Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2009., 02:17   #101
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Jer kao što znamo, obrazovanost uklanja svaku dozu agresivnosti iz čovjeka.

Na kojim si ti drogama i jel daš i meni malo?
Trebala bi. A ako misliš nemoral liječiti drogama, žao mi je. Nema te droge.
Tekel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 02:18   #102
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Agresivnost u poslu je jedina metoda zarade i rasta firme. To smo tek razumjeli sa mat. teorijom kaosa, gdje je savršeno jasno da je najveći dobitka na rubu kaosa, kao što je i najveći tehnološki ili općeniti razvitak isključivo na rubu kaosa.
Brkaš kaos i agresivnost. Kaos je stihija. Nepredvidljivost. Agresija je nešto drugo.
Osim toga, nismo ferengiji pa da jedino kroz zaradu gledamo budućnost, zar ne?
Tekel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 08:12   #103
Quote:
Tekel kaže: Pogledaj post
Brkaš kaos i agresivnost. Kaos je stihija. Nepredvidljivost. Agresija je nešto drugo.
Osim toga, nismo ferengiji pa da jedino kroz zaradu gledamo budućnost, zar ne?
Nije točno. Kaos u mat. teor. kaosa je savršeno predvidljiv, i ekonomija ti pokazuje da se najveći rast para dobiva kada si na rubu tog kaosa. Isto vriejdi za sve ostalo - nema razvoja bez kaosa.
Što se ovog drugog tiče, da, mi vidimo budućnost kroz zaradu. Neki će to gledati kao zaradu isključivo u parama, neki u tome da će ih neko nevidljivo stvorenje u oblacima nagraditi milijardama duhovnih $$$. Svi su neki odnos između.
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 09:54   #104
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Radio baš ne stižem slušati.
Stranice hrvatskih muzeja baš i ne pratim jer se u njima (meni) zanimljive stvari događaju iznimno rijetko.

U ta dva mjeseca nije se uspio proširiti glas?
You’re doing something really wrong.
Trebao bi pratiti. Ali zahvaljujući tome, imao sam 4 puna sata za pitanja i diskusiju samo za sebe.

Tko kaže da se nije proširio? Zvalo me mnogo ljudi oko informacija. Ali zamisli da jedan naš asistent/docent/profesor pita nešto veću facu od sebe. I da to još čuje neki student.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 10:36   #105
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Trebao bi pratiti. Ali zahvaljujući tome, imao sam 4 puna sata za pitanja i diskusiju samo za sebe.
Lijepo. Ali praćenje stranica na kojima su sadržaji koji me zanimaju iznimno rijetki nije isplativo. Nemam toliko vremena.
Quote:
Tko kaže da se nije proširio? Zvalo me mnogo ljudi oko informacija. Ali zamisli da jedan naš asistent/docent/profesor pita nešto veću facu od sebe. I da to još čuje neki student.
Vidio, doživio. I kaj s tim?
Ja bih ipak volio da se informacije o takvim događanjima prošire u malo šire krugove – ja nisam aktivan u prirodnjačkim krugovima, ali to ne znači da me takve stvari ne zanimaju. Samo što informacije ne dolaze do mene nijednim kanalom kojim se redovito služim.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 12:44   #106
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Nije točno. Kaos u mat. teor. kaosa je savršeno predvidljiv,
Upravo to nije točno. Jest, nemaš problema kao u fizici, sa detekcijom početnih uvjeta jer ih sam dirigiraš tj. izmišljaš. Ali itekako imaš problema sa njihovom reprezentacijom. Naime, sve ovisi na koliko decimala možeš stvar računati. U tvom kompjuterskom svijetu u kojem krckaš neku logističku jednadžbu ili pak Mandelbrotovu iteraciju, imaš predvidljivost samo zato što misliš da se to može krckati jedino tvojim FPU preciznošću. Čim netko ima neku drugu preciznost, ode ti predvidljivost.


Quote:
i ekonomija ti pokazuje da se najveći rast para dobiva kada si na rubu tog kaosa. Isto vriejdi za sve ostalo - nema razvoja bez kaosa.
Govorimo o agresiji a ne o kaosu.
A inače se slažem: najveća znanstvena otkrića dolaze u ratu. Ali to nema veze sa kaosom. Dapače, baš to ima veze sa redom jer se uvodi vojna diktatura i subordinacija. Demokracija ti je svojevrsni kaos.

P.S. Nisam za diktaturu da me netko krivo ne shvati. Mi smo ljudi a ne mašine za produciranje tehnologije i profita.
No ako se želi profit, onda moramo biti što manje ljudi. Recimo, zašto ne Ferengiji.
Tekel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 13:23   #107
Quote:
Tekel kaže: Pogledaj post
Upravo to nije točno. Jest, nemaš problema kao u fizici, sa detekcijom početnih uvjeta jer ih sam dirigiraš tj. izmišljaš. Ali itekako imaš problema sa njihovom reprezentacijom. Naime, sve ovisi na koliko decimala možeš stvar računati. U tvom kompjuterskom svijetu u kojem krckaš neku logističku jednadžbu ili pak Mandelbrotovu iteraciju, imaš predvidljivost samo zato što misliš da se to može krckati jedino tvojim FPU preciznošću. Čim netko ima neku drugu preciznost, ode ti predvidljivost.
Mislim da pričamo o dvije različite stvari. Ja govorim o tome da je sa matematičke perspektive determisnistički kaos 100% predvidljiv (za razliku od nedetermisnističkog). Drugi je problem što ti praktično nečeš moć izračunati sve vrijednosti u svakoj točci zbog ograničenja računala, iako bi se i tu moglo posegnuti prema nekim algoritmima za proizvoljnu preciznost FPU, ali se ipak moraš složiti da u realnom svijetu kojeg modeliraš (u nekoj aplikaciji) prema modelu koji je opisan determinističkim kaosom, nije niti nužno postići 100% preciznost već samo onu preciznost koju dani stvarni sustav zahtjeva.

Naravno, ak oveć kaniš dijeliti rezultate, onda bi se morao dogovoroiti o nekom standardu i preciznosti koji bi se očekivao od educiranih ljudova.

Quote:
Tekel kaže: Pogledaj post

No ako se želi profit, onda moramo biti što manje ljudi. Recimo, zašto ne Ferengiji.
off topic:
Ja sam mislio napraviti AI da mi zarađuje pare prodajući maglu, dok ja sjedim na bahamima. Konkretno sam mislio da bude političar. Evo kritične financijske funkcije moja AI:

IF fali_novaca THEN (povisi_porez AND izmisli_porez);

Tu smo riješili više manje sve probleme naše vlade i smisao ljudi u HR vladi. jel.
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 14:33   #108
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Mislim da pričamo o dvije različite stvari. Ja govorim o tome da je sa matematičke perspektive determisnistički kaos 100% predvidljiv (za razliku od nedetermisnističkog). Drugi je problem što ti praktično nečeš moć izračunati sve vrijednosti u svakoj točci zbog ograničenja računala, iako bi se i tu moglo posegnuti prema nekim algoritmima za proizvoljnu preciznost FPU, ali se ipak moraš složiti da u realnom svijetu kojeg modeliraš (u nekoj aplikaciji) prema modelu koji je opisan determinističkim kaosom, nije niti nužno postići 100% preciznost već samo onu preciznost koju dani stvarni sustav zahtjeva.
Ista ti je stvar i u fizici. Nećeš moće izmjeriti neku točku u faznom prostoru i dalje nećeš moće reproducirati događaje.
Kao i u fraktalnoj geometriji. Možda ćeš moći definirati neku točku iz koje krećeš, ali samo zato što si ju ti definirao. Da ti pak netko da fazni portret i zahtijeva da reproduciraš neku krivulju, opet bi morao krenuti od neke točke. Koje?

Ukratko: i u fizici možemo proglasiti da postoji determinizam, da postoje varijable od kojih se kreće, ali je drugi problem što ih ne možemo izmjeriti.

Quote:
Naravno, ak oveć kaniš dijeliti rezultate, onda bi se morao dogovoroiti o nekom standardu i preciznosti koji bi se očekivao od educiranih ljudova.
Dogovor sa prirodom kaže: preciznost je beskonačna.


Quote:
off topic:
Ja sam mislio napraviti AI da mi zarađuje pare prodajući maglu, dok ja sjedim na bahamima. Konkretno sam mislio da bude političar. Evo kritične financijske funkcije moja AI:

IF fali_novaca THEN (povisi_porez AND izmisli_porez);

Tu smo riješili više manje sve probleme naše vlade i smisao ljudi u HR vladi. jel.
Kada nam je D.K. Sunko predavao MMF, također se dotakao toga. Ali on nije bio tako naivan. I znao je da ne smiješ povećavati porez preko mjere jer se onda privreda preoptereti i stane. Svrha poreza je REGULACIJA a ne krpanje proračuna. Isto kao što i kažnjavanje nesavjesnih vozača nema svrhu krpanje proračuna nego regulaciju prometa. Tu Hrvatska griješi, a samo zato što u vladi sjede seljačine koje ne znaju stvar regulirati, već samo iscrpljivati.
Tekel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 22:13   #109
Quote:
Tekel kaže: Pogledaj post
Ista ti je stvar i u fizici. Nećeš moće izmjeriti neku točku u faznom prostoru i dalje nećeš moće reproducirati događaje.
Kao i u fraktalnoj geometriji. Možda ćeš moći definirati neku točku iz koje krećeš, ali samo zato što si ju ti definirao. Da ti pak netko da fazni portret i zahtijeva da reproduciraš neku krivulju, opet bi morao krenuti od neke točke. Koje?
Baš si me zainteresirao. Kakve ti to eksperimente izvodiš i kako onda mjeriš stvari ako su toliko iznimno osjetljive? Jel to nešto na kvantnoj razini ili klasičnoj?
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:07   #110
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Baš si me zainteresirao. Kakve ti to eksperimente izvodiš i kako onda mjeriš stvari ako su toliko iznimno osjetljive? Jel to nešto na kvantnoj razini ili klasičnoj?
Vrlo pragmatično:

netko ti da na papiru nacrtan recimo Röslerov ili Lorentzov atraktor. I sad ga ti trebaš reproducirati, recimo 10 000 iteracija sa nekim definiranim korakom.
Moraš odrediti neku početnu točku za koju si siguran da kroz njega prolazi krivulja. Fulaš li je, znamo dobro da nećeš dobiti isti rezultat, pa makar je fulao za beskonačno malo (jer se krivulje razdvajaju vrlo brzo, i svaka beskrajno mala promjena utječe jako na finalni rezultat, onaj popularni butterfly efekt).
I sad recimo da ti taj koji ti je dao taj atraktor čak i pomogne i kaže ti da su koordinate točke npr [PI, PI, PI]. Što ćeš sad? PI je transcendentan broj, beskonačne preciznosti.


Röslerov atraktor, kojega sam našao negdje na webu. Uoči razdvajanje putanja koje idu ili kružno u ravnini, ili odlaze gore. Mjesta razdvajanja su gusta i isprepletena, a hoće li biti pogođeno, ovisi o početnim uvjetima.

Zadnje uređivanje Tekel : 01.10.2009. at 14:24.
Tekel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:20   #111
Iskreno, napravio bi AI koja preko bayesovih mreža (i još par kombinacija algoritama za hiperparametre) računa koje su najbolje točke i izvršavao simulaciju po simulaciju dok ne bi došao do zadovoljavajućeg rezultata. Ovo bi izveo na skulltrail konfiguraciji sa 4 nvidia kartice koje pomažu preko CUDA (paralelizacija) da se kalkulacija izvrši. Što bi se više takvih eksperimenta vršilo, to bi AI preciznije i brže nalazila rješenja (jer se vjerojatno svi tvoji eksperimenti nalaze u nekom uskom opsegu problematike). Dakako, ti AI možeš i našopat sa puno drugih stvari da joj se olakša traganje. Evo, ovako, općenito budući da nisi rekao koja točno problematika te muči. Jel to možda nešto u IRB sa onim akceleratorom, pa promatraš kako se čestice odbijaju i raspadaju?
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 15:17   #112
Iss, pa di vi ljudi radite? Primljeni ste na neodređeno u posadu USS Voyager-a!?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 17:47   #113
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Iskreno, napravio bi AI koja preko bayesovih mreža (i još par kombinacija algoritama za hiperparametre) računa koje su najbolje točke i izvršavao simulaciju po simulaciju dok ne bi došao do zadovoljavajućeg rezultata. Ovo bi izveo na skulltrail konfiguraciji sa 4 nvidia kartice koje pomažu preko CUDA (paralelizacija) da se kalkulacija izvrši. Što bi se više takvih eksperimenta vršilo, to bi AI preciznije i brže nalazila rješenja (jer se vjerojatno svi tvoji eksperimenti nalaze u nekom uskom opsegu problematike). Dakako, ti AI možeš i našopat sa puno drugih stvari da joj se olakša traganje. Evo, ovako, općenito budući da nisi rekao koja točno problematika te muči. Jel to možda nešto u IRB sa onim akceleratorom, pa promatraš kako se čestice odbijaju i raspadaju?
Mudro i impresivno zvuči, ali kod kaotičnih sustava neće ti puno pomoći. Minimizacija rješenja sustava korištenjem AI i sličnih (genetskih, annealing) metoda funkcionira u rješavanju sustava n varijabli koji je u principu vrlo pristojan, kontinuiranih i ograničenih vrijednosti i derivacija. Kod kaotičnih sustava, to jesnostavno nije slučaj.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 00:31   #114
Znanstveni.com na zabavan način pokušava objasniti svakodnevne pojave i procese, te popularizirati znanost. Tu je i forum na kojem možete dobiti odgovore na zadatke matematike, fizike, kemije i slično...
__________________
~wir bleiben gern hier, doch wir mussen jetzt gehen~
.stolz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.