih tegoba. neki izvori spominju uspjesno djelovanje etericnog ulja smilja u slucajevima psorijaze..

indikacije: alergije, dermatitis, ekcem, astma, bronhitis, kronicni kasalj, ..

relativno je skupo, mislim da 1 ml dodje 3o kuna.

aromara, istarska 45, zagreb
www.aromara.com
tel/fax o1 37o7 178 ¤ o1 37o7 114

nisam sigurna jesu brojevi i adresa samo za aromaakademiju, al ulja definitivno proizvode, samo ne znam gdje ih sve ima za kupit. u rijeci u onom zdravlje i ljepota preko puta radio rijeke.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 00:16   #20
haj.
magic za kortikosteroide.ekcem(excema) obicno nestane i sam prije ili kasnije.vazno je kozu hidrirati blagom mascu koja ne pece i nema stetnih dejstava,nesto kao ovo iznad u alicinom postu,ne dozvoliti grebanje(ili umanjiti).ja sam koristila Aquaphor,a to je u sastavuetrolatum(polucvrsta mast iz petroleuma),mineralno ulje,kerasin i lanolin,koji je u stvari jednostavno blaga mast za isusenu kozu.u teskim slucajevima kortikosteroidi ipak najbolje pomazu,a to sto nasoj miljenici nisu mozda ukazuje na nesto drugo.
Sam,jesi li pokusala promijeniti formulu?ono plakanje,nespavanje,pa osip,to sve lici na alergiju.pokusaj sa sojinim,ali neke od beba sa alergijom na mlijecne su alergicne i na sojine proteine.dakle,traziti niskoalergetsko mlijeko.na netu na engleskom sam nasla ove tri mlijecne formule-mozda podsjeca na nesto sto bi se moglo naci tu gdje si,Sam: pregestimil, nutramigen, alimentum.inace,znaci alergije na mlijeko mogu biti jedan ili vise od ovih simptoma:ekcem,povracanje ili cesto ispljuvavanje(reflux),mekana sluzava stolica,osip,razni respiratorni simptomi(hriptanje,tesko disanje,zacepljen nos-bilo da curi ili ne).mnogi pedijatri,posebno stare skole,nerado prihvataju alergije kao uzrok takvih problema u beba,pise jedna pedijatrica.bas kao sto je trebalo stoljece da uvide da se sve bebe ne mogu stavljati na njihov "hrana svaka 4 sata" plan.zato budi sumnjicava cak i ako ti pedijatar kaze da nije to,jer i oni grijese.ocito,hidrokortizon nije pomogao.sto ce reci da taj osip ili nije ekcem ili je ekcem uzrokovan necim i nece proci dok se ne otkloni uzrok(mozda mlijeko).
srecno,samy i tebi i baby,bas mi je zao male lutke,ma nije se kako treba jos ni nagledala mame,a stalno je nesto muci.eh,ti rani dani!
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.