Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2014., 23:01   #9041
Jel ima još tko da uopće nije dobio nikakvu obavijest od Banke glede novih kamatnih stopa?
Ja još ništa nisam dobio, radi se o PBZ-u.
Zokonja is offline  
Old 15.01.2014., 07:04   #9042
Nista iz Hypo, na IB-u smanjena rata...
__________________
Nije sramota odlaziti na psihoterapiju, sramota je liječiti svoje komplekse na drugima.
ninoras is offline  
Old 15.01.2014., 09:09   #9043
Evo jedne bankarske pobjede:

http://liderpress.hr/tvrtke-i-trzist...ju-fiksni-dio/
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Old 15.01.2014., 09:27   #9044
Ono što za sada mogu reći-SDP i HNS će ovo SIGURNO osjetiti na izborima

Jedan glas, ali ga nedam
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Old 15.01.2014., 09:56   #9045
uopce me ne cudi to sto su stavili u zakon. naslucivao sam kako ce to tako biti.
svi su se fokusirali na smanjenje kmt i posljedicno rate a nitko nije spominjao ostatak koji pise u zakonu.

lijepo je pak vidjeti, barem na deklerativnoj razini, ovo:

Quote:
Prošli je tjedan udruga Franak pozvala banke da metodologiju određivanja parametara za promjenjivu kamatnu stopu za kredite odrede na način da bude u skladu s odredbama Zakona o obveznim odnosima, odnosno usklađena i ugovorena s korisnikom kredita, a ne jednostranom odlukom banke, jer će u protivnom pokrenuti legalne aktivnosti da se zaustavi nezakonito poslovanje banaka.
medjutim, konacnog olaksanja nema dok god prvostupanjska presuda ne postane pravomocna. nadajmo se da ce postati bez obzira na vrijeme koje protekne do njenog donosenja.

a sto se tice glasa SDP i HNS...ista stvar bi se desila da je netko drugi na vlasti...potpuno ista stvar...budite uvjereni u to.
fat_boy_slim is offline  
Old 15.01.2014., 10:00   #9046
Quote:
šliper kaže: Pogledaj post
debilana je uopće da se ikoga nekakvim glupavim zakonom "spašava" u vidu odnosa na CHF. jer u ukupnoj sumi glavnica se porastom chf povećava 30ak%.
bitna je i bitnija stvar da je kamata najveći problem svih kredita. kad kamata ode za jedan posto godišnje gore, ukupna povratna cifra se za rok od 30 godina povećava puno više nego porastom samog chf.

nama je kamata otišla za 2% gore što je na kreditu od 30 godina ukupna kamata 180% glavnice.

da je kamata ko u normalnom svijetu 1,5 - 2,5% , kamata bi na glavnicu u ukupnom otplatnom roku iznosila uvrh glave 70% glavnice. to je neznatno i nevrijedno spomena.
nek si svako izračuna kolika je razlika pušione po chf i pušione po kamati. što je veća pušiona?

nek se građane "spasi" od lihvarskog bankarstva i kamatarenja u hrvata, od ovakvih bedastoća i mazanja očiju...


Pusiona je kombinacija. Jer povecanje tecaja uz povecanje kamata defakto je zbrojilo ta dva negativna ucinka. Jer kamate su visoke a i te kamate su u francima pa se osim glavnice koja se povecala i kamate povecale osim postotkom i samim iznosom zgog rasta franka. Dva negativna ucinka su ratu povecale za duplo. Inace u nekoj normalnoj situaciji biram kamatu tj njeno povecanje nego povecanje tecaja. Iz kamate ima izlaza. Zatvaranje glavnice prodajom, promjena banke tj bjeg u drugi kredit. Smanjivanje glavnice djelomicnom prijevremenom otplatom od stednje..... Iz porasta tecaja nema bijega. Ti si realno duzniji onoliko za koliko je povecana glavnica i nema trazenja povoljnijeg rjesenja odnosno svako zatvaranje kredita je pusiona novca za razliku povecanja tecaja a eventualno cekanje(sto je po meni pametnije) je opet spekulacija.
davor_du is offline  
Old 15.01.2014., 10:05   #9047
Vezano za izbore-do sad su se pokazali prepotentni, a nesposobni.
Njihove novine-Jutarnji list-vršio je itekako probankarsku propagandu.
A nakon ovoga-a što mene, kao osobu koja je na prošlim parlamentarnim
i predsjedničkim izborima glasala za SDP-veže za SDP?

Pardon na offtopicu
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Old 15.01.2014., 11:30   #9048
Quote:
davor_du kaže: Pogledaj post
Pusiona je kombinacija. Jer povecanje tecaja uz povecanje kamata defakto je zbrojilo ta dva negativna ucinka. Jer kamate su visoke a i te kamate su u francima pa se osim glavnice koja se povecala i kamate povecale osim postotkom i samim iznosom zgog rasta franka. Dva negativna ucinka su ratu povecale za duplo. Inace u nekoj normalnoj situaciji biram kamatu tj njeno povecanje nego povecanje tecaja. Iz kamate ima izlaza. Zatvaranje glavnice prodajom, promjena banke tj bjeg u drugi kredit. Smanjivanje glavnice djelomicnom prijevremenom otplatom od stednje..... Iz porasta tecaja nema bijega. Ti si realno duzniji onoliko za koliko je povecana glavnica i nema trazenja povoljnijeg rjesenja odnosno svako zatvaranje kredita je pusiona novca za razliku povecanja tecaja a eventualno cekanje(sto je po meni pametnije) je opet spekulacija.
ne mogu reći da se ne slažem s tobom.

stvar je takva da je bankarsko lihvarenje u hr tolikog razmjera, da se to mora rješavati po nekom redu. način kreditiranja sa četiri sigurnosne kvake u korist banaka i nijednom u korist klijenta je u najmanju ruku bezobrazni lopovluk koji je regulator i državni aparat bezgranično blagoslovio.

je, glavnica je otišla u nebesa. kamata ju je pratila. moj stav u postu se svodi na nekakvu bezbolniju rješivost problema. valutna klauzula je na ustavnom u ladici već više godina, a obzirom na mitologiju u hrvata, neće se riješiti u skorije vrijeme...

ovim zakonom nisu riješili ništa. samo su stavili ugljena u vatru. kad ugljen primi , temperatura će biti još veća nego što je bila. bankarskim fiksnim dijelom će narod ubiti u pojam, kad i ako chf padne. razbit će nas bezgranična kamata.

recimo da smo potpisali da se krediti vuku na stranu valutu, ali prevareni smo kamatarenjem.

naravno da bi za prijevremenu otplatu bilo dobro da valuta bude u razini kad se krediti dizao.

da ne duljim previše. dugoročni kredit: u 6 godina sam u kunama otplatio slijedeće: digao 800000kn. do sada otplatio 420000kn. od glavnice po bankarskim izračunima otplaćeno je 105000kn. pišem u kn, jer sam od banke i dobio kn.
šliper is offline  
Old 15.01.2014., 11:55   #9049
Dobih obavijest od Zagrebačke banke da novi Zakon , jelte, stupa na snagu 1.1.2014, ALI će oni umanjenu ratu računati od 1.2.2014. Mislim, pa tko je tu lud. Kad se podizao kredit odmah taj dan su mi uzeli ratu kredita, a nisu čekali mjesec dana da ju uzmu. Pa nije ovo plaćanje režijskih troškova za prošli mjesec. Znači kredit se plaća u tekućem mjesecu koji jest, a ne za prošli mjesec. Dakle Zagrebačka banka želi "zamuljati" barem prvi mjesec i pokupiti si lovu po staroj kamatnoj stopi. FUJ.
Molim osvrte i komentare.
I da li je to još netko primjetio i da li ćete pisati prigovore?
peekaaboo3 is offline  
Old 15.01.2014., 12:08   #9050
Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
Molim osvrte i komentare.
I da li je to još netko primjetio i da li ćete pisati prigovore?
moja obavijest od pbz-a kazuje da se zakon primjenjuje od 1.1.2014 ali ne navode ratu na koju ce primjeniti taj zakon. stoga pretpostavljam kako ce prva rata, po novom zakonu, biti umanjena a to je 31.1 tim vise sto je to rata od tekuceg mjeseca znaci mjeseca kad je zakon vec stupio na snagu.

zivi bili pa vidjeli 31.1. sto ce se desiti.
fat_boy_slim is offline  
Old 15.01.2014., 12:22   #9051
Kod mene još uvijek nema obavijesti od Hypo iako vidim umanjenu ratu na Internet bankarstvu, smanjenje od 10% za kredit od 105000 CHF podignutih 2007. godine na 20 godina. Ja plaćam ratu prvog u mjesecu i ako ovo smanjenje kamate vrijedi od 01.01.2014. već su me po mome zakinuli tako da su mi ovaj mjesec skinuli po starom.
Isto tako, oni sa odugovlačenjem slanja obavijesti možda i svjesno pokušavaju još jedan mjesec dobiti novce po staroj rati, barem je tako u mom slučaju. Ne znam kako drugi, ali meni se rata skida sa plaće i danas kada mi je plaća već mi je skinut iznos koji će biti uplaćen 01.02.2014. Tako da ću smanjenje na plaći osjetiti tek kod skidanja iznosa za 3. mjesec, naravno pod pretpostavkom da dobijem pismenu obavijest koju onda šaljem u obračun plaća.
marinac82 is offline  
Old 15.01.2014., 14:25   #9052
Quote:
marinac82 kaže: Pogledaj post
Kod mene još uvijek nema obavijesti od Hypo iako vidim umanjenu ratu na Internet bankarstvu, smanjenje od 10% za kredit od 105000 CHF podignutih 2007. godine na 20 godina. Ja plaćam ratu prvog u mjesecu i ako ovo smanjenje kamate vrijedi od 01.01.2014. već su me po mome zakinuli tako da su mi ovaj mjesec skinuli po starom.
Isto tako, oni sa odugovlačenjem slanja obavijesti možda i svjesno pokušavaju još jedan mjesec dobiti novce po staroj rati, barem je tako u mom slučaju. Ne znam kako drugi, ali meni se rata skida sa plaće i danas kada mi je plaća već mi je skinut iznos koji će biti uplaćen 01.02.2014. Tako da ću smanjenje na plaći osjetiti tek kod skidanja iznosa za 3. mjesec, naravno pod pretpostavkom da dobijem pismenu obavijest koju onda šaljem u obračun plaća.

1.1.2014 platio si ratu za 12 mjesec 3013 god. Ne boj se! Nema usicarenja!mogu ti popusiti! Sljedeca rata koja ces platiti 01.02.2014 ce ti biti umanjena. Pozz
davor_du is offline  
Old 15.01.2014., 15:06   #9053
pismo ministarstvu financija UF

Quote:
Zbrajanjem fiksne marže i vrijednosti promjenjivog parametra na početku otplate kredita mora se dobiti početna kamata, a ako to nije moguće, onda je fiksna marža nezakonita – jer je neprimjenjiva u trenutku ugovaranja kredita

Člankom 13. stavkom 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju (Narodne novine broj 143/13) decidirano je propisano (citiramo):

„(2) Za postojeće ugovore o kreditu sklopljene do stupanja na snagu ovoga Zakona, u kojima nisu definirani parametri i njihove uzročno-posljedične veze, vjerovnici moraju s dužnikom uskladiti kamatnu stopu, određivanjem parametra i fiksne marže, kao i razdoblja promjena kamatnih stopa, najkasnije do 1. siječnja 2014.“

Dakle, u tome zakonu decidirano je propisano da vjerovnik s dužnikom mora uskladiti kamatnu stopu. Usklađivanje pretpostavlja dogovor oko parametara, a ne nezakonito jednostrano određivanje parametara, koje je suprotno Zakonu o obveznim odnosima i temeljnim načelima obveznih odnosa, prema kojima nije dopušteno jednostrano definiranje ugovornih obveza.
cijelo pismo je na stranicama UF http://www.udrugafranak.hr/index.php...m-kreditiranju
fat_boy_slim is offline  
Old 15.01.2014., 15:25   #9054
Smatram da odmah treba podić tužbu u kojoj se traži da za definiranje fiksnog dijela treba uzeti početnu kamatu.

Ovo što su oni sami definirali je prevara epskih razmjera koja nigdje u svijetu ne bi mogla proći, osim možda u hrvatistanu... isto kao da ja tražim da mi definiraju fiksni dio iz zakonske kamate 3.23, a pošto mi ga još nisu definirali, a kamata je zakonska 3.23 stupila na snagu 1.1.2014, mogao bi i učiniti ču, jer u mom slučaju uzimaju ne trenutni tečaj nego proizvoljni...
ninoras is offline  
Old 15.01.2014., 15:55   #9055
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Smatram da odmah treba podić tužbu u kojoj se traži da za definiranje fiksnog dijela treba uzeti početnu kamatu.

Ovo što su oni sami definirali je prevara epskih razmjera koja nigdje u svijetu ne bi mogla proći, osim možda u hrvatistanu... isto kao da ja tražim da mi definiraju fiksni dio iz zakonske kamate 3.23, a pošto mi ga još nisu definirali, a kamata je zakonska 3.23 stupila na snagu 1.1.2014, mogao bi i učiniti ču, jer u mom slučaju uzimaju ne trenutni tečaj nego proizvoljni...
Upravo ovoga sam se pribojavao da će bankari koji sjede u odboru za financije pri saboru RH podvaliti. I eto dogodilo se.
sick.am is offline  
Old 15.01.2014., 15:56   #9056
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Smatram da odmah treba podić tužbu u kojoj se traži da za definiranje fiksnog dijela treba uzeti početnu kamatu.

Ovo što su oni sami definirali je prevara epskih razmjera koja nigdje u svijetu ne bi mogla proći, osim možda u hrvatistanu... isto kao da ja tražim da mi definiraju fiksni dio iz zakonske kamate 3.23, a pošto mi ga još nisu definirali, a kamata je zakonska 3.23 stupila na snagu 1.1.2014, mogao bi i učiniti ču, jer u mom slučaju uzimaju ne trenutni tečaj nego proizvoljni...
Ocito da je valutna klauzula pitanje svih pitanja.
__________________
... yada, yada, yada
imamohrvatsku is offline  
Old 15.01.2014., 16:03   #9057
Evo gospodo pa malo i za nasmijati se Stigla obavjest od PBZ -a da se kamate od 01.01.2014 obračunavaju po novoj stopi od 3,23% godisnje i bla bla bla bla. Ali je stiga i plan otplate gdje stoji da je uz pocetnu kamatu od 4,25 na dan dizanja kredita rata bila u iznosu od 331 Chf kao i da je danas rata uz kamatu od 3,23% u iznosu od takodjer 331 Chf . Ima li netko neki smisleni odgovor ili da ovaj tekst postavim u rubriku - Smješno
damiricic is offline  
Old 15.01.2014., 16:49   #9058
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Upravo ovoga sam se pribojavao da će bankari koji sjede u odboru za financije pri saboru RH podvaliti. I eto dogodilo se.
Drugim riječima, MF je legalizirao proizvoljnu fiksnu maržu bankama.

Meni je kristalno jasno da samo sud može presuditi...
ninoras is offline  
Old 15.01.2014., 17:08   #9059
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, MF je legalizirao proizvoljnu fiksnu maržu bankama.

Meni je kristalno jasno da samo sud može presuditi...
a mene je, kako se presuda približava, sve više strah te presude. prateći "neovisno" hrvatsko sudstvo ne bih se začudio i da nas dužnike proglase krivima.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Old 15.01.2014., 17:18   #9060
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
a mene je, kako se presuda približava, sve više strah te presude. prateći "neovisno" hrvatsko sudstvo ne bih se začudio i da nas dužnike proglase krivima.
I ja se pitam...
ninoras is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.