Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2009., 13:09   #41
Samo letvice postavi u vagu, zapjeni i na gaziste stavi nesto teze (ciglu)
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 08:18   #42
MUROF23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 15:16   #43
A kak ide drvena ograda za stepenište? Na kaj se ona pričvrsti? Na gazište ili na beton ispod gazišta pa se onda stavlja gazište oko ograde? Nisam to nigdje videl pa pitam
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:49   #44
Pa kaj nitko ne zna kako ide ta drvena ograda.
Ili da započnem drugi thread na tu temu?
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 22:00   #45
Najbolje (najlakse) je na vec postavljena gazista jer onda pored drvenih tipli mozete koristiti i lepak sto nije slucaj kad se postavljaju na beton.

Pozdrav
enzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 10:22   #46
Hvala enzo.

Kakve tiple?
Da li se osim tipli još nekaj koristi? Šarafi neki ili slično?
Koliko tipli po stupiću?

Meni to djeluje kao da će se rasklimati ako su samo tiple.
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:18   #47
Bravo majstore!

Jako dobro odradjeno.
Ja sam ovako radio, stim da sam iscrtao sva gazista na zidu, a pocetnu i zadnju visinu sam prenio sa laserskim nivelirom pa onda sve razdijelio. Ja sam gazista ipak zalijepio na ove letvice (ja sam koristio multiplex ploce raznih debljina jer je lakse nivelisati iz dva tri komada i nije potrebno hoblanje kao kod letvica) postavljao sa kitom za montazu a supline ispunio sa pjenom.

Quote:
upravitelj kaže: Pogledaj post
evo par slika, možda ti bude jasnije...
Nisam






Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:25   #48
Ja sam nosace- glavne stubice ograde pricvrstio- uklijestio sa strane stepenista direktno u beton sa 2 komada metalnim tiplama i sarafima, stim da sam izbusio rupe u stubicima da se glave sarafa zamaskiraju sa drvenim cepom. izmedju stubica sam uradio kose letve na koje sam pricvrstio sekundarne stubice i sa gornje strane rukohvat. Ima raznih rjesenja, sve ovisno od stepenista, mozda da postavis sliku stepenista pa da nesto smislim.

Quote:
garo975 kaže: Pogledaj post
Hvala enzo.

Kakve tiple?
Da li se osim tipli još nekaj koristi? Šarafi neki ili slično?
Koliko tipli po stupiću?

Meni to djeluje kao da će se rasklimati ako su samo tiple.
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:29   #49
Nemoj kvariti gaziste sa busenjem zbog sarafa, nego uradi kako ti je covjek dao na slikama. Gaziste mozes zalijepiti sa montaznim kitom za one letvice da se ne micu dok pjena ne uhvati, tako sam ja sebi isto radio. Kao prvo prenesi pocetnu i zadnju visinu poda pa sve razdjeli i iscrtaj na zidu svako gaziste. Postavi i nivelisi sve ove poprecne letvice i ucvrsti ih. Ako su velika odstupanja odnosno ako su letvice deblje od 2 cm. mozes prvo popuniti sa malterom kako bi smanjio debljinu sloja u koji ce doci pjena.

Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Prije svega, hvala na savjetima.
Mislim da cu pokusati sa jednim gazistem i celom, a onda vidjeti imam li za to slifa ili zovem stolara.
Nemam namjeru dovoditi sve visine u milimetar. 5 milimetara razilu od stepenice do stepenice cu tolerirati.
Mislim ovako postupiti:
Prvo izravnati povrsinu gazista sa necim (ostemati ako treba i onda izgladiti sa rijedjim mortom ili nekom drugom masom). Na to direktno cu stavljati gaziste (parena bukva). Na donju stranu daske cu nanijeti tanji sloj pur pjene (u tankim prugama tako da ima mjesta za sirenje) i odmah pritegnuti sa sarafima (6 manjih tako da mi je lakse busiti).
Za cela mislim napraviti isto, a sastav izmedju gazista i cela namazati drvofiksom (nemam keksericu i nemam namjeru keksima spajati te elemente).

Pozdrav,
Flo
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 21:16   #50
Quote:
garo975 kaže: Pogledaj post
Kakve tiple?
Ovakve su tiple tipl

Pozdrav
enzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 11:44   #51
I ti mislis ovako stubice ograde ucvrstiti?
Ovo bi se rasklimalo za sat vremena.
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 11:46   #52
Lightbulb

Quote:
Karanana kaže: Pogledaj post
I ti mislis ovako stubice ograde ucvrstiti?
Ovo bi se rasklimalo za sat vremena.
Daj odmah i moguću izvedbu fiksiranja stupića?
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 14:21   #53
Ja sam kod sebe uradio tako sto sam stubice ucvrstio sa strane stepenista direktno u beton, vidi raniji post.
Ucvrscenje direktno u gaziste je moguce na vise nacina, medjutim to ne preuzima momenat, tako da se momenat , mora preuzeti sa rukohvatom koji se ucvrscuje na duple stubice na pocetku i na kraju stepenista ili zidove ako je tako nesto isprojektovano. Uglavnom bez slike ili crteza ne mogu dati detaljno rjesenje.
Za ucvrscenje stubica u gaziste je najbolje raditi tako sto se prilikom betoniranja stepenica postave ankeri u gazista u vidu cijevi od pola cola pa se na njih nataknu stubici. To se moze isto uraditi sa anker plocom koja se ucvrsti u beton sa 4 celicne tiple.
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 14:28   #54
OK. "Uplodam" slike kad dođem doma pa mi reci kak bi se moglo.
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:31   #55
Ovdje bih trebao staviti gazišta i ogradu. Gazišta su mi više manje jasna ali ne znam kako izvesti ogradu?









Svaki savjet je dobrodošao.
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 11:06   #56
Evo ovako:
Za prvi krak stepenista koji ide izmedju dva zida mozes postaviti samo rukohvat koji ces ucvrstiti na zid sa lijeve strane. Nosace mozes kupiti OBI-ju ili sl.
Za gornji krak izmedju medjupodesta i sprata, preporucujem da pocetni stub ucvrstis u celo pocetnog stepnika a drugi- krajnji- gornji stub ucvrstis u celo gornjeg zavrsnog podesta- stepenika, sa po 2 metalne tiple i sarafima M10. (slika 3 i 4)
Ti nosivi stubovi sluze za ucvrscenje rukohvata na iste kako bi preuzeli moment koji pravi horizontalna sila.
Ova dva nosiva stubica moraju biti masivnija recimo 10x10 cm (vjerovatno ce biti i tokarena).
Da bi sakrio glave sarafa na mjestu ucvrscenja izbusi prvo siru rupu koju ces kasnije zamaskirati drvenim cepom. ispunski stubici mogu biti tanji (5x5 cm) i oni se mogu u cvrstiti sa drvenim tiplama u gaziste i rukohvat jer oni nece preuzimati moment.
Redosljed izvodjenja:
1. prenijeti donju i gornju za vrsnu visinu podova i povuci linije na zidovima.
2. razdijeliti ukupnu visinu na broj stepenika i gazista iscrtati na zidu iznad svakog stepenika.
3. postaviti nivelirajuce poprecne letvice kako je kolega postavio u ranijim postovima. (ja koristim otpatke multiplex ploca- betonplex raznih debljina tako da izbjegnem hoblanje ukoliko koristis letvice. Te komade odrezem na sirinu od 5 cm. i ucvrstim obicnim plasticnim tiplama u beton- stepenik.) Ukoliko su velika odstupanja izmedju drvenog gazista i betona (veca od 2 cm) mozes nakon postavljanja poprecnih letvica tu supljinu nadograditi sa cementnim malterom tako da za pjenu ostane samo 1 cm supljine)
4. ucvrstiti pocetni i zadnji nosivi stub ograde u celo stepenika i gornjeg podesta. (pazi na vertikalnost istih)
5. postaviti- lijepiti drvena gazista na poprecne letvice i supljine popuniti sa PUR pjenom. (eventualno cela stepnika takodje obloziti vertikalnim daskama, mada neki ostavljaju u betonu koji oboje u boji zidova)
Nakon montaze gazista slijedi montaza sekundarnih ispinskih stubica- busenje rupa u gazistima i rukohvatu za drvene tiple i montaza istih.
Nadam se da nisam bio dosadan sa opisom.
Sretno, ako sta nije jasno, pitaj.

P.S. nadam se da je beton dovoljno cvrst da se nec odlomiti prilikom busenja, ukoliko je to problem ima i za to rjesenje.

Quote:
garo975 kaže: Pogledaj post
Ovdje bih trebao staviti gazišta i ogradu. Gazišta su mi više manje jasna ali ne znam kako izvesti ogradu?









Svaki savjet je dobrodošao.

Zadnje uređivanje Karanana : 31.03.2010. at 11:22.
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 12:18   #57
Nisi bio dosadan, dapače, što je opis opširniji to bolje.
Inače ovo moje stepenište je jako nepravilno (nisam ja radio). Odstupanja visine su oko 1-2 cm a dubina ili širina gazišta variraju od 23 do 27 cm!?
Da bih dobio jednaku širinu gazišta od recimo 26 cm za sva gazišta, desit će mi se to da ću na skoro svima imati 2/3 gazišta na betonu(pjeni) a 1/3 na gazištu. Dakle dio težišta će se prebaciti na čelo i nakon nešto vremena će se rasklimati i počet će škripati.
Pošto mi se to ne čini kao dobro rješenje morat ću skoro svako gazište proširivat sa siporeksom ili nečim sličnim tako da 4/5 gazišta bude na betonu (pjeni).

Da li sam ja to dobro shvatio ili sam nešto previdio? Ne bi me čudilo da jesam
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 12:35   #58
Visinska odstupanja nisu problem. Ukoliko oblazes cela stepenika onda ne moras da nadogradjujes sirinu stepenika. Vertikalne daske za oblaganje ucvrsti sa gornje strane tako sto ce u svakom gazistu ufrezovati zlijeb cija je sirina jednaka debljini vertikalne daske za oblaganje cela gazista. Sa donje strane vertikalne daske mozes lijepiti u gaziste i zakovati ili sarafima ucvrstiti.
Da bi dobio pravo stanje najbolje da sve isrtas na zidu kako sam ranije napisao.

Quote:
garo975 kaže: Pogledaj post
Nisi bio dosadan, dapače, što je opis opširniji to bolje.
Inače ovo moje stepenište je jako nepravilno (nisam ja radio). Odstupanja visine su oko 1-2 cm a dubina ili širina gazišta variraju od 23 do 27 cm!?
Da bih dobio jednaku širinu gazišta od recimo 26 cm za sva gazišta, desit će mi se to da ću na skoro svima imati 2/3 gazišta na betonu(pjeni) a 1/3 na gazištu. Dakle dio težišta će se prebaciti na čelo i nakon nešto vremena će se rasklimati i počet će škripati.
Pošto mi se to ne čini kao dobro rješenje morat ću skoro svako gazište proširivat sa siporeksom ili nečim sličnim tako da 4/5 gazišta bude na betonu (pjeni).

Da li sam ja to dobro shvatio ili sam nešto previdio? Ne bi me čudilo da jesam
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 12:54   #59
Mislim raditi i čela od drva.

Da bih dobio jednaku širinu gazišta od recimo 26 cm za sva gazišta, desit će mi se to da ću na skoro svima imati 2/3 gazišta na betonu(pjeni) a 1/3 na čelu. Dakle dio težišta će se prebaciti na čelo i nakon nešto vremena će se rasklimati i počet će škripati.
Pošto mi se to ne čini kao dobro rješenje morat ću skoro svako gazište proširivat sa siporeksom ili nečim sličnim tako da 4/5 gazišta bude na betonu (pjeni).

Ovaj podcrtani dio mene muči.

Napravio sam preliminarna mjerenja alo još nisam iscrtao na zidu.
Ne stignem od gletanja, brušenja, štemanja...
Jeb** ti adaptacije, srušiš nešto i ispliva sto drugih problema!

Zadnje uređivanje garo975 : 31.03.2010. at 13:03.
garo975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 13:46   #60
Ako mislis na sirinu drvene obloge gazista od 260 mm onda ne moras dogradjivati jer je sirina betona 230 mm.
Svako drveno gaziste mora prelaziti preko vertikalne drvene obloge min 2 cm, tako da dodas na to debljinu od vertikalne obloge (2 cm) zatim oko 1cm izmedju betona i vertikalne obloge onda dobijes da sirina betonskog gazista izlazi 240 mm, a kod tebe je od 230 do 270, sto znaci da ces ove sire morati jos stemati. Po meni najbolje je da ides sirinu drvene obloge gazista min. 280 mm.

Ako stignem skicirat cu sta mislim.

Quote:
garo975 kaže: Pogledaj post
Mislim raditi i čela od drva.

Da bih dobio jednaku širinu gazišta od recimo 26 cm za sva gazišta, desit će mi se to da ću na skoro svima imati 2/3 gazišta na betonu(pjeni) a 1/3 na čelu. Dakle dio težišta će se prebaciti na čelo i nakon nešto vremena će se rasklimati i počet će škripati.
Pošto mi se to ne čini kao dobro rješenje morat ću skoro svako gazište proširivat sa siporeksom ili nečim sličnim tako da 4/5 gazišta bude na betonu (pjeni).

Ovaj podcrtani dio mene muči.

Napravio sam preliminarna mjerenja alo još nisam iscrtao na zidu.
Ne stignem od gletanja, brušenja, štemanja...
Jeb** ti adaptacije, srušiš nešto i ispliva sto drugih problema!
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.