Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2014., 12:08   #81
Daleko od toga da hrvatskom skolstvu ne treba reforma. Treba, i to prije svega u nastavnom kadru i biranju istoga, kontinuiranoj edukaciji nastavnika i drugaciji izbor nastavnika. Isto tako, potreban je standardizirani sustav ocjenjivanja, ne nuzno samo numericki, a ako jest numericki, onda mora biti temeljen na pismenim ispitima i projektima s jasnim, objektivnim rubrikama.

Sto se tice kurikuluma, i tu su potrebne promjene, ali stanje uopce nije katastrofalno kako se pise.

Ono sto je najzalosnije u mnogim postovima iznad je shvacanje obrazovanja kao sredstva za dobivanje posla ili konkretnih znanja koja ce se koristiti na poslu. To je samo jedan dio onog sto bi edukacija trebala pruziti. Oni tzv. nebitni detalji koje smo morali nauciti cesto su pripomogli razvoju kritickog misljenja, i na takvima je cesto lakse savladati mnoge misaone vjestine (pa sve i da se radi o cistoj memorizaciji, i to je isto svrsihodno).

Opca kultura je bitna, i mnogima donosi kruh na stol. Osim toga, manje su sanse da ce netko sa sirokom opcom kulturom zavrsiti kao povodljivi politicki subjekt bez vlastitog stava i misljenja. Nekako se cini da je to svuda u svijetu sve manje pozeljna osobina.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:13   #82
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene smeta sto ljudi s fakulteta izlaze nepismeni ili polupismeni u najboljem slucaju.
evo, ja to smatram jednim od osnovnih zadataka osnovne skole. uz poznavanje osnovnih matematickih operacija, poznavanje osnova zemljopisa i povijesti. za dvojku, moras biti pismen da izadjes iz osnovne skole. ne moras znati sto je aliteracija ili pleonazam ali moras znati da se ne pise dijeca ili ljutski.
FF Rijeka, studij hrvatskog jezika i književnosti, ljudi su na pismenim ispitima iz književnosti dobivali nižu ocjenu zbog pravopisnih grešaka (PRAVOPISNIH, dakle najniža jezična razina, doslovno ije/je).




to sa općom kulturom je IMO ostatak Šuvarovog idealizma, brižni čiča je valjda vjerovao kako su ljudi prekrasna bića kojima svima treba pružiti mogućnost obrazovanja.
ok, bio je takav povijesni trenutak i blabla.
al em je uništio obrtnike, em je uništio one koji su bili za učenje.

btw samo na temu toga da ne treba školovati konobare - ne treba za rad u lokalnom bircu koji služi travaricu u 7 ujutro, ali treba za bilo koji dobar restoran, gdje konobar treba govoriti nekoliiko jezika, imati držanje i znati uvaliti najskuplje kao najbolje.
bar meni oni koji rade u ugostiteljstvu tvrde da treba.



MAJAMAMA, frupy... o čemu vi pričate? realost je da se djecu pila Matošem i turskim ratovima, a da par godina kasnije praktički nitko osim onih koji su išli na FF da bi bili profesori ne zna ni jedno ni drugo.
jer ih uopće ne zanima.
i onda djeca ne uče, ona prepisuju, varaju, provlače se kroz škole.
ili kao tvrdite da Hrvati imaju visoku opću kulturu?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:16   #83
i btw: nakon sve te silne matematike, iz škola izlaze ljudi koji ne znaju izračunati kamate na kredit.

ljudi koji su ekomonski, poslovno, životno, kompletno nesposobni.

čovjek se zapita jel urota na djelu, ono, moraš znat računat derivacije i integrale, al ne i kako razumjet što znače različite kamatne stope i načini otplate kreditnih rata.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:21   #84
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Opca kultura je bitna, i mnogima donosi kruh na stol. Osim toga, manje su sanse da ce netko sa sirokom opcom kulturom zavrsiti kao povodljivi politicki subjekt bez vlastitog stava i misljenja. Nekako se cini da je to svuda u svijetu sve manje pozeljna osobina.
evo ovo: al zašto zašto i zašto su onda generacije Hrvata povodljivi politički subjekti?
uči ih se općoj kulturi desetljećima. zašto se ne prima? u čemu je problem?

mislim da su to neka pitanja na koja treba odgovoriti i onda pristupiti reformi školstva
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:27   #85
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali frupi, radi se o ucenicima koji su evidentno prolazili sa 4 i 5! o tome se radi, ako su zavrsili fakultet za pretpostaviti je da nisu u osnovnoj prosli s 3 i u srenjoj s 2. jel kuzis, o tome se upravo radi, djeca dobivaju odlicne i vrlodobre ocjene a nemoju osnovnu pismenost.

plus jos jedna stvar, od kad ato nema padanja? to sam vec vise pta cula, kad je to nepisano pravilo uvedeno? i kad sam ja isla u skolu pocetak 90tih) i kad je moja sestra isla (kraj 90tih) debelo se padalo
Ma mogu ucenici proci s 4 i unatoc dvojci iz hrvatskog.
Ne znam kad je tocno uvedeno nepisano pravilo, nekako nam je spontano to nametnuto.
Ajmo reci da je, kad sam radila u svojoj prvoj osn. skoli, tamo negdje sk.god. 2003./2004., to vec bila uhodana praksa.

Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Evo ovo je temelj našeg lošeg obrazovanja, zemlje, sustava, svega!!!!

Ovo je ishodište svih naših problema, ovo je naš odgoj, ovo je naše poimanje svijeta!

Činjenica da djeca danas bolje poimanju novčane odnose i kulturu novca nego jedno obično ije/je (za koje nije ni potrebno bubetanje napamet, osim u iznimnim slučajevima, i koje se može uvježbati i zaista s razumijevanjem naučiti), činjenica da živimo u društvu, ma svijetu, koje je uronjeno u neoliberalni kapitalizam i od kojeg smo uzeli najgore, a bacili najbolje, činjenica da smo oduvijek, povijesno ukotvljeno, nacija retardiranih kretena koja je oduvijek bila samo sinonim za neku gomilu budala koju eksploatiraš i šalješ na prve linije jer genijalno ginu i tad su najbolji (ovo se primjenjuje na sve, od industrije do rata, ratovanje spominjem jer smo u povijesti poznati kao pleme ratnika dovođeno da ratuje za druge), činjenica da se nikad nismo zaista građanski obrazovali i odgojili, to je nama naša borba dala!!!

Zato kažem, možemo mi trkeljati o reformi školstva, nama treba DUHOVNA reforma ponajprije, nama treba kritičko mišljenje, reforma per se!

Nemam nista za dodati.
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a kakvu bi tek haalbuku digli sindikati da se neki predmeti ukinu, ili da se smanji satnica ili da se nekoj djeci dopusti nepohadjanje nekih predmeta....
ono, da se neka radna mjesta ugase...
da neki nastavnici moraj kruh potraziti negdje drugdje
Itekako se smanjuje satnica i gube neki predmeti.
Oni koji bi se zaista trebali maknuti iz skola, ne micu se jer nisu iskljucivo ili direktno pod ingerencijom MZOS (hint: Kaptol), pa onda kao alternativu moras ponuditi nekakvu etiku i sl.
Nije to sve tako jednostavno kao sto se na prvi pogled cini.
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pada se
ja suradjujem sa raznim skolama, radim sa klincima iz raznih sredina, ima padova u OS.
samo sto se, "vise isplati" i radije ce se nastavnici potruditi djetetu uvaliti prilagodjen program, nego ga rusiti.
kad je na prilagodjenom, onda "ne smije past"
kako izgledaj ti prilagodjeni, necu komentirati.
nastavnici dobivaju cak i neki sitan dodatak na placu za to, djeca manje rade, lakse dobiijutrojke, nerjtko i petice, a po mnei, umjesto prilagodjenog, bolje bi bilo da im se pol predmeta ukine i da neke odrade posteno.
Oprosti, ali morat ces se sloziti sa mnom da su oni koji inzistiraju na prilagodjenim programima upravo psiholozi i pedagozi, sigurno ne nastavnici.
Dakle, treba prvo pocistiti pred vlastitim vratima.

A ako stvarno i ima padova u OS, onda su to zbilja toliko sporadicni slucajevi da su statisticki potpuno zanemarivi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:39   #86
prijedlog za promijenu skolsog programa, ide, direktno od predmetnog nastavnika.
to sto se oni konzultiraju sa psihologom, ili cijelim timom, je nacin da podijele odgovornost.
al psiholog ne sjedi na satu matematike i ne muci se sa nerazumiejvanjem gradiva

iznenadila bi se koliko ima zalbi na rjesenja (gdje prilagodjeni nije odobren od strane zdravstvene ustanove, gdje je u timu bio i psiholog) ima upravo od predmetnih nastavnika (koji se doduse skrivaju iza cijelog tima skole)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:40   #87
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
MAJAMAMA, frupy... o čemu vi pričate? realost je da se djecu pila Matošem i turskim ratovima, a da par godina kasnije praktički nitko osim onih koji su išli na FF da bi bili profesori ne zna ni jedno ni drugo.
jer ih uopće ne zanima.
i onda djeca ne uče, ona prepisuju, varaju, provlače se kroz škole.
ili kao tvrdite da Hrvati imaju visoku opću kulturu?
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
i btw: nakon sve te silne matematike, iz škola izlaze ljudi koji ne znaju izračunati kamate na kredit.

ljudi koji su ekomonski, poslovno, životno, kompletno nesposobni.

čovjek se zapita jel urota na djelu, ono, moraš znat računat derivacije i integrale, al ne i kako razumjet što znače različite kamatne stope i načini otplate kreditnih rata.
Previse stvari trpate u isti kos i previse generalizirate.
Sigurno je da ce se djecu u opcoj gimnaziji "pilati" Matosem i turskim ratovima.
Jer je i jedan od zadataka gimnazije da ti pruzi sire znanje od nekakve obrtnicke skole za dimnjacara, a Matos i turska osvajanja su imho itekako dio tog sireg znanja i opce kulture.
Ipak se smatra da ce vecina gimnazijalaca ici na fakultet, pa bi bilo prilicno nezgodno da pojma nemaju tko je bio Matos.
Dimnjacaru to jos i mozes oprostiti.

Oni koji po gimnazijama varaju, prepisuju i provlace se su ucenici koji su izabrali gimnaziju zato sto zvuci bolje nego da si upisao smjer instalater klima uredjaja. Jer i roditelje je sram kad se dijete, ne daj boze, upise u neku trogodisnju srednju.

Derivacije i integrali se takodjer ne uce u svim skolama - od gimnazijalaca se na kraju ocekuje da ako vec znaju to, da znaju izracunati i kamate.
Mesari i slasticari se derivacijama i integralima ne zamaraju.

Pricate poprilicno napamet.

Nije isto ni gradivo itself ni njegova kolicina u gimnaziji u kojoj neki predmet slusas sve 4 godine 2 sata tjedno (povijest) ili 3-4 sata tjedno (matematika) i u strukovnoj skoli gdje imas povijest jednu ili max dvije godine 1-2 sata tjedno i matematiku tri godine 2 sata tjedno.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:48   #88
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
prijedlog za promijenu skolsog programa, ide, direktno od predmetnog nastavnika.
to sto se oni konzultiraju sa psihologom, ili cijelim timom, je nacin da podijele odgovornost.
al psiholog ne sjedi na satu matematike i ne muci se sa nerazumiejvanjem gradiva

iznenadila bi se koliko ima zalbi na rjesenja (gdje prilagodjeni nije odobren od strane zdravstvene ustanove, gdje je u timu bio i psiholog) ima upravo od predmetnih nastavnika (koji se doduse skrivaju iza cijelog tima skole)
Bojim se da si u zabludi.

Naravno da nastavnik reagira ako vidi da dijete ne moze normalno pratiti predvidjeni plan i program, to je nasa zadaca i odgovornost.

Konzultacije s pedagogom i/ili psihologom i/ili nadleznim lijecnikom su nam obaveza, a nikako ne nacin da podijelimo odgovornost.
Jer se upravo u takvim situacijama smatra da su nam str. suradnici "nadredjeni" te oni procjenjuju treba li nesto prilagodjavati i na koji nacin.
To mi je bas i onaj najiritantniji dio jer mi se psiholog/pedagog mijesa u struku i radi plan ucenja/odgovaranja/metoda.... umjesto mene i velevazno mi ga daje na papiru. a pritom, kao sto ti kazes ne sjedi meni na satu i ne muci se sa (ne)razumijevanjem gradiva.

I btw, u zivotu nisam ni lipe dobila niti bi trazila kad sam imala nekog po prilagodjenom programu.
Znala sam ih imati i po 5 u razredu kojima je vise ili manje, na razne nacine trebalo nesto prilagoditi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:30   #89
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Ono sto je najzalosnije u mnogim postovima iznad je shvacanje obrazovanja kao sredstva za dobivanje posla ili konkretnih znanja koja ce se koristiti na poslu. To je samo jedan dio onog sto bi edukacija trebala pruziti.
A zašto drugo služi edukacija? Mislim, lijepo je gledati zvijezde, znati njihova imena i nešto o njima, ako ih ne gledaš ispod mosta jer kuće nemaš, zato što nemaš posao, pa je ne možeš kupiti.

Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Opca kultura je bitna, i mnogima donosi kruh na stol. Osim toga, manje su sanse da ce netko sa sirokom opcom kulturom zavrsiti kao povodljivi politicki subjekt bez vlastitog stava i misljenja. Nekako se cini da je to svuda u svijetu sve manje pozeljna osobina.
Ti stvarno vjeruješ u to ili to pričaš po službenoj dužnosti?

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Derivacije i integrali se takodjer ne uce u svim skolama - od gimnazijalaca se na kraju ocekuje da ako vec znaju to, da znaju izracunati i kamate.
Mesari i slasticari se derivacijama i integralima ne zamaraju.
Od osoba koje su završile srednju školu očekuje se da su sposobne samostalno i racionalno donositi odluke. I što sad, gimnazijalci možda znaju, slastičari vrlo vjerojatno ne, nema veze, diferencijal funkcije će riješiti sve životne probleme.

To s kamatnim računom je posebna tragedija, kao da su sami bankari pisali program matematike.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:40   #90
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Od osoba koje su završile srednju školu očekuje se da su sposobne samostalno i racionalno donositi odluke. I što sad, gimnazijalci možda znaju, slastičari vrlo vjerojatno ne, nema veze, diferencijal funkcije će riješiti sve životne probleme.
Samostalno i racionalno donosenje odluka ne uci se samo u skoli.
Ali cesto se to tako prikazuje, jer kad netko sa 18/19/25 godina nije u stanju racionalno procijeniti situaciju i donijeti odluku, najlakse je reci da je skola kriva.
Roditelji tijekom djetetovog odrastanja u tome nemaju ama bas nikakvu ulogu, jel?

Za sve je krivo bubanje pritoka Amazone u Brazilu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:49   #91
Roditelji imaju svojih mana, niti u jednom trenutku nisam amnestirao njih od krivnje.

Škola navodno služi tome da djeca steknu funkcionalne sposobnosti, navodno je zato i uvedeno obvezno školovanje(a ne zato da bi nastavnici imali gdje raditi, i da bi se djecu ukalupilo u sustav). Nije zadatak roditelja naučiti djecu obavljati posao koji će im donijeti kruh na stol, već je to navodno zadatak škole.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:31   #92
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Roditelji imaju svojih mana, niti u jednom trenutku nisam amnestirao njih od krivnje.

Škola navodno služi tome da djeca steknu funkcionalne sposobnosti, navodno je zato i uvedeno obvezno školovanje(a ne zato da bi nastavnici imali gdje raditi, i da bi se djecu ukalupilo u sustav). Nije zadatak roditelja naučiti djecu obavljati posao koji će im donijeti kruh na stol, već je to navodno zadatak škole.
... ali ni priblizno toliko kao nastavnici, to si htio reci?

Mogu djeca bez problema steci osnovne funkcionalne sposobnosti u skoli, ali ako se djetetu od ranijeg djetinjstva ne usadjuju nikakve radne navike, ako kod kuce slusa samo negativne komentare o skoli, ako upisuje onu skolu koja je in ili u koju idu i ostali frendovi iz ulice, a ne onu za koju stvarno ima sposobnosti, onda ni ta skola nije svemoguca.
Ne mozes ti nekoga protiv njegove volje nicemu nauciti. Ni bubanju ni apstraktnom misljenju.

Pa je onda najlakse za neuspjeh okriviti "besmisleno biflanje".

Moje dijete je nesposobno racionalno odlucivati jer je jadno moralo nauciti sve hrvatske zupanije i glavne europske gradove napamet, a nikako ne zato sto se godinama sustavno ne bavimo njime kod kuce, nego po cijele dane hipnotizirano bulji u tv/mobitel/tablet/laptop.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:36   #93
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Oni koji po gimnazijama varaju, prepisuju i provlace se su ucenici koji su izabrali gimnaziju zato sto zvuci bolje nego da si upisao smjer instalater klima uredjaja. Jer i roditelje je sram kad se dijete, ne daj boze, upise u neku trogodisnju srednju.


ja sam išla u gimnaziju, u razredu smo imali 3 cure koje su bile "štreberi", tj učile su za ispite, ostali smo u gimnaziji najviše od svega naučili prepisivat.

zašto? jer smo imali 17 predmeta, 6 ili 7 svaki dan, i jer nismo poput ove 3 bili doma nakon škole i učili za idući dan, već smo se družili, zaljubljivali i sve što čovjek radi u tim godinama.

ja kad se sjetim srednje, prvo se sjetim šalabahtera koji ispadaju na sve strane



no nebitno. ja bih se vratila na "razvoj kritičkog mišljenja":
da radim u prosvjeti, predavala bi povijest. notorna je laž da je cilj predavanja povijesti razvoj kritičkog mišljenja, kad je cilj nastave povijesti indoktrinacija mladih ljudi nacionalnim mitovima. više-manje sve gradivo koje se predaje na nastavi, a tiče se povijesti Hrvatske, na fakultetu se spominje u kontekstu "nacionalna mitologija".


također nastava hrvatskog jezika, zaista smatram da bi te trebala naučiti sporazumijevanju na standardnom jeziku (dakle, ovo što summer govori) i kao neki viši cilj, prezentirati djela preko kojih će se mladi zainteresirati za čitanje.
a realnost je da se jezik radi minimalno, a se se moraju čitati kompletno neinteresantna djela koja djecu tjeraju od knjiga, "jer su to velikani", "jer je to opća kultura", "jer ah, kako ne znaš tko je Matoš".

meni je opća kultura kad netko nakon završenog školovanja čita, a ne kad zna da je Joyce napisao Uliksa, a naravno da tu knjigu nije u ruci držao, a kamoli je čitao.




i na kraju - jedna od stvari koju ovakav školski sustav uspješno producira, jesu mladi koji upisuju humanističko-društvene fakultete nakon kojih ne mogu naći posao, a onda se počnu baviti politikom kako bi se mogli prehranjivati. odnosno, stav "škola ne služi samo dobivanju obrazovanja nužnih za tržište rada, već ti širi duh" stvara vojsku mladih politologa, filozofa i sl, koji se u nekoj dobi učlanjuju u stranke i postaju mali dio mozaika korumpiranosti ove zemlje, jer drugačije ne mogu do posla.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.

Zadnje uređivanje miss daisy : 11.09.2014. at 14:42.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:48   #94
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post


ja sam išla u gimnaziju, u razredu smo imali 3 cure koje su bile "štreberi", tj učile su za ispite, ostali smo u gimnaziji najviše od svega naučili prepisivat.

zašto? jer smo imali 17 predmeta, 6 ili 7 svaki dan, i jer nismo poput ove 3 bili doma nakon škole i učili za idući dan, već smo se družili, zaljubljivali i sve što čovjek radi u tim godinama.

ja kad se sjetim srednje, prvo se sjetim šalabahtera koji ispadaju na sve strane
A vidis, ja sam isto imala 17 predmeta i pisala sam salabahtere samo za 2-3 koja su mi bila apsolutno nezanimljiva i/ili nerazumljiva. Za ostale sam ucila.
A stigla sam se i druziti, izlaziti i zaljubljivati se, vjerovala ili ne.

Nitko nije rekao da je cilj nastave povijesti razvoj kritickog misljenja.
Primarni cilj je u prvom redu prezentirati neke vazne cinjenice, a tek je drugi level formirati neki svoj stav o tome i razviti kriticko misljenje.
Jer ako ne poznajes cinjenice, tesko da mozes imati neki stav o njima.

I uopce se ne bih slozila da je opca kultura "citanje" nakon zavrsenog skolovanja jer postoji literatura i literatura pa nikako ne mogu dati prednost onome tko u zivotu nikad nije cuo za Joycea i Marulica, ali zato na dnevnoj bazi guta uratke od Coelha i Nives Celzijus pred nekim tko je koliko -toliko upucen u klasike hrvatske i svjetske knjizevnosti.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:50   #95
a i o toj slavnoj "opcoj kulturi", koliko god pozorno promatrala nikako ne mogu naci poveznicu izmedju nivoa obrazovanja i nivoa opce kulture. Je, poveznica je tu na papiru, ali u stvarnosti ju ne vidim.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:58   #96
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
... ali ni priblizno toliko kao nastavnici, to si htio reci?
Baš to. Ako netko 12 godina radi nešto, a iza njega se ne vidi nikakav konkretan rad, ili što više sav škart koji je proizveo na sve strane, onda mu je bolje da se poklopi ušima i šuti, a ne da upire prstom i traži žrtve.

Roditelji, djeca i nastavnici su žrtve odvratnog, nakaradnog i imbecilnog obrazovnog sustava. Roditelji i djeca su žrtve nastavnika, a nastavnici ih pokušavaju proglasiti suučesnicima u svemu tome, ne mogu smisliti ništa odvratnije.
Roditelji i djeca su prisiljena biti u takvom školstvu silom zakona, nastavnici su tamo svojom voljom, većina njih jer nije mogla smisliti ništa bolje.

e
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
...
Mogu djeca bez problema steci osnovne funkcionalne sposobnosti u skoli, ali ako se djetetu od ranijeg djetinjstva ne usadjuju nikakve radne navike, ako kod kuce slusa samo negativne komentare o skoli, ako upisuje onu skolu koja je in ili u koju idu i ostali frendovi iz ulice, a ne onu za koju stvarno ima sposobnosti, onda ni ta skola nije svemoguca.
Ne mozes ti nekoga protiv njegove volje nicemu nauciti. Ni bubanju ni apstraktnom misljenju.

Pa je onda najlakse za neuspjeh okriviti "besmisleno biflanje".

Moje dijete je nesposobno racionalno odlucivati jer je jadno moralo nauciti sve hrvatske zupanije i glavne europske gradove napamet, a nikako ne zato sto se godinama sustavno ne bavimo njime kod kuce, nego po cijele dane hipnotizirano bulji u tv/mobitel/tablet/laptop.
Jedino ako pod funkcionalnim sposobnostima podrazumijevaš stvaranje bezpgovorne poslušnost autoritetu, čemu škola zapravo i služi. Djeca nisu bedasta, ma koliko nastavnici htjeli da tako bude, i jasno im je da im radne navike neće pomoći u životu koliko laktarenje i sl.

Što se tiče hipnotiziranog buljenja, to je dodatni problem, što je najgore, dijete koje sjedi za laptopom cijeli dan uz svoje inteligenciju ili pravo vodstvo može naučiti više nego u školi, jer to želi, a ne zato jer mora.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:05   #97
Summer,ne znam, ja se bas ne bih slozila.

Imam stvarno sarolik krug prijatelja svih mogucih profesija i titula - od profesora, doktora medicine, doktora ekonomije, IT strucnjaka pa do trgovaca, kuhara i frizera.

I ne mogu reci da ne vidim razliku u opcoj kulturi (koja se odrazava i na teme razgovora i na izrazavanje misljenja i na vokabular...)

I apsolutno ne diskriminiram nikoga po pitanju obrazovanja - sve ih volim jednako, ali cinjenica je da nam razgovori nikad ne idu u istom smjeru.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:12   #98
nemam pojma, moguce da je zato sto sam se druzila s alternativcima koji nisu u skolu odlazili jer su pili u parku i kontemplirali o smislu zivota, zanimali se za religije i razlicita politicka uredjenja
ali ozbiljno, vec sam puno puta o tome razmisljala na osnovu mog uzorka ljudi, ja ne mogu vidjeti poveznicu. (eventualno ljudi koji su zavrsili filozofski ili politicke, ajd, medju njima je fakat malo onih s losom opcom kulturom )
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:12   #99
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Baš to. Ako netko 12 godina radi nešto, a iza njega se ne vidi nikakav konkretan rad, ili što više sav škart koji je proizveo na sve strane, onda mu je bolje da se poklopi ušima i šuti, a ne da upire prstom i traži žrtve.

Roditelji, djeca i nastavnici su žrtve odvratnog, nakaradnog i imbecilnog obrazovnog sustava. Roditelji i djeca su žrtve nastavnika, a nastavnici ih pokušavaju proglasiti suučesnicima u svemu tome, ne mogu smisliti ništa odvratnije.
Roditelji i djeca su prisiljena biti u takvom školstvu silom zakona, nastavnici su tamo svojom voljom, većina njih jer nije mogla smisliti ništa bolje.

e

Jedino ako pod funkcionalnim sposobnostima podrazumijevaš stvaranje bezpgovorne poslušnost autoritetu, čemu škola zapravo i služi. Djeca nisu bedasta, ma koliko nastavnici htjeli da tako bude, i jasno im je da im radne navike neće pomoći u životu koliko laktarenje i sl.

Što se tiče hipnotiziranog buljenja, to je dodatni problem, što je najgore, dijete koje sjedi za laptopom cijeli dan uz svoje inteligenciju ili pravo vodstvo može naučiti više nego u školi, jer to želi, a ne zato jer mora.
Ne znam bi li stavila ili na svu ovu tvoju zuc koju si prosuo.
Nemam sto vise komentirati postove nekoga tko i samog sebe smatra skartom proizvedenim od strane odvratnog, nakaradnog i imbecilnog obrazovnog sustava.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:19   #100
Nemam je više, morao sam je izvaditi zbog kamenaca.

Nažalost si u pravu, prošao sam kroz obrazovni sustav kao i svi, ali tek kad sam završio s njim shvatio sam kakva je to kaljuža. Problem je što su svi toga svjesni tek kad završe školovanje, iako žele podsvjesno sebe uvjeriti da to nije tako, jer žele imati osjećaj da nisu proteklih 17 godina gubili vrijeme.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.