Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2010., 07:07   #1
Domaće kobase i salame

Evo kako me već mjesecima bilo doma, i kako sam baš prekjučer jeo neki lokalni sendvič (savršenstvo!), zaželih se kobasa i salama, ma da mi je i kakvu podrigušu kupovnu narezat na kruh...
Imate li kakav dobar domaći recept za kobase, radi li netko kakve egzote kao njemačke bijele wurstove i sl ili neke talijanske/španjolske recepte? Koristite li divljač, pravite li salame, ono recimo mortadela, presana šunka i sl?
Radi li itko buđolu domaću?
Sad malo gledam po netu, pa kako ovi talijani nadjevaju kobase, one debele, prošarane bijelim, što se mogu naći po trattoriama...ajme....moram nać neki dućan sa delikatesama...al sumnjam.
Nekidan na drugoj temi se dotakli njoka i uhvati me želja za njima. Kažem ja idem nać talijanski restoran. I našao ga, vrhunski restoran, cijene adekvatne, al jebeš cijene, jedu mi se njoci. Kad ono nema njoka na meniju!!! U talijanskome restoranu!!! Jel ja to imam stereotip o talijanskim restoranima ili što?

Inaće ovde ljudi doma (ja gledao) rade ekvivalent naših salama ili mesnih narezaka. I nije uopće loše, al opet...da mi je sad i kocka kakvoga kupovnoga našega parizera ili polija...http://www.google.com.vn/images?hl=v...og&sa=N&tab=wi

Dakle-ako imate kakav dobar recept za salame, kobase, buđole, mesne nareske, što radite s njima, kuhate li, solite li, sušite li, dimite li...slobodno mi bacite malo soli na rane
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 07:32   #2
http://www.youtube.com/watch?v=XKSSQ...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=i6TlQ...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=CV_Hz...eature=related

Ovaj je baš dobar
http://www.youtube.com/watch?v=-03Cp...eature=related

Ovako vijetnamci rade kod kuće, čak i od ribe i plodova mora kad ih imaju viška (vrlo često, ovde ribe ima nenormalno puno, toliko da je jeftina i sirotinja je jede svaki dan). Jedoh ovo i jako je dobro. Oni ovu smjesu rade u obliku salama (umotano u list od banane) ili kuglica (potpuno žitka masa), znaju to kuhati ali i pržiti. Ukusno! Npr. seafood (riba, sipe, lignje, kozice) kuglice pržene pa na čačkalicu i u malo čili sosa. Odličan snack za uz TV!
http://www.google.com/images?rlz=1T4...ed=0CCMQsAQwAA
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 22:43   #3
U ovo vrijeme ne vjerujem da itko radi domaće kobasice i slične stvari, dobrano si zakasnio. Više o domaćim stvarima se možeš informirati na temi kobasice
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 02:23   #4
Što? Kažeš da se nitko ne sjeća recepata za klobase zato što je ljeto? A zima se ionako ubrzano bliži, još samo koji mjesec i eto je...
Lejm ekskjuz.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 05:30   #5
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Što? Kažeš da se nitko ne sjeća recepata za klobase zato što je ljeto? A zima se ionako ubrzano bliži, još samo koji mjesec i eto je...
Lejm ekskjuz.
Ma nije Effect, Taja misli da si pola godine zakasnio, a ja da si pola godine uranio.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 07:50   #6
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ma nije Effect, Taja misli da si pola godine zakasnio, a ja da si pola godine uranio.
Ajde, ajde...zima dolazi, već je ćutim u kostima.
I gdje to piše da se salame i kobase rade samo zimi? U Bibliji?
Ovdje gdje sam sad cijelu godinu je od 30-40*C pa isto rade salame bez problema. I kobase.
Znaći svi ljubomorno čuvaju svoje recepte.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 21.06.2010. at 08:01.
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:04   #7
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ma nije Effect, Taja misli da si pola godine zakasnio, a ja da si pola godine uranio.
Da, da - kod mene je čaša uvijek na pola prazna, a kod tebe je izgleda uvijek na pola puna

Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ajde, ajde...zima dolazi, već je ćutim u kostima.
I gdje to piše da se salame i kobase rade samo zimi? U Bibliji?
Ovdje gdje sam sad cijelu godinu je od 30-40*C pa isto rade salame bez problema. I kobase.
Znaći svi ljubomorno čuvaju svoje recepte.
Kobasice se rade zimi radi sušenja na buri, barem u mom kraju.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:20   #8
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ajde, ajde...zima dolazi, već je ćutim u kostima.
I gdje to piše da se salame i kobase rade samo zimi? U Bibliji?
Ovdje gdje sam sad cijelu godinu je od 30-40*C pa isto rade salame bez problema. I kobase.
Znaći svi ljubomorno čuvaju svoje recepte.
Mi napravismo kobasice od divljači.
neke pojeli promptno,a dio zamrznuli.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:40   #9
Evo potražila sam ti temu o kobasicama, da ne ispadne da ljubomorno čuvam recept. Tamo sam ga napisala, a kako sada nije sezona kobasica, nije me volja pisati o tome (ja sam u marmeladama )
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 17:41   #10
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post

Kobasice se rade zimi radi sušenja na buri, barem u mom kraju.
Kobasice se rade cijelu godinu i u svim krajevima svijeta pa i onima vrućima i ne samo da se suše nego se i dime i kuhaju i konzerviraju na druge načine. Dakle promašen ceo fudbal...a čak i da se rade samo zimi, kakve to ima veze sa dijeljenjem recepata? Zar preko ljeta nitko ne zna kako skuhati sarme, paštu-fažol, jotu, ispeći odojka?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 17:43   #11
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Evo potražila sam ti temu o kobasicama, da ne ispadne da ljubomorno čuvam recept. Tamo sam ga napisala, a kako sada nije sezona kobasica, nije me volja pisati o tome (ja sam u marmeladama )
E ovo je već bolje. Prokleti SEARCHING nikada ne nađe ništa korisno pa svaki put iznova moraš gnjavit ljude da ti daju linkove na stare teme.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 17:59   #12
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Kobasice se rade cijelu godinu i u svim krajevima svijeta pa i onima vrućima i ne samo da se suše nego se i dime i kuhaju i konzerviraju na druge načine. Dakle promašen ceo fudbal...a čak i da se rade samo zimi, kakve to ima veze sa dijeljenjem recepata? Zar preko ljeta nitko ne zna kako skuhati sarme, paštu-fažol, jotu, ispeći odojka?
Sve to stoji, ali ako pitaš na forum.hr pretežno su ljudi iz Hrvatske, pa čisto sumnjam da netko tko doma radi domaće kobasice (a to je bio tvoj upit) i ostalo može to raditi u 7 mjesecu
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 18:09   #13
Mmmda...prvotna mi je namjera bila pitat za salame a kobasice sam nadodao naknadno. Kobasice i moji ponekad rade pa ih nisam veliki obožavatelj. Ali da netko da kakav recept za neke egzotične (talijanske debele kobase ili njemačke bijele...), e to bi valjalo probat.
Radi li itko doma mortadelu? Istrijani di ste? Koristite li puletinu? Radi li itko presanu šunku?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 10:14   #14
Doma držimo prasce i radimo kobasice, te sušimo pršut, zarebrnik i vratinu. Izrada ostalih čudesa od mesa u mom kraju nije u tradiciji tako da ti ne mogu puno pomoći.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 01:24   #15
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Kobasice se rade cijelu godinu i u svim krajevima svijeta pa i onima vrućima i ne samo da se suše nego se i dime i kuhaju i konzerviraju na druge načine. Dakle promašen ceo fudbal...a čak i da se rade samo zimi, kakve to ima veze sa dijeljenjem recepata? Zar preko ljeta nitko ne zna kako skuhati sarme, paštu-fažol, jotu, ispeći odojka?
Pa veči mesari rade cijelu godinu suho meso(pršuti,pancete,kuleni,kobasice,itd) jer su uložili u sušionice pa se meso suši u kontroliranim uvjetima
nedavno sam bio u pogonu od fioliča i ušao u sušaru e ako postoji raj na zemlji to je to
bar jedan šleper suhog mesa na blagom klimatiziranom propuhu

Prošli tjedan gledao kako ameri rade onu sušenu govedinu pa su pitali par ljudi onak sa sela koji je postupak svi su imali isti narežeš, posoliš, objesiš i moliš boga da ima vjetra i ni jedan od njih to ne radi onak u zimi nego kao dok ima sunca a dokumentarac je bio u sjevernom dijelu SAD gdje imaju opake zime i niko nije pokušao to meso malo podimiti da malo zatvori meso da se kakva muha ne provuče kroz mreže jer meso visi u kavezima i koliko sam skužio meso stoji samo 1-2 dana u pacu ok to su trakice mesa ali ipak sol je to što meso drži trajnim i niko ne suši meso u zimskom periodu jer smatraju da se bez sunca neče dobro osušiti
i glavni komentar je da cca 20% pa čak i više mesa bace jer se pokvari
Ja mislim da smo mi poprilično kvalitetniji što se tiče takvih mesnih prerađevina od popriličnog broja država probao sam neke slovačke domače kobase bile su dobre ,njemci(bavarci) rade dobro sušeno meso svaki mesar ima svoje fore i recepte dosta smo slični što se toga tiče osim kulena i pršuta to im baš ne leži
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 18:09   #16
Mi svake godine radimo oko 100 kg kobasica, i salama(meso je isto) samo što kobasice radimo tanje tako da imamo i za peci, a salame su deblje i sušimo ih. Stavljamo 2 % soli, znaci na 100 kg mesa, stavljamo 2 kg soli, papra, slatke paprike crvene, ljute paprike crvene, bijelog luka i to je to, sve to dobro izmješamo, i radimo kobasice. Meso nemora biti domace, dovoljno je kupiti svinjsku lopaticu, samljeti je, te na otprilike 90 kg lopatice, stavimo 10 kg carskom mesa koje isto sameljemo, jel bi inace bile presuhe i ne bi se mogle sušit. Svi koji su probali, rekli su da ništa bolje nisu nikad jeli. Također doma radimo pancetu, buđolu, rolanu šunku suhu, sv.kare sušeni.
lager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 00:51   #17
Quote:
lager kaže: Pogledaj post
Mi svake godine radimo oko 100 kg kobasica, i salama(meso je isto) samo što kobasice radimo tanje tako da imamo i za peci, a salame su deblje i sušimo ih. Stavljamo 2 % soli, znaci na 100 kg mesa, stavljamo 2 kg soli, papra, slatke paprike crvene, ljute paprike crvene, bijelog luka i to je to, sve to dobro izmješamo, i radimo kobasice. Meso nemora biti domace, dovoljno je kupiti svinjsku lopaticu, samljeti je, te na otprilike 90 kg lopatice, stavimo 10 kg carskom mesa koje isto sameljemo, jel bi inace bile presuhe i ne bi se mogle sušit. Svi koji su probali, rekli su da ništa bolje nisu nikad jeli. Također doma radimo pancetu, buđolu, rolanu šunku suhu, sv.kare sušeni.
ajde ako nije tajna kolko bijelog luka, papra, i sam način detaljnije??

kolko ih sušite?
luka88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 13:50   #18
ima li tko kakav recept za trajnu salamu, nešto tipa panona?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.