Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 22:45   #8121
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj radi zanemariv broj stranaca zato jer su hrvatske granice gotovo potpuno zatvorene za uvoz radne snage, a ne zato jer nema nikoga tko bi došao. Kvote se popune u prvih par sati.

Da je tvoja logika ispravna, zašto bi Albanci, Bosanci i Srbi dolazili u Hrvatsku ako je u Njemačkoj bolje? Zašto bi Hrvati odlazili u Slovačku (frend mi je tamo kičmatrans) ako je u Njemačkoj bolje?
Zašto bi itko odlazio u Irsku ako je u Njemačkoj bolje?

Ako se baš nijednom Ukrajincu ne isplati dolaziti u Hrvatsku jer "ni po čemu nije vodeća" (objasnio čovjek)

onda te molim da mi pojasniš sljedeće brojeve eurostata:
- top 3 nacionalnosti za koje su izdane dozvole boravka (prvi put) u 2016. u Hrvatskoj:

1.BiH 2382
2.Srbija 678
3.Ukrajina 294

Eto zašto Ukrajinci. Pretpostavljam da ni to što je skoro 300 _novih_ Ukrajinaca prošle godine došlo u Hrvatsku prvi put također ne znači da sam u pravu?
Ne kažem da će Albanci, Srbi i Bosanci dolazit u Hrvatsku, samo kažem da bi ti se manje rugao da si to rekao, ovi bar znaju hrvatski i blizu smo im. Avanturista će uvijek bit, al nedovoljno za utjecaj na gospodarstvo. Brojevi su ti smiješni, nema se tu što pojašnjavat, i sam vidiš kolko smo im zanimljivi. Milijun ih je u poljskoj a kod nas 300 i onda ti analiziraš neke prosječne plaće.
Inicijal is offline  
Old 20.11.2017., 22:46   #8122
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Kad je jedna irska placa poput hrvatske godisnje place
Opet te matematika jebe, al su se Irci usrecili s takvim polovnim strucnjakom...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 20.11.2017., 22:52   #8123
Quote:
Inicijal kaže: Pogledaj post
Ne kažem da će Albanci, Srbi i Bosanci dolazit u Hrvatsku, samo kažem da bi ti se manje rugao da si to rekao, ovi bar znaju hrvatski i blizu smo im. Avanturista će uvijek bit, al nedovoljno za utjecaj na gospodarstvo. Brojevi su ti smiješni, nema se tu što pojašnjavat, i sam vidiš kolko smo im zanimljivi. Milijun ih je u poljskoj a kod nas 300 i onda ti analiziraš neke prosječne plaće.
Opet ponavljam, milijun ih je u Poljskoj jer ih je Poljska toliko primila i dala radne dozvole. Samo 512 000 dozvola za boravak u 2016. godini

S druge strane, Hrvatska ima smiješno male kvote za stranu radnu snagu. Ajde da otvorimo granice za Ukrajince, ukinemo im kvote i ishođenje radne dozvole, pa da onda vidimo koliko će tih "avanturista" bit i koliki će im bit utjecaj na gospodarstvo.

Tih 300 je u Hrvatskoj došlo u 2016. godini kad je kvota za novo zapošljavanje stranaca bila podešena na 2300 dozvola (i to rasparceliranih na cca. 20-ak sektora gospodarstva). 13% dozvola su nam potrošili, a niti se isplati, niti znaju jezik, niti kulturno bliski, aupičku. U Bugarsku koja je jedini veći šupak svijeta u EU od nas je otišlo ravno 3x više Ukrajinaca, na cca. 2-3 puta manje plaće nego u Hrvatskoj. Šta su ti kvote

Baš me zanima zašto Ukrajinci ne dolaze, zato jer im ne damo da rade ili zato jer im se ne isplati. Baš me zanima hoće li ih u 2017. bit više ili manje kad smo povećali kvote i šta će bit u 2018. kad kuknjava poslodavaca prisili vladu da još poveća kvote.

A ti se samo rugaj.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 20.11.2017. at 23:14.
Monsignor.m is offline  
Old 20.11.2017., 22:57   #8124
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj radi zanemariv broj stranaca zato jer su hrvatske granice gotovo potpuno zatvorene za uvoz radne snage, a ne zato jer nema nikoga tko bi došao. Kvote se popune u prvih par sati.

Da je tvoja logika ispravna, zašto bi Albanci, Bosanci i Srbi dolazili u Hrvatsku ako je u Njemačkoj bolje? Zašto bi Hrvati odlazili u Slovačku (frend mi je tamo kičmatrans) ako je u Njemačkoj bolje?
Zašto bi itko odlazio u Irsku ako je u Njemačkoj bolje?



Eto zašto Ukrajinci. Pretpostavljam da ni to što je skoro 300 _novih_ Ukrajinaca prošle godine došlo u Hrvatsku prvi put također ne znači da sam u pravu?
Točno je to, uopće ne kontam zašto se ljudi oko toga uopće čude.
Uostalom ako sam išta skužio u proteklih par godina, onda je to da Hrvata ima doslovno svugdje. I kad kažem svugdje ima ih i u Pakistanu, Indiji i da ne nabrajam. Da ne pričam koliko ih tek ima u Kini koja službeno i dalje ima manje plaće od nas i to mislim dosta (što zapravo ništa ne znači jer prosječan Hrvat u Kini teško da pere suđe u kineskoj provinciji, dok prosječan Hrvat to isto vrlo često radi u bogatijim zemljama).

A vezano baš za Ukrajince, nisam pratio vašu raspravu ali frend Rus mi je taman pričao da sad Ukrajinci konačno mogu u EU bez viza ili tako nešto i da iako i dalje trebaju radne dozvole, da će im sad uslijedit priličan egzodus jer je Ukrajina zbilja siromašna i potpuno razjebana zemlja.
Normalno da će se većina gurati prema zapadu iz raznih razloga, ali putevi te mogu odvesti u mnogo smjerova.

I ono što isto mislim da ljudi baš ne kontaju je to da te posao doslovce svugdje može odvesti.
Multinacionalne firme u Bratislavi, Pragu, Budimpešti, Brnu, Krakowu....su doslovce krcate strancima svih nacionalnosti. I istočne, i zapadne Europe i nešto rjeđe cijelog svijeta (baš ne podupiru sve firme radne dozvole).
Po tome bi se trebali pitati zašto bi netko iz Njemačke, Francuske, Italije, Belgije ili Nizozemske (ja samo nabrajam one zemlje iz kojih stvarno ima impozantan broj zaposlenih kod mene recimo) radio u gradu di su plaće službeno znatno manje nego kod njih doma.
I to govorim o najobičnijim radnicima, ne menadžerima, executivima i slično. Doslovce radnici ko i svaki drugi lokalni Čeh, Mađar, Poljak.
A razlozi su svakakvi i to stvarno svakakvi.
Između ostalih i ti da mnogi imaju realno veće plaće nego što bi imali doma kad se sagledaju troškovi života, a neki čak i bez faktora troška života ostvare veće plaće nego što bi ih imali doma.

Hrvatska još uvijek slabo naginje multinacionalnim firmama i brojnim radnim mjestima istih (ja čak nemam više namjere tvrditi da je to nužno dobra ideja, dapače ovo sa IBM-ovih 0% poreza na dobit mi se čini kao veliki shit), ali sigurno da nekog posla se i za Ukrajinca nađe. I to isto ne nužno samo kopanje kanal ili pranje suđa na moru. Dapače, osim Bosanaca mi za turističke potrebe i nemamo baš radna mjesta u turizmu radi jezične barijere i to ne baš male. Za skoro sve u turizmu treba znati najmanje hrvatski jezik, a praktički mogu reć i sve.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 20.11.2017., 23:17   #8125
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Za skoro sve u turizmu treba znati najmanje hrvatski jezik, a praktički mogu reć i sve.
Zato su mi po arapskim Radissonima usisavali, prali usrane gaće i stavljali čokoladirane datulje po jastuku Kosovari koji nisu znali ni engleski, ni arapski, ni urdu, a bome ni hrvatski - kako neki ovdje tvrde.

Ako za išta ne moraš znat jezik to su građevina, turizam i skladišta, dosta je da jedan od dvadeset zna jezik. Od ovih albanaca po hrvatskim gradilištima, usudio bi se reć ni toliko.

Daj nemoj se zajebavat.
Monsignor.m is offline  
Old 20.11.2017., 23:30   #8126
Nasi ukrajinci su su bosanci.
Susjedna drzava Koja nije U EU.
Da ukrajinci mogu bi kao U bosanci U njemacku.
Ali te zu ceka Rad na crno i daleko je do do doma, to nije za svakoga.

Prijatelj Koji je direktor hotela kaze da sada moldavci pocimaju "masovnu" dolaziti za ciscenje itd. Poslove Koje su prija radili "rado" rumunji i bugari.

Nasi imaju manje place U njemackoj jer su odgojeni hrvatskom radnom svijetu gdje je mentalitet "imas posao, suti i budi sretan".
Koje trazenje povisnice redovno, koji Job hopping, Koje pitanje poslodavca za doškolovanja?
Tu su nasi jos slabi... A drugi razlog du godine U firmi. Njemac ce prosjecno biti duze tu U radnom odnosu i vec je vise prosao i vise trazio i vise dobio.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 20.11.2017., 23:32   #8127
...možda sam propustio u zadnjih par stranica, ali što je "junoš"?

Ovako iz konteksta, valjda netko mlad i nadobudan.

@Monsignor - nisi li i takav bio pred koju godinu? Kao da se sjećam da ti je avatar bio slika na kojoj držiš gomilu novčanica ispred face
z_k is online now  
Old 20.11.2017., 23:53   #8128
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
...možda sam propustio u zadnjih par stranica, ali što je "junoš"?
Piju vino dva junoša mlada
U Kratovu gradu malenome,
Jedan junoš Kraljeviću Marko,
A drugo je beže Konstantine,
Vino služi krčmarica Mara,
Kako koju kupu dodavala,
Svagda joj se beže pod groce maša.



Inače, junoša je mladi rasplodni bik.

Quote:
@Monsignor - nisi li i takav bio pred koju godinu? Kao da se sjećam da ti je avatar bio slika na kojoj držiš gomilu novčanica ispred face
Da, da, stavio sam to zbog Marice Carice, doduše, tad sam ja već prestao bit junoša.
Uglavnom sam bio normalniji i zdravije pameti od ovih današnjih, niti sam prognozirao niti sam želio da Hrvatska propadne, niti sam umislio da ću bit direktor, niti išta.
Kad se radilo, radilo se, kad se bančilo, bančilo se. Jedino sam se zanosio da će me sun.shine čekat dok mene prođe 5-6 godina arčenja i bančenja po bliskim istocima.

Pun kurac sam učio, i o struci, i o ekonomiji i o životu. I bio sam otvorenog mozga, jebeš ušteđevinu i nekretnine i plaću, ono što sam naučio u svom junoštvu i kasnije, od UAE preko Kosova do UK, Irske pa sve do dr DR Konga je to da odbacim predrasude i da naučim mislit "out of the box".

Nije mi uopće jasno zašto ovi mladi junoše imaju potrebu argumentirat da im je tamo di jesu bolje. Bitno je da ti je drugačije nego što ti je doma, imaš cijeli život vremena za skužit što je za tebe "bolje".

Fali mi malo Marica Carica, mislio sam da je ona munjena, al uz ove ovdje koji ne znaju rastumačit dva broja i spoznat uzročno-posljedičnu vezu da lupe glavom u nju je televizija u boji.

Inače, nekidan sam bio u Solarisu na konferenciji, posegnem u odijelo u unutarnji džep i skužim da unutra imam cijelu lepezu, nikad veće razočaranje. U prvi mah, po boji u polumraku, svašta sam pomislio.

Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 00:09   #8129
To ti je dosta za veceru U radisonu U kigaliju, za dvije osobe nece biti dosta...
Ili nahraniti cijelu porodicu Par dana...
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 21.11.2017., 00:47   #8130
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Zato su mi po arapskim Radissonima usisavali, prali usrane gaće i stavljali čokoladirane datulje po jastuku Kosovari koji nisu znali ni engleski, ni arapski, ni urdu, a bome ni hrvatski - kako neki ovdje tvrde.

Ako za išta ne moraš znat jezik to su građevina, turizam i skladišta, dosta je da jedan od dvadeset zna jezik. Od ovih albanaca po hrvatskim gradilištima, usudio bi se reć ni toliko.

Daj nemoj se zajebavat.
Dijelom si u pravu, ali konobari, recepcioneri, prodavači bilo koje vrste moraju znati hrvatski. To je debela većina radnih mjesta.

Serveri, vjerojatno drugi pomoćni konobari ne, ali to se ionako dovoljno pokrije studentima ako za to postoji volja. Studente je čak i jeftinije platit nek strance.

UAE je jako loš primjer. U Dubaju živi 15% njihovih. Praktički nijedan turist nije njihov.

Gradilišta i skladišta su druga priča. To se slažem.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 21.11.2017., 01:04   #8131
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
To što ja tebe podjebavam, ne znači da nisi u pravu - u nekim stvarima. Ja sam u konačnici čim sam diplomirao otišao bit mladi junoša po bijelom svijetu. I opet bi da ponovo biram.
Najbolje što čovjek može napraviti je otić i pogledat kako živi doma s par tisuća km udaljenosti i odvagnut šta i kako.
Zato ja, kao i Međed, sve ćeram u egzodus, i zbog onih koji odu i zbog onih koji ostaju. Čisti, win-win.
S te strane lijepo, ja se slažem.
Kao što možeš vidjeti i ja sam okrenuo svoje mišljenje za skoro 180 stupnjeva najviše jer su me neke stvari počele ozbiljno iritirati.
https://vijesti.rtl.hr/novosti/hrvat...uzeli-jedinca/

Evo danas tužne i žalosne majke koja ispraćuje sina na aerodrom za Dublin.
I ja se onda najozbiljnije zapitam, a šta je tu tužno i žalosno ?
Ja mogu dat vlastiti primjer. Brat mi živi u Zagrebu, ja eto vani i ne baš predaleko, ali nebitno i da sam u Oslu na prek 2k kilometra ili koliko god da jest. On dođe doma svaka 2 tjedna, ja sam ranije dolazio doma valjda svaka 3 tjedna u prosjeku ak ne i češće (sad ću manje, al bude sigurno mjesec dana, možda 5 tjedana).
Da sam u Bavarskoj dolazio bi isto. Da sam u Grazu bio bi češće doma nek brat. Da sam u eto Oslu, bilo bi isto bar svaka 2-3 mjeseca dakle niš strašno.
Ne znam koliko su često linije Dublina i znam da do Zagreba nisu baš jeftine, ali s obzirom da izgleda svi deru debelo prek 2 soma (više sa završenom srednjom školom naravno, ovo je za NKV), vjerujem da nije problem iskeširat 300-400 eura povratnu svakih mjesec-dva.

Ni brat ni ja ne želimo živit sad u gradu iz kog potječemo.....jer je dosadno
Lijepo je doma, ali mali gradovi su dobri za mlade obitelji, ne i za mlade neženje.

Odmah da kažem-nemam predobro mišljenje o Gotovini (nemam ni nešto loše, ali ga ne smatram Bogom poput većine je što oću reći), ali dao je predobru izjavu za Novu TV koju bi svi mi iseljenici bivši i sadašnji trebali čuti.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---496414.html

Quote:
Dobro je otići u svijet i vidjeti što ima drugdje. Sigurno je da ta psihološka barijera ne smije postojati. Živimo u globalnom svijetu i putovanje po svijetu je normalna stvar. Isto tako, svaki povratak je uvijek povratak kući i mi čekamo.
To je to.

U dodatku onog što sam danas čuo- najvažnije je iz svega nešto novo naučiti. Štogod osoba vani radila, pa eto makar prala suđe vani- to iskustvo mnogo znači.
Ja recimo imam brdo frendova koji ne znaju što znači kad moraš traiti stan da budeš podstanar. Potpuno bezvezan primjer gdje osoba nešto može naučiti što mu itekako može koristiti u daljnjem tijeku života i to ne mislim da se tu radi o tome da je osoba naučila tražiti stan....naučit će još brdo sitnih stvari za koje ranije nisi ni znao da su relevantne (govorim iz vlastitog iskustva).

Recimo osoba koja u Irskoj dođe na blef dakle bez posla, stana i ičega sve i da ne uspije će naučiti brdo toga što ja nikad neću imati iskustva, a vjerujem da je te ljude itekako "ojačalo".
Ja se u takve eskapade iskreno ne mislim upuštat i nadam se da neću, ali to svejedno ne znači da mi takvo iskustvo ne bi dobro došlo
Inžinjer ekonom is offline  
Old 21.11.2017., 01:08   #8132
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post

ta osoba iako samo salje 200 eura mjesecno (npr) je zapravo barem jednaki gubitak, jer on vise nije asset, niti potencijal RH, nego je asset jedne njemacke, a RH ima samo neki mali udio od toga..
Dakle, imaš nekog tko je nezaposlen (ili blizu minimalca), troši zdravstveno (više nego što uplaćuje), socijalno, koji li đavo, ne plaća porez, ne stvara dodanu vrijednost (ili je stvara jako malo), i uz to ga financira u hrvatskoj netko drugi (starci mu plaćaju režije npr.) i po tebi je hrvatska na nuli kad ovaj ode tek kad pošalje +200 EUR ili koliko već para, a dotad smo na gubitku.

Ne znam jebote, ja vidim da je on hrvatski asset, samo negativni dok je u hrvatskoj, a pozitivni kad ode van. Pa ti ljudi su manji gubitak samo da odu van i da mi još njima šaljemo 200 eura, i to bi nam se isplatilo*.

Mislim, ako ti misliš da je RH u gubitku kad nezaposleni odu van i onda je još uvijek u gubitku sve dok nezaposleni ne počnu u Hrvatsku slat X (gdje je X>0) ja ti nemam šta drugo za reć - nego da si lud.

*Žalosno je da smo se u to doveli. Uvijek volim reći kako je najnegativnija osoba u novijoj hrvatskoj povijesti Janko Bobetko, jer smo zbog njega popušili barem godinu ipo ranijeg ulaska u EU. Jako jednostavno se u eurima izračuna vrijednost tih godinu ipo.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 21.11.2017. at 01:18.
Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 01:13   #8133
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Opet te matematika j***, al su se Irci usrecili s takvim polovnim strucnjakom...


Nope. Matematika je u redu, ali mi je simpatican strah na drugoj strani tipjovnice. Nemas brige. Tu su sunce, more, klape i ribe.
Richie is offline  
Old 21.11.2017., 01:16   #8134
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Dijelom si u pravu, ali konobari, recepcioneri, prodavači bilo koje vrste moraju znati hrvatski. To je debela većina radnih mjesta.
Nisam ekspert za turizam, nekoliko godina sam živio po hotelima pa bi onako odoka procijenio da su svi ti sporedni hoteli za osoblje (ili se ostavi par katova za osoblje) imali puno više kreveta nego što ja sam ja vidio osoblja da se vrzma po hotelima/komunicira s gostima.
Ali eto, ne bi htio prejudicirat gdje se ne kužim.
Nepobitna je činjenica da se barem manji dio radnih mjesta sigurno može popunit ljudima koji ne govore hrvatski, ni ijedan jezik kojim govore turisti kod nas.

Quote:
UAE je jako loš primjer. U Dubaju živi 15% njihovih. Praktički nijedan turist nije njihov.
I ako tamo gdje turisti valjda govore 50+ jezika mogu radit Kosovari koji ne znaju ništa osim albanskog onda mi stvarno nije jasno zašto se u Hrvatskoj mora završit umjetnička, muzička, diplomatska i vojna akademija da bi se brisalo roštilje na kojima su se pekli cevapi za 50 kn u Tribunju.
Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 01:30   #8135
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Litva i Latvija i njihovi glavni gradovi možda i izgledaju prekrasno (meni recimo stvarno jesu), ali njihove ekonomije nisu uopće baš najbajnije.
Ajde nemoj se zajebavat, da te ne moram obrazovat grafovima.
Latvija i Litva su televizija u boji za Hrvatsku, ne znam po čemu nisu ispred nas, a pogotovo uzevši u obzir startnu poziciju.

Činjenica koju sam napomenuo ostaje - neovisno o demografskoj katastrofi ekonomski rastu puno brže od nas.

Quote:
Mislim da su puno bolji primjeri Slovačke, Poljske i Mađarske, .
Poljska koja je sinonim za iseljavanje (Polish plumber, ali samo zato jer ih je apsolutno puno) nije ni sjena onom što su one tri zemljice gore, dovoljno je da pogledaš ovu sliku




Ova slika mi je sve kad se pojave oni genijalci koji tvrde da nema rasta dok populacija opada:



I ne, rast BDP-a im nije iz duga:



Kad čovjek ovo vidi dođe mu da se zapita koji smo mi Hrvati invalidi.

Svi junoše mukom zamukoše pa je vrijeme da se i ja odjavim za danas.
Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 02:14   #8136
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Nisam ekspert za turizam, nekoliko godina sam živio po hotelima pa bi onako odoka procijenio da su svi ti sporedni hoteli za osoblje (ili se ostavi par katova za osoblje) imali puno više kreveta nego što ja sam ja vidio osoblja da se vrzma po hotelima/komunicira s gostima.
Ali eto, ne bi htio prejudicirat gdje se ne kužim.
Nepobitna je činjenica da se barem manji dio radnih mjesta sigurno može popunit ljudima koji ne govore hrvatski, ni ijedan jezik kojim govore turisti kod nas.



I ako tamo gdje turisti valjda govore 50+ jezika mogu radit Kosovari koji ne znaju ništa osim albanskog onda mi stvarno nije jasno zašto se u Hrvatskoj mora završit umjetnička, muzička, diplomatska i vojna akademija da bi se brisalo roštilje na kojima su se pekli cevapi za 50 kn u Tribunju.
u pravu si, u hotelima, pa čak i hostelima i sl. je puno više ljudi koji rade poslove koji nisu u dodiru s gostima, nego onih koji komuniciraju
posebno jer većina tih ima i svoju kuhinju, pripremu i praonicu (ili njih par u lancu ima praonicu )
i kod mene tu u firmi u Vancouveru, u pekari a bar 40% ne zna engleski uopće i 10% koji ajde nešto slab govori
i još smo dobri, išao sam u jednu drugu poslom, sami japanci/kinezi koji đavo je, i imaju jednog tipa koji zna engleski, s njime sam pričao i on me vodao okolo
odem na wc i proučavam natpise, nema ni jednog na francuskom ii engleskom 8sa je Richmond uveo da mora bar dio tabli na dućanima biti na engleskom, i cjenika )

inače, znam da bi došlo sigurno više ukrajnaca, jer imaju dosta njih tu i obitelji, postoji zajednica,a ukrajna nije ni daleko a pošto sam dio života proveo tamo mogu reći da Lviv meni jedan od ljepših gradova, i to ne zato jer mi je donio finu zaradu
mali zagreb/bratislava
KILLERDOG is offline  
Old 21.11.2017., 05:06   #8137
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Kaj je u Irskoj i grijanje besplatno?
Je. I stanovanje.
Smotani2 is offline  
Old 21.11.2017., 05:26   #8138
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Dakle, imaš nekog tko je nezaposlen (ili blizu minimalca), troši zdravstveno (više nego što uplaćuje), socijalno, koji li đavo, ne plaća porez, ne stvara dodanu vrijednost (ili je stvara jako malo), i uz to ga financira u hrvatskoj netko drugi (starci mu plaćaju režije npr.) i po tebi je hrvatska na nuli kad ovaj ode tek kad pošalje +200 EUR ili koliko već para, a dotad smo na gubitku.

Ne znam jebote, ja vidim da je on hrvatski asset, samo negativni dok je u hrvatskoj, a pozitivni kad ode van. Pa ti ljudi su manji gubitak samo da odu van i da mi još njima šaljemo 200 eura, i to bi nam se isplatilo*.

Mislim, ako ti misliš da je RH u gubitku kad nezaposleni odu van i onda je još uvijek u gubitku sve dok nezaposleni ne počnu u Hrvatsku slat X (gdje je X>0) ja ti nemam šta drugo za reć - nego da si lud.

*Žalosno je da smo se u to doveli. Uvijek volim reći kako je najnegativnija osoba u novijoj hrvatskoj povijesti Janko Bobetko, jer smo zbog njega popušili barem godinu ipo ranijeg ulaska u EU. Jako jednostavno se u eurima izračuna vrijednost tih godinu ipo.
mislis, liability, ako moras placati sve za njega..

ali, nije bas ni drzava u plusu, jer taj nezaposleni ce se vratiti u RH da bi.. sto? ... bio nezaposlen opet?
60'tih 70'tih godina smo imali gro ljudi koji su otisli van, cak su i zidali neka velebna zdanja po RH, kao da ce se vratiti... vratila se tek manjina...
a ovi koji danas odlaze cesto idu bez namjere da se vrate...
Taroth is offline  
Old 21.11.2017., 07:38   #8139
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Nope. Matematika je u redu, ali mi je simpatican strah na drugoj strani tipjovnice. Nemas brige. Tu su sunce, more, klape i ribe.
Strah od cega?
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 21.11.2017., 08:51   #8140
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Je. I stanovanje.


Kad je jedna irska placa ekvivalentna hrvatskoj godisnjoj, onda sa zadovoljstvom platis i dalje budes u soku zasto nema isplata na crno i zasto ne trebas s 20kn prezivjeti tjedan. Zasto, zasto, zasto?. Toliko pitanja.

Ali nema brige. Predsjednica je obecala egzodasima da ce im hr ponuditi iste uvjete zivota ako se vrate jer je matrix trenutno u izvanrednom stanju zbog gubitka populacije. Jos cekam odgovor od njihovog ureda kakvi me to uvjeti cekaju ako se vratim. Za sada sano sutnja. Pisma i telefonski pozivi ne stizu pa me te izjave predsjednice zbunjuju. Ili prvo cekaju da hr postane najbogatija zemlja na svijetu pa ce onda djelovati.

#hr-racuni.za.grijanje
#prekrasna.zelena.irska
#zasvejekrivZavod-lanajurcevic-hzz
Richie is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:37.