Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2010., 01:22   #41
presadjivanje sljive

dakle,
u dvoristu iza kuce imamo dva stabla sljive i selimo uskoro, 2 mj
sada zeljeli bi ili nekako od tih sljiva uzgojiti mladice ili mozda otkupiti jedno stablo i presaditi u drugi vrt
nemam pojma kako se iti jedno radi, a nemamo mogucnosti kupiti tu vrstu sljive u rasadniku, zivimo u canadi, a to su one nase male sljivice
ima li neko pojma kako i sto napraviti
ove sljive nisu bas ni lijepo razgranate a i jedna je puna ko nekih kvrga sto li je to
eto vidite da se puno razumjem u sve to, pa molim ako neko ima odgovor da mi vrlo jednostavno i laicki napise
hvala
__________________
We are on the only Planet that has Chocolate, so let's look after it !
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 13:04   #42
Dobih na poklon Ficus Microcarpu. E sad pošto je ona još uvijek u onoj svojoj "rasadničkoj" teglici crnoj i viri joj korjenje na sve strane mislio sam ju presaditi u veću teglu odnosno samo ju "preseliti".

Da li bi bilo uredu ako bi joj stavio glinene kuglice (kupljeno u Zrinjevcovim cvjećarnama) na dno (samo da ga pokriju jer nemam pjeska), na te glinene kuglice stavio fikus (izvadio ga zajedno s zemljom iz tegle) te oko njega samo nadodao novu zemlju "Zrinko S" također iz zrinjevca. I na vrh također glinene kuglice da ljepše izgleda

Inače sastav te zemlje koju bi nadodao je :
ph = 5.5 - 6.5
soli = 1.25-2.2g/l
N = 300-400 mg/l
P205 = 300-450 mg/l
K20 = 650-850 mg/l
MgO = 250-350 mg/l

i ima hranjivih tvari za mjesec dana nakon sadnje (piše na vrećici)

E sad mogu li to tako samo nadodati (iako je jesen pa biljka stagnira valjda) ili bi ipak bilo bolje da tu staru zemlju otresem nekako ili isperes s biljke pa da ju okružim s novom zemljom totalno.

Jbga nije baš da sam se bavio hortikulturom, a fikus je ipak poklon pa nebi volio da mi uvene.

Hvala unaprijed na svim odgovorima
Findan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 19:42   #43
Question Presađivanje koprive

Uzgajam gusjenice jednog leptira, koje jedu samo lišće koprive i to baš one prave žarne koprive - Urtica dioica.
S obzirom da živim u centru Zagreba, dosta mi je bilo teško uopće naći neko mjesto gdje baš ta kopriva raste na divlje, pa da je mogu ubrati.

Da si pojednostavnim život, htjela bih je ubrati i doma zasaditi u zemlju, pa rezuckati po potrebi da hranim gusjenice.

Ali kopriva povene kroz 10-tak minuta, dok dođem doma.

Ako je stavim odmah u vodu čim je uberem, onda malo sporije povene, no svejedno ne voli kad ju stavim u zemlju. U roku 24 sata skroz se posuši. Rezala sam ih i usred stabljike i iskopavala zajedno s korijenom, no sve bezuspješno, svaki put se posuši i svaka dva dana moram ići po novu koprivu.

Da li je moguće uopće presađivati koprive? Ima li tko iskustva s tim? S obzirom da se koriste za razne ljekovite stvari, nadam se da će se možda i naći netko
tinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 20:09   #44
Quote:
tinar kaže: Pogledaj post
Uzgajam gusjenice jednog leptira, koje jedu samo lišće koprive i to baš one prave žarne koprive - Urtica dioica.
S obzirom da živim u centru Zagreba, dosta mi je bilo teško uopće naći neko mjesto gdje baš ta kopriva raste na divlje, pa da je mogu ubrati.

Da si pojednostavnim život, htjela bih je ubrati i doma zasaditi u zemlju, pa rezuckati po potrebi da hranim gusjenice.

Ali kopriva povene kroz 10-tak minuta, dok dođem doma.

Ako je stavim odmah u vodu čim je uberem, onda malo sporije povene, no svejedno ne voli kad ju stavim u zemlju. U roku 24 sata skroz se posuši. Rezala sam ih i usred stabljike i iskopavala zajedno s korijenom, no sve bezuspješno, svaki put se posuši i svaka dva dana moram ići po novu koprivu.

Da li je moguće uopće presađivati koprive? Ima li tko iskustva s tim? S obzirom da se koriste za razne ljekovite stvari, nadam se da će se možda i naći netko
Iskopaš rizon i s njim u zemlju i ne brini raslo bu ko ludo
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 20:11   #45
Čekaj, šta je to rizon?

Iskopavala sam ih s korijenom ali povenu kroz 20-tak minuta, čak ako ih odmah stavim u novu zemlju...
tinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 22:42   #46
Quote:
tinar kaže: Pogledaj post
Čekaj, šta je to rizon?

Iskopavala sam ih s korijenom ali povenu kroz 20-tak minuta, čak ako ih odmah stavim u novu zemlju...
Pa korjen, ono debelo iz čega naraste biljka.... Pa nemreš očekivati da bu ti ostalo ono kaj si iskopo. Bitno je da taj gomolj ne propadne. Njega ostavi u zemlji i za par dana bu ti poteralo novu biljku...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 23:16   #47
E, pa vidiš, to me zanimalo... dakle ne mogu iskopati živu biljku i staviti je u teglu da nastavi rasti...

Problem je što ne znam imam li vremena čekti da se pojavi nova kopriva s lišćem, gusjenice će se kroz par tjedana začahuriti, a do tad će mi trebati sve više i više lišća......

Niš... morat ću se šetat čini mi se ...
tinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 18:44   #48
Quote:
tinar kaže: Pogledaj post
E, pa vidiš, to me zanimalo... dakle ne mogu iskopati živu biljku i staviti je u teglu da nastavi rasti...

Problem je što ne znam imam li vremena čekti da se pojavi nova kopriva s lišćem, gusjenice će se kroz par tjedana začahuriti, a do tad će mi trebati sve više i više lišća......

Niš... morat ću se šetat čini mi se ...
možeš stavi u vodu i trebala bi se oporaviti ako ti treba na kratko...Kad staviš rizon u zemlju siguran si da bu stalno raslo...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:36   #49
a bome i ja s upitnikom iznad glave -rizon ?? mislite na rizom?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:43   #50
a da probaš okopati oko biljke što šire i dublje sa zemljom i preseliti u teglu, vjerujem da bi uspjelo...dakle ne čupati korjen iz zemlje jer povene nego sa što više zemlje...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 10:22   #51
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
a bome i ja s upitnikom iznad glave -rizon ?? mislite na rizom?
http://proleksis.lzmk.hr/41019/

hrv. podanak ne podanik
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 10:26   #52
a kako ide množina ?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 11:12   #53
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
a kako ide množina ?
Podanci
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 12:00   #54
nije loše, nije loše :klap:
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.