Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2011., 17:53   #81
Ako ne grijesim, borna ubija reaktor za stalno, nisu je dodali odmah jer su nastojali ne unistiti ga.
b0xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:56   #82
sta znaci za stalno? ispumpat svu vodu, promijenit sve sipke, tolko para da se ne isplati?
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:07   #83
Problems still plague Fukushima nuclear plants

Quote:
Cooling system problems continue to plague two nuclear plants in earthquake-hit Fukushima Prefecture.

The level of coolant water in the Number Three reactor at the Fukushima Number One power plant dropped on Sunday, leaving the fuel rods exposed by two meters. The situation continued for at least until 3pm, possibly causing a partial melting of the rods.

As a result, masses of hydrogen gas have accumulated in the inside top of the reactor building. The gas may cause an explosion similar to that which occurred at the Number One reactor on Saturday.

Tokyo Electric Power Company, also known as TEPCO, is considering ways to remove the hydrogen from the structure.
The Number One reactor and its containment structure are being pumped with seawater in an effort to secure cooling.

The Nuclear and Industrial Safety Agency says the amount of seawater should entirely fill the reactor structure, and that the building should be safe as long as the water flow continues.

At the Number Two reactor, the amount of coolant continues to be lower than usual, and the pressure within the containment vessel is above normal.

TEPCO attempted to restore the functioning of an electrical pressure-relief device by connecting a generator, but has not succeeded.

The company is considering other means to relieve the reactor pressure, such as releasing air from the containment vessel.
Inadequate cooling is also occurring at the Fukushima Number Two power plant, where the pumps to send seawater to cool the Number One, Two and Four reactors have failed due to the tsunami.

TEPCO says it will try to restore the cooling systems by replacing the pump motors overnight.

Sunday, March 13, 2011 22:35 +0900 (JST)
Znači sumarno:

Fukushima 1:
#1 - raznesen gornji dio reaktorske zgrade, containment drži, dio jezgre bio rastaljen
#2 - reaktorska zgrada čitava, containment čitav, razina vode u reaktoru niža od normalne, tlak i dalje viši od normalnog, jezgra vjerojatno čitava
#3 - reaktorska zgrada čitava ali krcata vodika, containment čitav, razina vode dovoljno niska da jezgra bude ogoljena, dio bio rastaljen
#4, #5, #6 - stabilno

Fukushima 2:
#1 - pokvaren sustav za snižavanje tlaka, pregrijan, povišenog tlaka, planira se ispuštanje vodene pare
#2 - pokvaren sustav za snižavanje tlaka, pregrijan, povišenog tlaka, planira se ispuštanje vodene pare
#3 - stabilno, povišenog tlaka, planira se ispuštanje vodene pare
#4 - pokvaren sustav za snižavanje tlaka, pregrijan, povišenog tlaka, planira se ispuštanje vodene pare

Onagawa:
#1 - ne radi
#2 - stabilno
#3 - potres uništio lopaticu turbine, požar u turbinskoj zgradi, oko zgrade povišena radioaktivnost


Ovo će ih bome koštati.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:36   #84
evo ovdje i opis jednog od nasih profesora sa FER-a, koji se inace bavi problematikom NE te je na stranicama HND objasnio sto se dogodilo (prema informacijama trenutno dostupnim):

http://nuklearno-drustvo.hr/hr/razne...shima-i-1.html
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 19:09   #85
Quote:
smajlić15 kaže: Pogledaj post
Napisati cu malo duzi tekst, pa koga zanima, nek čita...
Dakle, odmah da se pripremite, bombardirat ce Vas sljedećih par dana vijestima iz te nuklearke...
naime, stvarat ce se panika, i to namjerno odigrana od strane medija...
Ista stvar dešavala se i kad je u pitanju bio černobilj...
Morate znati da je tada odaslana glasina, dakle, svjesno se obmanjivalo svijet...
I tada se govorilo da je zračenje enormno, ovo ono, a istina je da su ljudi bili ozračeni manjim zračenjem, od 4 do 16 siverta, dok se npr kod zračenja raka zrače dijelovi tijela s 80 siverta...
zaboravih reći da su to bili ozračeni vatrogasci i spasioci, a npr europljani su bili ozračeni 1/130 dopustene doze...
isto tako, treba znati i da svaka radioaktivnost nije stetna, jer radioaktivnost je samo znak da je na tom prostoru zračenje prisutno...Npr, radioaktivni oblak koji se javio najprije u švedskoj, a zatim u Francuskoj, nije bio uopće štetan za ljude...
Isto tako, ak mislite da cemo svi umrijet i pooboljevati od ove nuklearke, treba znati podatak da je u atmosferi bilo 140 s ruske i oko 150 s američke strane testiranja nuklearnih i termonuklearnih bombi...
Jos jedns stvar je to da su japanske nuklearke nesto kao američke, dakle jedno 5 x bolje od starih ruskih kakva je bila nuklearka černobilj. Obložene su čeličnim kutijama, debljnine stijenke nekoliko metara, da bi se u ovakvim slučajevima zadržalo gorivo i radioaktivni materijal u tom prstoru, i spriječilo izbijanje van.
oko 1985 je u americi eksplodirala elektrana, te nista nije od radioaktivnog materijala izašlo van.

Ja mislim da bi trebao procitati clanak Liquidator (Chernobyl)

Gdje pise koliko ljudi je poginulo a koliko je ozraceno.

I ovo je dobar film http://www.youtube.com/watch?v=OH7ot...eature=related

Quote:
smajlić15 kaže: Pogledaj post
Sve sto hocu reci, je da ne panicarite, jer u novinama ce se pisati sve i svašta...a sve je pokvareni, jako pokvareni telefon...

I nitko ne panicari samo razgovaramo o tome kakva je situacija...
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 20:00   #86
Quote:
b0xx kaže: Pogledaj post
Ako ne grijesim, borna ubija reaktor za stalno, nisu je dodali odmah jer su nastojali ne unistiti ga.
a meni nije jasno zasto je bilo bitno ne ubit ga kada je ionako njegov shutdown (bas tog reaktora 1 koji i je eksplodirao) bio predvidjen za ozujak 2011. jer je npp stara 40 god a taj reaktor najslabiji.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 22:03   #87
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
evo ovdje i opis jednog od nasih profesora sa FER-a, koji se inace bavi problematikom NE te je na stranicama HND objasnio sto se dogodilo (prema informacijama trenutno dostupnim):

http://nuklearno-drustvo.hr/hr/razne...shima-i-1.html
Dobar opis. Koliko god japanci bili pametni ipak su zeznuli stvar, vjerovatno su htjeli uštedjeti novac. Zanimljivo kako je pola zgrade čitavo, a gornja polovica se rezletjela. Donja polovica još štiti od tsunamija.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 23:38   #88
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
Ja mislim da bi trebao procitati clanak Liquidator (Chernobyl)

Gdje pise koliko ljudi je poginulo a koliko je ozraceno.

I ovo je dobar film http://www.youtube.com/watch?v=OH7ot...eature=related




I nitko ne panicari samo razgovaramo o tome kakva je situacija...
i ja bi tebi preporučio knjigu "afera černobilj" koju su napisala dva nuklearna inženjera, jedan je bio puno godina glavni za atomsku energiju u francuskoj, drugi također jako priznat prefesor i inženjer..
smajlić15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 10:11   #89
Jos jedna eksplozija, ovaj put kod drugog reaktora.
http://edition.cnn.com/2011/WORLD/as...ex.html?hpt=T1

Inace dobar clanak o uzrocima ovih problema.
http://www.nytimes.com/2011/03/14/wo...q=japan&st=cse
Ukratko Japanci su postavili ogromnu kolicinu vodenih barijera kao zastitu od Tsunamija, a te su se barijere pokazale nedovoljnima. Uzdajuci se u snagu barijera, pomocni genereatori u nuklearkama nisu bili na povisenom, nego na zemlji. To je barem kako clanak tvrdi. Nisam pak siguran da su generatori mozda na vecoj visini koliko bi njihove zgrade bile sigurne od potresa?

U svakom slucaju od ove tregedije ce se PUNO nauciti ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:37   #90
Dobar tekst o hypu koji se nabildao oko nesrece.

http://morgsatlarge.wordpress.com/20...lear-reactors/
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:52   #91
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Dobar tekst o hypu koji se nabildao oko nesrece.

http://morgsatlarge.wordpress.com/20...lear-reactors/
jako dobar clanak..
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 13:43   #92
Paar najavljuje katastrofične scenarije.

http://danas.net.hr/znanost/page/201...06.html?pos=n0

Mislim da je malo previše zabrijao... čini mi se, da se taj često gura gdje mu nije mjesto
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 13:57   #93
isuse, kako bih ja njega rado istukla.



ispričavam se na ovom neznanstvenom i nedostojanstvenom trenutku
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:20   #94
Quote:
coldplug kaže: Pogledaj post
Paar najavljuje katastrofične scenarije.

http://danas.net.hr/znanost/page/201...06.html?pos=n0

Mislim da je malo previše zabrijao... čini mi se, da se taj često gura gdje mu nije mjesto
ne samo da gura nos previse nego i lupa gluposti... nije da je reaktorska zgrada nesto gdje se stedilo na materijalu.. nije to hrvatska..

ploca koja se nalazi ispod reaktora + ploca na kojoj se nalazi sama NE su nekoliko puta deblje nego sto je uopce predvidjeno da bi corium (rastaljena jezgra) moglo proci..
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:41   #95
Quote:
coldplug kaže: Pogledaj post
Paar najavljuje katastrofične scenarije.
?

Paar veli kako ne vjeruje da će do katastrofičnih scenarija doći.
Prilično je velika razlika između toga i "Paar najavljuje katastrofične scenarije".


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:46   #96
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
?

Paar veli kako ne vjeruje da će do katastrofičnih scenarija doći.
Prilično je velika razlika između toga i "Paar najavljuje katastrofične scenarije".


-Stipe
a, cuj.. cinjenica je da su oni to izvukli iz konteksta.. ali, isto tako je cinjenica da dosta toga sto su prenijeli da je on rekao su gluposti..

"on ne vjeruje da ce doci do kineskog sindroma" bilo koji znanstvenik koji drzi do sebe ne bi trebao uopce kineski sindrom smatrati kao nesto vise od znanstvene fantastike koja jako lijepo zvuci u teoriji, ali u praksi je nemoguca... ono, price za malu djecu..
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:59   #97
Jedino što je on rekao o kineskom sindromu je kako smatra da do toga neće doći. Što im je trebao reći, "Ja držim do sebe i neću vam odgovoriti"?

Ja ne vidim gdje je tih "dosta gluposti". Zapravo, ne vidim niti jednu i mislim da ste ishitreni s napadima ovdje.
Ono što može biti bolje je novinarski izbor naslova, isječaka i slično; umjesto da se bira katastrofični angle-pushing, to se može i objektivnije.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:42   #98
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Jedino što je on rekao o kineskom sindromu je kako smatra da do toga neće doći. Što im je trebao reći, "Ja držim do sebe i neću vam odgovoriti"?
taj dio su sad promjenili... nesto drugo je pisalo prije ... ali, svejedno im je mogao reci da ne pitaju gluposti...

Quote:
Ja ne vidim gdje je tih "dosta gluposti". Zapravo, ne vidim niti jednu i mislim da ste ishitreni s napadima ovdje.
Ono što može biti bolje je novinarski izbor naslova, isječaka i slično; umjesto da se bira katastrofični angle-pushing, to se može i objektivnije.


-Stipe
pa, jedna od njih je o tome da moze rastaljena jezgra rastaliti reaktorsku posudu i BETONSKU ZGRADU...

taj dio je prakticki, a bogme i teoretski, nemoguc (zgrada, ne posuda)... mislim, pa nije radjena od nearmiranog betona metar debelog...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 16:06   #99
Da, čini se meni sad tekst dosta drugačiji nego sam ga prije čitao. Mijenjali su.. možda im je i on osobno prigovorio na neke stvari - ne bi me čudilo da su novinari na svoju ruku napisali gluposti koje on nije ni rekao.
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 16:08   #100
ajde molim vas nemojte i ovu temu pretvoriti o raspravljanje o paaru

dovoljno smo puta već raspravljali o njemu, dovoljno tema njime uništili, ajde nek ova ostane čista koliko je to moguće
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.