Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2010., 20:07   #41
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Zemljopisno idealni grad za HR glavni grad je jajce ali je u BIH e sad u BIH na jugu smo mi vecina a srbi imaju mali koridor kod brckog na sjeveru dok zagrebacko podrucje i podrucje centralne hrvatske ima vise stanovnika nego banjalucko i bihacko podrucje zajedno a iz tog prostora nesto toboze napast je vise opasno za napadaca nego za nas ..iz razloga jer ako oni napadnu mnogoljudni sjever HR onda nemogu branit se s juga ..jer na jugu u hercegovini i dalmaciji imamo 5 velikih gradova ..zadar ..šibenik ..split ..dubrovnik i mostar ..tehnicki jedino sta hrvatskoj triba je veci udio hrvata u bosni i jaci sisak ..karlovac i slavonski brod ..cisto da smanji vaznost banja luke ko nekog jakog gradskog sredista
Šibenik i Dubrovnik nisu veliki gradovi.

Veliki gradovi za naše pojmove su redom Zagreb,Split,Rijeka,Osijek, Zadar,Pula,Karlovac,Slavonski Brod...

To je sve
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 01:39   #42
Michael ... nisi me skuzia

Ali svejedno da krenem od te teze velikih gradova ..nova gradiska je mali grad ali kad pogledas malo bolje ..kontinuiranim nizom kuca je grad defacto spojen sa slavonskim brodom i cini metro od 105 tisuca ljudi

Slicna ti je stvar sa sibenikom koji sa uzom okolicom (i vodice) ima oko 65 tisuca ljudi ..puno manje od brodskih 105 tisuca ali dovoljno da se moze nazvat vecim gradom (za hrvatske uvjete ) iako si ti upravu (doduse karlovac nije veci od sibenika) ..ali zato kod dubrovnika bas i nisi

Jer ti je od dubrovackog primorja do cavtata sve naseljeno a i na malom prostoru ..pa je defacto 1 veci grad ..jos pogotovo jer veceg grada u okolini i nema

Inace sibenik je mislin ipak bia jedno vrime glavni grad ..iako neki kazu ode kako nije to bia
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 09:32   #43
Što se Rusije tiče...

Prvi glavni grad ruske države je Kijev. Nakon perioda rascjepkanosti i provale Mongole, Moskva se nameće kao glavno političko središte i postaje glavni grad. Petar Veliki seli prijestolnicu u St.Petersburg, a s Lenjinom 1918., Moskva ponovo postaje administrativno središte.
Ninjamaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 09:41   #44
mislim da je privremeni glavni grad SSSR-a uslijed opasnosti po Moskvu bio tadašnji Gorki, današnji Nižnji Novgorod
Skripta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 09:44   #45
Može li netko reći zašto je Kyoto prestao biti glavni grad Japana
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 11:14   #46
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Michael ... nisi me skuzia

Ali svejedno da krenem od te teze velikih gradova ..nova gradiska je mali grad ali kad pogledas malo bolje ..kontinuiranim nizom kuca je grad defacto spojen sa slavonskim brodom i cini metro od 105 tisuca ljudi

Slicna ti je stvar sa sibenikom koji sa uzom okolicom (i vodice) ima oko 65 tisuca ljudi ..puno manje od brodskih 105 tisuca ali dovoljno da se moze nazvat vecim gradom (za hrvatske uvjete ) iako si ti upravu (doduse karlovac nije veci od sibenika) ..ali zato kod dubrovnika bas i nisi

Jer ti je od dubrovackog primorja do cavtata sve naseljeno a i na malom prostoru ..pa je defacto 1 veci grad ..jos pogotovo jer veceg grada u okolini i nema

Inace sibenik je mislin ipak bia jedno vrime glavni grad ..iako neki kazu ode kako nije to bia
Vukovarsko-Srijemska županija i danas ima 204.000 st, a Vukovar i Vinkovci su relativno blizu,ako dodamo i Nuštar sa 5000 st, i Bršadin sa 1500, onda ja mogu reći da potez Vukovar-Vinkovci ima 80.000 stanovnika?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 11:15   #47
Zašto je Ataturk odabrao baš Ankaru, a ne npr. Izmir,što bi bio odličan potez?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 15:36   #48
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Inace sibenik je mislin ipak bia jedno vrime glavni grad ..iako neki kazu ode kako nije to bia
Šibenik nije nikad bio glavni grad.... ičega večeg od šibensko kninske županije

Inače kad već govorimo o ''konurbacijama'' u koje štite granice RH... moram reći da pristup Zg-u sa zapada ''štiti'' ''urbano'' ''područje'' Samobor-Zaprešić koje zajedno sa okolicom(Sv. Nedelja, Bregana, Brdovec, Strmec....) ima oko 70 tisuća stanovnika
__________________
Bolje grob nego job
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 16:44   #49
Nisan nista potvrdno reka ali na wiki ako joj je virovat pise ovo :

Quote:
For a period of time, it was a seat of the Croatian King. For that reason, Šibenik is also called "Krešimirov grad" (Krešimir's city). It is the oldest native Croatian town on the eastern shores of the Adriatic.
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:33   #50
Wikipedija je slobodna enciklopedija(svi ju mogu uređivati) pa joj nije za uvijek za vjerovat...
Inače glavni grad(ako se to može tako nazvati) u vrijeme Petra Krešimira je bio Biograd na moru...
__________________
Bolje grob nego job
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:24   #51
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zašto je Ataturk odabrao baš Ankaru, a ne npr. Izmir,što bi bio odličan potez?
Zašto je Brazilija glavni grad Brazila
Skripta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:33   #52
Quote:
Skripta kaže: Pogledaj post
Zašto je Brazilija glavni grad Brazila
Brazilija je veliki projekt decentralizacije zemlje i veliki građevinski pothvat...
Nisam kritizirao izbor Ankare,nego me zanima zašto baš ona?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:36   #53
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Brazilija je veliki projekt decentralizacije zemlje i veliki građevinski pothvat...
Nisam kritizirao izbor Ankare,nego me zanima zašto baš ona?
Ista stvar...........
Skripta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:44   #54
Da se vratimo na Hrvatsku.
Da je kojim slučajem Hrvatska prebogata zemlja,i da nemamo pametnijeg posla, ja bih kod Nin-a napravio novi glavni grad.

Grad bi naravno imao samo 10.000 stanovnika,ali bio bi predivno uređen i tamo bi se nalazili vlada,sabor, ured predsjednika.
Grad bi bio napravljen u Mediteranskom stilu,ne bi sada gradio neki miks mediterana i panonskog baroka,jer bi to od dva lijepa,napravio jedno ružno.

Grad bi bio dovljno blizu većeg Zadra,naposlijetku i SPlita da ne bi bio prometno izoliran.

Alternativa bi bila glavni grad u Panonskoj Hrvatskoj,kod već spomenutog sela Mostari(geografski centar kopnene Hrvatske) na istoku Zagrebačke županije, a nazvao bih ga Zrin ili možda Zvonimirgrad...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 00:25   #55
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimaju me koji su kroz povijest bili glavni gradovi Hrvatske,Mađarske,Srbije,Bugarske i manje više bilo koje zemlje koje vam padaju na pamet?

Zanima me kada nastaje moderna institucija glavnih gradova i veže li se ona najviše uz izvršnu vlast ili?

Više o Hrvatskoj:
Primorska Hrvatska:Nin(Tomislav)Šibenik(Petar Krešimir 4),Knin(Zvonimir,inače Slavonac)
Posavska Hrvatska:Sisak(Ljudevit)

Kasnije se Sabor često selio,ali nakon Ugarske okupacije Zagreb je glavni,kao biskupsko središte dobiva na važnosti,iako se plemići češče sastaju na drugim mjestima=

Moćna obitelj Šubić,koja je vladala Hrvatskom,Dalmacijom i pod Pavlom i kasnije Mladenom Šubićem,Bosnom, bio je u Bribiru...

Zrinskim je središte bilo u Čakovcu,a u 17. stoljeću glavni grad Hrvatske bio je Varaždin...

Glavni grad Mletačke a kasnije i Austrijske Dalmacije bio je Zadar...
Jako me iznenadjuje da Hrvatska ima glavni grad, cak vise njih, i to u doba kad jos ni franacki carevi nemaju svoj glavni grad nego sa svojom pratnjom lutaju od grada do grada ili od imanja do imanja te tako upravljaju caratvo, takoreci s konja. Sto jos necu procitati ...
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 09:21   #56
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Jako me iznenadjuje da Hrvatska ima glavni grad, cak vise njih, i to u doba kad jos ni franacki carevi nemaju svoj glavni grad nego sa svojom pratnjom lutaju od grada do grada ili od imanja do imanja te tako upravljaju caratvo, takoreci s konja. Sto jos necu procitati ...
Jarane, s poštovanjem, ne se*i
Glavni grad je tamo gdje je kraljev dvor,njegovi savjetnici i slično...

To ne mora biti veliki grad,kao što ni Franački Aachen nije bio velik
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 13:23   #57
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jarane, s poštovanjem, ne se*i
Glavni grad je tamo gdje je kraljev dvor,njegovi savjetnici i slično...

To ne mora biti veliki grad,kao što ni Franački Aachen nije bio velik
Neko mozda ovdje i se*re ali to nisam ja. Aachen je mozda bio grad u kome su krunili vladare ali to nije glavni grad franacke imperije. Franacki vladar sve vrijeme luta zemljom od grada do grada, od imanja do imanja i to zajedno s cijelim dvorem. Tamo gdje je dvor, tamo je glavni "grad" (koji nuzno nije ni grad). Po tebi su dakle Franci imali stotine glavnih gradova ... Institucija stalnog dvora i "glavnog grada" javlja se tek nesto kasnije. Opet imate probleme sto projecirate modernije institute u rani srednji vijek.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:36   #58
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Neko mozda ovdje i se*re ali to nisam ja. Aachen je mozda bio grad u kome su krunili vladare ali to nije glavni grad franacke imperije. Franacki vladar sve vrijeme luta zemljom od grada do grada, od imanja do imanja i to zajedno s cijelim dvorem. Tamo gdje je dvor, tamo je glavni "grad" (koji nuzno nije ni grad). Po tebi su dakle Franci imali stotine glavnih gradova ... Institucija stalnog dvora i "glavnog grada" javlja se tek nesto kasnije. Opet imate probleme sto projecirate modernije institute u rani srednji vijek.
Pa ako pogledaš našu povijest jasno ti je da ja Hrvatska u vrijeme kneževa i kraljeva imala ''glavne'' gradove, što naravno ne isključuje i to da je vladar putovao zemljom.
Koliko ja znam naši kraljevi i kneževi imali grad u kojem dvor boravi veći dio godine: Dmitar Zvonimir- Knin, Trpimir- Bijaće/Bijaći, Petar Krešimir IV- Biograd.....

Većina griješi u tome što ne shvaćaju koliko su dugo trajala putovanja u ranom srednjem vijeku. Nema smisla da je naprimjer Dmitar Zvonimir iz Knina putovao direktno u npr. Liku. On je usput posjećivao više gradova na putu te se u njima dulje zadržavao. To mu je također donosilo uštede jer je troškove svog dvora plaćao sam, a ovako dok je na putu mogao je besplatno od svakog velikaša biti jednako dobro ugošćen, a i oni bi to smatrali privilegijom. Znači vladar je jednostavno uzimao što mu se nudi.
__________________
Bolje grob nego job
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 16:00   #59
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Neko mozda ovdje i se*re ali to nisam ja. Aachen je mozda bio grad u kome su krunili vladare ali to nije glavni grad franacke imperije. Franacki vladar sve vrijeme luta zemljom od grada do grada, od imanja do imanja i to zajedno s cijelim dvorem. Tamo gdje je dvor, tamo je glavni "grad" (koji nuzno nije ni grad). Po tebi su dakle Franci imali stotine glavnih gradova ... Institucija stalnog dvora i "glavnog grada" javlja se tek nesto kasnije. Opet imate probleme sto projecirate modernije institute u rani srednji vijek.
Ne, Karlo je najveći dio vremena proveo u pohodima,ali dvor mu je bio u Aachenu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 17:02   #60
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne, Karlo je najveći dio vremena proveo u pohodima,ali dvor mu je bio u Aachenu...
U Aachenu mu je bila palaca a dvor mu je bio gdjegod se vec nalazio.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.