Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2014., 17:18   #1
Sklonište u slučaju katastrofe

Vezano uz donekle uznemirujuće teme o trećem svjetskom ratu i raznim teorijama zavjera, te s druge strane uz temu o mogućnostima osnivanja samoodržive zajednice - želio bih da razotrimo mogućnost stvaranja neke vrste skloništa/utvrde za svjetski rat ili sličnu užasnu katastrofu.

Kada biste imali rok od 6-8 mjeseci te kad biste sakupili nekih 100 tisuća eura - biste li bili u stanju osigurati da desetak ljudi preživi 3-5 godina u potpunoj izolaciji od svijeta?

Ne govorim o samoodrživoj zajednici jer za tako nešto treba puno više vremena da se postupno uspostavi.
Mislim više na neko brzinsko rješenje - mala kućica, spremište sa zalihama - pokupi familiju i bježi!
Što, gdje, kako, koliko biste napravili? Što bi bilo najbolje rješenje?

Pišem zato jer vjerujem da bi malo tko (ima preppersa, ali to su mahom fanatici koji se godinama i desetljećima "pripremaju") išao graditi tako nešto tek toliko da ima, bez da postoje ikakve naznake mogućeg rata - to je ipak puno posla i novaca...

Ali netko tko je u toku sa događanjima u svijetu i nije pod hipnozom medijske propagande i jeftinih spinova, nego stvarno s razumijevanjem kritički promatra stvari - i u nekom trenutku zaključi - "ipak se zlo približava, sad je krajnji rok da nešto brzo napravim!".

I brže bolje proda što može, posudi pare, digne kredit... ako ima kakvu štednju, osiguranje to pokupi i sabere eto spomenutih 100k eura...

Bi li to bilo u potpunosti izvedivo?
I ne zanimaju me priče tipa "otići u Čile" nego napraviti nešto da možeš ekspresno dići sidro i skloniti se, a ako ipak ne bude ništa - vratiti se dosadašnjem životu...
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 22:50   #2
Ja bi otvorio temu na nekom alternativnom podforumu.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 02:21   #3
Ja bi ugasio forum, brže bolje prodao sve što mogu, posudio pare, digao kredit, ...
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 08:28   #4
Meni nije problem pripremiti zalihe nego problem je da ne ostanem bez svega nakon eventualne katastrofe odnosno osiguranje sebe, svojih i zaliha od gladnih horda. Stoga ne vidim baš smisla sve rasprodavati i gomilati negdje zalihe.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 10:20   #5
Ja bih otisao u Svajcarsku, jer u njoj nece biti treceg svetskog rata.
Kao prvo imaju dugu tradiciju u mirovanju i neutralnosti, a kao drugo svi imaju pare ovde u bankama.



Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 11:00   #6
@Dragan

Možda si u pravu, ali to će pokušati učiniti i stotine tisuća drugih ljudi - u nekom trenutku Švicarci će lijepo zatvoriti granice. I gdje si onda?
Recimo da ipak bez problema uđeš u zemlju - cijene su tamo visoke, 100k pa i 200k eura će dosta brzo presušiti (nisi sam, ide cijela familija) - kako riješiti stambeno pitanje, što ako ne nađeš dobar posao - što sigurno nije lako pogotovo zato jer će osim tebe i mnogo drugih imigranata tražiti posao...?
Osim toga - na taj način ostavljaš sav život iza sebe i teško ćeš se vratiti - a ideja je bila da živiš kao i prije i tokom perioda od 6-8 mjeseci sagradiš i opremiš nekakvo "sklonište" za slučaj krajnje nužde...

@Begemotica

Takva situacija pretpostavlja kolaps države, raspad proizvodno-prerađivačko-transportnog sustava. Drugim riječima - nestašice hrane, goriva, lijekova...
Nije li bolje to preduhitriti stvorivši si dostatne zalihe barem osnovnih stvari.
A kako ćeš se obraniti - pa u tome i je stvar - nađeš relativno nedostupnu rijetko naseljenu lokaciju, sklepaš stambeni objekt, riješiš pitanje grijanja, vode, struje, kanalizacije... Nakrcaš zalihe osnovnih potrebština i opskrbiš se oružjem koliko najviše možeš.
Ako dobro izabereš lokaciju - tamo neće biti hordi, već povremeno neki lutalice - ako si dobro naoružan moći ćeš se obraniti.

Ono što me najviše zanima su mišljenja - kako sve to operacionalizirati i izvesti u tako kratkom vremenu...

Zadnje uređivanje Buran : 23.11.2014. at 11:07.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 12:09   #7
Ne razumem deo sa zalihama.
Zašto su ti potrebne zalihe, zar nema varijante da proizvodiš?

Šta ćeš kad potrošiš zalihe? Nećeš li biti nesposobniji da se adaptiraš nego oni koji su našli način da organizuju svakodnevni život proizvodeći ili nalazeći (samonikle jestive biljke u šumi, isl) stvari?

Zabit kao lokacija mi se čini dobrom idejom, problem imam s tim naoružavanjem i kokanjem svakog ko se približi.
Ja bih pre napravila neki sistem zamki oko naseobine tako da onaj ko želi da ih prođe mora imati odgovarajući set osobina, tako da to što će naposletku stići do naselja i neće biti neki problem.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 12:42   #8
Prpa guzi ha interesantno,prije nekoliko dana u Njemackoj je uhicen Bavarac, koji je na svom zemljistu izgradio atomski bunker,zbog kako je rekao moguceg nuklearnog napada Rusije na Njemacku,ali unutra nisu pronasli magacin hrane, nego pravi arsenal oruzja i municije.Izgleda da je to bila Solucija "made in Bavaria", na ovaj problem.Samo je pitanje sta bi mogao sa osobnim naoruzanjem uciniti, protiv par atomskih babuskica.
sto se tice Svice i tradicije nenapadanja,pa svaka tradicija je tu da se prekine,posto bi se vjerovatno radilo o globalnom ratu,a Europa je oduvijek bila trusno tlo,osim toga i glavna pozornica prethodna dva Svijetska,nije nemoguce da koja raketica zaluta u Alpe.
mozda je najbolje savjet kod Japanaca potraziti.
MayoSenf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 12:57   #9
Quote:
MayoSenf kaže: Pogledaj post
...
sto se tice Svice i tradicije nenapadanja,pa svaka tradicija je tu da se prekine,posto bi se vjerovatno radilo o globalnom ratu,a Europa je oduvijek bila trusno tlo,osim toga i glavna pozornica prethodna dva Svijetska,nije nemoguce da koja raketica zaluta u Alpe.
...
Zezao sam se. Nece biti treceg svetskog skoro. Relax.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 13:00   #10
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Zezao sam se. Nece biti treceg svetskog skoro. Relax.
razmatramo stvar hipotetički. Relax.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 13:39   #11
Quote:
MayoSenf kaže: Pogledaj post
Prpa guzi ha interesantno,prije nekoliko dana u Njemackoj je uhicen Bavarac, koji je na svom zemljistu izgradio atomski bunker,zbog kako je rekao moguceg nuklearnog napada Rusije na Njemacku,ali unutra nisu pronasli magacin hrane, nego pravi arsenal oruzja i municije.Izgleda da je to bila Solucija "made in Bavaria", na ovaj problem.Samo je pitanje sta bi mogao sa osobnim naoruzanjem uciniti, protiv par atomskih babuskica.
sto se tice Svice i tradicije nenapadanja,pa svaka tradicija je tu da se prekine,posto bi se vjerovatno radilo o globalnom ratu,a Europa je oduvijek bila trusno tlo,osim toga i glavna pozornica prethodna dva Svijetska,nije nemoguce da koja raketica zaluta u Alpe.
mozda je najbolje savjet kod Japanaca potraziti.
Postali su napredniji od svojih napadača tak da je USA na kraju izgubila ww2 protiv Japana
Davorček is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 13:46   #12
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ne razumem deo sa zalihama.
Zašto su ti potrebne zalihe, zar nema varijante da proizvodiš?

Šta ćeš kad potrošiš zalihe? Nećeš li biti nesposobniji da se adaptiraš nego oni koji su našli način da organizuju svakodnevni život proizvodeći ili nalazeći (samonikle jestive biljke u šumi, isl) stvari?

Zabit kao lokacija mi se čini dobrom idejom, problem imam s tim naoružavanjem i kokanjem svakog ko se približi.
Ja bih pre napravila neki sistem zamki oko naseobine tako da onaj ko želi da ih prođe mora imati odgovarajući set osobina, tako da to što će naposletku stići do naselja i neće biti neki problem.

O uspostavi vlastite proizvodnje u toj bih situaciji razmišljao kasnije - ovo bi bilo više ekspresno rješenje da možeš brzo "kidati nalijevo".

Zbog toga ti trebaju zalihe - mnogo je brže i jednostavnije kupiti par tona žita i uskladištiti ga nego sam proizvesti. Tih zaliha moralo bi biti barem za 3 godine, u toku kojih bi se postupno uspostavljala vlastita proizvodnja...

Zamke su isto jako dobra ideja. Možda nabaviti i par vučjaka...
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 14:32   #13
a kaj ak svi postanu zombiji, a sirom svijeta ostane rastrkano 100ak tisuca nezarazenih ljudi?
mukiklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 14:48   #14
Quote:
Buran kaže: Pogledaj post
mnogo je brže i jednostavnije kupiti par tona žita i uskladištiti ga nego sam proizvesti.
kako kome
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 15:42   #15
@Sanja

Otkupna cijena tone pšenice je oko 1100 kuna. To je dovoljno za 10 ljudi za godinu dana.
Za usporedbu, malo žešći pušač toliko izdimi u mjesec dana.

Ako želim u vrlo kratkom roku stvoriti uvjete za preživljavanje u zabiti, onda moram ići tim putem.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 15:46   #16
Buran, kao prvo pohvale za temu, jer može biti jako korisna.

U Hrvatskoj postoje mnoga atomska skloništa, ali veliko je pitanje u kakvom su stanju...vodi li netko o tome računa ???

Ovo sad možda zvuči dosadna tema, i mnogi odmahuju rukom, ali situacija se preko noći može promjeniti za 180 stupnjeva.

Živimo u vrlo nestabilnom svijetu, gdje su sve opcije sasvim moguće.
__________________
logika je da nema logike
felga is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 16:03   #17
Hvala kolega!

Istina da sad ovakva tema možda izgleda paničarski, ali uskoro će možda biti sasvim "na mjestu". Nedaj bože!

U mom gradu imamo nekakvo sklonište. Međutim neznam za koliki je broj ljudi projektirano. Za rata, kad su nadlijetali JNA avioni, bilo je dupkom puno. Možda u trenucima i blizu tisuću ljudi.

To je svakako bilo previše. Jer ako imaš sklonište gdje recimo 100-200 ljudi može lako preživjeti godinu dana - 1000 ljudi neće izdržati 2 mjeseca.
Već je tada bilo u lošem stanju, danas je vjerojatno neupotrebljiva ruina.

Najbolji je savjet u takvoj situaciji - "uzdaj se u se i u svoje kljuse!".

Samo, nije jednostavna odluka ići u takav projekt. Moraš biti zbilja siguran da je to jedini spas.
Da imam 500 hiljada eura, odmah bi "bacio" 100-200 hiljada za sklonište - nek se nađe.
Ali ako moram uložiti gotovo sve što imam - e, onda je to doista teška dilema.
Buran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 21:19   #18
@Buran

Znam ne tako daleko od moga grada, jednu dobru špilju u brdu...

Šta misliš, može li poslužiti kao alternativno sklonište ?

Mislim da se uz malo dobre volje, može srediti i osposobiti za život, samo što takve stvari čovjek treba namirisati na vrijeme, jer čudno je čudo kad panika zavlada među narodom...eno živi dokaz je bila ona mećava snijega 2012, sve je po trgovinama ono osnovno nestalo munjavitom brzinom.

Panika je jako opasna u takvim situacijama !
__________________
logika je da nema logike
felga is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 08:31   #19
@felga: špilja kao sklonište nije baš nešto, u špiljama ljudi stradavaju i bez katastrofa. Druga stvar ako se ta špilja građevinski obradi ali to je vrlo zahtjevan i skup zahvat.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 19:06   #20
Svidaju mi se ovakve hipotetski postavljene teme...

Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
@felga: špilja kao sklonište nije baš nešto, u špiljama ljudi stradavaju i bez katastrofa. Druga stvar ako se ta špilja građevinski obradi ali to je vrlo zahtjevan i skup zahvat.
Pa u biti da. Spilja tesko moze pruziti trajno sigurno skloniste, iako u nedostatku kvalitetnijeg sklonista, moze posluziti.

@felga
Pitao je felga u kakvom su stanju nuklearna sklonista kod nas.

Ona za koja znam su u katastrofalnom stanju, a neka od njih uopce neuseljiva. Od raspada Jugoslavije se navodno ne vodi briga o nuklearnim sklonistima.

Koliko su ona sigurna od udara i u kojoj zoni eksplozije, to zaista nemam pojma. Trebao bih nekoga pitati ali znam da ih po Zagrebu ima vise od nekoliko.

Sto se Hrvatske tice i globalnog nuklearnog sukoba, mislim da bi za izbjegavanje direktnog nuklearnog udara bilo dovoljno otici bar sto km od velikih gradova kao Zagreb i Split, ili od strateski bitnih tocaka kao sto su Rijeka i Zadar. Sumnjam da bi uopce na nas trosili one najjace bojeve glave buduci da nasu infrastrukturu nije tesko unistiti.



Ne bih si dozvolio duzi ostanak na jednom mjestu po izlasku iz sklonista, ako bih ga uopce nasao.

Sto se pak usjeva tice, nekak mislim da bas u tim uvjetima vise i ne bi uspijevali. A tko zna, mozda bi bas bilo suprotno pa bi paradajzi bili kao lubenice.

Evo jedan clanak na temu sklonista u Zagrebu.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...a-od-rata.html

I koliko znam, Svicarska moze svo svoje stanovnistvo strpati u svoja sklonista, kao i one koji se tada u toj zemlji nadu.

http://www.swissinfo.ch/eng/bunkers-for-all/995134

Dakle, Dragan bi pogodio odlaskom u Svicarsku unatoc sasvim drugim razlozima odlaska.

Kao sto rekoh, ovakve hipotetski postavljene teme su mi najdraze...
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 24.11.2014. at 19:22.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.