Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2005., 12:42   #61
Quote:
Ostaci "pravih" Vlaha na Balkanu su Cici, Aromuni (Cincari) i naravno, Rumunji.
Kako se uzme i kako se gleda. Ako gledaš samo na jezik onda je to tako, ali ako gledaš i na rasne, genetske te kulturne karakteristike onda su dalmatinski vlaji puno veći Vlasi (čitaj domoroci) od Rumunja koji su pretežito slavenskog supstrata i za koje tek treba ustanoviti koliko imaju domorodačkog u sebi. A ako i jesu domoroci onda su dački domoroci, a ti sa onima koji su ih romanizirali, a to su balkanski ispoddunavski Vlasi nemaju puno veze.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 16:18   #62
na ja...

pada mi takodjer jos jedno prezime, u hrvata poznato...

cernj-ul, pa nikako se ne mogu oteti dojmu kako je osnova ovima
sa "-ul", sve samo ne vlaska...

pa u hrvata prezime rad-an!


kada bi se htjeli saliti, biti ce da su mnogi abordzini kako u ukrajini tako i hrvatskoj , "povlaseni" a ne vlasi slavenizirani ...


Quote:
Ako gledamo samo Balkan i ako Balkan gledamo u najširem gegrafskom smislu onda moramo znati da su Vlasi u početku romanski govornici priobalja i otoka. Sad jesu li oni domorci ili nisu i ako jesu u kojoj mjeri jesu, a u kojoj se doseljeni latini ili Grci nije bitno.

Bitno je to da su to stacionarni, urbani i direktni nasljednici stare rimske vlasti.
zavelim, ne znam zasto rabis ovako grube izraze o bitnosti i to "vlaha" kao direktnih nasljednika!

????

tko je moga " staroj rimskoj vlasti" dopustiti kontinuitet ?
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 16:54   #63
Kako god ti to želio zvati romanski primorski gradovi imaju kontinuitet vladanja i rukovođenja vlastitim gradom od rimskih vremena bez obzira čiju vlast priznavali i kome porez plaćali (Bizantu, Gotima, Hrvatima, Mlečanima). Rimska država se raspala i neki njeni rudimenti su opstali u ovim mikro područjima, no ljudi u tim enklavama su se držali svojih tradicija, jezika i prava. Imaš eto primjer Splita gdje je Toma Roman, a ne Hrvat iako su mu Hrvati bili odmah ispod zidina. On je tada za Hrvate bio Vlah. I ljubomorno su čuvali i svoja prava i svoje tradicije. No skučenost urbanih područja i utopljenost u slavensku okolinu i slab natalitet učinili su svoje. Za razliku od njih ove po brdima zanima jedino pravu na slobodno kretanje i ispašu. Zato im ni zamjena jezika nije predstavljala nešto bitno u životu.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 17:20   #64
Quote:
Zavelim kaže:
Kako god ti to želio zvati romanski primorski gradovi imaju kontinuitet vladanja i rukovođenja vlastitim gradom od rimskih vremena

ok. ne zvuci grubo kao "direktni nasljednici rimske vlasti", koja se je razdijelila tamo valjda u cetvrtom stoljecu na zapadno i istocno carstvo!



Quote:
Za razliku od njih ove po brdima zanima jedino pravu na slobodno kretanje i ispašu. Zato im ni zamjena jezika nije predstavljala nešto bitno u životu.
dobro, znamo mi i za dalmatinski jezik i to... no materinski se teze mijenja u selima, brdima nego u urbanim sredinama, pod novom vlascu...


no, sta da radimo s ovim "vlaskim" prezimenima ?

ili glede teme, a da sacuvamo koncentraciju...

uvodim u diskusiju vico talijanski termin valjda za selo il sl. a zbog sufiksa u nasim prezimenima koje zavrsavaju na "-vic" !!!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 18:12   #65
Quote:
dobro, znamo mi i za dalmatinski jezik i to... no materinski se teze mijenja u selima, brdima nego u urbanim sredinama, pod novom vlascu...
Imaš pravo. Mi možemo o dinarskim gorštacima uglavnom nagađati što se jezika tiče, to sam već negdje napisao, ali čisto logički razmišljam. Pod jedan ne vjerujem da su Dalmati i Japodi govorili praslavenskim jezikom, pod dva znam da je rimska vlast tu bila dugotrajna, pod tri znam da su se u 7. st pojavili Slaveni i pod četiri znam da današnja genetska slika pokazuje dominaciju domorodačke populacije. Zato da ne bih bio u kontradikciji s onim što si napisao pretpostavljam da je slavenizacija (u ovom slučaju kroatizacija) dinaraca intezivno počela u trenutku kad su se s brda spuštali u nizine te počeli praviti svoja prva stalnija naselja. To je početak 14. st. I njima je samima bilo puno zgodnije zimovati u nizininama i bliže moru, a ljetovati sa stokom u planinama. Plemićima je bilo dobro to što su ih napokon mogli uloviti kako bi naplatili štogod poreza, a i njihova velika vojna snaga im je bila od pomoći u borbi sa susjednim feudalcima. Primorcima je bilo drago to što im mogu davati svoje ovce kako bi ih ljeti vodili na planinske pašnjake, normalno uz neku protuuslugu u siru, janjadi ili recimo soli. Pada mi na pamet i prodor Tatara sredinom 13. st koji su po Dalmaciji napravili pravu pustoš pa je plemićima nedostajalo ljudi, a malo iza toga "javljaju" se Vlasi i u papirama. Pri ovakvom utapanju u slavensku zajednicu teško je i njima bilo ne postati Slavenima.

A sad možemo nastaviti o prezimenaima.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 19:44   #66
Quote:
Zavelim kaže:
Imaš pravo. Mi možemo o dinarskim gorštacima uglavnom nagađati što se jezika tiče, to sam već negdje napisao, ali čisto logički razmišljam. Pod jedan ne vjerujem da su Dalmati i Japodi govorili praslavenskim jezikom,
ovdje, kao i nekim drugim zvanicnim definicijama moras znati da polazim od toga da je "praslavenski" sve prije nekog X stoljeca i onoga sta se svrastava u prve pisane ...dokumente ... "opismenjavanje" slavena i to!

ak su vec tako zeljeli slavisti... molim... i HRVATSKIH natpisi i spominjanje HRVATA su PREDSLAVENSKI!

slijedom, i imena i prezimena!


nadam se da ce netko od fanatika slavena i slavista naletiti na ovo... ovu .... djeciju tezu!

Quote:
pod dva znam da je rimska vlast tu bila dugotrajna, pod tri znam da su se u 7. st pojavili Slaveni
i meni su pricali...

Quote:
i pod četiri znam da današnja genetska slika pokazuje dominaciju domorodačke populacije.
a bogati... pa koji su onda slaveni navalili ???

Quote:
Zato da ne bih bio u kontradikciji s onim što si napisao pretpostavljam da je slavenizacija (u ovom slučaju kroatizacija) dinaraca intezivno počela u trenutku kad su se s brda spuštali u nizine te počeli praviti svoja prva stalnija naselja. To je početak 14. st.
ma... ne znam ti ja to! ima ih koji su gutali pljuvacku i skrgutali zubima u XIX i XX STOLJECU kad su culi na nekoj manjaci u nekoj i te kako brdovitoj bosni,kako je to srpska zemlja!




Quote:
A sad možemo nastaviti o prezimenaima.
ja...

__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 23:00   #67
jos malo o "-ul" :

BAKO - prezime ćiribirskog porijekla koje se svojedobno navodno zvalo Bakoul.

Hrvatska: Suza, Kneževi Vinograd (Beli Manastir), Daruvar, Donji Miholjac, Mrcine (Dubrovnik), Osijek, Vukovar, Ilok, Nova Gradiška i Zdenci.


sa stranice

http://www.istrianet.org/istria/gene...ona/notes1.htm
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 00:26   #68
Molim sve koji sudjeluju u ovoj temi ako mi pomognu razjasniti znacaj prezimena Zečević i iz kojeg kraja hrvatske dolazi.

Hvala puno!
 
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 08:48   #69
Quote:
WeM kaže:
jos malo o "-ul" :

BAKO - prezime ćiribirskog porijekla koje se svojedobno navodno zvalo Bakoul.

Hrvatska: Suza, Kneževi Vinograd (Beli Manastir), Daruvar, Donji Miholjac, Mrcine (Dubrovnik), Osijek, Vukovar, Ilok, Nova Gradiška i Zdenci.


sa stranice

http://www.istrianet.org/istria/gene...ona/notes1.htm
link
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 15:15   #70
...

Zečevića ima, odnosno bijaše ih u selima oko Benkovca, ali ima ih brate posvuda...
demon is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 15:31   #71
Quote:
Magor kaže:
link


ne moras biti niti strucnjak


Last Name: Bako
Hungarian (Bakó): patronymic from Bak.
Hungarian: from bakó, an occupational name for an executioner.
Croatian: nickname from the archaic word bako ‘bull’. The name is frequent in Istria and Dalmatia.





What does the Bak name mean?

Last Name: Bak

Polish, Czech, Slovak, and Hungarian: from the medieval personal name Bak. This personal name probably existed in Polish and Ukrainian too, but Rymut derives the surname from bakać ‘to scold or yell’.

Slovenian: unexplained. The Slovenian name comes from the southern part of the Kras region of southwestern Slovenia.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 16:47   #72
Quote:
Zečevića ima, odnosno bijaše ih u selima oko Benkovca, ali ima ih brate posvuda...
Ima ih ko zečeva.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 11:49   #73
A sto je naprimjer sa mozda staroiranskim prezimenima kao Kusan (staroiransko pleme) ili Sakic (od Saka/Skita)?

Ili staroslavenskim Antic ili Anticevic (od mozda Anta)?

Da li su oni indikacija da su oni dio protohrvata ili da su protohrvati imali nekakav kontakt sa njima?
 
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 14:48   #74
Quote:
zale kaže:
A sto je naprimjer sa mozda staroiranskim prezimenima kao Kusan (staroiransko pleme) ili Sakic (od Saka/Skita)?

Ili staroslavenskim Antic ili Anticevic (od mozda Anta)?

Da li su oni indikacija da su oni dio protohrvata ili da su protohrvati imali nekakav kontakt sa njima?
Sumnjam u tu mogučnost iz jednostavnog razloga što su prezimena nastala puno kasnije od vremena anta,skita i staroiranaca.
A i tako bi mogao sve živo i neživo povezati i dati teoriju kao ovi nadri-povjesničari(lovrić,marčinko ili večina srba) koji u svakom spomenu imena koje liči na hrvatsko vide neko pleme staro par tisuča godina.
 
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 14:55   #75
Nešto za početak

Prezimena su imali samo pripadnici rodbinski zajednica ili plemena. Ostali su bili na nivou životinja ( u se, na se i poda se). Kao i prve kulture (uzornosti) nastale su u srednjoj Aziji (možda zabranjeni grad) i širile se, prateć sunce, na zapad svoim glavnim dilom. Ostaci najstarijih plemena postoje i danas ( Sake, Mitani...). Padom uzorni vridnosti i dolaskom države(crkvene, svitovne) masa oponaša i stavljase na misto uzornih pa tako i uzima prezimena. Što se vidi po njima; obićno su zanatska, po mistu stanovanja, i po "osnivaću".


Kako bi se uzorni sačuvali od različitih ženili su se samo međusobno ( dok je to najnižima bilo zabranjeno) i imali razna obilježja plemenskog raspoznavanja. Tako u Bosni postoje u planini Zijamet iznad Bugojna Mitani( za AU upisani kao Micani) čije žene i dan danas imaju tetovaže na zapešćima u obliku sunca, miseca,svastike i ptičijih nogu!!! U blizini ( Uskoplje) pronađen je i najstariji pribor za tetoviranje na evropskom tlu. Još je zanimljivo kako su sva ta stara plemena povezana sa područjima nalazišta stečaka!!

Postoje i slike tih ljudi iz 19 stolječa na kojima se vidi njihova neobičnost i različitost . Največi plagijator njiove povisti je I. Aralica i franjevci koji su ih najviše proganjali i istribljivali nemogavši ih pokrstit! U knjizi "Pisac i njegov urednik" Aralica se falio slikom koju je našao o njima Z. Crncu: " Šta smo napravili od njih! Nije bilo lako!" Stoga je on boravio na Vlašiću i pisao svoje "bisere" prije rata i učestvovao u njiovom uništenju za rata ( srednja Bosna)! Samo onaj ko zna istinu širi laž!!!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 15:15   #76
Re: Nešto za početak

Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže:
Prezimena su imali samo pripadnici rodbinski zajednica ili plemena. Ostali su bili na nivou životinja ( u se, na se i poda se). Kao i prve kulture (uzornosti) nastale su u srednjoj Aziji (možda zabranjeni grad) i širile se, prateć sunce, na zapad svoim glavnim dilom. Ostaci najstarijih plemena postoje i danas ( Sake, Mitani...). Padom uzorni vridnosti i dolaskom države(crkvene, svitovne) masa oponaša i stavljase na misto uzornih pa tako i uzima prezimena. Što se vidi po njima; obićno su zanatska, po mistu stanovanja, i po "osnivaću".


Kako bi se uzorni sačuvali od različitih ženili su se samo međusobno ( dok je to najnižima bilo zabranjeno) i imali razna obilježja plemenskog raspoznavanja. Tako u Bosni postoje u planini Zijamet iznad Bugojna Mitani( za AU upisani kao Micani) čije žene i dan danas imaju tetovaže na zapešćima u obliku sunca, miseca,svastike i ptičijih nogu!!! U blizini ( Uskoplje) pronađen je i najstariji pribor za tetoviranje na evropskom tlu. Još je zanimljivo kako su sva ta stara plemena povezana sa područjima nalazišta stečaka!!

Postoje i slike tih ljudi iz 19 stolječa na kojima se vidi njihova neobičnost i različitost . Največi plagijator njiove povisti je I. Aralica i franjevci koji su ih najviše proganjali i istribljivali nemogavši ih pokrstit! U knjizi "Pisac i njegov urednik" Aralica se falio slikom koju je našao o njima Z. Crncu: " Šta smo napravili od njih! Nije bilo lako!" Stoga je on boravio na Vlašiću i pisao svoje "bisere" prije rata i učestvovao u njiovom uništenju za rata ( srednja Bosna)! Samo onaj ko zna istinu širi laž!!!
„Another name of their northern messopotamian land and country was Mada, Mata and some used this name for the people as well calling them Mitani. The term MA, MAT, MADJ means land, province or country in Sumerian, Subarian, Parthian, Medes, Finnish, Hungarian. It was also used by the Assyrians and Egyptians.
In the dialect of the Accadians and proto Medes the "dh" can sometimes be pronounced as the Hungarian "gy", (ref Sayce, Accadian Phonology,1877) therefore their word for the numeral one "id" can be "igy or egy" as in Hungarian and their country as "Magya or Megye" which in Hungarian means province. Similarly in ancient Parthian Megala meant a province. The term which later became Magyar then in this sense can simply mean "man of the country/province". The territory of the Mada or Mitani was called Magor () by certain Egyptian references (Wallace Budge, An Hieroglypic Dictionary, appendix of place names) and referred to a rather large territory in northern Mesopotamia and eastern Mediterranean area. The Egyptian reference exaggerates the territory of the Mitani, but perhaps is related to the later dispersal of the Hurrians through the Middle East. Magor was also the name of the mythical ancestor of the Hungarian nation in the story of the Legend of the Stag."

Link: The Early History of the Hungarian Ethnic Designations /Fred Hámori/
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 15:25   #77
Šta ti kažeš? I ajde reci kako je nasto naziv za današnju Mađarsku!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 16:09   #78
Što sam htio kazati?
Svaki narod (srpski, hrvatski, mađarski itd.) pokuša voditi porijeklo iz Srednje Azije (Mezopotamija, Iran, Kavkaz, Indija). Svaki narod ima 100 „znanstvenih" teorija na to.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:58   #79
Quote:
houar kaže:
Sumnjam u tu mogučnost iz jednostavnog razloga što su prezimena nastala puno kasnije od vremena anta,skita i staroiranaca.
A i tako bi mogao sve živo i neživo povezati i dati teoriju kao ovi nadri-povjesničari(lovrić,marčinko ili večina srba) koji u svakom spomenu imena koje liči na hrvatsko vide neko pleme staro par tisuča godina.
Ma slazem se, ali to ne znaci da su SVA prezimena nastala u novije vrijeme.

Cini mi se da ako ih je vecina nastala u srednjem vijeku, bilo bi jako puno naprimjer Zvonimirica, Tomislavica, Mislavica itd, a takvih
je malo (Peric bi mogao biti primjer takvih, sin od Pere), tako da prezimena vjerojatno IMAJU nekakvo starije znacenje, kao ime lokalnog plemena. Koliko ta prezimena sezu daleko je interesatno.

Cinjenica je da u Hrvatskoj puno toponima seze iz Rimskog a vjerojatno i predrimskog doba, i ne vidim zasto bi prezimena bila puno kraceg zivotnog vijeka.

Mozda ima i nesto povijesno vaznog u tome da ima puno Horvata/Horvatica i Zagorca i Primorca, a gotovo nista ili nista Dalmatinaca/Dalmatinic ili Istrica.
 
Odgovori s citatom
Old 07.05.2005., 22:01   #80
a di ja npr. mogu saznat porijeklo svog prezimena?
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:09.