Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2009., 14:15   #61
bok!

kad mi se otkopaju kornjače-čančare namjeravam ih pokušat udomit. naime, nalaze se u vikendici di je sve manje mjesta u vrtu jer je vrt mali a kornjaca je sve vise. osim toga mi smo ljeti sve manje tamo tako da nam je zao ostaviti kornaje tamo na duze vrijeme. dvije odrasle cemo zadrzati jer su vec 15 godina s nama ali manje, njih 5 bi rado podijelili, pa tako ako znate nekoga ko bi htio kornjacu.....
ro_za is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:54   #62
Na netu možete vidjeti da je kornjace.hr registrirana Udruga ljubitelja kornjača, koja je vezana na Zagreb/Slavonski Brod, a kod SB-a postoji u Rušćici, Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja kod obitelji Milec gdje imaju i kornjače.

http://kornjace.hr/index.php?option=...=198&Itemid=50
Za udomljavanje možeš se obratiti na forum.

Koliko kornjača može živjeti, ovisi o uvjetima o kojima se nalazi, te o zdravlju, prehrani, a naravno i vrsti.
Npr. za crvenouhe vodene kornjače kažu da žive 20 -25 godina, a u zatočeništvu i 40 god. dok čančare mogu živjeti i puno duže, imali smo slučaj i sa 50-ak god. starom.
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 20:01   #63
Ova moja kornjača je danas bila turbo aktivna. ro za u kojem dijelu Lijepe naše se nalaziš? Spominješ da ste sve manje na vikendici pa ti je žao ostaviti ih. One se same snađu. Podijelio bi onih 5? Ok ako bi ih ljudi držali u dvorištu. Ja ovu namjeravam vratiti u njeno prirodno stanište jer ju volim i želim da živi u slobodi. Opet, kome bi ih dao? Nisu igračke za malu djecu. Nisu ljubimci za diranje, njih se promatra. Ponekad mi je žao tih životinja. Djeca se "izgustiraju" pa ih šutnu na ulicu. (mislim na sve životinje)
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:37   #64
naša članica udruge je iz Slavonije je iz Rušćice udomila kornjaču, sada ima dvije i podmladak, ogroman ograđen prostor, vrt - dakle sve uvjete, može se i tako, ako imaš prostora, volje i voliš... osobno ne preporučam čančaru za terarij
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 14:24   #65
Super! Drago mi je čuti. Ne bude moja u terariju stalno nego sada dok ne bude vani toplije. Inače boravi u vrtu.
Voljela bih se čuti s tom članicom.
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 21:14   #66
Evo ostavljam vam da skužite koliko je kornjača ovdje na slici.

Dakle to su kornjače koje su se izlegle u rujnu prošle godine

Slikano prije pet minuta

http://i42.tinypic.com/dzynmv.jpg
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 03.04.2009. at 23:16. Reason: Prevelika slika pretvorena u link
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 20:07   #67
Vidim tri kornjačice. Koliko ih je zapravo?
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 21:36   #68
Da tri su male, a imam i jednu veliku od koje sam dobio ove.

Susjed mi ima mušku kornjaču pa su se preko ljeta sparile pa sam onda imao te malene.
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 12:22   #69
Ova moja se poputno oporavila od spavanja. Jede kao prava, sunča se, trčkara. Obožava rajčicu, jabuku i salatu.
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 12:36   #70
na čudu sa čančarama

Imam mali problem sa čančarama po dvorištu,naime kad smo kupili kuču naslijedili smo i 2 kornjače, i sve je bilo ok do pred par dana....kao iz vedra neba, dok sam kosio travu, ugledao sam (na pokošenom dijelu) malu kornjaćicu 3-4 cm dugu.Srečom je bila pre mala da je pokosim .
I sad problem je sto sam malo pogledao oko sebe, i skuzio da sve vrvi od tih beštijica....našao sam ih 6,zasad
Neznam sto cu sa njima,zasad sam ih stavio u jedan prednji dio vrta koji se ne kosi, ali nije bas da je tako obrasao travom....
Pitanje je, je tim malima treba nekakva posebna njega, i koliko zelenja je njima dosta za živjeti, jer, neda mi ih se drzati po tim terarijima, a opet, da svaki dan po vrtu trazim 6 kornjaćica dugih 4cm i da ih hranim salatom, mi se čini malo glupo.
Ja bi njih na kraju krajeva pustio i negdje u šumu s obzirom da sam cuo kao da su ugrožene il nes slicno....ali koliko je to pametno?
VValter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 17:12   #71
Možeš im staviti u jedan kut malo sijena da se skrivaju, obavezno neku pliću posudu sa vodom /za piće/ i ako nemaš vrt u blizini, a želiš ih hraniti neko vrijeme, malo narezanog voća - jabuka, paradajza ili salate, kupusa, one će se same poslužiti.

ro za - ili netko drugi ako želi- traži se jedan mužjak za udomljavanje i možete se obratiti na kornjace.hr - tema kopnene kornjače - kontakt picok
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 21:04   #72
Pa dobro je li vama jasno da je čančara zaštićena i da ju se ne smije zatvarati u terarije i slično?
Evo vam zakona:
Još u travnju 1965. tadašnji Republički zavod za zaštitu prirode SRH donio je Rješenje o zaštiti obične čančare. Prema Zakonu o zaštiti prirode zabranjeno je običnu čančaru uznemiravati te izdvajati iz njenih prirodnih obitavališta. Strogo je zabranjeno prikupljanje kornjače čančare i njenih jaja. Hvatanje čančare u znanstvene svrhe iznimno je dozvoljeno samo uz prethodnu suglasnost Republičkog zavoda za zaštitu prirode. Uništavanjem obične čančare nanosi se nenadoknadiva šteta našoj zavičajnoj fauni. Stoga treba najenergičnije reagirati na svaki pokušaj uništavanja ove vrste.

U Republici Hrvatskoj čančara je zakonom zaštićena vrsta životinje. Zaštita je određena Pravilnikom o zaštiti pojedinih vrsta gmazova (Reptilia), Državne uprave za zaštitu kulturne i prirodne baštine, temeljem članka 13. stavka 2. Zakona o zaštiti prirode ("Narodne novine" br. 30/94 i 72/94). Prema ovom zakonu pojedina biljna i životinjska vrsta koja ima zaštitu Države je vrsta koja je ugrožena ili rijetka. Strogo je zabranjena svaka radnja kojom je se ometa i uznemiruje u njenom prirodnom životu i slobodnom razvoju (rastjerivanje, proganjanje, hvatanje, držanje, ozljeđivanje i njegovo ubijanje, te oštećivanje njihovih, gnijezda ili legla i obitavališta). Zabranjeno je i prikrivanje, prodaja, kupnja i otuđivanje ili pribavljanje na drugi način zaštićene biljke i životinje, kao i njegovo prepariranje. Za svaku prouzročenu štetu nedopuštenim radnjama u odnosu na ovu zaštićenu životinjsku vrstu, a prema članku 1. Pravilnika o visini naknade štete prouzročene nedopuštenom radnjom na čančari utvrđena je kazna u visini od 4.000,00 kn.

Izvor: http://kornjace.hr/index.php?option=...d=46&Itemid=29
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 09:59   #73
Imam pitanje. Kornjača uz mokrenje ispušta bijelu tvar. Zna li netko o čemu se radi?
NASEDO99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 18:54   #74
To ti je valjda njihovo mokrenje.......ne moraš se brinuti o tome
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:07   #75
Prije toga nije bilo. Možda zbog mesa koje je jela? ...bjelančevine..
NASEDO99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:46   #76
Moje dvije Čančare su se probudile iz zimskog sna manja ima misec i po dana a veča tek prije 20ak dana i sad veselo tumaraju po travnjaku i uživaju.

Inaće moja velika i standardno ispušta tu bijelu stvar prilikom vršenja nužde i koliko znam to je normalno
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 16:26   #77
chilikimi - ti si u pravu, ali ovdje govorimo o čančarama koje su već duže vrijeme kod vlasnika, poklonjene ili pronađene. Ako je čančara iz uzgoja, npr. ti si uzgajivač i i nalaziš se u Hrvatskoj možeš ih ponuditi pet centru, oni će ih prodati za 600-800 kn po komadu.
Iako se ja nikako ne slažem sa time, ali zakon to dozvoljava. Zakon ne dozvoljava, da ja odem npr. u Dalmaciju ili Hercegovinu i iz njenog prirodnog stanovišta, sa nekog kamenjara uzmem dvije jedinke i donesem u Zagreb sebi radi zanimacije.
Kazne za uzimanje iz prirode ili nedozvoljeni uvoz iz inozemstva zaštićene vrste
nažalost nisu dovoljno velike da bi ljude spriječile, ali za švercanje ili sl. može se završiti i u zatvoru.

Prije uzimanja kornjače, treba se educirati.

Ono što kornjača ispušta može biti prvo čišćenje organizma nakon uzimanja prvih obroka poslije hibernacije dok se probava ne ustali. Ako kornjača normalno jede i normalno se ponaša, nije bolesna.
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 12:34   #78
Quote:
NASEDO99 kaže: Pogledaj post
Prije toga nije bilo. Možda zbog mesa koje je jela? ...bjelančevine..
Kornjače su biljojedi i meso ne bi smjele jesti kao dnevnu hranu nego jako jako rijetko, jednom na mjesec ili rjeđe.

Ali meso kornjačama nije potrebno.


Kornjačama (čančarama) nakon hibrenacije treba dati vode jer tako pročišćuju organizam od toksina koji su se skupili tijekom hibrenacije.
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 16:09   #79
Da, vodu možemo staviti u neku staru zdjelu i malo ukopat u zemlju ili kakav lavor. Kornjača će sama izabrati trenutak kada će piti koliko joj organizam bude tražio. A meso nije hrana za čančaru. Ona jedino što od mesa jede - su crvi, gujavice ili kakvi kukci koji se nalaze na povrću ili u korijenju bilja ako kopa po zemlji, pa slučajno pojede. Mi možemo kornjače možda naviknuti na meso, ali to nije pravilno. Kopnene kornjače su biljojedi, dok vodene kornjače u 90% slučajeva jedu meso tj. crve, ličinke, gujavice, odnosno ribu u jezerima i potocima gdje žive. Mi smo ih držeći jedinke iz uzgoja u akva-terarijima navikli na voće i povrće,meso /piletina, teletina/ mada im je prirodnija vodena leća i vodeno bilje,ribe,kukci, jer tako jedu u barama.
Tko je vidio da barska kornjača jede piletinu u svom prirodnom okruženju?
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 12:51   #80
Quote:
Voljela bih se čuti s tom članicom.
evo me
reci sta te zanima...
L i l i t h is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.