Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2017., 01:07   #261
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Je li mi pričamo o osobi koja je prosjek ili ispod prosjeka ili o osobi koju je avelina opisala?

Ja tu ne vidim osobu koja će raditi za 4500-5000 kn, biti nezadovoljna i neće ništa poduzeti.

On bi tako mogao godinu-dvije, a s druge strane pokušavati nešto svoje. Čini se uporan, poduzetan, neće on dugo pokušavati, relativno brzo će uvidjeti što valja i uspjeti.

Problem ovakvih tema, kao i one o "normalnom" životu, je to što većina misli da svi rade za plaću. Pa tko je onda vlasnik obrta, firme, radnje?

A ovi koji su za faks, imate uopće neku preporuku za faks, ili ono, diploma je diploma? Naravno, diploma je diploma, kad omekša, bit će super kao wc papir.
PMF (biologija, kemija, fizika, matematika, geologija), FER, strojarstvo, Geološko-naftni fakultet (zaboravio sam kako se točno zove), medicina, stomatologija, građevina, arhitektura...

Koliko pratim školsku generaciju, doslovno ne znam za nezaposlenog s tih faksova, a kad sam počeo raditi kao znanstveni novak u struci (jednoj od tih ) sa ~5500 kn pred desetak godina, od ekipe iz škole (opća gimnazija) polovica s tih faksova je imala toliku ili višu plaću, dok polovica s ekonomijama, lingvistikama, jezičari, psiholozi, promet je ili bila poluzaposlena ili imala nešto ispod.
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 01:33   #262
Slažem se, ali s obzirom na opis, klincu zbog kojeg se ovo i priča, ostaje samo FER i strojarstvo. Ako se imalo misli, šanse da završi nešto od to dvoje, su jako male.

Ok, možda bi mu i fizika mogla ići, a nije da je nešto puno lakša.

Zato je upitno što i kako, jer ako počne već sad s onim što ima na umu, mogao bi u roku završavanja fakulteta već biti na razinama na kojima mu gotovo nijedna plaća neće biti usporediva.

Tako da taj argument - završi faks i počni s 5500 kn, a hoćeš li vidjeti više, pitanje je, baš i nije nešto.

A može mu se dogoditi 3 godine mučenja, pa da ni ne završi.

Inače, ja sam uvijek za to da bi bilo dobro probati završiti neki bolji faks.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 08:49   #263
Ja samo upadam kako bih podržala forumaše koji misle kako je studiranje stranih jezika promašaj, nadam se da će vam sadašnje i nadolazeće generacije maturanata vjerovati kako bismo imali što manju konkurenciju.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 10:03   #264
http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...re/958893.aspx
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 11:31   #265
Quote:
Salammbo kaže: Pogledaj post
Ja samo upadam kako bih podržala forumaše koji misle kako je studiranje stranih jezika promašaj, nadam se da će vam sadašnje i nadolazeće generacije maturanata vjerovati kako bismo imali što manju konkurenciju.
U tim strukama, koje su uglavnom pod državom, totalno je nebitna konkurencija.

Jer, da je stanje jednako potrebama, osim engleskog i njemačkog, ostali sa jezicima bi mogli slobodno radit kao konobari ili trgovci. Realno ih treba do 10 u državi, ovisno o jeziku. Čak sam puno i rekao.

Što se tiče njemačkog i engleskog, tu su isto kvote abnormalne. Onako, učiš ga cijelo školovanje, a nauče te, pa skoro ništa.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:24   #266
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
U tim strukama, koje su uglavnom pod državom, totalno je nebitna konkurencija.

Jer, da je stanje jednako potrebama, osim engleskog i njemačkog, ostali sa jezicima bi mogli slobodno radit kao konobari ili trgovci. Realno ih treba do 10 u državi, ovisno o jeziku. Čak sam puno i rekao.

Što se tiče njemačkog i engleskog, tu su isto kvote abnormalne. Onako, učiš ga cijelo školovanje, a nauče te, pa skoro ništa.
Nevjerojatne prvorazredne gluposti.

Čak i u ovoj vukojebini od zemlje, tko zna njemački sad, doslovno sad se ima priliku javiti za rad u IBM-u u Zagrebu i početna plaća mu je 6500 kuna plus još najmanje 360 za prijevoz, puno više još ako se živi van Zagreba.
To sa državom nema nikakve veze.

Ako to nekom ne paše ima Irsku di se ljude sa njemačkim traži otprilike jedno 100 puta više od inženjera građevie i arhitekture. Inženjeri građevine i arhitekture su u Irskoj i Švedskoj gotovo nezapošljivi.
To ne govorim da pljujem po tim strukama, dapače, ista ta struka će u Njemačkoj dobiti posao prekjučer, nego to da zapošljivost se ne može generalizirati. Nisu svugdje iste potražnje.

Iskreno meni osobe koje završe germanistike nisu ni jasne zašto bi išle raditi u školu za one mrtve bijede od plaće. U Europi, čak dijelom eto sad i u Hrvatskoj, njemački je brutalno profitabilan jezik.
I u pravilu svaka osoba s kojom sam pričao i koju znam da je završila jezike, te jezike priča sa u najmanju ruku fenomenalnim naglaskom.

O engleskom bi se dalo pričat, ali ja u vezi engleskog neću ništa unaprijed tvrditi jer nemam namjere biti poput većine koji su sigurni kad pričaju i generaliziraju za sve. Ovako moj osobni dojam koji vrlo realno da je pogrešan-engleski nije toliko profitabilan jer ga dosta ljudi priča. Ali je lako zapošljiv u svim zemljama Istočne Europe jer se u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, itd. ako i priča, priča vrlo slabo. Osnovna razina sporazumijevanja (tipa da se primi narudžba za kebab) nije sigurno dovoljna, a multinacionalnih firmi u tim zemljama ima koliko ti srce poželi. Ovo ne govorim napamet.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 30.03.2017. at 19:36.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:30   #267
Quote:
Salammbo kaže: Pogledaj post
Ja samo upadam kako bih podržala forumaše koji misle kako je studiranje stranih jezika promašaj, nadam se da će vam sadašnje i nadolazeće generacije maturanata vjerovati kako bismo imali što manju konkurenciju.
Ako ćeš slušat forumaše u Hrvatskoj rade jedino IT-evci, vani se traže jedino IT-evci i ponekad neki strojar, a nađe se i doktor, a sve ostale struke treba ukinuti i potpuno su nezapošljive van granica.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:57   #268
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
U tim strukama, koje su uglavnom pod državom, totalno je nebitna konkurencija.

Jer, da je stanje jednako potrebama, osim engleskog i njemačkog, ostali sa jezicima bi mogli slobodno radit kao konobari ili trgovci. Realno ih treba do 10 u državi, ovisno o jeziku. Čak sam puno i rekao.

Što se tiče njemačkog i engleskog, tu su isto kvote abnormalne. Onako, učiš ga cijelo školovanje, a nauče te, pa skoro ništa.
Pa to vrijedi za svaki faks u Hrvatskoj.
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 20:19   #269
Quote:
Freek kaže: Pogledaj post
Pa to vrijedi za svaki faks u Hrvatskoj.
Zapravo nije isto. Oni koji studiraju jezike na koncu školovanja te jezike fakar i znaju. Kasnije u karijeri mogu bit profesori, ali posla u privatnim sektorima za jezičare uvijek ima. Recimo trenutno je i kineski vrlo zanimljiv i popularan jezik. Ljudi doslovce za često vrlo jednostavne poslove i u Hrvatskoj imaju pristojne plaće.

Ljudi koji studiraju jezike zapravo ne trebaju ni puno prakse. Normalno da ona dobro dođe, posebice eto baš za primjer toga da se radi u IBM-u gdje bi se brdo toga naučilo i stručnog njemačkog po pitanju tehničkih stvari. Ali generalno ak studiraš njemački nakon završenog studija njemačkog jezik ti je odličan, a normalno da se uvijek može nadograđivati. Pa većina ljudi koji pišu na ovom forumu bi debelo trebalo poraditi na svom hrvatskom (ja prvi, al ja ne živim u Hrvatskoj pa imam opravdanje ).
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 00:29   #270
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Nevjerojatne prvorazredne gluposti.

Čak i u ovoj vukojebini od zemlje, tko zna njemački sad, doslovno sad se ima priliku javiti za rad u IBM-u u Zagrebu i početna plaća mu je 6500 kuna plus još najmanje 360 za prijevoz, puno više još ako se živi van Zagreba.
To sa državom nema nikakve veze.

Ako to nekom ne paše ima Irsku di se ljude sa njemačkim traži otprilike jedno 100 puta više od inženjera građevie i arhitekture. Inženjeri građevine i arhitekture su u Irskoj i Švedskoj gotovo nezapošljivi.
To ne govorim da pljujem po tim strukama, dapače, ista ta struka će u Njemačkoj dobiti posao prekjučer, nego to da zapošljivost se ne može generalizirati. Nisu svugdje iste potražnje.

Iskreno meni osobe koje završe germanistike nisu ni jasne zašto bi išle raditi u školu za one mrtve bijede od plaće. U Europi, čak dijelom eto sad i u Hrvatskoj, njemački je brutalno profitabilan jezik.
I u pravilu svaka osoba s kojom sam pričao i koju znam da je završila jezike, te jezike priča sa u najmanju ruku fenomenalnim naglaskom.

O engleskom bi se dalo pričat, ali ja u vezi engleskog neću ništa unaprijed tvrditi jer nemam namjere biti poput većine koji su sigurni kad pričaju i generaliziraju za sve. Ovako moj osobni dojam koji vrlo realno da je pogrešan-engleski nije toliko profitabilan jer ga dosta ljudi priča. Ali je lako zapošljiv u svim zemljama Istočne Europe jer se u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, itd. ako i priča, priča vrlo slabo. Osnovna razina sporazumijevanja (tipa da se primi narudžba za kebab) nije sigurno dovoljna, a multinacionalnih firmi u tim zemljama ima koliko ti srce poželi. Ovo ne govorim napamet.
Ljudi uglavnom predaju jezike po skolama zbog mirovinskog i zdravstvenog. Sve drugo se zaradjuje na instrukcijama, kao sudski tumac ili prevoditelj. Moji kolege Germanisti zaradjuju jako fine pare i u Hrvatskoj i ne pada im napamet selit van. Sto se tice drigih jezika, mislim da je svaki trazen. Sada dobro prolaze skandinavski jezici i turski Po meni je najproblematicniji engleski jer svi misle da ga znaju pa nije naplativ.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:17   #271
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Nevjerojatne prvorazredne gluposti.

Čak i u ovoj vukojebini od zemlje, tko zna njemački sad, doslovno sad se ima priliku javiti za rad u IBM-u u Zagrebu i početna plaća mu je 6500 kuna plus još najmanje 360 za prijevoz, puno više još ako se živi van Zagreba.
To sa državom nema nikakve veze.

Ako to nekom ne paše ima Irsku di se ljude sa njemačkim traži otprilike jedno 100 puta više od inženjera građevie i arhitekture. Inženjeri građevine i arhitekture su u Irskoj i Švedskoj gotovo nezapošljivi.
To ne govorim da pljujem po tim strukama, dapače, ista ta struka će u Njemačkoj dobiti posao prekjučer, nego to da zapošljivost se ne može generalizirati. Nisu svugdje iste potražnje.

Iskreno meni osobe koje završe germanistike nisu ni jasne zašto bi išle raditi u školu za one mrtve bijede od plaće. U Europi, čak dijelom eto sad i u Hrvatskoj, njemački je brutalno profitabilan jezik.
I u pravilu svaka osoba s kojom sam pričao i koju znam da je završila jezike, te jezike priča sa u najmanju ruku fenomenalnim naglaskom.

O engleskom bi se dalo pričat, ali ja u vezi engleskog neću ništa unaprijed tvrditi jer nemam namjere biti poput većine koji su sigurni kad pričaju i generaliziraju za sve. Ovako moj osobni dojam koji vrlo realno da je pogrešan-engleski nije toliko profitabilan jer ga dosta ljudi priča. Ali je lako zapošljiv u svim zemljama Istočne Europe jer se u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, itd. ako i priča, priča vrlo slabo. Osnovna razina sporazumijevanja (tipa da se primi narudžba za kebab) nije sigurno dovoljna, a multinacionalnih firmi u tim zemljama ima koliko ti srce poželi. Ovo ne govorim napamet.
Znači ti misliš da je ok cijelo školovanje učit engleski i da te nauče lošije od onih na tečajevima za pola godine? Genijalno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.