Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2011., 13:45   #1
Saudijska Arabija

Ljudi selim zbog posla na godinu dan, ako imate bilo kakve upute i slično ...
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 10:55   #2
znači nema nikoga na vidiku
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 12:16   #3
evo mozda pomogne... http://www.expatwoman.com/forum/topics.aspx?ForumID=37

forum je na engleskom , ali je manje vishe "up to date"

imash li abaju, ili ces stati u UAE i kupiti?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:10   #4
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
evo mozda pomogne... http://www.expatwoman.com/forum/topics.aspx?ForumID=37

forum je na engleskom , ali je manje vishe "up to date"

imash li abaju, ili ces stati u UAE i kupiti?
Joj hvala ti..ima dobrih duša još, nemam je još, morat ću je kupiti, ali iskreno ja uopće ne znam kako idu letovi i koja je tura iz Hrvatske..moje odredište je Najran...koji je najbolji let nemam pojma, imam još koji tjedan fore..jel ti znaš možda?..možda moj muškarac ide prije mene, pa će mi je on kupiti i dočekati me na aerodromu...ili ako idemo skupa e onda ne znam
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 18:47   #5
ako ti muz ide prvi, zasigurno neka te ceka sa abajom...cini se da je to provincija IMHO.Bash i ne zelish da te mutawa(vjerska policija) zaustavlja po ulici.

Ja osobno nisam u KSA, nego u emiratima.

Ali ako ti treba neka pomoc, ovako virtualno samo se javi.

Isto tako ima i britishexpats.com http://britishexpats.com/forum/forumdisplay.php?f=60
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 19:38   #6
Ja sam joj to sve vec reko pa je kolutala ocima.

Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Joj hvala ti..ima dobrih duša još, nemam je još, morat ću je kupiti, ali iskreno ja uopće ne znam kako idu letovi i koja je tura iz Hrvatske..moje odredište je Najran...koji je najbolji let nemam pojma, imam još koji tjedan fore..jel ti znaš možda?..možda moj muškarac ide prije mene, pa će mi je on kupiti i dočekati me na aerodromu...ili ako idemo skupa e onda ne znam
Najbolji let? Mislim da imas jednu opciju - Saudi Airlines. Najran je domestic airport. Rijad-Najran sa Saudi Airlines a do Rijada imas niz opcija a brijem da je Turkish Airlines most convenient. Problem je sto u Rijadu moras kroz immigration pa je najvjerojatnije da ce te muz morati sacekat u Rijadu jer nemres pustit jednu zenu da nekontrolirano baulja okolo. Imate li kompound rezerviran? Po mom iskustvu dobri kompaundi imaju 4-6 months waiting lists.

E i mislim da se ne moras puno opterecivati oko shoppinga jer tamo ima jedan shopping centre pa sto nadjes nadjes. Dosta cete para ustedjeti cini mi se. Takva mjesta su idealna za imat malu decu jer sumnjam da tamo ima sto previse za raditi. Nemam pojma kakve su tamo zdravstvene usluge - to provjerite i provjerite kakvo osiguranje imate. Ja imam BUPA sa svojom kompanijom - to je najbolje ili AXA. Idealno ako firma placa za cijelu familiju jer dobar insurance je parsto $ mjesecno for family of four. Ako muz jos nije poceo proces - pripremi ga za ovjeravanje diplome jer to treba za vizu. Plus medical. Probajte uvozit sto manje toga. Posebice knjige ili magazine jer to treba pakirati odvojeno pa onda to habibiji posalju u ministarstvo informacija pa tamo to sve uredno pregledaju i naljepe stickere preko dekoltea i preko tekstova koji nisu po volji Muhamedu. Nekad znaju laptop isprevrtat i pregledat slike da nema negdje nesto s plaze itd. Pogotovo u manjim mjestima su posebni balvani pa ocekujte vise toga. Jeddah di sam ja je liberalna, u kontekstu saudijske arabije dakako sto u principu znaci da zene ne moraju pokrivat kosu i facu i da vrlo vjerojatno zena sama s djecom na ulici nece biti harassed sto se ne moze garantirati recimo u Riyadhu ili manjim mjestima poput Qasima i slicno.

U konacnici osnova za prezivljavanje Saudije je prijasnje iskustvo Bliskog Istoka. Samo najhrabriji dolaze prvo u Saudiju i pripremi se na masivni kulturni shock. 95% da u Najranu neces bez muza smjet izaci iz kompaunda stoga make sure da imate lijepi kompaund i skompaj se odmah sa drugim zenama. Ako slucajno odlucite ziviti u apartmanu, ispizdit ces od izolacije u u dva mjeseca. Kompaund kosta but trust me vrijedi svaki potroseni $. U restoranima cete morati ici u family section. Nemoj slucajno se obracati muskarcima jer zena ne smije pricati sa muskarcem koji joj nije muz. Mozes imati problema. Ako te uhvate Mutawe da pricas s nekim muskim mozes najebat. Ovo nije zajebancija. Ovi tu su ludi i sto je veca pripizdina to su ludji. Evo u Nedjelju na trgu tu u Al-Baladu u Jeddi su javno odsjekli sabljom glavu trojici Nigerijaca osudjenim za kradju.

S druge strane, ako se pomirite sa svim ogranicenjima i igrate po pravilima mozete imati time of your life. Neki moji kolege su godinama zivjeli u Saudiji bez problema. Mozete si slozit distileriju u kupaoni i pravit siddiqi. Veliko bure puno vode, 50 kg secera, 1 kg kvasca, dva tjedna vri bez air-condition i onda tri put distilirati pa pola / pola s vodom i mozes radit gin-tonic.

Good luck. You will need it.

Zadnje uređivanje Katrin : 11.07.2011. at 23:59.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 21:59   #7
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post

S druge strane, ako se pomirite sa svim ogranicenjima i igrate po pravilima mozete imati time of your life. Neki moji kolege su godinama zivjeli u Saudiji bez problema.
Ovo je neka zajebancija. To jednostavno nije, kao što su komunjare znali reći "život dostojan čovjeka".

Zadnje uređivanje Katrin : 11.07.2011. at 23:59.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 22:14   #8
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ovo je neka zajebancija. To jednostavno nije, kao što su komunjare znali reći "život dostojan čovjeka".
To je stvar osobnih preferenci. Definitivno nije za svakoga, medjutim tesko ti je znati kako ce tebi osobno biti dok ne probas. U svakom slucaju iz iskustva svoga i iskustva svojih kolega dobro je prije Saudije zivjeti negdje drugdje na bliskom istoku (Dubai / AbuDhabi se ne broji) da kulturni shock ne bude toliko intenzivan.

A to da imam kolege koje su ovdje uzivali nije izmisljotina. I pazi to nisu ljudi koji su nekakvi primitivni naftni radnici ili tako nekaj nego middle / senior manageri.

http://www.moveoneinc.com/blog/reloc...-saudi-arabia/

Tu mozes vidjeti recimo i pozitivnu stranu zivota u KSA.

Zadnje uređivanje Katrin : 11.07.2011. at 23:59.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:05   #9
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
To je stvar osobnih preferenci. Definitivno nije za svakoga, medjutim tesko ti je znati kako ce tebi osobno biti dok ne probas. U svakom slucaju iz iskustva svoga i iskustva svojih kolega dobro je prije Saudije zivjeti negdje drugdje na bliskom istoku (Dubai / AbuDhabi se ne broji) da kulturni shock ne bude toliko intenzivan.

A to da imam kolege koje su ovdje uzivali nije izmisljotina. I pazi to nisu ljudi koji su nekakvi primitivni naftni radnici ili tako nekaj nego middle / senior manageri.
Ma znam, ali sve te dos & donts zemlje su ... paranoja. Yebeš to kad nema elementarne slobode života za normalne ljude, i potrošiš vrijeme dok naučiš koje su granice tvog kaveza.

Proširiš granice sa 100 metara na 10 kilometara. A kavez je ipak kavez, i koliko se god i kako zabavljao- to je u kavezu.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:24   #10
Cuj, otkako sam dobio porodicu, ja sam imao bolji drustveni zivot u Bahrainu nego u Dublinu. Prvo zato sto sam imao vise vremena i love a drugo zato sto se expati jako zblize zbog okoline u kojoj se nalaze. Mi smo u Bahrainu uzivali svaki mjesec je netko imao party u kompaundu ili u klubu. Za party narucis catering i poslugu a ujutro posaljes susjedu svoju kucnu pomocnicu da pomogne njegovoj kucnoj pomocnici pospremiti prije nego se gazde dignu ujutro. I onda iduce jutro u neki 5* hotel na champagne brunch. Imam jako dobre prijatelje iz tog perioda i sumnjam da ce mi ovdje biti puno drugacije.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 00:08   #11
Ok ekipa....upijam ko spužva, hvala na svim informacijama, stvarno su od pomoći..mi smo spremni na šok bilo kakve vrste, jer znam da će ga biti..pogotovo sada kad iz Budimpešte, europskog velegrada palimo u SA....no stalno seljakamo zbog "tog" posla pa sam se i navikla..malo vako---malo nako...što se smještaja tiče, zdrastvenih usluga i to ne brinem, jer znam da će biti top!..to je takva "specifična branša" koja zahtijeva top smještaj i zdrastvene usluge, i na zapadu i u tim krajevima.....znamo čovjeka iz Hrvatske koji je dolje već par godina u toj "branši", pa ako je mogo on moći ćemo i mi...bitno je biti pripremljen , pa eto tako ja sad sakupljam sa svih strana...i ajde plus je da nejdemo sami, već još dva muškarca iz Hrvatske , a i šef je iz ovih Balkanskih krajeva, pa se lakše diše, jer znamo da će nam izboriti najbolje što može kao i sebi...ako se još nešto pametno sjetite slobodno tipkajte. ja švrljam dalje..
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 08:15   #12
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Ok ekipa....upijam ko spužva, hvala na svim informacijama, stvarno su od pomoći..mi smo spremni na šok bilo kakve vrste, jer znam da će ga biti..pogotovo sada kad iz Budimpešte, europskog velegrada palimo u SA....no stalno seljakamo zbog "tog" posla pa sam se i navikla..malo vako---malo nako...što se smještaja tiče, zdrastvenih usluga i to ne brinem, jer znam da će biti top!..to je takva "specifična branša" koja zahtijeva top smještaj i zdrastvene usluge, i na zapadu i u tim krajevima.....znamo čovjeka iz Hrvatske koji je dolje već par godina u toj "branši", pa ako je mogo on moći ćemo i mi...bitno je biti pripremljen , pa eto tako ja sad sakupljam sa svih strana...i ajde plus je da nejdemo sami, već još dva muškarca iz Hrvatske , a i šef je iz ovih Balkanskih krajeva, pa se lakše diše, jer znamo da će nam izboriti najbolje što može kao i sebi...ako se još nešto pametno sjetite slobodno tipkajte. ja švrljam dalje..
U provincijskim mjestima poput Najrana pitanje hoce li smjestaj i zdravstvena njega biti top nije pitanje volje poslodavca da ukljuci top usluge u package nego je pitanje dostupnosti usluga. Npr. u Jeddah i Riyadh postoje top bolnice koje su top u regiji zato sto postoji kriticna masa ljudi koja koristi top usluge. Sumnjam da je isti slucaj u Najranu. To je nesto sto treba provjeriti.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 12:42   #13
Kužim, njegov poslodavac ima u svoj firmi doktore i sve te ljude zaposlene iz zdrastva, jer je takav posao, da su stalno pod liječničkim nadzorom..ali HVALA!..znači sad ću postavit najvjerojatnije najgluplje pitanje ikad-Da li smijem uzeti sa sobom hard na kojem imam filmove, a da me ne udave i izbrišu sve...
A što se letova tiče, znači skužila sam od Zagreba do Turske , pa na neki let do Rijada, pa opet na avion za Najran...
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 19:23   #14
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Kužim, njegov poslodavac ima u svoj firmi doktore i sve te ljude zaposlene iz zdrastva, jer je takav posao, da su stalno pod liječničkim nadzorom..ali HVALA!..znači sad ću postavit najvjerojatnije najgluplje pitanje ikad-Da li smijem uzeti sa sobom hard na kojem imam filmove, a da me ne udave i izbrišu sve...
A što se letova tiče, znači skužila sam od Zagreba do Turske , pa na neki let do Rijada, pa opet na avion za Najran...
Cuj, jedno je imat doktora kojem ides kad te boli grlo ili imas hemoroide - toga ima svugdje i to nije upitno. Sasvim drugo nesto je imati pristup dobroj bolnici u koju ce te dopeljati u roku 10 minuta da ti zakrpaju crijeva nazad u zeludac nakon malo jace prometne nesrece. Siguran sam da imaju vrhunskog doktora opce prakse medjutim sto je dostupno sto se tice A&E, traume i drugih facilities je upitno.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 19:26   #15
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
!..znači sad ću postavit najvjerojatnije najgluplje pitanje ikad-Da li smijem uzeti sa sobom hard na kojem imam filmove, a da me ne udave i izbrišu sve...
Nije uopce glupo pitanje. Ja sam unio hard i nitko me nije pogledao. Ako nemas srece onda ce ti naci i izbrisati. Nemas sto izgubiti. Nekad laptope otvaraju a za hardove nisam cuo.


Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
A što se letova tiče, znači skužila sam od Zagreba do Turske , pa na neki let do Rijada, pa opet na avion za Najran...
Ako ti je ovo vec onda bolje da ne ides nigdje.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 21:27   #16
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Ja sam joj to sve vec reko pa je kolutala ocima.



Posebice knjige ili magazine jer to treba pakirati odvojeno pa onda to habibiji posalju u ministarstvo informacija pa tamo to sve uredno pregledaju i naljepe stickere preko dekoltea i preko tekstova koji nisu po volji Muhamedu.
Kad si kreno zestoko, insallah, bude nauchila. samo polako i smireno..

treba razluchiti ide li muz prvi ili idu zajedno, preko rijada sigurno jer trebaju proc imigraciju...pa dalje u provinciju...abaja ce joj trebati bez obzira, vjerujem ako joj muz ode prvi moze valjda kupiti i na samom areodromu..ako ne, neka zamoli taksi da ga otfura na neki textile souk ili mall.Valjda zna koliko mu je zena visoka.

meni su u emiratima iz kontenjera povadili prvo kutije sa knjigama i provjeravali, fino poljepili carinsku traku i vratili...khalas.

Stvarno se covjek zapita jel oni sjede u nekom skladishtu s markerima i trakama i lijepe cijeli dan...mora da se "ubiju" od dosade.


Nego kolege...ramadan se blizi, imate li zalihe?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 22:04   #17
Alhamdulillah!
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 22:07   #18
Btw, ne mogu ici skupa. Prvo on treba dobit IQAMA i tek onda ide u jedno od ministarstava po pismo za family status i tek onda salje sve to u RH gdje onda ona inshallah vadi vizu zapravo u Bosni je ambasada. Jedino da se on vrati po nju, ali ne mogu doci zajedno. I jos jedna caka, ako ona hoce izaci iz zemlje mora imat pismo njegovo kojom on to dopusta.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 22:11   #19
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Nije uopce glupo pitanje. Ja sam unio hard i nitko me nije pogledao. Ako nemas srece onda ce ti naci i izbrisati. Nemas sto izgubiti. Nekad laptope otvaraju a za hardove nisam cuo.




Ako ti je ovo vec onda bolje da ne ides nigdje.
Ma lupkam se po glavi, jer više nisam ziher dal sve hvatam kak spada, jer lagano se gubim u moru informacija..našla sam let direkt Zagreb-Rijad(naravno preko Frankfurta-povratna 826 e.)

I sad ovaj dio koji mi također nije jasan, OK ja uđem u SA.... sama ili s mužem ili me on dočeka(nebitno) i sad u Rijadu treba kartu kupit za Najran, ja sam dobra s engleskim i na našim putovanjima svu komunikaciju sa stranicima odrađujem ja, ne muž, manje priča ali razumije engleski, a ja kao ne smijem niti gledati u oči stričeka službenika, niti razgovarati snjim , jer sam žena , tj. imam muža......i kaj onda radim?govorim mužu kaj treba reći na šalteru i slušam kaj ovaj priča i govorim mužu odgovore a on ponavlja stričeku na šalteru ko papagaj?...ili ima i ženskih na šalteru skojima mogu spikat...

Jel postoje neka obavezna cijepljenja koja moram napraviti prije puta?Pretopstavljam da da, meni se ne zaj...
Kod nas u Zagrebu postiji centar gdje dođeš prije putovanja u "takve neke zemlje" i oni ti kažu šta moraš primiti od cijepiva.

Čitala sam da je njihov radni tjedan od subote-srijede?istina?

Naš šef, stigao prošli četvrtak u Rijad i lagano ga smjestili u Jeddah dok se ne rješe stvari vize i nekakvi liječnički?...tek je jučer dobio sva rješenja i krenuo prema Najranu.Nije Hrvat, ali je Balkanac.

peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 22:33   #20
Lele pa kupi onlajn kartu za Najran, kakav shalter. Mi smo napredni tu u Saudiji imamo internet i mashallah nismo mi nekakva nazadna rupa. Provjeri Turkish Airlines sigurno su upola cijene Lufthanse sto ti mozda nije ni bitno ako firma placa medjutim plus je sto ne letis 2 sata u suprotnom smjeru. Istambul Riyadh je tri sata let plus sat i pol Zagreb Istambul sto ces pobogu letat do Frankfurta.

www.saudiairlines.com

Radni tjedan je Subota do Srijeda, tocno. Inshallah se radi u mene i Cetvrtkom drzim koordinacijski sastanak da ne oduzimam timu vrijeme preko tjedna. Petkom odradim sa Francuskom sve sta preko tjedna ne stignem i tako dok famiglia ne dodje.

Inace sto se radi dolje? Nafta? Infrastruktura? Bankarstvo?

Zadnje uređivanje Phil Lynott : 12.07.2011. at 22:39.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.