Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2017., 16:12   #1
Nesnalaženje u ovom društvu

Bila je slična tema,ali ju iz nekog razloga nemogu naći.

Neznam kako je na tom Zapadu,vjerovatno idealiziram malo i to sve.

Ali,kako se snalazite u društvu-mislim na ovaj naš Balkan u prvom redu,gdje neki normalni put je onaj daleko najteži.

Govorim o nekim normalnim,svakodnevnim stvarima.

Tipa,dođeš kod doktora i ako ne ideš glavom kroz zid čekat ćeš 2-3 sata,zato jel nisi "prodoran".

Predaš zahtjev za legalizaciju pa ako ništa ne pitaš i nisi dosadan,ne miče se već par godina.

Gdje podneseš zahtjev za neku dozvolu pa se od tebe opet očekuje dosada,pokloni da se obavi nešto za što ti ljudi i jesu tamo.

Osobno nisam takva nametljiva osoba općenito.Svjestan sam da mi to nigdje neće biti neka "olakotna okolnost",ali ovdje je katastrofa s takvim stavom.

Vaše mišljenje i kakvi ste sami ?
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 16:59   #2
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post

Tipa,dođeš kod doktora i ako ne ideš glavom kroz zid čekat ćeš 2-3 sata,zato jel nisi "prodoran".
idi u Irsku kod zubara, pa javi kako si dobro prošao
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 17:01   #3
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Vaše mišljenje i kakvi ste sami ?
Prodorna sam.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 17:05   #4
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prodorna sam.
da, treba biti penetrirajuć u ovom društvu. tko ne penetrira, ne profitira
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 17:46   #5
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
da, treba biti penetrirajuć u ovom društvu. tko ne penetrira, ne profitira
Jes. Bolje se roditi bez kurca nego bez penetrativnosti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:52   #6
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jes. Bolje se roditi bez kurca nego bez penetrativnosti.
:klap:
HouseB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:49   #7
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Bila je slična tema,ali ju iz nekog razloga nemogu naći.

Neznam kako je na tom Zapadu,vjerovatno idealiziram malo i to sve.

Ali,kako se snalazite u društvu-mislim na ovaj naš Balkan u prvom redu,gdje neki normalni put je onaj daleko najteži.

Govorim o nekim normalnim,svakodnevnim stvarima.

Tipa,dođeš kod doktora i ako ne ideš glavom kroz zid čekat ćeš 2-3 sata,zato jel nisi "prodoran".

Predaš zahtjev za legalizaciju pa ako ništa ne pitaš i nisi dosadan,ne miče se već par godina.

Gdje podneseš zahtjev za neku dozvolu pa se od tebe opet očekuje dosada,pokloni da se obavi nešto za što ti ljudi i jesu tamo.

Osobno nisam takva nametljiva osoba općenito.Svjestan sam da mi to nigdje neće biti neka "olakotna okolnost",ali ovdje je katastrofa s takvim stavom.

Vaše mišljenje i kakvi ste sami ?
Ovako ti prodornost ide u Hrvata:

- za doktora obavezno doneseš vrećicu sa kavom/bombonjerom, napraviš se blesav, ignoriraš ostale pacijente koji čekaju satima i čim med.sestra otvori vrata, uletiš u ordinaciju brzinom svjetlosti.

- za legalizaciju obavezno traži vezu tj. nekoga tko tamo radi, po mogućnosti "podmaži" da ti "pogura" predmet.

- sa birokratima se ne bodi jer imaju ego osjetljiv poput biljke.

Za sve navedeno smo si nažalost sami krivi. Cijelo društvo.
Naučili smo šutiti i trpiti di ne treba.
Kada se jedan pobuni protiv takvog sistema, uvijek će se naći drugi i reći da je ovaj budala ili da se bori protiv vjetrenjača.

Ako ja napravim ili nastojim svoj posao napraviti na vrijeme, onda isto to očekujem i od drugoga.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:39   #8
ja nikako da se snadjem medju korumpiranima, licemjernima, babama i tetkicama, pedofilima, snobovima i primitivcima

i oni mene ne voleeee

Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Vaše mišljenje i kakvi ste sami ?
trudim se uvijek biti covjek sto i nije tako tesko, svatko to moze jer se rodi kao covjek i prirodno je u biti ako covjek ne pocne umisljati gluposti

.. puno je teze ostati covjek
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 19:50   #9
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Tipa,dođeš kod doktora i ako ne ideš glavom kroz zid čekat ćeš 2-3 sata,zato jel nisi "prodoran".
Ovo na redu za doktora mi je nažalosnije kad se ekipa ubacuje. Jebote, na temelju čega oni prosuđuju da je njima lošije od drugih i da je njihov slučaj najhitniji?

Općenito ne cijenim te "penetratore". Oni očigledno shvaćaju da nešto ne valja sa sustavom, no pobrinu se samo za svoju guzicu i boli ih kurac za ostale, a samim time i potiču da takav sustav ostane u takvom stanju.
~R/\>< is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:32   #10
jednom sam u tom kontekstu čula kako baka govori unuci od nekih 7-8 godina "ako ne budeš bahata bolje da te nema."
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:03   #11
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
jednom sam u tom kontekstu čula kako baka govori unuci od nekih 7-8 godina "ako ne budeš bahata bolje da te nema."
Prejadno.

Ta baba će se pretpostavljam prva žaliti na to kakvo nam je društvo. A isto to unuku uči...
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:20   #12
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Prejadno.

Ta baba će se pretpostavljam prva žaliti na to kakvo nam je društvo. A isto to unuku uči...
Ali nažalost, baba je u pravu.
Ja sam cijeli svoj život bila micica, pusti bakicu ispred sebe, pusti ispred sebe nekog ko ima dva artikla, a ja 5 artikala, uvijek puna razumijevanja za tuđe probleme, srać-sroć.

Znaš što imam od toga? Dvije autoimune bolesti.
Sad zaustavim svakoga tko mi se ubacuje prek reda, pogotovo u redovima za tipa pekaru. Ok, kod doktora ne želim previše preispitivati jer nikad ne znaš u kakvim je čovjek problemima pa pustim.

Poanta je da ovdje na Balkanu nema popuštanja jer se nitko neće izboriti za tebe.

Evo primjer.
Nekidan listam neke knjige u gradskoj knjižnici Zagreb.
U redu za posudit knjige stoji neki pristojni dečkić od nekih 8 godina i čeka da si posudi neke knjige. Očito ga roditelji potiču na to da postane samostalan, podržavam to.
E sad, dečko je malo zbunjen i svi ga jednostavno preskaču. Ali svi, jednostavno su se uguzivali ispred njega jer su skužili da je mali zbunjen i svaki put kad bi trebao doći na red netko uskoči pred njega, a on strpljivo šuti i čeka da ga striček kraj šaltera prozove.
To je Hrvatska, nažalost.

Na kraju se pojavila njegova mama koja je to sve strpljivo promatrala i toliko ih je naribala da sam joj skoro zapljeskala

Rekla je nešto u stilu "samo vas gledam, već 15 minuta ga zaobilazite i pravite se glupi jer je malen i bespomoćan, sram vas može biti"
Svi su samo ušutili.
Hrvatskoj treba više takvih ko ta mama. Ali nema ih.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:40   #13
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Ali nažalost, baba je u pravu.
Ja sam cijeli svoj život bila micica, pusti bakicu ispred sebe, pusti ispred sebe nekog ko ima dva artikla, a ja 5 artikala, uvijek puna razumijevanja za tuđe probleme, srać-sroć.

Znaš što imam od toga? Dvije autoimune bolesti.
Sad zaustavim svakoga tko mi se ubacuje prek reda, pogotovo u redovima za tipa pekaru. Ok, kod doktora ne želim previše preispitivati jer nikad ne znaš u kakvim je čovjek problemima pa pustim.

Poanta je da ovdje na Balkanu nema popuštanja jer se nitko neće izboriti za tebe.

Evo primjer.
Nekidan listam neke knjige u gradskoj knjižnici Zagreb.
U redu za posudit knjige stoji neki pristojni dečkić od nekih 8 godina i čeka da si posudi neke knjige. Očito ga roditelji potiču na to da postane samostalan, podržavam to.
E sad, dečko je malo zbunjen i svi ga jednostavno preskaču. Ali svi, jednostavno su se uguzivali ispred njega jer su skužili da je mali zbunjen i svaki put kad bi trebao doći na red netko uskoči pred njega, a on strpljivo šuti i čeka da ga striček kraj šaltera prozove.
To je Hrvatska, nažalost.

Na kraju se pojavila njegova mama koja je to sve strpljivo promatrala i toliko ih je naribala da sam joj skoro zapljeskala

Rekla je nešto u stilu "samo vas gledam, već 15 minuta ga zaobilazite i pravite se glupi jer je malen i bespomoćan, sram vas može biti"
Svi su samo ušutili.
Hrvatskoj treba više takvih ko ta mama. Ali nema ih.
Ne, baba nije u pravu.

Normalno je zauzeti se za sebe. Nije normalno poticati bahato ponašanje. To su različite stvari.
Ako te netko napada ili ti oduzima tvoje pravo, u redu je reći naglas što te muči ili što drugog ide. To nije bahatost. To je asertivnost.
Ne podržavam nikakvo gutanje i ignoriranje jer upravo zbog toga ovi "nametljivi" dobro prođu. To je općenito boljka našeg naroda.

Ako je netko bezobrazan, onda mu to direktno reci. A ne mrmljati sebi u bradu ili pisati po netu i još gore učiti druge da budu bezobrazni.

Kada bi se svi držali toga (ne dopustiti da nešto ide mimo reda ili protokola) nitko se više ne bi ni usudio to napraviti.


Evo primjer ...gledam to svaki dan.

Na velikoj cesti tri su trake za automobil koje čekaju semafor.
Dvije su pune automobila koji uredno čekaju. Treća traka je prazna jer je obilježena žutom trakom, samo za taksiste i buseve.
I redovno se u tu treću traku netko s autom nasere i čeka semafor.
Kada bude zeleno, taj iz žute trake se ubacuju ljudima u ove dvije. Ljudi lude jer je semafor za zeleno kratak, a za crveno se dugo čeka. Većina tog trećeg uljeza ne pušta, ali uvijek se nađe neka dobra (naivna) duša koja ga pusti.
I naravno, sljedeći put taj isti lik će opet ići u tu nedozvoljenu traku, samo zato jer zna da će ga netko pustiti.
Jedno vrijeme stavili su policajce malo niže. Nitko se više nije usudio proći tom trakom.

Dakle, koliko drugima dopustimo, tako će nas tretirati.

Izboriti se za sebe ne znači biti isti kao i onaj koji bezobrazno iskorištava sustav
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:47   #14
Da, slažem se u potpunosti.

Ali vjerojatno je na to i baba mislila samo starije generacije ne raspolažu tako dobrim rječnikom pa ne raspoznaju bahatost od asertivnosti.
Tako meni mama cijeli život govori da budem mudra i prefrigana jer mi ne zna na bolji način reći da se naučim izboriti za sebe i da se ne dam zajebavati.

Ja sam tek čitajući knjige i obrazujući se o tome saznala na koji zapravo način trebam funkcionirati. Prije toga je sve bilo crno-bijelo, dobar-loš, lijevo-desno.
Asertivnost je, kao i retorika, jedan uglađeni i fin način da se izboriš za sebe, a da ne ulaziš u tuđi prostor.
Di je još balkanski narod od toga. Mi se nismo maknuli od naguravanja, galame i šaketanja
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 07:23   #15
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Bila je slična tema,ali ju iz nekog razloga nemogu naći.

Neznam kako je na tom Zapadu,vjerovatno idealiziram malo i to sve.

Ali,kako se snalazite u društvu-mislim na ovaj naš Balkan u prvom redu,gdje neki normalni put je onaj daleko najteži.

Govorim o nekim normalnim,svakodnevnim stvarima.

Tipa,dođeš kod doktora i ako ne ideš glavom kroz zid čekat ćeš 2-3 sata,zato jel nisi "prodoran".

Predaš zahtjev za legalizaciju pa ako ništa ne pitaš i nisi dosadan,ne miče se već par godina.

Gdje podneseš zahtjev za neku dozvolu pa se od tebe opet očekuje dosada,pokloni da se obavi nešto za što ti ljudi i jesu tamo.

Osobno nisam takva nametljiva osoba općenito.Svjestan sam da mi to nigdje neće biti neka "olakotna okolnost",ali ovdje je katastrofa s takvim stavom.

Vaše mišljenje i kakvi ste sami ?
jako loše. i iskrreno strah me.
moj otac je bio prepristojan, ono za švedsku. jako je loše prošao, ovdje se moraš znati lakatariti, svađati, imati one socijalne vještine da znaš tražiti uslugu, da te nije sram, biti prodoran i sl.
inače čekaš 5 sati na red kod dr. dok svi ulaze preko reda. a tako je na svim poljima.
siromašno je društvo, nema dovoljno za sve, i dolazi do borbe. ko se ne zna boriti, loše će završiti.
i sama gledam, kad odem van, uživam u pravilima, u osječaju da nema borbe na svakom koraku, i što se većina drži pravila, i reda, gdje se ne osječaš glup i lud, ako si pristojan. ( u nordijskim zemljama, ).
iskreno, razmišljamo ozbiljno preseliti se van, samo radi sređenije zemlje.
ali strah nas je još, isto tako znamo da moramo krenuti od nule, dobro se pripremiti, pa jezik..i neko vrijemem bi morali živjeti ispod standarda na koji smo ovdje navikli, a neda nam se.
ali štedimo i nadamo se da ćemo se maknuti odvade.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:08   #16
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Da, slažem se u potpunosti.

Ali vjerojatno je na to i baba mislila samo starije generacije ne raspolažu tako dobrim rječnikom pa ne raspoznaju bahatost od asertivnosti.
Tako meni mama cijeli život govori da budem mudra i prefrigana jer mi ne zna na bolji način reći da se naučim izboriti za sebe i da se ne dam zajebavati.

Ja sam tek čitajući knjige i obrazujući se o tome saznala na koji zapravo način trebam funkcionirati. Prije toga je sve bilo crno-bijelo, dobar-loš, lijevo-desno.
Asertivnost je, kao i retorika, jedan uglađeni i fin način da se izboriš za sebe, a da ne ulaziš u tuđi prostor.
Di je još balkanski narod od toga. Mi se nismo maknuli od naguravanja, galame i šaketanja
Slažem se za mudrost i dodala bih još za promatranje obrazaca tuđih ponašanja.

Ma mi smo čudan narod. Mi bi da nam bude bolje, ali nitko ne bi krenuo prvo od sebe.
Ne može mi se bahata baba žaliti na nepristojnost drugih kada ni ona sama nije pristojna.
Isto tako, ako netko radi sranje, treba mu to dati do znanja.

Stariji ljudi očekuju da mladi budu bolji, a viđam non stop po dućanima kako se naguravaju na blagajne pasivno-agresivnim pristupom.

Evo baš nedavno sam bila na nekom skupu. Sve je bilo puno do zadnje stolice. I dođe neka baba na početku našeg reda i stoji ko mutava, zaklanja poglede onih koji sjede iza (čeka da joj se netko digne).
Meni je to odraz izrazite nekulture. Ako joj se sjedilo, mogla je zamoliti nekoga da joj ustupi mjesto. A ovakvim ponašanjem ljude i sebe dovodi u neugodan/obrambeni položaj.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:41   #17
Pred dva dana sam bila kod doktorice zbog viroze. Sjedila sam u čekaonici kad su ona i med. sestra prošle pored mene i ostalih pacijenata. Pozdravim ih, a one nas pogledaju doslovno s mržnjom. Nema pozdrava natrag s njihove strane. Saga neljubaznosti se nastavila u ordinacji. Dr se pjeni i viče na svako moje suvislo pitanje, med. sestra arogantna, odrješita. Ono, dođem toliko rijetko k njima, a one tako.
Ali nisam to shvatila osobno. Dvije vještice po defaultu tlače bolestan narod.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:21   #18
Ja takvima-bilo gde, pa i komsijama, glasno viknem Kaze se Dobar dan!!

Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:36   #19
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Pred dva dana sam bila kod doktorice zbog viroze. Sjedila sam u čekaonici kad su ona i med. sestra prošle pored mene i ostalih pacijenata. Pozdravim ih, a one nas pogledaju doslovno s mržnjom. Nema pozdrava natrag s njihove strane. Saga neljubaznosti se nastavila u ordinacji. Dr se pjeni i viče na svako moje suvislo pitanje, med. sestra arogantna, odrješita. Ono, dođem toliko rijetko k njima, a one tako.
Ali nisam to shvatila osobno. Dvije vještice po defaultu tlače bolestan narod.
Drugi put im kihni u facu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:27   #20
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Drugi put im kihni u facu.

dobra metoda. mogao bi me uhvatiti i iznanadni napad mokrog kašlja.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.