Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2015., 00:42   #1
Tko je po vama pametna osoba i jeste li je sreli?

Da li je u današnjem vrijemenu riječ pametan sinonim za lažova,prevaranta ili možda eruditu?Da li su pametni ljudi danas u zapećku a glavnu reč vode "bukači"?Da li je pamet danas uopšte cijenjena ili možda poslušnost?
Da li biti pametan znači imati stav?
Ko su najpametniji ljudi današnjice(ako izuzmemo vas i članove vaše obitelji)?
Da li može biti pametan i onaj koji je neškolovan a glup akademik?
Da li je danas potrebno komercijalizovati-unovčiti pamet ako želiš da te smatraju pametnim?(inače si budala jel istina?)
Da li ovo današnje vrijeme traži pametne?
Ako ima budnih u ove sitne sate volio bih čut što mislite o ovom
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 00:55   #2
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Ako ima budnih u ove sitne sate volio bih čut što mislite o ovom
Evo ja sam budan (još).

Pa, onako na prvi pogled, rekao bih da je pametan onaj koji je dobar.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 01:22   #3
Ako je neko "dobar" da li mora da bude i pametan????
Šta znači biti "dobar" (ne čini drugome što ne želiš da se tebi učini ili nešto drugo?)
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 01:42   #4
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Ako je neko "dobar" da li mora da bude i pametan????
Šta znači biti "dobar" (ne čini drugome što ne želiš da se tebi učini ili nešto drugo?)
Pametan je onaj tko ima potpun uvid u vrijednosti. Loš čovjek je glup jer cijeni manje vrijedne stvari više od onih koje imaju trajnu vrijednost. A dobrota je trajna vrijednost.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 02:12   #5
Fino je to sročeno nego da li taj stav preovladava javno ali i u srcima današnjih ljudi?
Da pojednostavim da li su "pametni" danas dobri ili loši?
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 02:17   #6
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Fino je to sročeno nego da li taj stav preovladava javno ali i u srcima današnjih ljudi?
Da pojednostavim da li su "pametni" danas dobri ili loši?
Pa danas kažu da je dobro biti pametan ali nije pametno biti dobar.

Tako kažu. Ne moraš vjerovat sve što kažu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 02:38   #7
OK po tvome pametan=dobar razumeo sam.
A šta ako je neko očigledno loš a neizgleda priglupo?
Sa visokog stanovišta biti dobar i pošten u životu je jedini kredit koji nosimo sa sobom tamo gde svi ljudi idu
ali kako se odbraniti ako
u jednom momentu većina nije dobra (bilo takvih primera kroz istoriju dosta)
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 08:01   #8
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
A šta ako je neko očigledno loš a neizgleda priglupo?
Ljude prepoznaješ po djelima a ne po fizionomiji.

Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Sa visokog stanovišta biti dobar i pošten u životu je jedini kredit koji nosimo sa sobom tamo gde svi ljudi idu
Logička pogreška. Biti dobar i pošten očigledno nema visoku vrijednost za onoga kome je to odricanje zarad budućeg užitka na nebu. Ono što ima visoku vrijednost nije sredstvo za nešto drugo.

O tome kamo svi ljudi idu ne bih znao reći.

Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
ali kako se odbraniti ako
u jednom momentu većina nije dobra (bilo takvih primera kroz istoriju dosta)
U kom smislu "odbraniti"? Misliš ako te napadnu?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 08:09   #9
Nije dovoljno samo reći "dobar" i "pametan" jer treba pojasniti značenje tih riječi. Pokvaren čovjek može biti pametan - u niže svrhe (ego-inteligencija, lukavost, sebična pamet) i može biti da tako kažem sposoban da bude zao. U tom smislu on je "pametan" u konvencionalnom značenju te riječi. Dok "dobar" čovjek može biti "nesposoban da bude dobar" jer opet nema dovoljno mudrosti/snage da napusti komociju i uradi ono što zna da je jedino ispravno.

Ovdje je ključna riječ mudrost, kao vid više inteligencije, koja isključuje sebično djelovanje. Ali ona također daje i snagu ljudima koji su dobronamjerni, a previše slabi da djeluju.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 08:43   #10
Pametan bi bio onaj tko lako i brzo uči.

Suprotno od pametan bio bi onaj tko sporo i teško uči. I teško razumije naučeno. U hrvatskom jeziku budala bi bila riječ koju tražimo, budala bi bila suprotno od pametnog.

Zatim, pametan je svjestan vrijedosti znanja i zato uči.

Što će učiti i kako će korisiti znanje bira prema tome kakav je, odnosno da li je dobar ili loš čovjek.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 09:38   #11
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pametan bi bio onaj tko lako i brzo uči.
Svakako i to. Ali može imati i značenje razboritog (racionalnog) odlučivanja, a tome je riječ u uvodnom postu. Loš čovjek ne odlučuje razborito, a dobar odlučuje - iako mnogi misle suprotno. Meni je bolja riječ 'razborit' nego 'pametan' ali nisam se htio upuštati u diskusiju oko riječi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 09:42   #12
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Svakako i to. Ali može imati i značenje razboritog (racionalnog) odlučivanja, a tome je riječ u uvodnom postu. Loš čovjek ne odlučuje razborito, a dobar odlučuje - iako mnogi misle suprotno. Meni je bolja riječ 'razborit' nego 'pametan' ali nisam se htio upuštati u diskusiju oko riječi.
Razboritost i racionalnost nemaju nikakve veze je li netko dobar ili loš. Barem ne po onom konvencionalnom shvaćanju tih riječi.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 09:59   #13
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Razboritost i racionalnost nemaju nikakve veze je li netko dobar ili loš.
Netočno.

Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Barem ne po onom konvencionalnom shvaćanju tih riječi.
Točno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 10:23   #14
Saglasan sam sa mišljenjem koje ste izneli ipak nisam želeo da se diskusija pretvori u pitanje da li je pametan čovek loš a glup dobar
ili obrnuto jer ima u stvarnosti i jednih i drugih primera i teško je reći kojih je više.
Pitanje inteligencije zadire u mnoga pitanja kao što je prirodna pamet, obrazovanje,nasleđe ali i pitanja slobode
odgovornosti kritičkog stvava ako hoćete i komercijalizacije i mnogih drugih i važnijih stvari.
Zašto sam ovo pitanje postavio?
Inteligencija je jedno od glavnih svojstava Tvorca iz moje neke percepcije.(naravno ima i onih koji ne vjeruju i to je njihova odluka)
Ljudska bića opet isto imaju u mnogo manjem okviru inteligenciju koja im omogućuje sve što im omogućuje.
Za mene su ideal pametnih ljudi oni koji su prirodno inteligentni,koji imaju puno znanja i "uvida" i koji to sve koriste na pravi način.
Do sada sam uživo sreo možda sve ukupno desetak ljudi za koje i danas smatram da su pametni na internetu sam sreo otprilike još
toliko(nisam ih upoznao ali sam ih ocijenio kao pametne)
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 10:38   #15
Inteligencija i pamet su u velikom raskoraku-
Inteligencija je preduvjet za rješavanje problema a pamet određuje odluku na koji način će se rješenje primjeniti.
Pojednostavljeno rečeno.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 11:22   #16
sad da li su u raskoraku...to je već diskutabilno -
dosta su mi slična ta dva pojma mada ne i identična
inteligenciju bih mogao nazvati prirodnim potencijalom a pamet zbir svih učenja, iskustava +inteligencija
Ko su za vas kroz istoriju i u današnjem vremenu pametni ljudi?
Da li pamet i recimo bogatstvo,slava idu ruku pod ruku?
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 11:46   #17
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
sad da li su u raskoraku...to je već diskutabilno -
dosta su mi slična ta dva pojma mada ne i identična
inteligenciju bih mogao nazvati prirodnim potencijalom a pamet zbir svih učenja, iskustava +inteligencija
Ko su za vas kroz istoriju i u današnjem vremenu pametni ljudi?
Da li pamet i recimo bogatstvo,slava idu ruku pod ruku?

Zapravo su usko povezani, jer si točno definirao inteligenciju kao urođeni potencijal, a pamet kao primjenu zbira svih učenja. E, sada je pitanje osobnog odabira načina na koji će se inteligentna rješenja primjeniti u svakodnevnom životu ili ekskluzivnim prilikama i kapitalizirati se kroz neku financijsku ili duhovnu dobrobit.Tu dolazimo do moralne strane pojedinca - hoće li svoj visokointeligentni potencijal iskoristiti u stjecanju osobne koristi pod svaku cijenu - na svoju korist a nečiju štetu ako takva opcija postoji u datom momentu. Pamet bi tu trebala preuzeti daljni slijed kretanja događanja i pravilno ocijeniti što je moralno a što nije, i s druge strane ,ako takvih dvojbi nema, odlučiti se za pravi odabir - iskoristiti pruženu mogućnost - to jest ne propustiti priliku. Ili propustiti ako svojom odlukom radiš nekome štetu.

Ma eto, sada sam uvela i treću relaciju u temu - moralnost, koja je zapravo usko vezana uz inteligenciju i pamet u svakodnevnom životu.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 11:49   #18
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Svakako i to. Ali može imati i značenje razboritog (racionalnog) odlučivanja, a tome je riječ u uvodnom postu. Loš čovjek ne odlučuje razborito, a dobar odlučuje - iako mnogi misle suprotno. Meni je bolja riječ 'razborit' nego 'pametan' ali nisam se htio upuštati u diskusiju oko riječi.
Ne možeš racionalno odlučivati ako nemaš znanja .
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 11:55   #19
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Razboritost i racionalnost nemaju nikakve veze je li netko dobar ili loš. Barem ne po onom konvencionalnom shvaćanju tih riječi.
Slažem se.

Evo primjer da bude jasnije: Netko sjedi na obali rijeke i vidi da se netko utapa.

Rijeka je opasna i brza. Racionalan, a loš čovjek će misliti: *U ovoj rijeci mogu se i ja utopiti* i neće pokušati spasiti osobu koja se utapa.

Dobar čovjek će pomisliti - idem probati, ne mogu gledati kako se netko utapa.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 12:04   #20
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post


Za mene su ideal pametnih ljudi oni koji su prirodno inteligentni,koji imaju puno znanja i "uvida" i koji to sve koriste na pravi način.
Do sada sam uživo sreo možda sve ukupno desetak ljudi za koje i danas smatram da su pametni na internetu sam sreo otprilike još
toliko(nisam ih upoznao ali sam ih ocijenio kao pametne)
S ovim se slažem u potpunosti. I sama mislim i osjećam tako i to od kada znam za sebe.

Dodala bi da sebe ne smatram ni blizu ni inteligentnom a i znanje mi je skromno, pa su i uvidi često pogrešni.

Na količinuu znanja koje posjedujemo možemo utjecati iako ograničeno odnosno ovisno o mjestu u društvu koje zauzimamo, ali na ono što nam je dala priroda ili Tvorac ne možemo nikako, ili možemo vrlo malo, utjecati.

Zanima me, kako u tom svjetlu gledaš na Tvorca. Odnosno zašto je nekome dao veliku količinu inteligencije a drugoga baš i nije time obdario?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.