Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 11:19   #821
Može li mi netko objasniti što bi ovo moglo biti? Nekakvi fosili?

https://i.imgur.com/n9Vr8yz.jpg
CR_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 00:21   #822
Mislim da su ti to ooidi. Točan opis bi ti bio: sferična i subsferična zrna sastavljena od jednog ili više pravilnih koncentričnih ovoja oko jezgre najčešće sastavljene od karbonatne čestice ili kvarcnog zrna.

I to sve u stijeni koja se onda zove oolit.

Lijep nalaz.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 20:19   #823
E sad evo jedan primjerak koji me iznenadio. Bijelkasto-plav, s gornje strane izgleda kao rožnjak (što sam i mislio kad sam ga našao) a s donje....vidite na slici. Je li ovo neki kalcedon ili ahat? Kako god, najbliže nalazište je na Fruškoj Gori (preselio sam se u Suboticu) pa sumnjam da je ovaj dovučen sa šljunkom ili tako nešto.

https://i.imgur.com/FyNbRYj.jpg
CR_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 15:19   #824
Takve je lijepe boje da se vec bojim da nebi bilo staklo. Barem "necista", kamenjasta struktura govori protiv umjetnog materijala. Monty ce nam reci o cemu se radi.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 17:59   #825
Cool

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Takve je lijepe boje da se vec bojim da nebi bilo staklo. Barem "necista", kamenjasta struktura govori protiv umjetnog materijala. Monty ce nam reci o cemu se radi.
Htio bih samo navesti da boja na fotki nije baš točna, primjerak je dosta blijed, skoro bijel sa tek malom naznakom plave boje. I definitivno nije staklo, pošto na donjem dijelu je površina identična rožnjaku a na gornjoj se nalazi sloj kvarcnih kristalića.
CR_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 20:56   #826
Nema definitivnog i ono što je @C. F. Gauss rekao stoji u potpunosti. Naime, ebay je prepun "savršenih" primjeraka ahata koji se rade umjetno i imaju na izgled baš sve detalje potpuno jednake kao i prirodni primjerci osim boja koje idu u krajnja ludila i strukture koje se vide pod mikroskopima.

Ako je ovaj primjerak prirodan, što, nakon svega što je pronađeno na Fruškoj gori više ne bi nikoga iznenadilo (i što onako iskreno želim da je) imaš muzejski primjerak koji je jednostavno za
Ako nije prirodan, svejedno je lijep makar i kao primjerak za pokazati kvalitetu izrade.

Moje mišljenje, prema ovome što vidim, prema onim kristalićima, da je moguće kako je stvar prirodna. Jednostavno nije savršena i to je najbolji pokazatelj prirodnosti.
Moj savjet ako želiš, javi se porukom profesoru Zoranu Miladinoviću, i pošalji mu fotografije ili se čak probaj naći s njim. On je dosta tamo radio i zaljubljenik je u minerale. Mislim da bi ti on to mogao točnije reći iz prve ruke.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 23:45   #827
Hvala puno, vidjet ću što mogu saznati.

Ujedno bih htio podijeliti slike novog nalaska. Šare na ovom jaspisu su fenomenalne!

https://imgur.com/a/eFZej
CR_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 10:01   #828
Ovo izgleda super, jer mi se čini da možda čak imaš višefazni kamen. Prva faza bi bili komadi s jaspisom a onda naknadno među njih uđu žile kvarca s karneolom. Ispoliran u tumbleru bi bio još efektniji iako je i ovako baš fora.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 11:51   #829
https://i.imgur.com/IWfNUeX.jpg

Karneol od prije mjesec dana, i sard kojeg sam danas pronašao
CR_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 06:38   #830
jel ima tko slucajno meteorit ?
kupio bi :P
__________________
Grab the sword and fight the Horde !
Kukulkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:28   #831
Jesu li ovo fosil puževa u kamenim pločama i zašto su neki od njih izdeformirani?














Više slika:
https://imgur.com/a/8d8UI

Zadnje uređivanje Torrio888 : 03.01.2018. at 21:51.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 22:06   #832
Fosili amonita, ne puzeva.



Znaju biti deformirani posto leze min. 65 mil. godina pod velikim pritiscima u kamenu koji skroz polako ali sigurno, geoloskom brzinom radi (neznam ja to bolje na hrvatski opisati). Inace na ovim plocama ne mora biti da su deformirani, tu uvijek imas dvodimenzionalni rez kroz amonit pa moze ispasti "cudna" forma, pogotvo kad fosil nije cijeli.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 01:30   #833
jel mi moze netko reci koji je ovo mineral, nasao sam ga jucer na medvednici na visini od cca 750-800 metara na sumarevom putu blizu runolista, izgleda mi ko kvarc s nekim dodatnim necistocama, no ljudi ovdje se vidim bolje razumiju pa da pitam

https://i.imgur.com/7NxjD2S.png
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 10:40   #834
Je. Kvarc je. S nečistoćama iz vode koja je ušla kroz mikropukotine.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 13:03   #835
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Je. Kvarc je. S nečistoćama iz vode koja je ušla kroz mikropukotine.
tnx, nego jer bi se moglo cekicem doci do boljeg uzorka zato sto su ovi fragmenti otpali od puno vece formacije tj. jel voda prodire duboko u stijenu ili je to vecinom povrsinski?
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 16:55   #836
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Fosili amonita, ne puzeva.



Znaju biti deformirani posto leze min. 65 mil. godina pod velikim pritiscima u kamenu koji skroz polako ali sigurno, geoloskom brzinom radi (neznam ja to bolje na hrvatski opisati). Inace na ovim plocama ne mora biti da su deformirani, tu uvijek imas dvodimenzionalni rez kroz amonit pa moze ispasti "cudna" forma, pogotvo kad fosil nije cijeli.
Zašto je vidljiv samo vanjski rub ljušture a ne i ove unutarnje spirale i pregrade?

Zadnje uređivanje Torrio888 : 04.01.2018. at 17:09.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 03:49   #837
Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
Zašto je vidljiv samo vanjski rub ljušture a ne i ove unutarnje spirale i pregrade?
Djelomicno posto su te plocice ostro rezane grubom alatom te posle jos brusene pa dobijes samo grubi 2d-rez kroz 3d-fosil, a djelomicno vjerojatno i posto se slabija odrzala struktura, mada je na primjer kod 4. slike dosta toga vidljivo. Kada se radi o dobro odrzanom eksemplaru i djelomicno kristaliziranom unutrasnjom strukturom, rezom i brusenjem se dobije ovakvih lijepih rezultata:



Inace, moguce da nije tocno sto sam rekao u prvom postu, cini mi se da se na tvojim slikama radi o nautilidima (Nautiloidea), a ne o amonitima iako se cesto stavi u jedan kos ali nije isto (na umjetnoj slici koju sam stavio je amonit). Kod nautilida je iz vana najcesce glatka struktura, a prepoznatljivi su po tome da im vajnska vijuga zauzima veci djel cijelog omjera nego kod amonita (koji su cesto vise kao namotana cijev), zato sto se unutrasnje vijuge ne vide prema vani (tek kad se reze) s cime barem po mom ukusu imaju i vise estetike.

Zadnje uređivanje C. F. Gauss : 06.01.2018. at 04:14.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 19:33   #838
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
tnx, nego jer bi se moglo cekicem doci do boljeg uzorka zato sto su ovi fragmenti otpali od puno vece formacije tj. jel voda prodire duboko u stijenu ili je to vecinom povrsinski?
Morao bi pogledati ispod po potoku za veće komade. Ali generalno skoro sav kvarc je bijel od mikropukotina (cisti kvarc je proziran) Tako da voda prodire nemilo. Ipak su to stotine milijuna godina u igri (zeleni škriljavac u kojem je kvarc je devon-karbonske starosti)
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 19:35   #839
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Djelomicno posto su te plocice ostro rezane grubom alatom te posle jos brusene pa dobijes samo grubi 2d-rez kroz 3d-fosil, a djelomicno vjerojatno i posto se slabija odrzala struktura, mada je na primjer kod 4. slike dosta toga vidljivo. Kada se radi o dobro odrzanom eksemplaru i djelomicno kristaliziranom unutrasnjom strukturom, rezom i brusenjem se dobije ovakvih lijepih rezultata:



Inace, moguce da nije tocno sto sam rekao u prvom postu, cini mi se da se na tvojim slikama radi o nautilidima (Nautiloidea), a ne o amonitima iako se cesto stavi u jedan kos ali nije isto (na umjetnoj slici koju sam stavio je amonit). Kod nautilida je iz vana najcesce glatka struktura, a prepoznatljivi su po tome da im vajnska vijuga zauzima veci djel cijelog omjera nego kod amonita (koji su cesto vise kao namotana cijev), zato sto se unutrasnje vijuge ne vide prema vani (tek kad se reze) s cime barem po mom ukusu imaju i vise estetike.
Mislim da si u startu pogriješio jer po onoj fotki 90% sam siguran da se radi o puževima. Kod nautilida se vide suture, ne čiste laminirane ljušture. A i boja materijala daje lijepe vjerojatno eocenske vapnence.
Deformacija (plastična) svakako postoji, alpska orogeneza je bila opaka. Imam doma ježince (conoclypeuse) koji su miocenske starosti, plastično potpuno deformirani.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 18:38   #840


Više slika:
https://imgur.com/a/AjwCz
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.