Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2017., 01:53   #1321
Engleska je pocela davati student loans za masterse, do £10.000. A cini mi se da ce i za doktorate poceti davati 2018.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 00:02   #1322
Pozdrav, zanima me studiranju u Austriju, Beč ili Graz. Ovdje sam već završila master, pa me zanima može li se upisati ponovno master tamo, ili da bolje probam na magisterij ili doktorat? Hrjela bih prvenstveno pojačati znanja iz područja koja me zanimaju, a i mislim da bi mi završemo školovanje tamo pomoglo oko posla. Njemački si mi rekli da treba biti B2, a budući da ja imam B1 neznam dali bi me primili. Molim savjet ako netko ima više iskustva sa studiranjem u Austriji !
hurem sultan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 11:01   #1323
Pozdrav,

planiram na jesen upisati master u Beču pa me zanima, s obzirom na to da život tamo nije baš jeftin, kakve su mogućnosti dobivanja kakve stipendije i gdje bih se mogao više informirati o tome.

Hvala unaprijed.
gost na forumu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 15:15   #1324
Pozdrav svima! Vi koji ste polagali ispite (GMAT, GRE, SAT,....) za studij u inozemstvu, preporučujete li neku ustanovu/agenciju za poduku (vidjela sam da se dosta reklamira Zona znanja)??
*nailla* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 22:47   #1325
Insititut za razvoj obrazovanja je super za Verbal dio GMAT-a (grupa kod prof. Predovan).
Za Quant dio su ok ako vam matematika baš ne ide.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 12:56   #1326
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
Insititut za razvoj obrazovanja je super za Verbal dio GMAT-a (grupa kod prof. Predovan).
Za Quant dio su ok ako vam matematika baš ne ide.
hvala!
*nailla* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 10:32   #1327
studira li netko arhitekturu u inozemstvu?
plavaruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 13:25   #1328
Studij u Austriji pomoc

Pozdrav,

ove godine završavam jezičnu gimnaziju i jedna od mogućnosti je studiranje u Austriji, točnije u Grazu, ali nisam dovoljno informirana. Imam nekoliko smjerova u planu, ali ne znam koji su fakulteti za te smjerove pa me zanima ima li netko možda listu fakulteta i smjerova gdje to mogu saznati. Što se drugih stvari tiče, je li moguće nekako doći do stipendije i ako je, koja je procedura? Jedan od smjerova koji me interesiraju su socijalni rad, prevoditelj, dizajn interijera, psihologija... Također htijela bih čuti vaša iskustva ako je netko studirao u Austriji. Unaprijed hvala!
Spicoltina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:16   #1329
Kako odseliti u Graz kao student i pronaći posao?

Evo iskreno ne znam što da radim, već dvije godine kasnim sa početkom faksa (21 let), to jest počinjem u ponedjeljak. Prvu godinu poslije srednje proveo sam učeći matematiku kako bih položio višu razinu, no sjebao sam datume i nisam primljen. Drugu godinu proveo sam učeći njemački i otišao sam u Beč i upao na faks TU Wien, no nisam uspio pronaći posao te se bio prisiljen vratiti u HR zbog financijskog stanja.

Sada sam bio prisiljen upisati stručni smjer strojarstva, i evo prije par dana tek sam saznao da nakon odrađenih 3+2 mi NE dobivamo titulu magistra, već titulu stručnog specijaliste koja je neprepoznatljiva u svijetu, a kod nas nije cijenjena koliko i sveučilišni smjer, tj. magistar navodno. A kako bih prešao na sveučilišni diplomski morao bih odraditi jednu godinu između (ako me fakultet uopće i prihvati primiti) razlike u predmetima.

Na kraju još saznam da se prije pola godine predlaže zakon kojim se umanjuje vrijednost mog stručnog diplomskog naspram sveučilišnog diplomskog, što potpuno nema smisla jer su u ostatku EU ta dva studija IZJEDNAČENA. No nije bitno, ipak smo mi Hrvatska i znamo najbolje.

Ja se ispričavam na dugačkom postu, ali eto čisto da dobijete uvid u stanje i situaciju i da možete prosuditi.

Na kraju svega ne želim se zajebavati sa fakultetima u Hrvatskoj, da mi netko nakon 5 godina studiranja kaže da moja diploma vrijedi manje od nekog drugog iako radimo po drugačijem programu i za drugačiju svrhu.

Moje pitanje JE, pošto smatram da je Graz jeftiniji po informacijama koje sam pronašao na internetu, je li pametno pokušati ponovno vani, kolika je šansa upasti na TU Graz za razliku od TU Wien (na koji sam upao), postoji li ušteda naspram Beča (i kolika), imate li kakav savjet, kako ovaj puta uspijeti pronaći posao (pričam B2) s obzirom da imaju posebne regulacije za nas Hrvate?

Bilo kakve informacije i savjeti su dobrodošli!! Bio bih vam zahvalan do neba!
ksja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 01:41   #1330
Nemam puno informacija, kao ni informacija iz prve ruke, samo mogu potvrditi da Graz uistinu je puno jeftiniji od Beca. Koliko znam za studij u Grazu traze C1 razinu njemackog za razliku od Beca gdje je B2. Sto se tice posla, vjerojatno si i sam upucen da Austrija jos nije za Hrvatsku otvorila dozvole ili nesto slicno, neka me netko ispravi, kao npr Njemacka i Irska i zato je teze naci posao.

Medutim u Austriji ima mnogo hrvatskih poslodavaca ( da li je to dobro ili lose, necu komentirati) i mnogi od njih daju prednost nasim ljudima pri zaposljavanju. Jesi razmisljao da upises nesto ovdje i odes na master van? Puno je jeftinije rijesenje nego ici odma na preddiplomski.
SophieLuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:07   #1331
Quote:
SophieLuana kaže: Pogledaj post
Nemam puno informacija, kao ni informacija iz prve ruke, samo mogu potvrditi da Graz uistinu je puno jeftiniji od Beca. Koliko znam za studij u Grazu traze C1 razinu njemackog za razliku od Beca gdje je B2. Sto se tice posla, vjerojatno si i sam upucen da Austrija jos nije za Hrvatsku otvorila dozvole ili nesto slicno, neka me netko ispravi, kao npr Njemacka i Irska i zato je teze naci posao.

Medutim u Austriji ima mnogo hrvatskih poslodavaca ( da li je to dobro ili lose, necu komentirati) i mnogi od njih daju prednost nasim ljudima pri zaposljavanju. Jesi razmisljao da upises nesto ovdje i odes na master van? Puno je jeftinije rijesenje nego ici odma na preddiplomski.

Ajoj evo ga sad. Veliš mi jeftinije i poveselim se pa mi veliš da traže C1 . Slažem se s prijedlogom da završim tu, znam da je opcija mnogo jeftinija, ali je problem što ne mogu upisati smjer strojarstva koji hoću u HR (zeznuo maturu, prvi post), a poslije ovog sad upisanog nemam opciju upisati diplomski, već samo se mogu specijalizirati za nešto specifično i dobiti titulu stručnog specijalista. U biti razlika je opće i fokusirane naobrazbe, a TU Graz i TU Wien oboje nude opću.

Ako ostanem ovdje na stručnoj izobrazbi tri godine, ne znam jel bi me uopće i prihvatili na navedene TU-e pošto sam radio po drugačijem programu (nešt tipa Uni of applied sciences ili Fachhochschule po njem.), a druga stvar planirao sam započeti rad odmah nakon 3 godine studija te tek kasnije ILI uz posao nastaviti za magistralnu titulu.

Da, to mi je bio najveći problem zapravo dok sam bio u Beču jer sam tek kasnije saznao da prave probleme za Hrvate (zašto se nisam informirao, jer sam imao "sređen posao" od prijateljevog prijatelja, ali ništa od toga, a ja već stigao u Beč...).

Razmišljao sam provesti eto još pola godine (previše već, ali što mogu) učeći njemački i onda pokušati upasti na ljetni semestar na TU Graz (jer ionako ni ne stignem više na zimski sad), pa makar i izvanredno, jer sumnjam da bih dostigao razinu C1 u pola godine sad, a znam da oni dopuštaju upis na studij ako ti njemački još nije savršen, učiš kod njih (plaća se jasno ), i smiješ na predavanja ali ne smiješ polagati.

A što se tiče Njemačke i posla, jasno da je tamo posao pronaći 100x lakše naspram Austrije, no problem je u tome koji studij sam ja sebi zacrtao, a tamo na fakultet ne mogu upasti nikako, jer postoji neka caka u tome (Murphy's law) da da bi netko mogao upisati Maschinenbau ili slično, morao je između srednje i faksa ili nešto u tom smislu polagati, neki kurs od pola godine, ni ne znam više.
Eto vidiš kakvo je to veliko sranje ispalo i protegnulo se kroz toliko vremena, znam da tebe niti nikog ne zanima moja životna priča i ispričavam se na ovako dugačkom postu, ali sve u svrhu mogućih informacija.

Ako postoji kakav savjet za posao u Austriji specifično (Grazu još specifičnije ), svaka informacija je dobrodošla!
ksja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:24   #1332
Prvo, čini mi se da si previše opterećen godinama i stalno žuriš s nečim i zato radiš pogreške. Kažeš da si bio "prisiljen" upisati fakultet (o kojem nisi niti znao što stječeš nakon što ga završiš - sorry ali to je jednostavno za ), pa tko te prisilio? Dakle, godine su samo broj. Evo ja imam 24, i sad ću na drugu godinu.

Predlažem ti da odustaneš od toga što si upisao i što ti se očito ne sviđa i posvetiš godinu dana za ono što želiš. Bio to Graz ili Beč, saznaj što ti sve treba i kakvi su uvjeti, dođi do potrebne razine njemačkog. Probaj ovdje naći posao i uštediti nešto tako da nisi u panici kad dođeš tamo. O uvjetima tamo i kako lakše doći do posla ne znam puno, to prepuštam drugima da te upute.
Lamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:23   #1333
Uvijek mozes probat popravit maturu i tu pokusat upisat studij pa na master, a i kao sto je receno, nemoj se zamarat godinama. Koliko cujem, u Becu su na fakultetima da nac svih generacija, cak su ljudi tvog i mog godista u manjini Vani je to normalno, ovdje je drustveno nametnuto da moras faks odma s 18 upisat. Ja imam godina kao i ti, takoder kasnim dvije godine s faksom za generacijom i isto me kao i tebe to brinulo.

Takoder se ne zamaraj titulom koju bi dobio. Ok, ovdje je to mozda najbitnije ( uz hdzovu clansku), ali drugdje gledaju sto znas radit i koliko zelis radit.
Tako da imas vise opcija, probaj maturu ponovo pisat, uci njemacki za C1. Ako se i dogodi da tu ipak odlucis nesto upisat, mozes ici na razmjene studenata pa ti se mozda i neka druga zemlja svidi i tamo odes kasnije.

Sloveniju nisi razmatrao? Jeftinije je, a mislim da su jednako kvalitetni kao i Austrija.
SophieLuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 19:21   #1334
Quote:
Lamon kaže: Pogledaj post
Prvo, čini mi se da si previše opterećen godinama i stalno žuriš s nečim i zato radiš pogreške. Kažeš da si bio "prisiljen" upisati fakultet (o kojem nisi niti znao što stječeš nakon što ga završiš - sorry ali to je jednostavno za ), pa tko te prisilio? Dakle, godine su samo broj. Evo ja imam 24, i sad ću na drugu godinu.

Predlažem ti da odustaneš od toga što si upisao i što ti se očito ne sviđa i posvetiš godinu dana za ono što želiš. Bio to Graz ili Beč, saznaj što ti sve treba i kakvi su uvjeti, dođi do potrebne razine njemačkog. Probaj ovdje naći posao i uštediti nešto tako da nisi u panici kad dođeš tamo. O uvjetima tamo i kako lakše doći do posla ne znam puno, to prepuštam drugima da te upute.
Opterećen sam jer mi je stara nad glavom konstantno. Bratić mi ima 26 i još studira pravo, ne zamara se godinama i sam mi je savjetovao da nije bitno. Ali eto, moja misli da ako sad ne upišem nakon što sam 2 godine već "bacio u vjetar" (no nije bitno što sam naučio jedan novi jezik u godinu i pol od nule), misli kako onda niti neću upisati ništa. Njoj je bitno uspoređivat se sa mojim tetama, a na žalost o njoj ovisim još uvijek, i Graz/Beč mi ovise o tome.

Ja se slažem i radije bih propustio još pola godine usavršavajući jezik, ali eto. Morat ću nešto iskemijat. Cijenim savjet!
ksja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 19:26   #1335
Quote:
SophieLuana kaže: Pogledaj post
Uvijek mozes probat popravit maturu i tu pokusat upisat studij pa na master, a i kao sto je receno, nemoj se zamarat godinama. Koliko cujem, u Becu su na fakultetima da nac svih generacija, cak su ljudi tvog i mog godista u manjini Vani je to normalno, ovdje je drustveno nametnuto da moras faks odma s 18 upisat. Ja imam godina kao i ti, takoder kasnim dvije godine s faksom za generacijom i isto me kao i tebe to brinulo.

Takoder se ne zamaraj titulom koju bi dobio. Ok, ovdje je to mozda najbitnije ( uz hdzovu clansku), ali drugdje gledaju sto znas radit i koliko zelis radit.
Tako da imas vise opcija, probaj maturu ponovo pisat, uci njemacki za C1. Ako se i dogodi da tu ipak odlucis nesto upisat, mozes ici na razmjene studenata pa ti se mozda i neka druga zemlja svidi i tamo odes kasnije.

Sloveniju nisi razmatrao? Jeftinije je, a mislim da su jednako kvalitetni kao i Austrija.
Hvala ti na odgovoru, nisam razmatrao zapravo ništa osim Austrije i Njemačke, jer mi se sviđa jezik a i bio sam u Beču kod djeda kao klinac pa mi je ostao u jako lijepom sjećanju i u biti sam zbog toga i odabrao Beč.

Za Sloveniju ne znam, ali nije loša ideja, jedino se bojim da mi ne prave probleme oko mature iako mislim da ne bi trebali, sa ovime što imam (B matiša) sam upao bez problema u Beču (možda jer je bilo mjesta višak ).

U svakom slučaju cijenim savjet, hvala i tebi puno.
ksja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 19:42   #1336
Bec je prekrasan Ja sam isto prije dvije godine imala u planu tamo otic studirat, sve sam istrazila, super je sto pri upisu ne gledaju ocjene vec je bitno proc maturu kod nas i to je to. Medutim zbog financijske situacije si nisam mogla priustit to i zbog toga cu uvijek zalit Frendica je otisla i ako te ista jos zanima slobodno pitaj tu ili u poruke, rado cu pomoc jer znam kako ti je.
SophieLuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 21:12   #1337
Quote:
SophieLuana kaže: Pogledaj post
Bec je prekrasan Ja sam isto prije dvije godine imala u planu tamo otic studirat, sve sam istrazila, super je sto pri upisu ne gledaju ocjene vec je bitno proc maturu kod nas i to je to. Medutim zbog financijske situacije si nisam mogla priustit to i zbog toga cu uvijek zalit Frendica je otisla i ako te ista jos zanima slobodno pitaj tu ili u poruke, rado cu pomoc jer znam kako ti je.
Hvala, ne želim te zamarat najiskrenije, znam i sam kako je jer eto, probao i nisam uspio, što ne znači da neće netko drugi. Nisam znao dovoljno njemački i nisam bio dovoljno uporan izgleda. Ne znam iskreno eto, probao bih ponovno, makar Graz pa kasnije Beč. Ako imaš kakvih informacija što se tiče pronalaženja posla kao Hrvat s dovoljnim znanjem njemačkom u Austriji, bio bih ti do neba zahvalan.
ksja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:58   #1338
Napisala sam ti u poruke detaljnije
SophieLuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:19   #1339
Znam da je iznenada i nevezano za temu, ali jel ti možda palo na pamet radiš sezonu, skupiš novce i barem se dio isfinanciraš? Mislim, pored njemačkog vjerojatno znaš engleski i možeš okej novce na sezoni zaradit. Npr. moj rođak će krenut radit kao skiper od 2. mjeseca iduće godine, a radio je sad ovu sezonu i skupio lijepu svotu.
Lilolilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 16:58   #1340
Ima li tko da bi ove godine studirao u Austriji ?
hercules9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.