Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2013., 12:13   #41
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Da, trpa se sve i svašta i ljudi govore svoja iskustva, jer naslov topica je "Koliko novaca vam je potrebno za normalan život", a ne "Koliko bi ja zarađivao u Njemačkoj, Vijetnamu, Kongu" ili "Što ja smatram srednjom klasom".

I kada se već stalno spominje srednja klasa. Postoji li egzaktna definicija tog pojma?
http://sh.wikipedia.org/wiki/Srednja_klasa
Evo ti nekakve definicije.
Kerefek76 is offline  
Old 10.04.2013., 12:22   #42
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ajmo bit realni. Ovdje se mješaju kruške i jabuke pa se tako samci i oni bez djece uspoređuju sa obiteljima a oni sa vlastitim stanom onima sa kreditom.
Danas U HR ako se hoćeš nazavati srednjom klasom moraš zarađivati bar 20000kn po kućanstvu. Znači bar dvoje djece i nekretnina iznajmljenja ili kupljena na kredit te 1 auto.
Sve ispod je stiskanje. Srednja klasa si mora moći priuštiti jedanput u restoran mjesečno, obiteljski odlazak u kino ili kazališe i bar jednom na more godišnje. Ako ne možeš ostaviti 500 kuna u restoranu mejsečno onda nisi srednja klasa i to je činjenica ma što god tko rekao. Pod restoran ne trpam ćevabđinicu i 4 porcije ćevapa sa mineralnom.
Naravno ako imate vlastitu nekretninu onda od tih 20000 oduzmite bar 4000.
Ja bi recimo u Njemačkoj bio prava srednja klasa pošto smo žena i ja visokoobrazovani i zaposleni u struci ali nažalost u ovoj prčiji od države moram se stiskati. Kupujem polovne mobitele, polovni auto, u restoran ne idem osim za svadbe/krstitke/karmine, cipele nosim dok se ne raspadnu, robu također, hranu gledam gdje kupujem itd itd. uglavnom zaista se ne mogu nazvati srednjom klasom.
Slažem se.
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Old 10.04.2013., 14:07   #43
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Već sam se složio da dosta hrane dobijemo od roditelja. Budući da me ta dobivena hrana košta točno 0 kuna, ne vidim smisao da je vodim pod rashode.
(...)
Ovdje je bila riječ o tome koliko mi je mjesečno potrebno za normalan život i to sam i naveo.
Ne baš .

Naime, za iznos novca koji ti je potreban za normalan život nebitno je na koji način i u kojem pojavnom obliku taj novac dobivaš (dobivena hrana je u biti jedan od "pojavnih oblika novca"). Da ti roditelji osim prehrane plaćaju stan i režije, ili da ti mjesečno daju xxx kuna gotovine, bi li onda i to prekrižio u svoti novca koja ti je mjesečno potrebna?

Zadnje uređivanje Lord Byron : 10.04.2013. at 14:12.
Lord Byron is offline  
Old 10.04.2013., 15:41   #44
Uglavnom da rezimiramo, po sadašnjoj prosječnoj plaći u Hrvatskoj, 95% hrvata su niži sloj i sirotinja. Sirotinja bili, sirotinja ćemo ostati a nažalost sirotinja smo i u glavi i mentalitetu.
Kerefek76 is offline  
Old 10.04.2013., 18:09   #45
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Uglavnom da rezimiramo, po sadašnjoj prosječnoj plaći u Hrvatskoj, 95% hrvata su niži sloj i sirotinja. Sirotinja bili, sirotinja ćemo ostati a nažalost sirotinja smo i u glavi i mentalitetu.
Tuzno ali istinito...
RayBan is offline  
Old 10.04.2013., 20:18   #46
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Uglavnom da rezimiramo, po sadašnjoj prosječnoj plaći u Hrvatskoj, 95% hrvata su niži sloj i sirotinja. Sirotinja bili, sirotinja ćemo ostati a nažalost sirotinja smo i u glavi i mentalitetu.

Određena granica siromaštva u Hrvatskoj 4242 kuna za četveročlanu obitelj
to jest 36 kuna po osobi dnevno.
Siromašan nije onaj koji nema i phone 5,maxTV itd nego onaj koji nema jesti i gdje spavati.
more is offline  
Old 10.04.2013., 22:35   #47
Mjesečna potrošnja otprilike (dvoje nas je):
Hrana i kućanske potrepštine (uključivo kozmetika) do 2500kn
Režije zimi oko 1500 kn
Automobil i benzin: 1000-1200kn
Odjeća i izlasci: 500-1000 kn
Bude i dodatnih troškova često...
----------------
Suma oko 5500-6500 kuna. Samo jedno od nas zarađuje zimi...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 10.04.2013., 22:42   #48
[QUOTE=Kerefek76;44550776]Danas U HR ako se hoćeš nazavati srednjom klasom moraš zarađivati bar 20000kn po kućanstvu. Znači bar dvoje djece i nekretnina iznajmljenja ili kupljena na kredit te 1 auto.
QUOTE]

Aj se slikaj, sa 20 000 kunića u Hrvatskoj možeš što god poželiš. Možeš jesti delicije svaki dan, ići na ljetovanje/zimovanje, voziti dobar automobil, plaćati stan, čovječe to je preko 2500 Eura...
Očito nekima luksuz nijr luksuz, na sve se čovjek navikne...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 10.04.2013., 23:30   #49
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Troškovi auta: 700 kn (registracija, servisi, gume)
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Automobil: 600 kn (gorivo, osiguranje, registracija za Clio star 11 god)
Ovo je cijena ukupne registracije podijeljena sa 12 mjeseci, nadam se...

Quote:
Odjeća i obuča: 250 kn (s tim da uglavnom kupujem brandove, Nike, Jordan, Mustang, S.Oliver i sl., dakle malo skuplje stvari od nekakvog prosjeka)
Dobro, koji si moj uspiješ kupiti za 250 kuna u jednom Nike-u?

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Ovdje je bila riječ o tome koliko mi je mjesečno potrebno za normalan život i to sam i naveo.
Ovdje je bila riječ i zgražavnju autora u uvodnom postu, na količinu novca koju neki potroše mjesečno na životne troškove.
Tvoja cifra nije realna, jer ne uključuje kol'ko košta sve ono što koristite/konzumirate tijekom mjeseca.
Naime, kad čovjek usporedi tvoju i cifru ovog solera iznad tebe, ispada da on jede pečenog vola svaki dan, a čovjek zapravo samo sve plaća - za razliku od tebe
kiss me is offline  
Old 10.04.2013., 23:54   #50
Interesantna tema, evo vam i realnosti za Zagreb, nas je 4, zena,ja i dvoje malih klinaca. Samo rezije (stan starogradnja cca70m2, grijanje toplana) nam iznose 3000kn po zimi, sa vrticima za klince, hrana ispadne 2 odlaska mjesecno u vecu kupovinu po cca 800kn, plus svakodnevno kupovanje kruha, mlijeka i ostalih sitnica, plus DM recimo 500kn za higijenu ukupno ispadne jos barem 3000kn. Za auto mi je nemoguce izracunati jer se koriste za posao, ali sigurno bi nas samo privatno kostao oko 1000kn( benzin, rega, odrzavanje) i to bez kredita za isti.
Klinci su mali, brzo rastu, pa svaki mjesec samo na njih ode cca 500kn za odjecu i obucu. Sve ostale troskove( kino, kazaliste, izleti, gableci, odlazak na more, kupovina ak se sto raspadne od namjestaja ili krepa od elektronike, itd.) dodajmo barem 1500kn, a vise.
Znaci ispod 9000kn ne ide nikako, i to je na knap za sve pokriti, stedi se maksimalno, recimo sa 10000-12000kn vec bi se lijepo dalo zivit. Naravno, bez i jednog ozbiljnijeg kredita, i u naslijedenoj nekretnini.
The unforgiven is online now  
Old 11.04.2013., 00:04   #51
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Interesantna tema, evo vam i realnosti za Zagreb, nas je 4, zena,ja i dvoje malih klinaca. Samo rezije (stan starogradnja cca70m2, grijanje toplana) nam iznose 3000kn po zimi, sa vrticima za klince, hrana ispadne 2 odlaska mjesecno u vecu kupovinu po cca 800kn, plus svakodnevno kupovanje kruha, mlijeka i ostalih sitnica, plus DM recimo 500kn za higijenu ukupno ispadne jos barem 3000kn. Za auto mi je nemoguce izracunati jer se koriste za posao, ali sigurno bi nas samo privatno kostao oko 1000kn( benzin, rega, odrzavanje) i to bez kredita za isti.
Klinci su mali, brzo rastu, pa svaki mjesec samo na njih ode cca 500kn za odjecu i obucu. Sve ostale troskove( kino, kazaliste, izleti, gableci, odlazak na more, kupovina ak se sto raspadne od namjestaja ili krepa od elektronike, itd.) dodajmo barem 1500kn, a vise.
Znaci ispod 9000kn ne ide nikako, i to je na knap za sve pokriti, stedi se maksimalno, recimo sa 10000-12000kn vec bi se lijepo dalo zivit. Naravno, bez i jednog ozbiljnijeg kredita, i u naslijedenoj nekretnini.
To je otprilike to kako si rekao - cca 9000kn +/- 1500. Stavi na to još i stambeni kredit za normalni stan od 3000-5000kn.
Kerefek76 is offline  
Old 11.04.2013., 08:49   #52
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ovo je cijena ukupne registracije podijeljena sa 12 mjeseci, nadam se...

Dobro, koji si moj uspiješ kupiti za 250 kuna u jednom Nike-u?
Da si dobro pročitao post koji repliciraš, vidio bi da piše mjesečni posjeci.
DarthZly is offline  
Old 11.04.2013., 11:23   #53
jedina ušteda je crno i sivo tržište...vjerovatno tako hrvati i uspjevaju sastaviti kraj s krajem.
ima toga svega.
kupnja moba preko njuskala.
auto ide na lož ulje.
kupnja hrane kojoj istjece rok ili kupujes hranu u bosni,italiji.sloveniji.
majstor na crno popravlja ti doma.
kupnja obuće preko e baya.
odjeca moze biti ukradena ili second shop.
kaladont je upola cjene nego aquafresh.

a ima toga još.....
revo is offline  
Old 11.04.2013., 11:29   #54
odjaviš HRT pretplatu, ne plaćaš ZET.
otkažeš fiksnu liniju, otkažeš kabelsku, jer ti je internet zamjenjuje oboje.
Uzneš prepaid bonove gdje prosječna osoba ne potrošiti više od 50 kuna, a ne pretplatu koje su postale višestruku skuplje.

I tako Može se.
_Mystical_ is offline  
Old 11.04.2013., 11:33   #55
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
odjaviš HRT pretplatu, ne plaćaš ZET.
otkažeš fiksnu liniju, otkažeš kabelsku, jer ti je internet zamjenjuje oboje.
Uzneš prepaid bonove gdje prosječna osoba ne potrošiti više od 50 kuna, a ne pretplatu koje su postale višestruku skuplje.

I tako Može se.
Instaliraš si antenu za nacionalne kanale i dalje gledaš tv a kontrolora ne puštaš u stan!
PowerG is offline  
Old 11.04.2013., 11:44   #56
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Već sam se složio da dosta hrane dobijemo od roditelja. Budući da me ta dobivena hrana košta točno 0 kuna, ne vidim smisao da je vodim pod rashode.
Kad ta stavka presuši, izdaci za hranu će biti veći.

Ovdje je bila riječ o tome koliko mi je mjesečno potrebno za normalan život i to sam i naveo.

Al ajde...treba mi 3500 kn za hranu, ali ja trošim samo dvije.
jos da si nabavis duplikat kljuca od straznjeg ulaza u neki ducan i neces nista trositi
ZgSash is offline  
Old 11.04.2013., 11:47   #57
PowerG, nema potrebe za antenom, to je skupo
Dosta ti je jedan kabel kojim spajaš net i tv. Jedino ako si fina guza pa moraš imati kristalno čistu sliku, onda je antena bolji izbor.
_Mystical_ is offline  
Old 11.04.2013., 13:16   #58
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
otkažeš fiksnu liniju, otkažeš kabelsku, jer ti je internet zamjenjuje oboje.
Uzneš prepaid bonove gdje prosječna osoba ne potrošiti više od 50 kuna, a ne pretplatu koje su postale višestruku skuplje.
Ljudi uopće nisu svjesni koliko se na tome može uštedjeti. Ne plaćam pretplatu niti imam kablovksu jer skoro pa i ne gledam TV. Mjesečno potrošim 60 kuna na mobitel, a imam 1000 minuta prema svim mobilnim i fiksnim mrežama. Uzela sam internet preko sticka, 20 GB za 105 kuna. Kad sve zbrojim, mjesečno potrošim manje od 200 kuna na telefoniju i internet, a nekoć sam znala i 400-500 kuna.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Old 11.04.2013., 16:05   #59
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Da si dobro pročitao post koji repliciraš, vidio bi da piše mjesečni posjeci.
Da si pazio što čitaš, onda bi shvatio da sam ja žensko
..a sad mi, molim te, lijepo objasni kako sve to imaš za 600 kuna mjesečno iliti ga 7200 godišnje?
Ajmo reći da je pola od toga, 300kn/mj ili 3600 godišnje kompletna registracija i servisiranje.. je l ti to meni oćeš reći da ti je dosta 300 kuna benzina mjesečno?
Ma ajde, dignut ću ti taj trošak za trećinu - nek je i za 400 kuna... kaj napraviš dnevno 2 kruga oko zgrade?
kiss me is offline  
Old 11.04.2013., 22:27   #60
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
odjaviš HRT pretplatu, ne plaćaš ZET.
otkažeš fiksnu liniju, otkažeš kabelsku, jer ti je internet zamjenjuje oboje.
Uzneš prepaid bonove gdje prosječna osoba ne potrošiti više od 50 kuna, a ne pretplatu koje su postale višestruku skuplje.

I tako Može se.
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Ljudi uopće nisu svjesni koliko se na tome može uštedjeti. Ne plaćam pretplatu niti imam kablovksu jer skoro pa i ne gledam TV. Mjesečno potrošim 60 kuna na mobitel, a imam 1000 minuta prema svim mobilnim i fiksnim mrežama. Uzela sam internet preko sticka, 20 GB za 105 kuna. Kad sve zbrojim, mjesečno potrošim manje od 200 kuna na telefoniju i internet, a nekoć sam znala i 400-500 kuna.
Jedino mi se čini da ima smisla otkazat kablovsku (naročito me iritira ArenaSport), od TVa ako i gledam onda se radi o nacionalnim kanalima...

I žena i ja imamo pretplate od 60 kn, uglavnom ne potrošimo ni kune viška...

Fiksni telefon dobro dođe i za dostupnost drugima... Npr. s posla ne mogu zvati na mobilne mreže, a slobodno je prema fiksnima.

Ako već izbacujem kablovsku, moram imati flat (za torrente i streamove)... Ne znam kako je sada, ali imao sam pred 2 godine tele2 stick - sporo i skupo ako prekoračiš...

Ovime možda mogu skinuti ~100 kn, a preostaje još 2200 kn
z_k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.