Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2005., 21:24   #41
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Morao je 'umrijeti' kao covjek ? Je li mislis da Bog nije svemoguc ? Ako je Isus bio bog, onda je on mogao umrijeti ne kao covjek vec kao bilo sta. Zasto bas kao covjek ?

Doista, zapetljano vjerovanje koje ne znate ni vi sami da objasnite pa kako onda muslimane da prevedete ?

Tuzlak kako bi ti bilo da ja tvrdim da Muhamed nije prorok.

Molim te nemoj pisati nebuloze,jer ću ti svaki put kad ustvrdiš da Isus Krist nije božanske naravi napisati da Muhamed nije prorok.
Malo pričekaj ...mislim da ću ti citirati Kuran.
Možemo usporediti govor Kristov i govor Muhamedov....da vidimo riječi duha.
Rekla sam ti već Isus ni u čemu nije kontroverzan.Svakim svojim djelom stoji iza svojih riječi.Ponovo ti neću objašnjavati što već jesam.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 21:43   #42
Objavom Kur'ana Plemenitog ukinuti su mnogi losi obicaji, koji se nisu mogli srusiti samo rijecima, ili ispraviti samo govorom. neophodno ih je prikazati u praksi, na primjeru uzorite licnosti.

Posljednji Boziji Poslanik(mir neka je s njim) je islamsku teoriju(Kur'an Plemeniti) sprovodio u praksu(Sunnet) prakticno pokazujuci svojim sljedbenicima kako da zive po Bozijim propisima.

Tako je i ovaj brak sa Zejneb, koja je bila bivsa zena njegovog posinka Zejda bin Harisa, trebao dokinuti predislamski obicaj u vezi s posinkom koji je imao sva obicajna i zakonska prava kao rodjeni sin. Ovaj dogadjaj je imao velike posljedice, jer nije bilo lahko pobrisati nesto sto je u srcima ljudi bilo ukorijenjeno.


Pravo posinka sukobljavalo se s pravima koja je islam utemeljio u bracnom pravu i razvodu, te nasljedstvu i ostalom postupnom sherijatskom pravu.

Zbog brisanja tog predislamskog pravila Bog dz.sh je naredio Muhammedu a.s., da se ozeni Zejdovom bivshom zenom(vec su bili rastavljeni jer se nisu slagali):

"I posto je Zejd s njom zivio, i do nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustrucavali vise da se zene zenama posinaka svojih, kad se oni od njih razvecu......."(33:7 )

Tim brakom su prije svega ponistena pravila o posinovljavanju, kako djelom, tako i rijecima:

"Zovite ih po ocevima njihovim, to je kod Allaha ispravnije."(33:5)
"Muhamed nije roditelj ni jednom od vasih ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik -a Allah sve dobro zna."(33:40)

I ovdje je Kur'an plemenit ,jer svaki covjek zasluzuje istinu o svome porijeklu, i da samo kao takav bude drustveno prihvacen, i zato posinovljavanju ne pridaje vaznost.

________________
"Razmisljajte o Vi razumom obdareni!"(Kur'an)
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 22:33   #43
Quote:
brezovka kaže:

Židove je volio i na križu.I one koji su ga razapeli.
Umro je za sve nas.I svima nam je oprostio.
Oprostio je čovjeku.Tim je dokazao svoju božansku narav.

Kad od Boga zatražim oprost za one koji su mi učinili i puno manje zlo ...slutiš li koju to snagu ima?Jesi li to iskusio?
Znaš li ti da je tajKristov oprost nama zabetonirao spasenje.

Ne razumijem te, sto bi netko umro za mene prije nekih 2000 godina, i sta bi mi to trebao oprostit?
Da li je umro i za one koju su umrli prije njegove smrti, i da li je i tim pokojnicima oprostio to nesto?

Jer i prije Isusa su bile generacije i generacije ljudi, koje je Bog stavarao samo zato da bi pokazli odanost jednom jedinom Stvoritelju.


Kazes Krist je nama "zabetonirao spasenje", da li to znaci da ja trebam da povjarujem da je on boziji sin, i mogu da na ovom svijetu radim sto mi je volja, jer na onom imam "zabetonirano spasenje"?!
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 00:00   #44
o problemu prijevoda Kurana(by Bosniac)

po drugi put no nažalost bez odgovora brezovke koji je netragom nestao..

Quote:
brezovka kaže:

Bosniac jako žurim.Pročitala sam tvoj tekst .Ali molim te osvrni se malo na moj upit.Jako me zanima tvoje mišljenje o ovom prethodnom tekstu.
Znaš li što ću uraditi*.Ovih ću dana pročitati cijeli Kuran.
Nisam učena žena,ali s temelja svoje vjere pridružit ću se tvojoj temi.Do tada molim i druge Muslimane,.ako mogu komentirati ovaj meni ne baš jasan tekst.

( Napomena:Gornji tekst Brezovke je iz topica:Osnove islama!)



Prevod Kurana
na bilo koji jezik bosanski,hrvatski,njemački,engleski,perzijski,grčk
i..), moderni ili klasični značajno gubi na vrijednosti.Arapski jezik,na kojem je objavljen Kuran,je u ono vijeme dostigao svoj vrhunac.
Arapski jezik ima velike izražajne mogučnosti,za razliku od drugih jezika svog vremena. Kuran ima poseban svoj literalni stil,kompoziciju,jezičke forme,sinonime,metafore.. To čini nepromostotive teškoće kod prevoda Kurana na druge jezike.
Kuran je Božija Riječ objavljena Muhamedu na arapskom jeziku,kao uputa i izazov upučena čitavom čovječanstvu,prenošena je iz pokoljenja u pokoljenje do danas i dalje.Bilo koji prevod Kurana na bili koji jezik,klasični ili moderni nije ništa više do približno značenje Kurana,ali ne i sam Kuran.Ortodoksne škole islamskog mišljenja imaju stav da Objava prestaje biti Božija Riječ i gubi svoj karakter kao Kurana ako se s arapskog prevede na neki drugi jezik.Ovo je čisto doktrinarno stanovište,koje se sada ne može objašnjavati,nemam vremena.Glas tradicije je,izuzev hanefijske škole,da je praktički nemoguće prevesti arapski jezik Kurana i da se i ne pokušava..Oni smatraju da je uopče najbolje i ne pokušati. Hanefijska škola dopustila je pisanje prevoda Kurana samo ako je istovremeno popraćen i arapskim originalom.To je danas postala praksa.
Uz prevod se daje i komentar pjedinih sura (skupine strofa).Od ovog komentara u mnogome zavisi razumijevanje samog teksta Kurana.Sve zavisi koliko je komentator stručan i nadahnut u pisanju objašnjenja.Na pr. za uspješan komentar sure "Vrijeme" trebalo bi napisati knjigu sa bar 200 str.
Čak je teško ,na pr. prevesti jednu nadahnutu pjesmu iz originala na drugi jezik,na pr. Mak Dizdar:"Modra rijeka "( Bošnjak), Ivan Goran Kovačič: U planini mrkoj (Hrvat),a kamoli sveti tekst.Kakave su bile velike teškoće kod prevoda Biblije i Novog zavjeta?Samo jedna pogrešno prevedena Riječ dovodi u pitanje cijelu doktrinu!
Prevod Kurana na drugi jezik je kao usporedba Sunca i mjeseca,jer mjesec može rastjerati tamu nočnu,ali ne može grijati i pšenica na Suncu zri,a na mjesecu NE. Možda je i to razlog što je prevođenje Kurana počelo u Evropi kasno.
U Bosni je cjelovit Kuran preveden prije 40-tak godina i to neuspješno prevođenje.Išlo je ovako:, Englezi su preveli sa originalnog arapskog, Njemci su preveli sa engleskog, a Bošnjaci sa njemačkog.I to je ta Mjesečina.
Noviji prevodi su jezički bolji,ali blijedi.Sveti tekst Kurana muslimani tradicionalno slušaju na originalnom arapskom jeziku.
Sure bjavljene u Meki su uglavnom kratke,veličaju Allaha,Isa,Istinu,iskrenost,prirodu,sunce,mjesec.. pune su ushičenja,pjesničkih metafora,eksplotizvne,dok one objavljene u Medini su uglavnom dugačke i normativne.
Kurana se sluša srcem.Njega srce razumije.To jedno od tih čuda.Velik broj muslimana sluša predavanja iz Kurana i vjere u džamijama i razumiju.To je široka tema...

Oni koji čitaju Kuran iz radoznalosti ili da prošire svoju naobrazbu ili da se informišu o Kuranaskoj eshatologiji i sl.. tu je Mekansko razdoblje .
Mislim da je uputno čitati neke odabrane sure u vezi teme,jer nema se vremena za baš sve,treba godina...
Pročitataj na pr. suru X: Junus (Josip) ,Meka, u Kuranu i usporedi sa Biblijskim tekstom.Zapazićeš, koliko ushićenje i veličanje Boga je u kuranskoj suri!

______________________________

Vrijeme
Tako mi vremena,
Zaista je svaki čovjek na gubitku,
Osim onih koji vjeruju i dobra djela čine,
i .......

(Kuran,sura CIII, Meka)
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 10:37   #45
Bosniac rekla sam da ni jedna riječ koja na nasilje potiče nije od Boga.
Smatraš li ti da je Svaka riječ u Kuranu istinita?
Ako ima nasilja da je prijevodom s arapskog dodano.Ili nešto drugo?
Ako se prijevodom gubi...zar nije neki žešći "vjernik"mogao prepisujući dodati i svoje mišljenje i nade.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 00:54   #46
slušaj brezovka

tekst Kur'ana na arapskom je autentičan i da, mi muslimani vjerujemo da je jednak onom od prije 1400 godina

rečenice tipa "oko za oko ,..." nisu rečenice koje potiču nasilje, kao što rrečenice koje govore da se čovjek brani kada ga napadnu ne potiču na nasilje!

što se tiče prijevoda Kur'ana tačnije bi bilo reći da se tu radi o prijevodu značenja Kur'ana, jer stil Kur'ana, između ostalog, posjeduje osobine poezije, a poezija kao takva je neprevodiva!

u nas nije zabilježen slučaj dopisivanje prilikom prepisa kao što je to slučaj sa nekim inkunabulama.
zašto je to tako ne znam. ali je tako!
ako ti znaš konkretno za neki slučaj kada je prilikom prepisivanja Kur'ana nešto dodato ili oduzimano javi mi!

dotad C U
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 07:24   #47
Quote:
Bosanka kazˇe:


Jer i prije Isusa su bile generacije i generacije ljudi, koje je Bog stavarao samo zato da bi pokazli odanost jednom jedinom Stvoritelju.
MAJSTOR Ivan umoljava sugovornicu Bosanku za kratku opasku na MAJSTOROVO prvo nacelo naukovanja, a koje glasi:

"NE VJERUJTE NI BOGU NI ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVE, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATE?"

Pozdrav.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 13:08   #48
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
MAJSTOR Ivan umoljava sugovornicu Bosanku za kratku opasku na MAJSTOROVO prvo nacelo naukovanja, a koje glasi:

"NE VJERUJTE NI BOGU NI ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVE, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATE?"

Pozdrav.
Majstore Ivane,u mom vjerovanju nas jedini Stvoritelj je svakom covjeku podario urodjeni moralni zakon......podario mu je cula i sposobnost imaginacije da bi Ga mogao spozanti i voljeti Ga....dovoljno je da nap. samo poromatras zvjezdano nebo nad nama i promisljas o apsolutnoj moci Onoga Ko ga je stvorio....i da pocnes osjecati ljubav i divljenje spram Tog matafizickog Bica, od Kojeg sve ovisi.......bez te ljubavi prama jedinom Stvoritelju nema ljubavi ni prema Njegovim stvorenjima( ni prema covjeku, ni prema ziovotinji, ni biljci.....ni prema prirodi uopce).

Danas, zbog deficita te ljubavi sve je vise otudjenja medju stvorenjima( ljudi se razilaze u misljenju, taj rascjep dovodi do borbe, pa cesto i do uporabe sile,a sve da bi se izdiglo vlastito misljenje kao jedino ispravno..... ljudi bez ljubavi spram Stvoritelja su nehumani i prema prirodnoj flori i fauni, i bjesomucno je unistavaju da bi zadovoljili svoju ogromnu pohlepu.....)

Zato je nas Uzviseni Stvoritelj slao svim ljudima Upute, da bi spoznali svrhu naseg stvaranja( svaki proivodjac uz proizvod salje uputu za uporabu , zar ne), i da bi smo ljubeci Njega ljubili sva Njegova stvorenja, i shodno Njegovoj Uputi borili se protivu zla - prvo zla u sebi, pa onda i u svojoj okolini, a zalagali se i zrtvovali ne samo za sebe vec i za dobro svih Bozijih stvorenja.

__________________________
"Covjece vrati se sebi, spoznaj sebe i gledaj na sebe iz sebe!"
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 15:04   #49
Quote:
Bosanka kazˇe:
"Covjece vrati se sebi, spoznaj sebe i gledaj na sebe iz sebe!"
MAJSTOR Ivan ljubazno te zamolio za osvrt na prvo nacelo njegovog duhovnog naukovanja, postovana sugovornice.
MAJSTORU odgovaras s opcim polazistima islamskog vjerovanja.
Evo MAJSTOR' Ivanovog nacela jos jednom.
I jos jedna zamolba za tvoj cijenjeni osvrt na isto.

"NE VJERUJTE NI BOGU NI ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVE, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATE?"

MAJSTOR Ivan je zamijetio kako i ti istices opstojnost "SLOBODNE VOLJE".
Pa te jednako tako umoljava i za tvoj odgovor na upit mislioca Ludwiga Wittgensteina - "Tko je u covjeku nositelj i imalac te "SLOBODNE VOLJE".
To je ujedno i MAJSTOR' Ivanov upit.

Pozdrav.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 16:56   #50
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
.
Evo MAJSTOR' Ivanovog nacela jos jednom.
I jos jedna zamolba za tvoj cijenjeni osvrt na isto.

"NE VJERUJTE NI BOGU NI ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVE, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATE?"

MAJSTOR Ivan je zamijetio kako i ti istices opstojnost "SLOBODNE VOLJE".
Pa te jednako tako umoljava i za tvoj odgovor na upit mislioca Ludwiga Wittgensteina - "Tko je u covjeku nositelj i imalac te "SLOBODNE VOLJE".
To je ujedno i MAJSTOR' Ivanov upit.

Imam osjecaj da ti smatras da su Bog i Allah dva razlicita bica(estagfirullah) dok kazes:" Ne vjerujete ni Bogu, ni Allahu sto covjeka prvo naprave pa mu se onda jos i fino obrate?" Nisam skuzila sto ce ti upitnik na kraju izjavne recenice, nejse......., a svaki razuman covjek ima pravo da bira da li ce, u sta i kako da vjeruje......u vjeri nema prisile.....

Znaci li to da ti prizanjes politeizam(Bog i Allah)?Nastavicemo ovaj dijalog nakon sto odgovoris......

........sto se tice slobodne volje, njen nosilac je dusa.....naime, covjek se sastoji iz dva elementa:materijalni koji se razvija, krece-to je tijelo, i od dragulja koji je cist od bilo kakve materijalnosti, koji posjeduje tu posebnu potporu razmisljanjem, znanjem, voljom, ljubavi mrznjom, lijepim i ruznim ponasanjem- a to je dusa.Na svoju materijalnost ne mozemo utjecati( ne biramo ni vrijeme, ni mjesto rodjenja , ni roditelje, ni fizionomiju....niti znamo svoju sudbinu, i kada cemo napustit ovaj prolazni zivot), za razliku od svoje materijalnosti na koju ne mozemo utjecati, na ovaj drugi duhovni dio sebe mozemo itekako da uticemo, i kreiramo svoju licnost..........ja dusu "slikovito" opisujem kao vozaca, a tijelo kao automobil......kao sto je vozac odogvoran za upravljanje auta, tako je i dusa odgovorna za ljudsko tijelo, jer tijelom manifestujemo ono sto nam nalaze dusa.......
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 18:35   #51
Quote:
Bosanka kazˇe:

Imam osjecaj da ti smatras da su Bog i Allah dva razlicita bica(estagfirullah) dok kazes:" Ne vjerujete ni Bogu, ni Allahu sto covjeka prvo naprave pa mu se onda jos i fino obrate?" Nisam skuzila sto ce ti upitnik na kraju izjavne recenice, nejse......., ...
Znaci li to da ti prizanjes politeizam(Bog i Allah)?Nastavicemo ovaj dijalog nakon sto odgovoris......
MAJSTOR Ivan izrekao je svoje predoceno naukovno nacelo u blisku dodiru s ucenicima iz krcanstva i islama. "Bog" vrijedi za krscane, a "Allah" za muslimane.

Evo, za lakse poimanje:

" "NE VJERUJTE ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVI, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATI?"

"Upitnik" je tu u sluzbi vapijucega poziva, postovana Bosanko.
"Hocete li, i dokad cete tako?", porucuje MAJSTOR Ivan.
Pjesnicka sloboda katkad ide na ruku i mistiku.


Quote:
Bosanka kazˇe:

... a svaki razuman covjek ima pravo da bira da li ce, u sta i kako da vjeruje......u vjeri nema prisile.....
Po kojem to slovu i arsinu "ima pravo da bira" onaj kojemu je vjera nametnuta jos s majcina mlijeka, postovana Bosanko?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 19:14   #52
Quote:
Bosanka kazˇe:

........sto se tice slobodne volje, njen nosilac je dusa.....naime, covjek se sastoji iz dva elementa:materijalni koji se razvija, krece-to je tijelo, i od dragulja koji je cist od bilo kakve materijalnosti, koji posjeduje tu posebnu potporu razmisljanjem, znanjem, voljom, ljubavi mrznjom, lijepim i ruznim ponasanjem- a to je dusa...

"Otkud taj "dragulj koji je CIST od bilo kakve materijalnosti" u isti mah "posjeduje" sva ova nabrojana odredjenja?

Il' je CIST, il' je UMALJAN, postovana Bosanko?


Quote:
Bosanka kazˇe:

Na svoju materijalnost ne mozemo utjecati( ne biramo ni vrijeme, ni mjesto rodjenja , ni roditelje, ni fizionomiju....niti znamo svoju sudbinu, i kada cemo napustit ovaj prolazni zivot), za razliku od svoje materijalnosti na koju ne mozemo utjecati, na ovaj drugi duhovni dio sebe mozemo itekako da uticemo, i kreiramo svoju licnost..........ja dusu "slikovito" opisujem kao vozaca, a tijelo kao automobil...
Elem, znaci imamo vise sastavnica; "duhovni dio sebe", "materijalni koji se razvija", "licnost", "dushu", "tijelo", ...?!

Moze li ovo malo cisce i jasnije, postovana Bosanko. Ovako se ne razabire tko pije, a tko placa.


Quote:
Bosanka kazˇe:

....kao sto je vozac odogvoran za upravljanje auta, tako je i dusa odgovorna za ljudsko tijelo, ...
Kakvu to "odgovornost" moze imati APSOLUTNO CISTA RAZINA, kako ju otprilike i sama imenujes, postovana Bosanko?
Iz kojih to sebi pripadajucih zasada ta "dusha" onda premislja i odlucuje?
Na drugoj pak strani, moze li ta "dusha" ikako i biti CISTA je l' u njoj iti jedna LJUDSKA ODREDNICA?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 20:01   #53
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
MAJSTOR Ivan izrekao je svoje predoceno naukovno nacelo u blisku dodiru s ucenicima iz krcanstva i islama. "Bog" vrijedi za krscane, a "Allah" za muslimane.

Evo, za lakse poimanje:

" "NE VJERUJTE ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVI, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATI?"

"Upitnik" je tu u sluzbi vapijucega poziva, postovana Bosanko.
"Hocete li, i dokad cete tako?", porucuje MAJSTOR Ivan.
Pjesnicka sloboda katkad ide na ruku i mistiku.




Po kojem to slovu i arsinu "ima pravo da bira" onaj kojemu je vjera nametnuta jos s majcina mlijeka, postovana Bosanko?
Postovani M.Ivane, koliko mi je pozanto Allah je zajednicki naziv za jedinog Boga kod svih Arapa, bez obzira na vjeroispovijest!


Bice da taj Majstor cijom si filozofijom fasciniran nije znao za ovaj podatak.
Oprosti mi na iskrenosti, ali licno me uopce ne zanima sta je neki smrtnik izjavljivao. A jos manje zelim komentirati njegove izjave.

Cinjenica da Kur'an prednjaci modernoj znanosti je obrazovanom covjeku jasan dokaz da nepismeni Muhammed a.s. nikako nije mogao biti autor tako velicanstvene bezvremenske Knjige, i zato me nicije filozofije i mudraluci ne mogu razuvjeriti da je moja vjera najispravnija.

Ivo jarane, pa nisam ja glupa ovcica da mi neko moze nesto nametati, ako moj razum odbija da takvo sto prihvati. Mada se slazem s tobom da je kod vecine ljudi "vjera nametnuta jos s majcina mlijeka", te tako u svakoj religiji imamo mnogo NOMINALNIH vijernika, koji se sjete Boga samo kada ih u zivotu zadese nedace.
U svakom slucaju, postujem pravo svakog covjeka na samoizbor.

P.S.
Posto pretpostavljam da si krscanin, zanima me po vasem vjerozakonu s kojom zadacom Bog stvara ljude? Koja je osnovna svrha ljudskog zivota u krscanstvu?

DA LI KOD VAS BOG "PRVO NAPRAVI COVJEKA PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATI", ILI MU SE FINO OBRATI PA GA ONDA NAPRAVI?

Mir i dobro ti zelim, a Svevisnji sve daje.

Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 22:12   #54
dusa+tijelo=covjek (EUREKA)

Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
"Otkud taj "dragulj koji je CIST od bilo kakve materijalnosti" u isti mah "posjeduje" sva ova nabrojana odredjenja?

Il' je CIST, il' je UMALJAN, postovana Bosanko?




Elem, znaci imamo vise sastavnica; "duhovni dio sebe", "materijalni koji se razvija", "licnost", "dushu", "tijelo", ...?!

Moze li ovo malo cisce i jasnije, postovana Bosanko. Ovako se ne razabire tko pije, a tko placa.




Kakvu to "odgovornost" moze imati APSOLUTNO CISTA RAZINA, kako ju otprilike i sama imenujes, postovana Bosanko?
Iz kojih to sebi pripadajucih zasada ta "dusha" onda premislja i odlucuje?
Na drugoj pak strani, moze li ta "dusha" ikako i biti CISTA je l' u njoj iti jedna LJUDSKA ODREDNICA?
Ivane, dusa je kristalno cista od materijalnosti jer ne mozemo je vidjeti , zar ne?

Covjek ne moze spoznati bit svoje duse. Covjekov razum nije u stanju da spozna samog sebe i do danas nije u mogucnosti da spozna nacin svoga djelovanja.Kako razumije? Kako prepoznaje? Kako razmislja?
Ljudsko znanje je ograniceno, jer su sredstva i pomagala(cula, imaginacija) naseg saznanja ogranicena, voljom naseg Stvoritelja, i ona su poput male case koja iz mora Bozanskog sveznanja moze primiti samo koliko je njena zapremina, ni kapljicu vise.

Sto se tice cistote duse od grijeha, svi imamo iste startne pozicije jer se svi radjamo bezgresni, u cistom momoteizmu, pa roditelji i sredina u kojoj odrastamo uticu na nas kasniji psiholoski profil, odnosno na ono sto cemo ciniti svojom slobodnom voljom......

.....Kur'an Plemeniti je dosao s propisima vezanim da dusu, ciji je temlj vjerovanje u Allaha dz.sh, i uvjerenje jasnom spoznajom koju ne koleba niti unistava sumnja. To je spoznaja koja uzdize covjeka do visina potpunosti, koja ga cini ispavnom jedinkom u ljudskom drustvu, koja ga spasava od drustvenih trauma koje ga svakodnevno unistavaju zbog nepoznavanja Gospodara Koji ga je stvorio, Koji je stvorio sve oko njega i sve to mu potcnio.

Kur'an poziva covjeka na samokontrolu, da se natjera na cinjenje dobrih dijela, da ocisti svoju dusu od prljavih strasti i htijenja, da se kloni mrznje, zavisti i drugih bolesti srca koje su vezane za lose ponasanje, kako bi se duse okupile oko, ljubavi,bratstva i mira.

P.S.
Cudi me kako ljudi ako su zadovoljni svojim vjerovanjem, uporno kopkaju po tudjoj, umjesto da produbljuju znanja o sopstvenoj vjeri!


Zadnje uređivanje Bosanka : 10.12.2005. at 23:12.
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:21   #55
Postovana Bosanko, MAJSTOR Ivan evo te po treci put umoljava da se osvrnes na njegovo naukovno nacelo, a koje glasi:

"NE VJERUJTE ALAHU STO COVJEKA PRVO NAPRAVI, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATI?"


Quote:
Bosanka kazˇe:

Ivo jarane, pa nisam ja glupa ovcica da mi neko moze nesto nametati, ako moj razum odbija da takvo sto prihvati. Mada se slazem s tobom da je kod vecine ljudi "vjera nametnuta jos s majcina mlijeka", te tako u svakoj religiji imamo mnogo NOMINALNIH vijernika, koji se sjete Boga samo kada ih u zivotu zadese nedace.
U svakom slucaju, postujem pravo svakog covjeka na samoizbor.

Sjeti li se "NOMINALNI vjernik" Boga, kakva je vajda od toga, postovana Bosanko?
Cega god da se sjeti, sve mu je to odavna "nametnuto", rekli smo.

Sjeti li se pak kakav "NENOMINALNI" istoga toga Boga, znas li MAJSTORU Ivanu reci iz cega takav "vjernik" toga Boga ikako razaznaje i prepoznaje?


Quote:
Bosanka kazˇe:

P.S.
Posto pretpostavljam da si krscanin, zanima me po vasem vjerozakonu s kojom zadacom Bog stvara ljude? Koja je osnovna svrha ljudskog zivota u krscanstvu?

DA LI KOD VAS BOG "PRVO NAPRAVI COVJEKA PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATI", ILI MU SE FINO OBRATI PA GA ONDA NAPRAVI?
MAJSTOR Ivan je slobodni duh, postovana Bosanko.
Slobodan od Boga i vjerovanja.
Oslobodio se onoga dana kad je pojmio smijesnu nedolicnost Boga KOJI COVJEKA PRVO NAPRAVI, PA MU SE ONDA JOS I FINO OBRATI.
NELOGICNU "SLOBODNU VOLJU"usput insanu podarujuci.

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 10.12.2005. at 23:54.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:47   #56
Re: dusa+tijelo=covjek (EUREKA)

Quote:
Bosanka kazˇe:
Ivane, dusa je kristalno cista od materijalnosti jer ne mozemo je vidjeti , zar ne?

Covjek ne moze spoznati bit svoje duse. Covjekov razum nije u stanju da spozna samog sebe i do danas nije u mogucnosti da spozna nacin svoga djelovanja.
Otkud ti onda pravo tvrditi da ista o Bogu znas, ako je sa "samospoznajom" tako kako nam velis, postovana Bosanko?


Quote:
Bosanka kazˇe:

.....Kur'an Plemeniti je dosao s propisima vezanim da dusu, ciji je temlj vjerovanje u Allaha dz.sh, i uvjerenje jasnom spoznajom koju ne koleba niti unistava sumnja.
Otkad to CISTA DUSHA ima temelje i zasade, postovana Bosanko?
Ako u toj dushi "nema kolebanja", tko je onda nositelj one "SLOBODNE VOLJE" koja valjda i to kolebanje podrazumijeva, postovana Bosanko?


Quote:
Bosanka kazˇe:

To je spoznaja koja uzdize covjeka do visina potpunosti, koja ga cini ispavnom jedinkom u ljudskom drustvu, koja ga spasava od drustvenih trauma koje ga svakodnevno unistavaju zbog nepoznavanja Gospodara Koji ga je stvorio, Koji je stvorio sve oko njega i sve to mu potcnio.
Kakva je to "spoznaja" "do visina potpunosti", ako nije i "samospoznaja".
A naprijed opet tvrdis da "covjekov razum nije u stanju da spozna samog sebe".
Znaci li onda ta "potpunost" da sve znas osim sebe same?
Kako onaj koji "zna" ista moze znati, dok za sebe NE ZNA, postovana Bosanko?


Quote:
Bosanka kazˇe:

Kur'an poziva covjeka na samokontrolu, da se natjera na cinjenje dobrih dijela, da ocisti svoju dusu od prljavih strasti i htijenja, da se kloni mrznje, zavisti i drugih bolesti srca koje su vezane za lose ponasanje, kako bi se duse okupile oko, ljubavi,bratstva i mira.
Koja to razina covjeku razaznaje dobro od zla, i cisto od necista?
Rekli smo da to ona CISTA DUSHA ne moze biti, postovana Bosanko.

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 11.12.2005. at 00:19.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:49   #57
Re: dusa+tijelo=covjek (EUREKA)

Quote:
Bosanka kazˇe:
I
Sto se tice cistote duse od grijeha, svi imamo iste startne pozicije jer se svi radjamo bezgresni, u cistom momoteizmu, pa roditelji i sredina u kojoj odrastamo uticu na nas kasniji psiholoski profil, odnosno na ono sto cemo ciniti svojom slobodnom voljom......
Evo ce MAJSTOR ponoviti svoj vazni upit na kojega nisi ni pogledala, postovana Bosanko?

Quote:
MAJSTOR Ivan kazˇe:

Elem, znaci imamo vise sastavnica; "duhovni dio sebe", "materijalni koji se razvija", "licnost", "dushu", "tijelo", ...?!

Moze li ovo malo cisce i jasnije, postovana Bosanko. Ovako se ne razabire tko pije, a tko placa.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 06:54   #58
Watch Islam - On TV

Ovdje mozete 24 h gledati snimke govora o islamu. Najcesce predavanje drzi Jusuf koji je inace bio krscanski frator iz Texasa. Imao je debatu sa jednim muslimanom iz Egipta i nakon toga primio islam posto je u debati dobio informacije neke koje su promjenile njegov dotadasnji zivot.

http://chatislam.com/live/video/
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 11:12   #59
Re: Re: dusa+tijelo=covjek (EUREKA)

Quote:
Ivan kaže:

izgleda da je raspust gotov!

Ivan se vratio
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2005., 14:53   #60
Re: Re: Re: dusa+tijelo=covjek (EUREKA)

Quote:
Vojnik Gorcˇin kazˇe:
izgleda da je raspust gotov!

Ivan se vratio
Sto ne pomognes postovanoj Bosanki, Vojnice Gorcine?
"Njezini upisi su poticajni", velis.
Nesto su se zapreli ova dva dana - stigao MAJSTOR medju neznalice.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.