Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2006., 20:53   #1
Zivjeti U Dvije Drzave

recimo da imate priliku biti u hr,jer vam tamo zive starci,familija,ma bilo tko blizak...pozelite i klince poslati u skolu doma a inace zivite u usa,i kako god vam fali hr(u mom slucaju zg)znate da bi vam sadasnji "dom" isto tako pofalio ako biste se ikada odlucili preseliti u hr... pa da zadovoljite dusu ,odlucite zivjeti na dvije strane-pola god u zg a pola-gdje ste vec sada.
pitanje je-kako i na koji nacin to izvesti?a ponajvise sta se posla tice.kako i gdje naci posao(tj koji tip posla recimo)koji dozvoljava da izbivate svakih 6 mjeseci(ok,oko 6-moze i manje i vise)s jedne strane zemaljske kugle a radite na drugoj...pa onda obrnuto.a da ste stalno u radnom odnosu?
znam,malo sugavo,ali mora da postoji nacin..ideje?
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 21:46   #2
Naravno da postoji nacin. Moj prijatelj zivi ovdje u Chicagu i u HR...Dva, tri mjeseca je ovdje i tako i tamo. Znaci provodi pola vremena u USA i pola u HR.

Mislim da je najlakse imati svoj biznis, neku malu kompaniju i ne mogu da zamislim koji posao bi te uvjek cekao u Zagrebu poslje svakih 6 mjeseci.

Kad bi mogla da biram, bila bi u HR preko ljeta a u USA preko ostala 3 vremenska doba. Znaci moje vrijeme bi bilo 70/30...

Nemam volje da radim u HR. Vise gledam kao dobar provod gdje dodem na more da se opustim i uzivam u ljepoti, hrani i opustanju. Mozda jednog dana muz i ja kupimo malu kucicu ili stan na otoku i stvarno dodemo na 3 mjeseca svake godine. Za sad je to daleko od nas jer smo oboje u srednjim 20tima i posao ne mozemo ostavit na 3 mjeseca jer imamo svoju firmu.
Katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 06:51   #3
Ma moguce je, moja zena poznaje curu koja 6 mjeseci radi u Auto Salonu a 6 zivi u Tajlandu...ima hrpa poslova koji se mogu raditi na odredjeno vrijeme...naravno to bi svakom bila idealna opcija no ja mislim da je HR malo skuplja za zivot nego Tajland tako da bi posao trebao biti nesto bolji od Auto Salona.
CroatiaTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 07:24   #4
Mislim da je puno lakse naci nacina kako to ostvariti nego koliko je to u stvari dobro na kraju imas osjecaja da ne pripadas ni tamo ni vamo.....
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 08:30   #5
Posto govoris odlicno americko-engleski i hrvatski mislim da bi mogla to jako dobro iskoristiti u pronalasku posla koji bi te vezao za US i Hrvatsku.

Primjer: neki dan na HTV-u bio je jedan poduzetnik iz damlacije koji je pogon preselio u okolicu Zg. i koji pravi autohtone hrvatske pekmeze od smokve i izvozi sve u USA.
Kaze da je prije koju godinu trazio tko bi ga mogao zastupati na americkom trzistu kao veleprodaju za njhove ducane, ali nije uspio naci osobu zainteresiranu za takav posao.
Da bi na kraju on osobno otisao u ameriku od jednog trgovackog lanaca do drugog nudeci njegove proizvode koje su oni vise nego odlicno primili.
Sad radi direktno sa nekim uvoznikom za US trziste koji mu se sam ponudio.
Ovakvih primjera ima jos.

Mislim da ima i americki firmi koje bi mogle nesto trziti i u Hrvatskoj, pa bi mogla iskoristiti svoje znanje jezika i njihovog smisla za biznis.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 13:04   #6
jedan od nacina je "freelancing" - nema veze gdje se na zemaljskoj kugli nalazis...dokle god imas pristup internetu...slicno je i s konsaltingom i inim intelektualnim uslugama...
Ja znam vlasnike dviju firmi kojima bi, sto se obavljanja posla tice, bilo sasvim svejedno gdje "sjede"...
Pa koliko ljudi radi u uredu i dobiva apsolutno sve informacije preko racunala? Zar ne bi mogli isto tako sjediti doma i raditi? ili u nekoj drugoj zemlji? Sve vise firmi "stedi" tako da dozvoljava svojim radnicima da rade od doma...ubrzo ce to biti moguce i iz druge zemlje.

O problemima (prvenstveno mislim na porez) takvih aranzmana, drugi put.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 16:02   #7
pekmezi i sl ne dolazi u obzir.ali ovo-posao od doma,to je vec nesto-samo treba se onda prihvatiti skole tj 'zanata' s kojim mozes tako preko racunala i zaraditi...imam ja suseda par ovdje koji su preselili iz cali u ny i rade za istu firmu preko neta..neznam cime se tip bavi ali mislim da je nesto sto ja bas nemam nekog expirience-a...mozda nekaj turisticko?mislim..najlakse je kad imas svoj biznis-ako mislis otvarati doma poslovnicu...ali ovak..jos ovdje gdje jesam-mogla bi nesto ugovoriti-recimo od jan-juna(onda sam im potrebna ovdje)ali gdje onda u zgu od u to vrijeme???
ah..ja samo ramisljam-mozda mi u sljedecih god dvije nesto i padne na pamet.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 17:07   #8
moj susjed amerikanac koji vec dvije god. zivi ovdje u Hr. radi za jednu americku firmu od doma tj. odavde iz Hrvatske, ali fora je sto radi po noci zbog vremenske razlike jer im salje neke dokumente i obracune koje oni zavrsavaju u US
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 18:15   #9
Quote:
AFRODITA69 kaže:
pekmezi i sl ne dolazi u obzir.ali ovo-posao od doma,to je vec nesto-samo treba se onda prihvatiti skole tj 'zanata' s kojim mozes tako preko racunala i zaraditi...imam ja suseda par ovdje koji su preselili iz cali u ny i rade za istu firmu preko neta..neznam cime se tip bavi ali mislim da je nesto sto ja bas nemam nekog expirience-a...mozda nekaj turisticko?mislim..najlakse je kad imas svoj biznis-ako mislis otvarati doma poslovnicu...ali ovak..jos ovdje gdje jesam-mogla bi nesto ugovoriti-recimo od jan-juna(onda sam im potrebna ovdje)ali gdje onda u zgu od u to vrijeme???
ah..ja samo ramisljam-mozda mi u sljedecih god dvije nesto i padne na pamet.
Najbolje ti je bit uciteljica, pa preko ljeta u ZG
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 18:16   #10
To je varijanta "ja bih da se ****, al da ne udje"
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 19:47   #11
Quote:
Katie kaže:
Kad bi mogla da biram, bila bi u HR preko ljeta a u USA preko ostala 3 vremenska doba. Znaci moje vrijeme bi bilo 70/30...
Prije ce bit 75/25.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 19:56   #12
Quote:
Tvrtko1995 kaže:
To je varijanta "ja bih da se ****, al da ne udje"
Evil Kanevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:07   #13
tvrdi-bas to!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:44   #14
Quote:
AFRODITA69 kaže:
recimo da imate priliku biti u hr,jer vam tamo zive starci,familija,ma bilo tko blizak...pozelite i klince poslati u skolu doma a inace zivite u usa,i kako god vam fali hr(u mom slucaju zg)znate da bi vam sadasnji "dom" isto tako pofalio ako biste se ikada odlucili preseliti u hr... pa da zadovoljite dusu ,odlucite zivjeti na dvije strane-pola god u zg a pola-gdje ste vec sada.
pitanje je-kako i na koji nacin to izvesti?a ponajvise sta se posla tice.kako i gdje naci posao(tj koji tip posla recimo)koji dozvoljava da izbivate svakih 6 mjeseci(ok,oko 6-moze i manje i vise)s jedne strane zemaljske kugle a radite na drugoj...pa onda obrnuto.a da ste stalno u radnom odnosu?
znam,malo sugavo,ali mora da postoji nacin..ideje?
Afro, nisi li ti radila u zdravstvu? Mozda bi medical billing/coding bila opcija - naravno ukoliko HIPAA dozvoljava...provjeri.
Good luck...
waterpony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:47   #15
Quote:
Ame®icano kaže:
Prije ce bit 75/25.
par dana vise manje!
Katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:51   #16
Quote:
AFRODITA69 kaže:
zivjeti na dvije strane-pola god u zg a pola-gdje ste vec sada.
pitanje je-kako i na koji nacin to izvesti?
Znam da je neki covjek to izvodio tako da je pola godine radiolog u jednoj nordijskoj zemlji, a pola godine na odmoru u HR.

Jedan drugi je po ljeti u USA i radi u gradjenju kuca, po zimi je doma u HR.

Inace ne znam kako to izvesti (sto se tice i supruznika i djece... cini mi se da je nemoguce da se cijela obitelj tako moze seljakati svakih pola godine)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:52   #17
da jesam,ali kao med sestra.nisam imala veze sa billing i coding jer me to nije nikada zanimalo.ja sam bila kako to oni zovu ' diresct care provider' a ne office stakor.tako da o tome nemam pojma bas puno. s druge strane nije problem tako nesto nauciti,medutim kakve veze ima hr sa ovim nacinom billinga i codinga?!mislim da to nebi igralo.moralo bi biti nesto,vise sezonski ali ponanta je u tome kaj ako te negde stalno trebaju preko zime i proljeca,kaj onda kada bi ja malo zamjenila sezone???
problem je u tome,sto su ameri preskrti da mene placaju pola god i da onda traze nekoga drugoga na 6 mjeseci jer koga god zaposle-ta ososba ce htjeti ostati-pa niko si ne trazi posel na pola god...nemaju svi debilne ideje kao i ja!
a onda s druge strane,da je zg kao usa-nebi bilo problema nac nesto za par mjeseci-pa makar u nekom ducanu ili kaj vec-glavno da nekaj delam...ali je tesko naci uopce ista...a kamoli mjenjati kak ti se zdigne ona stvar.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:52   #18
Quote:
talia kaže:
Najbolje ti je bit uciteljica, pa preko ljeta u ZG
O da, to isto zvuci idealizirano. Znam nekoga tko je zbog tog plana postao ucitelj, pa opet zbog obitelji to ne funkcionira.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:54   #19
Quote:
AFRODITA69 kaže:
a onda s druge strane,da je zg kao usa-nebi bilo problema nac nesto za par mjeseci-pa makar u nekom ducanu ili kaj vec-glavno da nekaj delam...ali je tesko naci uopce ista...a kamoli mjenjati kak ti se zdigne ona stvar.

Aha, to je isto problem. Hrvatska nema tako fluidno trziste radne snage da mozes racunat na to da ces naci posao na par mjeseci svake godine, bez problema. (Osim ako nisi spremna cistiti necije kuce ili plesati u nocnom baru).
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 20:55   #20
Quote:
Shtefitza kaže:
Znam da je neki covjek to izvodio tako da je pola godine radiolog u jednoj nordijskoj zemlji, a pola godine na odmoru u HR.

Jedan drugi je po ljeti u USA i radi u gradjenju kuca, po zimi je doma u HR.

Inace ne znam kako to izvesti (sto se tice i supruznika i djece... cini mi se da je nemoguce da se cijela obitelj tako moze seljakati svakih pola godine)
ma supruznici se mene ne ticu-ja nemam supruznika , ja sam sama na svome.sta se klinaca tice,ja bi to radila dok njih posaljem na god,dve,tri ili dokle vec u skolu u hr.samo sa zg placom ne mogu nista-mislim,to mogu zaboraviti...zato bas ne mogu pustiti posel ovde-ipak od ovog zivim,jebiga...ali bi htjela i sa djecom doma biti a i radi sebe ali opet da mi neakva lovica dolazi,kuzis?
ovo za dopuste znam...no to mozes samo ako si u sezonskom biznisu koji super dobro placa ili pak imas svoje nekaj ili si penzic...
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.