Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2017., 13:53   #1
Question Hrvatska će zahvaljujući Vatrenima u Rusiji zaraditi milijarde?

HRVATSKA ĆE ZAHVALJUJUĆI VATRENIMA U RUSIJI ZARADITI MILIJARDE!

http://www.jutarnji.hr/globus/Globus...ateri/6760476/

U članku se navodi da će zbog sudjelovanja naših nogometaša na prvenstvu u Rusiji naše gospodarstvo jako profitirati. Jedan od razloga je fifina nagrada za sudjelovanje HNS-u od nekoliko milijuna eura, drugi razlog je besplatna promocija Hrvatske u medijima diljem svijeta što bi moglo dovesti više turista na Jadran. Taj dio razumijem. No, spominje se i mnogo veća korist koja će doći zbog potrošnje piva, grickalica, prihode kafića, kladionica, prodaja dresova i sl. na temelju čega će BDP porasti za 2,5 milijarde kuna.

Može li mi netko objasniti taj efekt?

Jer nije mi jasno kako ta potrošnja nema negativne posljedice na drugim stranama. Razmišljam na ovaj način:

U redu, repka će dobiti par milijuna od fife i sponzora što je čisti novac od kojeg će valjda većina kasnije biti trošena u Hrvatskoj. Ali s druge strane, deseci tisuća navijača će ići u Rusiju i trošiti tisuće eura na put, smještaj, ulaznice, hranu, piće i suvenire u Rusiji, što će biti direktan odljev velike količine kapitala iz Hrvatske, pa bi po meni neto učinak trebao biti negativan, zar ne?

Što se tiče veće potrošnje na pivo, grickalice i kladionice. Ako prosječni čovjek ima plaću npr. 5000 kn i taj mjesec kad je prvenstvo na dresove, pivo, kladionicu, kafiće potroši npr. 500 kn, taj isti mjesec ili iduće mjesece će na drugoj potrošnji morati uštediti taj isti iznos, pa će neto učinak na gospodarstvo biti nula, zar ne?

Dakle, gdje je greška u tom razmišljanju? Od kud stiže sva ta silna ekonomska korist o kojoj se priča u članku?
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton

Zadnje uređivanje Extra Green : 19.11.2017. at 14:12.
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:08   #2
Nebi sad ulazio u izracun i njegovu tocnost , ali ekonomija nije zero sum game i ucinak je sigurno pozitivan.

Prva stvar, ne zive bas svi u HR od place do place , ja npr mogu taj mjesec potrosit 1000kn po birtijama a moze mi taj novac ostat i u carapi i cekat neku moju iducu investiciji ili potrosnju.

Drugo, ljudi koji pak nemaju ustedjevinu , a zele u rusiju, tipa studosi i mladji radnici mogli bi raditit dodate poslove i time donijeti novu vrijednost ekonomiji.

Trece, ako potrosim po birtiji pijuci navijacku zuju za 20 kuna sigurno pridonosim vise ekonomiji nego kad s amazona narucim neku stvarcicu... to je zaprav povezano s ovim prvim jel....
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:25   #3
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Nebi sad ulazio u izracun i njegovu tocnost , ali ekonomija nije zero sum game i ucinak je sigurno pozitivan.

Prva stvar, ne zive bas svi u HR od place do place , ja npr mogu taj mjesec potrosit 1000kn po birtijama a moze mi taj novac ostat i u carapi i cekat neku moju iducu investiciji ili potrosnju.

Drugo, ljudi koji pak nemaju ustedjevinu , a zele u rusiju, tipa studosi i mladji radnici mogli bi raditit dodate poslove i time donijeti novu vrijednost ekonomiji.

Trece, ako potrosim po birtiji pijuci navijacku zuju za 20 kuna sigurno pridonosim vise ekonomiji nego kad s amazona narucim neku stvarcicu... to je zaprav povezano s ovim prvim jel....
Aaaaa... Znači zato je Njemačka danas ovo što je...
Ipak su se kvalificirali na većinu nogometnih natjecanja
Sarrazin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:52   #4
Koji glup članak, u stilu jutarnjeg.Možeš misliti, sve će procvjetati i nastupiti će blagostanje, autobusi i avioni će dovoziti ljude iz Irske i Njemačke koji su se odlučili vratiti.
I opet taj turizam, doći će više turista, zar ih nije bio dovoljan broj ljetos. Možda da promišljamo da imamo manje turista, ali veću zaradu od njih. I shvatiti da ima drugih grana gospodarstva osim prodavanja sunca i mora.
blesimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:34   #5
Talijani neće u Rusiju, mogli bi na Jadran hrpimice! Eto puuunooo €€€€€€€€urića!
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 16:52   #6
Talijani pisu da ce neodlazak kostati 100 milona €
Po njma mi 10 tak jos ponesto ako produ daleko
To je spin interesnih skupina inace ja mislim da je to neutralno jer ako netko popije pivo od place 5000 onda nece kupiti cipele ili kalodont
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:09   #7
sportska natjecanja van zemlje nemaju nikakvog utjecaja na gospodarstvo.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 23:02   #8
Oce zaradit sipak. Zaradit ce igraci i mozda savez, a RH ce imati samo troskove.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 00:07   #9
Učinak je 50-50.

S jedne strane ne sumnjam da će narasti potrošnja, ali s druge strane toliko će porasti broj dana bolovanja da bi to za neke firme moglo predstavljati itekako značajne gubitke.
I tako je uvijek bilo u prošlosti. Svi koji znaju nekog ili koji rade u kadrovskoj ovo mogu odmah potvrditi jer ovo nije prvi puta da smo se kvalificirali.

Pada mi jedino napamet da ako su sva ona navijačka zelja, pive, kikiriki i pive načinjena u Hrvatskoj (što sumnjam, ali recimo da jesu ), recimo da je to ipak neka vrsta prednosti
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 00:13   #10
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Trece, ako potrosim po birtiji pijuci navijacku zuju za 20 kuna sigurno pridonosim vise ekonomiji nego kad s amazona narucim neku stvarcicu... to je zaprav povezano s ovim prvim jel....
Napijanjem do ekonomskog boljitka. Djecu bi po školama trebalo više poticati da piju i puše još od malih nogu, pa će svima biti bolje jer "ekonomija nije zero sum game i ucinak je sigurno pozitivan".
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:35   #11
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Napijanjem do ekonomskog boljitka. Djecu bi po školama trebalo više poticati da piju i puše još od malih nogu, pa će svima biti bolje jer "ekonomija nije zero sum game i ucinak je sigurno pozitivan".
A Boze moj, pa mozemo i zabranit alkohol.

Ekonomski ucinak ce ionako bit nula , jel kako kazete svi ovdje, potrosit ce se pare na nes drugo.

A benefiti, zdravija nacija, manje poginulih na cestama, manje urusenih brakova, ma milina.....
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.