Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2015., 11:37   #1
Solarni paneli-elektrana

Pozdrav svima, evo malo sam razmišljao o solarnoj elektrani pa me zanimju neke stvari. Evo ako netko ima iskustva s time pa da iznese neke informacije, dobre i loše strane, cijena same elektrane, kroz koliko godina očekujete da će se vratit, područje gdje se nalazi i sl?


hvala
Torby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 00:38   #2
To i mene zanima, primjer koga odabrati za postavljanje (neki su mi predložili da slovenci imaju najpovoljnije),
koliko je potrebna veličina krovišta za cc 5-6 kw itd.
nestasko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 00:39   #3
To i mene zanima, primjer koga odabrati za postavljanje (neki su mi predložili da slovenci imaju najpovoljnije),
koliko je potrebna veličina krovišta za cc 5-6 kw itd.
nestasko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 15:45   #4
Quote:
Torby kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, evo malo sam razmišljao o solarnoj elektrani pa me zanimju neke stvari. Evo ako netko ima iskustva s time pa da iznese neke informacije, dobre i loše strane, cijena same elektrane, kroz koliko godina očekujete da će se vratit, područje gdje se nalazi i sl?


hvala
u hrvatskoj nema više poticaja i gradnje novih solarnih elektrana.
to jest ima ali sam moraš pronaći kupca za energiju koju proizvedu.
tako da si ti malo kasno razmišlja
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 17:31   #5
Znači, ove koje bude poticao Fond za zaštitu okoliša neće imati ugovor za otkup? I više uopće nema mogućnosti za ugovor, ili?
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 01:54   #6
Quote:
Crveni Mjesec kaže: Pogledaj post
Znači, ove koje bude poticao Fond za zaštitu okoliša neće imati ugovor za otkup? I više uopće nema mogućnosti za ugovor, ili?
HRVATSKI OPERATOR TRŽIŠTA ENERGIJE d.o.o. (dalje: HROTE), obavještava sve zainteresirane nositelje projekata iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije, da će u 2015. godini i dalje nastaviti sklapati ugovore o otkupu električne energije temeljem važećeg Tarifnog sustava za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije („Narodne novine“,133/13, 151/13, 20/14 i 107/14; dalje: Tarifni sustav), osim ugovora o otkupu električne energije proizvedene iz postrojenja koja koriste sunčanu energiju i iz vjetroelektrana.
U tom smislu napominjemo da HROTE do daljnjega nije u mogućnosti sklapati nove ugovore o otkupu električne energije proizvedene iz postrojenja koja koriste sunčanu energiju, budući da važeći Tarifni sustav niti ne predviđa povećanje već utvrđenih snaga takvih vrsta postrojenja tj. „kvota“ (5 MW – integrirane sunčane elektrane, 5 MW – neintegrirane sunčane elektrane i 2 MW – integrirane sunčane elektrane na objektima u vlasništvu tijela državne uprave, jedinica lokalne samouprave i područne (regionalne) samouprave).

Navedene ukupne vrijednosti sklopljenih ugovora o otkupu iz postrojenja koja koriste sunčanu energiju već su dosegnute tijekom 2014. godine, stoga će HROTE sve naknadno podnesene zahtjeve za sklapanje ugovora o otkupu iz sunčanih elektrana, odbiti rješenjem sukladno članku 12. stavku 5. Tarifnog sustava.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 00:30   #7
ima li itko voljan pojasniti proceduru ulaganja u panele
rebelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 19:41   #8
Quote:
rebelo kaže: Pogledaj post
ima li itko voljan pojasniti proceduru ulaganja u panele
To će ti najbolje objasniti oni koji ih prodaju.
Oni točno znaju sve kvake.

Kvaka koju ti moraš znati je da su "ovi" ukinuli poticaje za proizvodnju zelene energije jer njihovi donatori na izborima, planiraju graditi smrdljive termoelektrane, a moraju im se odužiti za donacije prije izbora...

Tako da računaj na tržišnu cijenu a ne poticajnu....

S navedenom više nije toliko isplativo, osim u krajevima gdje nema struje (Lika i sl..)
Seti2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 20:12   #9
ali na računima za struju nisu ukinuli dodatak za obnovljive izvore energije
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.