Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2017., 08:27   #8861
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Moram reći da sam pomalo i ponosan što sam promatrajući svoju okolinu došao sasvim neovisno do istih zaključaka kao i papa Franjo.
Uostalom problem oprosta tj. njegovo kupovanje bio je i jedan od glavnih razloga nastanka protestantizma.
Valjda bi svatko tko nije sasvim moralno otupio trebao biti u stanju vidjeti navedeno. Kada govorimo o duhu konzumerizma i sveopće komercijalizacije danas, ne bi trebalo zaboraviti koliki je bio intenzitet komercijalizacije trgovine oprostima pred više od 500 godina. Ovo je bio povod za Lutherovo istupanje, da.

Quote:
No dozvolit ću si da se, kao osoba koja bi po svojim stavovima bila najbliže današnjoj definiciji agnostika (možda preciznije skeptika), u potpunosti ne složim sa njim.
Jer stid često nije dovoljan. Kada je u pitanju vlastita komocija mnogi ljudi će učiniti nešto loše iako on postoji.
Stid, glas savjesti... ovisi hoćemo li se prepustiti komociji i ići linijom manjeg otpora ili ne. Izbor je na nama.

Quote:
Puno mi se više sviđa protestantski pristup gdje pokora mora biti vidljiva kroz naša buduća djela i nikakav svećenik ne odrješuje grijehe već to radi sam Isus Krist kada za to dođe vrijeme.
Odrješenje grijeha kao takvo (bez naknadnog izopačenja trgovinom), praksa je od početaka kršćanstva. Može se smatrati solidarnim nastojanjem vjernika članova zajednice za pomoć zabludjelom u grijeh. U slučaju teškog grijeha, isključivalo se iz zajednice.

Pristup protestanata mi je problematičan na svoj način. Prema doktrini, za njih su upravo dobra djela općenito nebitna za spas duše, bitna je samo vjera u Isusa. Sad neizbježno dolazimo do nauka o predestinaciji, odabranima i nepostojanju slobodne volje.
Nije mi to prihvatljivo.


Quote:
Ovo što se danas događa unutar Katoličke crkve u ovim krajevima (za druge zemlje ne znam) daje pravo mnogim ljudima, pa tako i nekim forumašima ovdje, da s nevjericom vrte glavom i postavljaju već izlizano, ali sasvim opravdano pitanje koliko zaista ima "pravih Katolika/vjernika".

Opet se tu dežurni branioci vjere mogu javiti sa onom o "nepoznavanju vjere", ali uvjeriti ljude sa određenim životnim iskustvom koji se trude razmišljati svojom glavom kako kroz život možeš ići nanoseći bol drugima i gledajući isključivo svoje interese, a pri tom sebe zvati vjernikom i poslije zaslužiti spasenje duše spada u nešto što je nemoguće prihvatiti. I za to neprihvaćanje nije potrebna pomoći raznih ideologija koje jesu neprijateljski raspoložene prema Crkvi i negiraju joj bilo kakve zasluge pri tom uzimajući iz povijesti i same religije samo ono što ide u korist takvim tvrdnjama.
Potpuno se slažem s tobom. Također, odnos crkvene i svjetovne vlasti u povijesti prolazio je kroz sve faze, potpune stopljenosti, nastojanja za dominacijom jedne nad drugom, te razdvajanja, više ili manje nasilnog.
I sve bi to trebalo biti poznato svakom tko se imalo zainteresira za povijest... metafore klatna, izraza "nemojte sa prljavom vodom izbaciti i dijete"...

Quote:
Ivan gundulić

"Kolo od sreće uokoli vrteći se ne pristaje: tko bi gori, eto je doli, a tko doli gori ustaje."
U krajnjem, držim da se radi o problemu stopljenosti države sa društvom, igrama prijestolja, moći... pitanje je kako izaći iz tog kruga. Crkva kao institucija može oslabiti, postati nebitan faktor... a da se ne primaknemo niti za milimetar rješenju.

Quote:
Ja ne moram znati kako Crkva interno funkcionira, ali svaki dan gledam produkte tog djelovanje. Jedno je sigurno-ili su tu loši "profesori" jer nisu dobro prenijeli riječ Božju ili su loši "učenici" koji je nisu shvatili.
Ideja da se u školama propagira ideja o vjeri koja na ovakav način prašta grijehe nije mi prihvatljiva.
Ovaj način oprosta ima neke pretpostavke... moralno neupitnu vrijednost svećenstva, tj. "pastira" i odjeljenost od svjetovne vlasti. Postojali su neki društveni uvjeti, u nekim vremenima, prostorima i zajednicama, kada je ta pretpostavka bila uvelike ispunjena.
Danas baš i nije, ali ponavljam... želimo li zaista ozbiljno nastojati spriječiti "vjenčanje trona i oltara", morat ćemo vlastitu državu početi shvaćati na drugačiji način, ne kao alat za uspostavu moći klijentelističkih piramida, već kao servis i "produljenu ruku društva slobodnih građana".

U međuvremenu, što se vjeronauka u školi tiče, moj je stav kako ne treba odbaciti mogućnost da većina učenika uopće čuje nešto o potrebnim moralnim vrijednostima u društvu. Ako nekoga izrazito smeta što je to u formi (vrlo razvodnjene) vjerske poduke, ja ću ga rado podsjetiti na bivši sustav u kojem su "vrijednosti naše revolucije i NOB-a" bile širene kroz više (obaveznih !) školskih predmeta.
Svejedno, i u toj formi bile su na neki način promovirane i neke opće etičke vrijednosti nevezane za ideologiju. I o učitelju je ovisilo na što će staviti težište. Ovako bi trebali gledati i na vjeronauk, po meni.
cestar is offline  
Old 06.11.2017., 12:13   #8862
jedan savjet ...crkvi drzavi...
preskocite uplatu jednu godinu i nagovorite drzavu da nam tim novcima oproste dugove nase...
koje bi to bilo dobro djelo...na slavu boga...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 06.11.2017., 20:10   #8863
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Evo kako.je jedan svećenik u jednoj rečenici objasnio šta je danas na stvari, da ne kažem na čemu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/fra-...buna/171105043




Iako je Bosna u pitanju, mislim da je manje-više situacija ista u daleko širim razmjerama.

"....Babić je naglasio da religija uči ljubavi prema bogu i bližnjemu, a bližnji je svaki čovjek kojeg susrećete. Dužan si mu ljubav, a to u Bibliji ljubav znači konkretno i praktično djelo.

"Pitajete naše vjerske velikodužnosnike šta je u Bosni ljubav prema bližnjemu. Matiju Divkovića spominjemo kao velikog čovjeka koji je nadišao svoje vrijeme. Divković još 1609. kaže da je malo pravih Krstjana, više je onih koji su samo to po djelu", nastavio je fra Babić....."
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 08.11.2017., 11:01   #8864

Studentski kapelan don Damir Stojić i svećenik salezijanac, nerijetko na svom profilu na Facebooku izražava stavove o aktualnim temama, a ovaj put oglasio se povodom stote obljetnice Oktobarske revolucije. Ovom prigodom objavio je sliku na kojoj je istaknuto sedam stvari koje bi trebalo govoriti djetetu, između ostaloga i kako komunizam nije nigdje uspio.

1.Volim te
2.Ponosan sam na tebe
3.Oprosti
4.Opraštam ti
5.Tu sam za tebe
6.Komunizam nije nigdje uspio
7.Uspjet ćeš

http://www.dnevno.hr/vjera/slazete-l...ljiva-1088769/


Začudo, komunizam nije zaživio ni među sljedbenicima prvog globalnog komuniste. :klap:

Pa sad, gdje se krije problem? U samoj ideji ili u zastupnicima iste?
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Old 08.11.2017., 11:31   #8865
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
[I]

Začudo, komunizam nije zaživio ni među sljedbenicima prvog globalnog komuniste. :klap:

Pa sad, gdje se krije problem? U samoj ideji ili u zastupnicima iste?
U ideologiji; svaka ideologija dobro prepoznaje opasnost za samu sebe u drugoj ideologiji.
No, marksizam i nije toliko daleko od kršćanstva kako popovi misle.

A Stojić i njemu slični ionako ne shvaćaju da komunizma nikad nije bilo i da doskora neće (mada baba Vanga kaže da se ponovno vraća na scenu 2080-te godine)

Neprijatelja moraš imati jer to zbija vlastite redove a Sotona je nakon dva milienijum postao izlizan te sljedba više ne reagira.
Komunizam koji nikad nije niti postojao kao ni Sotona dobar je materijal za ideologiju jer uspavana masa ne daje lemozinu i ne puni crkve
Uz nacionalizam, bauk komunizma je i više nego odličan za interne potrebe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 08.11.2017., 12:32   #8866
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U ideologiji; svaka ideologija dobro prepoznaje opasnost za samu sebe u drugoj ideologiji.
No, marksizam i nije toliko daleko od kršćanstva kako popovi misle.

A Stojić i njemu slični ionako ne shvaćaju da komunizma nikad nije bilo i da doskora neće (mada baba Vanga kaže da se ponovno vraća na scenu 2080-te godine)

Neprijatelja moraš imati jer to zbija vlastite redove a Sotona je nakon dva milienijum postao izlizan te sljedba više ne reagira.
Komunizam koji nikad nije niti postojao kao ni Sotona dobar je materijal za ideologiju jer uspavana masa ne daje lemozinu i ne puni crkve
Uz nacionalizam, bauk komunizma je i više nego odličan za interne potrebe.
Što je onda bila Jugoslavija...?
USAisfreedom is offline  
Old 08.11.2017., 13:01   #8867
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Što je onda bila Jugoslavija...?
Lenjinistički koncept socijalizma
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 08.11.2017., 13:06   #8868
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Što je onda bila Jugoslavija...?
bila...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 08.11.2017., 17:30   #8869
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
bila...
I mrtva, ne da im mira
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 08.11.2017., 20:38   #8870
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Što je onda bila Jugoslavija...?
endem
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 10.11.2017., 13:07   #8871
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
U međuvremenu, što se vjeronauka u školi tiče, moj je stav kako ne treba odbaciti mogućnost da većina učenika uopće čuje nešto o potrebnim moralnim vrijednostima u društvu. Ako nekoga izrazito smeta što je to u formi (vrlo razvodnjene) vjerske poduke, ja ću ga rado podsjetiti na bivši sustav u kojem su "vrijednosti naše revolucije i NOB-a" bile širene kroz više (obaveznih !) školskih predmeta.
Svejedno, i u toj formi bile su na neki način promovirane i neke opće etičke vrijednosti nevezane za ideologiju. I o učitelju je ovisilo na što će staviti težište. Ovako bi trebali gledati i na vjeronauk, po meni.
Jesu. Recimo, na satovima hrvatskog jezika, likovne i glazbene kulture, povijesti i zemljopisa. Bile su prilično dobro integrirane u nastavni program, no klinci su se svejedno sprdali s Mirkom i Slavkom, pričali viceve o partizanima i tako to. NOB i revoluciju gotovo nitko nije doživljavao ozbiljno, no vrijednosti koje su se usput promovirale nekome bi se čak i primile. (Npr., pionirska zakletva.)

No, onda smo živjeli u socijalističkoj državi pa je bilo logično da se promoviraju takve vrijednosti i to baš na takav način. Drugačije nije moglo. Danas, navodno, živimo u sekularnoj, demokratskoj državi. No, djecu se ne priprema za to da budu savjesni i odgovorni članovi društva, nego poslušne ovčice u stadu neke buduće teokracije, (da ne velim fašizma, jer nije tajna da ne pravim razliku između to dvoje).

I nije mi jasno kako nikome to ne smrdi. Do neba.

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

Studentski kapelan don Damir Stojić i svećenik salezijanac, nerijetko na svom profilu na Facebooku izražava stavove o aktualnim temama, a ovaj put oglasio se povodom stote obljetnice Oktobarske revolucije. Ovom prigodom objavio je sliku na kojoj je istaknuto sedam stvari koje bi trebalo govoriti djetetu, između ostaloga i kako komunizam nije nigdje uspio.

1.Volim te
2.Ponosan sam na tebe
3.Oprosti
4.Opraštam ti
5.Tu sam za tebe
6.Komunizam nije nigdje uspio
7.Uspjet ćeš
Meni je ovo odvratno. Ne zbog sprdanja s komunizmom, nego zato što se na ovaj način omalovažavaju ove ostale točke i spušta ih se na razinu lošeg vica.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.11.2017., 13:12   #8872
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jesu. Recimo, na satovima hrvatskog jezika, likovne i glazbene kulture, povijesti i zemljopisa. Bile su prilično dobro integrirane u nastavni program, no klinci su se svejedno sprdali s Mirkom i Slavkom, pričali viceve o partizanima i tako to. NOB i revoluciju gotovo nitko nije doživljavao ozbiljno, no vrijednosti koje su se usput promovirale nekome bi se čak i primile. (Npr., pionirska zakletva.)

No, onda smo živjeli u socijalističkoj državi pa je bilo logično da se promoviraju takve vrijednosti i to baš na takav način. Drugačije nije moglo. Danas, navodno, živimo u sekularnoj, demokratskoj državi. No, djecu se ne priprema za to da budu savjesni i odgovorni članovi društva, nego poslušne ovčice u stadu neke buduće teokracije, (da ne velim fašizma, jer nije tajna da ne pravim razliku između to dvoje).

I nije mi jasno kako nikome to ne smrdi. Do neba.



Meni je ovo odvratno. Ne zbog sprdanja s komunizmom, nego zato što se na ovaj način omalovažavaju ove ostale točke i spušta ih se na razinu lošeg vica.
I to sve čine dva sata vjeronauka tjedno?
USAisfreedom is offline  
Old 10.11.2017., 13:23   #8873
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
I to sve čine dva sata vjeronauka tjedno?
Dodaj im nedjeljne mise i redovito ispovijedanje grijeha muškarcima u haljinama (od drugog osnovne nadalje) i dobit ćeš savršenu ovčicu spremnu za šišanje, ako ne i nešto drugo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.11.2017., 13:28   #8874
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Dodaj im nedjeljne mise i redovito ispovijedanje grijeha muškarcima u haljinama (od drugog osnovne nadalje) i dobit ćeš savršenu ovčicu spremnu za šišanje, ako ne i nešto drugo.
Nitko nije prisiljen ići na misu. Što se tiče "haljina" to je tradicionalna nošnja. Nije da bi se tebi svećenici više sviđali da se pojave u odijelu i kravati...
USAisfreedom is offline  
Old 10.11.2017., 13:44   #8875
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Nitko nije prisiljen ići na misu.
Kako nije? Ateističko dijete čiji su roditelji katolici prisiljeno je ići na misu. Tako je bilo još za SFRJ, ali onda ga barem u školi nisu pilali s glupostima.

Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Što se tiče "haljina" to je tradicionalna nošnja. Nije da bi se tebi svećenici više sviđali da se pojave u odijelu i kravati...
Zapravo, meni se baš sviđaju u tim haljinama. Djeluju kao transvestiti, a to je sada in.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.11.2017., 13:50   #8876
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Nitko nije prisiljen ići na misu. Što se tiče "haljina" to je tradicionalna nošnja. Nije da bi se tebi svećenici više sviđali da se pojave u odijelu i kravati...
Oni koji idu na krizmu moraju ići na misu.
Kome se omakne tri puta - nema krizme kako kažu muškarci u haljinama.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 10.11.2017., 13:59   #8877
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jesu. Recimo, na satovima hrvatskog jezika, likovne i glazbene kulture, povijesti i zemljopisa. Bile su prilično dobro integrirane u nastavni program, no klinci su se svejedno sprdali s Mirkom i Slavkom, pričali viceve o partizanima i tako to. NOB i revoluciju gotovo nitko nije doživljavao ozbiljno, no vrijednosti koje su se usput promovirale nekome bi se čak i primile. (Npr., pionirska zakletva.)

No, onda smo živjeli u socijalističkoj državi pa je bilo logično da se promoviraju takve vrijednosti i to baš na takav način. Drugačije nije moglo. Danas, navodno, živimo u sekularnoj, demokratskoj državi. No, djecu se ne priprema za to da budu savjesni i odgovorni članovi društva, nego poslušne ovčice u stadu neke buduće teokracije, (da ne velim fašizma, jer nije tajna da ne pravim razliku između to dvoje).

I nije mi jasno kako nikome to ne smrdi. Do neba.
Eh, moj je dojam kako priprema djece da budu "savjesni i odgovorni članovi društva" najviše ovisi o (ne)sposobnosti i motivaciji učitelja i nastavnika. Govorim ti iz vlastitog roditeljskog iskustva. Možda je u nekim zemljama to sustavno riješeno, u Hrvatskoj nije.
Nemam ništa protiv da građanske vrijednosti i kultura uđu na neki način u školski program, također niti protiv religiozne kulture, etike... samo, neka se sve ovo ne shvati kao političko nadjebavanje preko leđa djece.

Ovo što zoveš teokracijom zapravo su javno-privatna partnerstva i poslovne inicijative stranačkih i pseudostranačkih organizacija... odgoj i obrazovanje su preozbiljne stvari da im se slobodno prepuste.

Quote:
Meni je ovo odvratno. Ne zbog sprdanja s komunizmom, nego zato što se na ovaj način omalovažavaju ove ostale točke i spušta ih se na razinu lošeg vica.
I meni... tu se potpuno slažem s tobom, upravo me bijes hvata, a isto sam naveo na Religiji. Nisam obraćao do sada posebnu pažnju na Stojića, a posebno je tragično da vodi studentski pastoral.

Ova "zajebancija" je na razini prodaje oprosta prije 500 godina, taj se doslovno sprda sa vlastitim pozivom i vjerom na način kudikamo štetniji nego što bi to ikad mogla napraviti "antifa" ekipa.
cestar is offline  
Old 10.11.2017., 20:50   #8878
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

Studentski kapelan don Damir Stojić i svećenik salezijanac, nerijetko na svom profilu na Facebooku izražava stavove o aktualnim temama, a ovaj put oglasio se povodom stote obljetnice Oktobarske revolucije. Ovom prigodom objavio je sliku na kojoj je istaknuto sedam stvari koje bi trebalo govoriti djetetu, između ostaloga i kako komunizam nije nigdje uspio.

1.Volim te
2.Ponosan sam na tebe
3.Oprosti
4.Opraštam ti
5.Tu sam za tebe
6.Komunizam nije nigdje uspio
7.Uspjet ćeš

http://www.dnevno.hr/vjera/slazete-l...ljiva-1088769/
Don Stojić odlično radi, na jednostavan i jasan način. Zato ga mnoštvo mladih i sluša.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Old 10.11.2017., 21:30   #8879
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Nitko nije prisiljen ići na misu. Što se tiče "haljina" to je tradicionalna nošnja. Nije da bi se tebi svećenici više sviđali da se pojave u odijelu i kravati...
kako nije?
djeca pored vjeronauka u školi moraju dolaziti na nedjeljne mise
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 10.11.2017., 21:34   #8880
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
kako nije?
djeca pored vjeronauka u školi moraju dolaziti na nedjeljne mise
Djeca pored vjeronauka u školi moraju ići na vjeronauk u crkvi, subotom na pjevanje, i naravno nedjeljom na misu.
JohnDoe-25 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:33.