Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2014., 11:20   #141
Quote:
Buran kaže: Pogledaj post
@F.Chief

Slažem se, doduše, to vjerojatno neće biti baš AK47 nego prije M70. Što je možda i bolje jer su navodno rađene po strožim standardima i postižu bolje rezultate na testovima gađanja. Minus je manji udio kroma u cijevi što znači da je veća sklonost hrđanju.
Svakako se da nabaviti...
M70, da, M70, i sanduk municije, M70AB2...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 15:48   #142
@Dalaj Sanja

Ideja da ljudski izmet koristiš za gnojivo, a tokom aerobnog raspada (tj. vrenja) upotrebljavaš ga kao izvor topline doista je najefikasniji način upotrebe istog.

No, izmet bi se prilikom takvog kompostiranja trebao miješati s piljevinom ili nekim sličnim suhim organskim materijalom, zatim treba osigurati vlažnost od 50+/-10%, optimalnu aeraciju - većinom se u tu svrhu ugrađuju ventilatori pa i mehanički prozračivači...

Nadalje, ako želiš iskorištavati toplinu opet trebaš dodatne instalacije, izmjenjivač topline, pumpu i tako dalje. Ima vjerojatno različitih rješenja...

Uglavnom, mislim da shvaćaš moju poantu - da je to ipak kompliciranije, više djelova, više potencijalnih kvarova i posla oko svega, u odnosu na varijantu cijevi kroz koju izmet odlazi u jamu.

Kako će stvar raditi za 10-15 godina? Za septičku jamu znam da hoće.

Različitim biljkama više odgovaraju kemijski sastavi izmeta raznih životinja - neznam sad napamet - ali dobro bi bilo posebno koristiti kravlji, svinjski, ptičji, pa i ljudski izmet. (Za ljudski neznam koliko je napravljeno istraživanja i kakvi su rezultati).

Da se vratim na rješavanje kanalizacije...
Izgleda mi da je higijenska prihvatljivost oba rješenja podjednaka. Samo kažem kako mi je upravo to, uz jednostavnost i robusnost rješenja prioritet. Postizanje najbolje moguće efikasnosti nije uvijek prioritet.

Dakle, da opišem ukratko princip rada višekomorne septičke jame:
1. Voda sa izmetom ulazi u prvu komoru.
2. Voda se cijedi kroz visokoporoznu pregradu u drugu komoru (koja se nalazi nešto niže). Ili se u slučaju velike navale tekućine prelijeva preko otvora pri vrhu.
3. Na drugu se komoru preko pregrade nastavlja, na još nižoj točci, upojna komora - što je zapravo iskop zemlje u koji je nasipano kamenje i šljunak. Višak vode na taj se način efikasno provodi u zemlju.

Ekološki prihvatljivo i jednostavno. Osim ako sam izmet ne smatraš zagađivačem?
A ako dobro dimenzioniraš tj. predimenzioniraš možeš biti miran mnoga desetljeća. Jer izmet se kompaktira i otvrdnjava. S vremenom se slegne na možda 1/4 prvobitnog volumena.
Recimo da imaš volumen prve i druge komore nekih 5m3 - neka deset ljudi posere ukupno 2 litre dnevno - imaš za 2500 dana ne računajući slijeganje izmeta. Uz slijeganje to može lako biti i 10000 dana odnosno blizu 30 godina. I nemaš neke brige.

Računao sam sa 5m3, a kad se već betonira, lako se napravi i više.

Zaboravio sam spomenuti da ostala sanitarna voda ne ide u tu jamu već u zasebnu upojnu komoru kroz koju efikasno otječe u zemlju.
Ako koristiš prirodna sredstva za pranje njih možeš bez lošeg utjecaja po okoliš slobodno tako izliti.

Suša meni definitivno nije problem jer moja se parcela nalazi na području koje prima preko 2500 litara po četvornom metru godišnje. U mjesecu sa najmanje oborina ima barem 100 litara, a nikad nije zabilježena godina sa manje od 1800 l/m2.
Ako imam površinu krovova s kojih skupljam vodu nekih 200m2 - u najsušem ću mjesecu skupiti barem 20m3. Veći je problem kamo svu tu vodurinu staviti.
E da, na niti 500 metara, u državnoj šumi u koju nitko već godinama zašao nije, nalazi se prekrasan mali izvor koji nikad nije presušio.

No dobro, to je moja specifična situacija. Kod tebe vjerojatno ima puno manje oborine pa je to sasvim opravdana bojazan.

Zadnje uređivanje Buran : 20.11.2014. at 16:12.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 04:56   #143
Samoodrziva zajednica vec postoji u Indiji:

http://www.auroville.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Auroville


Sto se tice njezine samoodrzivosti:
a) planirana je za 50 000 ljudi, a trenutno u njoj zivi 2000-5000 zitelja ovisno o godisnjem dobu, vecinom nadobudnih hippija iz sjeverne Europe
b) sufinancira je direktno indijska vlada u iznosu od 35 % budzeta

http://www.youtube.com/watch?v=TrlYo75fSXU
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 05:35   #144
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Samoodrziva zajednica vec postoji u Indiji:

b) sufinancira je direktno indijska vlada u iznosu od 35 % budzeta
Dakle, samoodrživa zajednica već ne postoji u Indiji.
Čime se Indija pridružila većini ostalih mesta na svetu.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 05:38   #145
Quote:
Auroville belongs to nobody in particular. Auroville belongs to humanity as a whole. But, to live in Auroville, one must be a willing servitor of the divine consciousness.
Auroville will be the place of an unending education, of constant progress, and a youth that never ages.
Auroville wants to be the bridge between the past and the future. Taking advantage of all discoveries from without and from within, Auroville will boldly spring towards future realisations.
Auroville will be a site of material and spiritual researches for a living embodiment of an actual human unity.
Dakle, njuejdž sektašenje koje nema veze sa samoodrživošću, niti igde pominju samoodrživost.
Ili brkaš komunu sa samoodrživom zajednicom, ili...
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 05:51   #146
Quote:
Buran kaže: Pogledaj post

Ekološki prihvatljivo i jednostavno.
Ok onda.
Samo nisam sigurna kako stojimo s fizikom pada koja možebiti menja matematiku.

Jer je zapremina pećina jako velika, a ipak tečnost koja kaplje stvara stalaktite i stalagmite, a ne raspoređuje se ravnomerno u sediment stilu.
Ako razumeš šta hoću da ti kažem.

Malo smo se uvalili u govna ovom raspravom
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 10:07   #147
@Austrheim
Da, nije to baš samoodrživo. Bar ne u onom smislu o kojem ovdje raspravljamo.

@Dalaj Sanja
Ovo s pećinama je iz više razloga, prvenstveno jer voda se kreće sporo i neravomjerno kroz nehomogene strukture stijena. Kemijski sastav stijena malo se razlikuje od sloja do sloja što utječe na njihova svojstva - topljivost, čvrstoću, poroznost. Vidljiva struktura također se razlikuje - različit raspored pora, pukotina, kapilara, a ni sami slojevi stijena nisu "lijepo" horizontalno poslagani.

Shvaćam što hoćeš reći - da će se na nekom mjestu stvoriti hrpa te da ukupni volumen neće biti potpuno ispunjen - to je naravno, moguće, no što je veća brzina toka nadolazećeg sadržaja to će se isti ravnomjernije rasporediti odnosno raspršiti.
Brzina toka se naravno povećava nagibom, visinskom razlikom te smanjenjem trenja sa stijenkom cijevi.

Budući da će se moj objekt nalaziti na padini (ok, opet specifičnost), glatku plastičnu cijev lijepo ću spustiti nekih 8-10 metara visinske razlike nizbrdo.

Sretno sa tvojim rješenjem, poželi i ti meni sreću sa mojim.

A sad bi zbilja mogli prestati srati o govnima.
Ima još puno bitnih i bitnijih pitanja i problema.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 18:59   #148
Srećno, Buran

I ne zameri štogod
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 23:03   #149
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Srećno, Buran

I ne zameri štogod
Ma šta bi zamjerio...


Nego, da oživimo malo raspravu - mislim da smo dosta ljudi sterali s teme sa tim izmetinama, zahodima i kanalizacijama.

Kad vide ove naše metarske postove u kojima se stalno provlače slične stvari, dojadi im dalje čitati. Već je i Chiefu izgleda dosta.

Ali dobro. Treba od nekud početi. Od tih stvari samodostatnost i kreće.

Prvo se otarasiti ovisnosti o komunalnoj infrastrukturi - znači vlastita voda, struja, toplina i kanalizacija... Zadnje smo valjda apsolvirali, a o ostalom treba dobro promisliti i odvagnuti rješenja u smislu kompleksnosti, pouzdanosti i robusnosti.

Zatim vlastita hrana - barem koliko je potrebno za vegansku prehranu...
Za uzgoj voća i povrća nije nužno životinjsko gnojivo, imaš kompost, a ako je u blizini šuma lako dovezeš finog humusa najviše kvalitete.
Kad si to riješio onda razne domaće životinje, žitarice - najlakše kukuruz...

Ovo je bez ikakve sumnje izvedivo. Sve iznad toga već mi izgleda jako teško.
Ali i to je već enormno više no što ima prosječan stanovnik planete.

Slijedeća bi razina bila - sposobnost izrade i popravka upotrebnih predmeta, alata, uređaja svih vrsta...
Donekle je moguće - ispresti vunu i naštrikati čarape, rukavice, džemper; od šiblja isplesti košaru; od komada drveta izdubsti korito...

U svakom slučaju trebalo bi napraviti velike zalihe - sitnog alata tipa čekić, dlijeta, razni ključevi, šarafcigeri... malih uređaja tipa bušilice, brusilice... razna mentalna galanterija - cijevi, vijci, ventili, šarke, sajle, žice, čavli, zupčanici... sitnica poput raznih brtvi, podložaka, ljepila, boja, lakova... aparat za zavarivanje - ekstremno bitno ako se nešto metalno polomi...
I još hiljadu "sitnica" od igle i izolirbanda do lanaca, crijeva za vodu, kanti, tački, lopata, motika, sjekira, krampova, grablji te rezervnih guma i dijelova za strojeve (nemoj se ljutit, ako baš nećeš traktor netrebaš ih )... I gorivo, maziva, motorna ulja...
Naravno - rasvjetna tijela - preporuka svakako za LED žarulje - jako malo troše i iznimno su dugovječne - čak 50000 sati...

Da li bi se takav pristup mogao smatrati samoodrživim?
Strogo gledano - ne! Ali, mogao bi biti jako dobar kompromis...

Tu je i pitanje proizvodnje osnovnih kemijskih supstanci koje su nužne u kućanstvu - prije svega sredstava za čišćenje...
Već sam spomenuo zalihe osnovnih kemikalija i mali priručni kemijski laboratorij...
Mala destilerija - za alkohol (što se mene tiče - ne za piće!) i za eterična ulja i hidrolate...

Već sam zašao u područje zdravlja... Eh, to je vjerojatno nemoguće izvesti osim za uobičajene bolesti i manje ozlijede... Ovdje bi se više išlo na kartu prevencije zdravim načinom života. Ipak ponekad to nije dovoljno...

Zato opet - zalihe! Osnovnih lijekova i medicinskog inventara te instrumentarij za male kirurške zahvate (u sklopu saniranja ozlijeda), uz nezaobilazna sredstva za dezinfekciju. Potrebno znanje se podrazumijeva...
Da sad ne duljim, o tome bi se moglo do sutra...

Jesam li štogod važno zaboravio?



P.S. Dosta ovoga već sam naveo negdje u sklopu prošlih postova, ali evo ukratko na jednom mjestu...

Zadnje uređivanje Buran : 21.11.2014. at 23:28.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 00:34   #150
Lep i koristan linkić:

http://www.ekokuce.com/arhitektura/p...ka-nezavisnost
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2021., 17:57   #151
https://www.agroklub.com/poljoprivre...presije/72834/

Nikola Borić prodaje Shumsku farmu - odlazi iz "usranog sistema represije"
Farmu koja se nalazi u samom Parku prirode Papuk i prostire se na gotovo 3,5 hektara neće prodati bilo kome, ni za koju cijenu, kaže Borić.....
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2023., 16:20   #152
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
https://www.agroklub.com/poljoprivre...presije/72834/

Nikola Borić prodaje Shumsku farmu - odlazi iz "usranog sistema represije"
Farmu koja se nalazi u samom Parku prirode Papuk i prostire se na gotovo 3,5 hektara neće prodati bilo kome, ni za koju cijenu, kaže Borić.....

Svaka mu čast , ali meni je to ipak malo preekstreman način života
littleearth99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:20.