Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2008., 04:47   #21
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post

Mislim da je taoizam napravio istu gresku poput ostalih duhovnih pokreta kada je krenuo da se organizuje u religiju. TIme je dobio na snazi, ali je izgubio na mistici.
Da, to je problem s većinom svjetskih religija. Trenutak kada karizma osnivača duhovnog pokreta pređe na instuticionaliziranu karizmu, obično je početak "kraja" svakog duhovnog pokreta.

Kako bi ti objasnio fenomen kojim se Zapad oduvjek i uvijek iznova obnavlja preuzimajući duhovnost s Istoka, a kada opet nastane doba stagnacije, iznova se koristi prokušana praksa? Reklo bi se da duhovnost potječe s Istoka. Trivijalna misao, ali intrigantna.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 04:50   #22
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
tipizacija po carl gustav jungu,
po meni najboljeg starog psihlologa. unio puno misticnih elemenata:

including Eastern and Western philosophy, alchemy, astrology, sociology, as well as literature and the arts. His most notable ideas include the concept of archetypes, the collective unconscious and synchronicity.
Da, Jung je zbilja bio lik.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 04:55   #23
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post

da li je to mozda knjiga od f.capre, the turning point?

da li si mozda primjetio da su kinezi onak, rekli bi dosta hladni?
eto, to ti je po meni jedan banalni primjer, gdje ne zele biti previse
ushiceni, jer znaju da poslije sretnih trenutaka dodju oni losi....
bar mi se tako cini...

talerman bi mozda o njihovom temperamentu mogao vise reci...
Tako je! Radi se o Capri. Uvijek kažem, dvije su glave više nego jedna.

Primjetio sam i to mi se ne sviđa. Bio sam jednom u njihovom dućanu. Ma, ni da bi pozdravili (makar gestama). Mrki, šutljivi, izgledaju ljuti, kao da sam im kuću spalio. I sve idu za mnom, da im, kao ne bi štogod ukrao. Sjajno ophođenje prema kupcima. Ne trebam ni reći da nakon toga nikad više nisam kročio u taj dućan.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 04:56   #24
Ja volim Kineze. Zaista su vecinom veseli, optimisti, pozitivni i uravnotezeni. Ne zure nigde. Ne zele mnogo. Zadovoljavaju se sitnim stvarima. Oni ne znaju sta je stres. Oni ne znaju sta je to depresija. Tako je makar bilo pre 5 godina.

Sada se stvari ubrzano menjaju, jer Kina prolazi kroz verovatno najvecu revoluciju u svojoj istoriji. To je drustvo koje se modernizuje sa velikim preskocima. Oni su sa gramofonskih ploca presli na DVD (zaobisavsi u potpunosti postojanje video rekordera i video kaseta). Oni su sa revolucionarnih marseva presli na hip hop, preskocivsi u potpunosti Bitlse ili Rolingstone za koje mnogi nisu ni culi. Sa bicikla su usli u najnovije limuzine, tako da ovde nema automobila koji su stari 20 godina. Sa svim tim promenama, oni sada postaju manje uravnotezeni, dozivljavaju sve cesce stres i depresiju.

Ranije kulturna revolucija i danas moderni kapitalizam zadaju snazne udarce tradicionalnim kulturnim vrednostima.

Kinezi se menjaju, ali se plasim da se ne menjaju na bolje.

Da se vratim na taoizam.
On se jako koristi od majstora taoa za postizanje ekonomskom prosperiteta cele zemlje.

Kroz kinesku istoriju, majstori taoa su stalno bili u sluzbi careva. Cak je i Mao Ce Tung koristio usluge majstora tao. Bez tih savetnika, ne bi pobedio Cang Kaj Seka koji je takodje imao svoje tao majstore, ali se pokazalo da su Maovi iipak bili bolji.

Svasta ima jos da se kaze o Kini i taou,
pricacemo...
vecnost je pred nama.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:14   #25
Jeste, Jung je bio lik

Steta Luiz, ne mogu odavde otvoriti link.

U pocetku su tao mistici ziveli usamljeni po planinama, meditirali, bavili se magijom, podizali usamljene i samostalne manastire, mnogi od njih pokretali su svoja ucenja, okupljali oko sebe sledbenike, carevi su ih trazili da se savetuju sa njima, a tao majstori su im neretko odbijali sastanke. Mnogi carevi i carski zvanicnici su se zalud mesecima pentrali po tim gudarama, jer tao majstori nisu videli nikakvu svrhu da se srecu sa njima.

Tada tao nije bila religija.

Tao je postao religija, kada su ti samostalni manastiri poceli da se povezuju, kada su Lao Ce i ostali veliki majstori proglaseni za bozanstva, kada su ucitelji i ucenico poceli da raskidaju svoj raniji bliski odnos zasnivan na prijateljstvu za rad stvaranja precizne monaske hijerarhijske organizacije, kada je meditacija pocela da ustupa mesto ceromoniji, kada se doslo do ideje da tao postane narodna vera, i najzad kada su majstori tao poceli da odlazei carevima u dvor i kada se u sve to umesao taj novac.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:20   #26
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Primjetio sam i to mi se ne sviđa. Bio sam jednom u njihovom dućanu. Ma, ni da bi pozdravili (makar gestama). Mrki, šutljivi, izgledaju ljuti, kao da sam im kuću spalio..
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
... Ne zure nigde. Ne zele mnogo. Zadovoljavaju se sitnim stvarima. Oni ne znaju sta je stres. Oni ne znaju sta je to depresija.
jer ako si danas turbo sretan, znaj da ces sutra biti turbo nestretan...
(malo sam to pojednostavila), ali to je razlog njihovoj ne prevelikoj
ushicenosti. baza toga je tao, a onaj muski dio (koji se meni bas i ne
svidja) zdravog razuma i prakticnog znanja (konfucijanstvo) ih je jos
dodatno izgradio. konfucijanstvo im je dalo stroga pravila ponasanja,
obrede, obiteljski sustav, sistem skolovanja...nesto totalno suprotno
od taaaaaa
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:28   #27
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Jeste, Jung je bio lik

Steta Luiz, ne mogu odavde otvoriti link.

U pocetku su tao mistici ziveli usamljeni po planinama, meditirali, bavili se magijom, podizali usamljene i samostalne manastire, mnogi od njih pokretali su svoja ucenja, okupljali oko sebe sledbenike, carevi su ih trazili da se savetuju sa njima, a tao majstori su im neretko odbijali sastanke. Mnogi carevi i carski zvanicnici su se zalud mesecima pentrali po tim gudarama, jer tao majstori nisu videli nikakvu svrhu da se srecu sa njima.

Tada tao nije bila religija.

Tao je postao religija, kada su ti samostalni manastiri poceli da se povezuju, kada su Lao Ce i ostali veliki majstori proglaseni za bozanstva, kada su ucitelji i ucenico poceli da raskidaju svoj raniji bliski odnos zasnivan na prijateljstvu za rad stvaranja precizne monaske hijerarhijske organizacije, kada je meditacija pocela da ustupa mesto ceromoniji, kada se doslo do ideje da tao postane narodna vera, i najzad kada su majstori tao poceli da odlazei carevima u dvor i kada se u sve to umesao taj novac.
zapravo mogli bi o jungu, o njegovoj misticnoj strani, koja danas i ne pripada znanosti, pa tako niti psihologiji kakvu danas poznajemo, jer znanost se uvijek veze za mjerenja, a toga ovdje nema. zato, samo naprijed! idemo pisati o jungu....

tao nije niti danas religija, ako se neki zapadnjaci smatraju eurotaoisti ili kako god, to je samo njihov problem potrebe za svrstavanjem sebe u neke okvire i osjecaje pripadnosti. tao je tao. u tau nema niti boga, a niti svetih knjiga, pa tako niti religije. tao je prirodan tok stvari, prozet promjenama, i ravnotezi, ponavljam, kako u universe, tako i u covjeku koji je opet samo dio tog universe.... zar ne, dragi moji?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:35   #28
Luiz,
tao nije religija.

Ni gnoza nije religija.

Ni kabala nije religija.

Ni tantra nije religija.

Sve su to duhovna ucenja ili bi to tako trebalo da bude.

Neka vernici i svestenici rade svoj posao. Mi mistici imamo svoj put
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:42   #29
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Luiz,
tao nije religija.

Ni gnoza nije religija.

Ni kabala nije religija.

Ni tantra nije religija.

Sve su to duhovna ucenja ili bi to tako trebalo da bude.

Neka vernici i svestenici rade svoj posao. Mi mistici imamo svoj put
znala sam da pisemo o istoj stvari!

hm, kabala, vrlo opsirna stvar, ne?
moze li netko tko nije zidov dobro upoznati
kabalu? mozda malo provokativno pitanje, ali me
zaista zanima!! cini mi se da je u zidova ucenje, kultura
odgoj u tom smjeru prisutna vec od malih nogu u obitelji i
cjelokupnoj kulturi, daleko vise nego u bilo kojoj drugoj kulturi.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 06:02   #30
U pravu si, kabala je polje istrazivanja za koje je potrebno uloziti ceo zivot.

Jevrejima zaista svaka cast sto su pronasli taj sistem koji stvarno izuzetno dobro funkcionise, ako se covek punim srcem upusti u to.

Danas, kabalom se ne bave vise samo Jevreji.

Kako to obicno biva, ima danas i trvenja izmedju jevrejskih kabalista i hermetickih mistika oko toga ko bolje poznaje kabalu. Ne bi trebalo ulaziti u te rasprave. S obzirom da nisam Jevrejin, a kabala mi se jako dopada, uzeo sam sebi za pravo da je istrazim. Ko me u tome moze spreciti?

Kada bi smo pricali o kabali, morali bi o tome podugo i nasiroko, zato predlazem da se usredsredimo ovom prilikom na najnizi sefirot - to jest sferu - a to je Melkuth.

Malkut je dakle najnizi sefirot, a ipak tako velicanstven

To je prvi sefirot u koji stupamo kada pristupimo Drvetu zivota.

To je Zemlja sa svojim astralnim podrucjima . Deli se na 5 oblasti:

U Centru se nalazimo u podrucju gde su nase snage uravnotezene i potpunoj harmoniji.

Na severu su karmicke snage.

Na Istoku zudnja i emocije.

Na Jugu je tisina i inercija.

Na Zapadu limitacija.

Melkuthom vlada predivni andjeo Sandalphon

Najlepse od svega je sto je sve to istina

Ko jednom udje u Malkuth i dozivi susret sa andjelom Sandalphonom, njemu zivot vise nece biti isti kao pre.

Mogli bi, ako ste raspolozeni, da pricamo malo o Malkuthu i andjelu Sandalophonu,

pa polako, u nekim drugim topicima, postepeno prelaziti i na druge sefirote

U stvari, na ovom topiku smo vec otvorili toliko tema, da je to zbunjujuce
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 06:08   #31
Kad ste se već dotakli kabale, ima jedna, onako, zanimljiva knjiga -
"Kabala - stvaranje svijeta", Dolores Bettini. Čitava se knjiga odnosi na analizu kabalističke simbolike u prvom dijelu "Knjige postanka".
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 06:26   #32
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
U stvari, na ovom topiku smo vec otvorili toliko tema, da je to zbunjujuce
ne znam sto ce moderatori na to reci

slazem se, ponekad mi se cini da smo dosta toga preskocili i odjurili
brzinama vecim od svjetlosne, skoro pa trenutnim...

hocemo sve to u lucidnost ili radimo nove topice?

mozda bi bilo bolje da se nadjemo negdje u astralu, ha?


p.s. mozda nam talerman mozes otvoriti temu o kabali?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 06:31   #33
Mogli bi smo probati i u astralu

Ma sve o cemu pricamo, sire gledano, ima veze sa lucidnoscu.
Vazno je da se prica.

Dopada mi se ovaj forum.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 06:34   #34
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Kad ste se već dotakli kabale, ima jedna, onako, zanimljiva knjiga -
"Kabala - stvaranje svijeta", Dolores Bettini. Čitava se knjiga odnosi na analizu kabalističke simbolike u prvom dijelu "Knjige postanka".
jesi li ju prelistao, procitao, proucio?
koliko poznajes kabalu?

ja sam prosla malo kroz simboliku - simbolicno!
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 06:45   #35
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Mogli bi smo probati i u astralu

Ma sve o cemu pricamo, sire gledano, ima veze sa lucidnoscu.
Vazno je da se prica.

Dopada mi se ovaj forum.
jelda smo najbolji?


nego, imam jedno pitanje, vezano za ove nase prve postove, a cini mi se dosta vazno, mislis li da smo svi za sve, ili se ponekad ne treba osvrtati prema onima koji nisu sposobni sami se probuditi, uzdignuti, ili kako god to nazvali, ili dat ruku onima koji su bili na stepenici piramide vise, pa su ponovo pali?
s obzirom na razlicita otvaranja, a i razlicite stupnjeve svijesti, moje
sebicno misljenje je da ipak nebi trebali. cini mi se da nismo svi za
sve, a i volim se pozvati za neke stvari iz svetih knjiga ili iz znanja starih civilizacija.
"svi smo svi pozvani, ali ne i odabrani." sto bi to za vas znacilo?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 07:18   #36
U pravu si Luiz,

koliko god da to zelimo, ne mozemo neradnika naterati na rad.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 08:05   #37
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
U pravu si Luiz,

koliko god da to zelimo, ne mozemo neradnika naterati na rad.
i onda jos ako bi trebalo po mogucnosti pricekati budjenje 6 mrld kolektivne nesvijesti, mogli bi i dalje bez problema ostati spavati!
totalno smo asocijalni, !
eto dala sam jedan primjer iz svetih knjiga, ali ima dost zanimljivih dijelova koje nebi trebalo zaobici zbog nasih predrasuda ili necijih krivih interpretacija.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 11:01   #38
...morate shvatiti da nisu svi ljudi za sve i da nemogu svi sve,da je to tako lako onda bi svi bili na visokoj svjrsti i mogli s lakoćom komunicirati sa astralnim bićima,ulazititi u duboka meditativna i opuštajuća stanja isto kao i astralno putovati...neki ljudi to ne mogu ili im je to jako teško postići...ja sam npr. dupli ovan u znaku,odnosno ovan u znaku i podznaku,imam veliku energiju,dobar sam radnik/ratnik i hrabar,ali blago rečeno magija i astralna putovanja nisu za mene jer sam previše vezan za fizičku ravan i ne mogu postić određenu količinu mirnoće,tak da samim našim rođenjem je već ajmo reć 80% unaprijed određeno kakvi čemo biti u magijskom svijetu...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 03:18   #39
drvo zivota

Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Kada bi smo pricali o kabali, morali bi o tome podugo i nasiroko, zato predlazem da se usredsredimo ovom prilikom na najnizi sefirot -to jest sferu - a to je Melkuth.
Malkut je dakle najnizi sefirot, a ipak tako velicanstven
To je prvi sefirot u koji stupamo kada pristupimo Drvetu zivota.
To je Zemlja sa svojim astralnim podrucjima . Deli se na 5 oblasti:
U Centru se nalazimo u podrucju gde su nase snage uravnotezene i potpunoj harmoniji.
Na severu su karmicke snage.
Na Istoku zudnja i emocije.
Na Jugu je tisina i inercija.
Na Zapadu limitacija.
Melkuthom vlada predivni andjeo Sandalphon
Mogli bi, ako ste raspolozeni, da pricamo malo o Malkuthu i andjelu Sandalophonu
put krece sa malkuthom, zar ne?

__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 04:22   #40
Quote:
300 kaže: Pogledaj post
...morate shvatiti da nisu svi ljudi za sve i da nemogu svi sve,da je to tako lako onda bi svi bili na visokoj svjesti i mogli s lakoćom komunicirati sa astralnim bićima,ulazititi u duboka meditativna i opuštajuća stanja isto kao i astralno putovati...neki ljudi to ne mogu ili im je to jako teško postići...ja sam npr. dupli ovan u znaku,odnosno ovan u znaku i podznaku,imam veliku energiju,dobar sam radnik/ratnik i hrabar,ali blago rečeno magija i astralna putovanja nisu za mene jer sam previše vezan za fizičku ravan i ne mogu postić određenu količinu mirnoće,tak da samim našim rođenjem je već ajmo reć 80% unaprijed određeno kakvi čemo biti u magijskom svijetu...
u vecini se slazem sa tim sto si napisao, ali mozda veza nije samo u
horoskopu, vec i u genetskom zapisu DNK.
mirnocu i opustanje mozes postici meditacijom.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.