Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2015., 18:30   #41
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nekim ljudima je važno što će ostaviti iza sebe kada napuste ovaj svijet: glas, uspomenu, djelo ... a nekima nije.

Ok, nije mi to palo na pamet, jer je taj razlog za mene potpuno bezveze.

Zašto?

Pa zato što, neminovno, sve pada u zaborav i to vrlo brzo. Recimo, nekoga tko je umro pred samo 20-tak godina, tko se još sjeća? Njegovi najbliži, ako su još živi, i nitko više. Osoba koje su umrle prije 100 godina ne sjeća se više niti najuža obitelj.

Ja osobno o mojim parabakama i pradjedovima još i znam ponešto, o starijim generacijama ne znam ama baš ništa.

Recimo, da se mog oca, čovjeka koji je umro prije 20-tak godina sjeća još tridesetak osoba ( ja, moj brat, naše šestero djece, četvero unučadi i nešto njegovih prijatelja koji su još živi ).

Tridesetak osoba od 7 milijardi ljudi i to samo nakon 20 godina od smrti.

Što se tiče tzv. povijesnih osoba, koliko prosječan Amerikanac, Kinez, Nigerijac, Francuz, Nijemac, Grk ..... može nabrojati povijesnih osoba i koliko o svakoj osobi može kazati?

I što će sa svime time biti za 100 milijuna ili milijardu godina?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 20:27   #42
pametan ce raditi sve da bude on sretan na dugi rok.
moze netko biti inteligentan 100 puta, ali ako tu inteligenciju ne koristi u svoju korist onda nije pametan.

za srecu na dugi rok potrebna je nesebicnost, neosjecanje zrtvom i potrebno je zadovoljstvo sa onime sto se ima, a ne nezadovoljstvo onime sto se nema, ali i trazenjem boljeg u okvirima moguceg bez da se zadire u tudje. dakle rast na svim poljima bez da se igdje radi steta.

mislim da je pametan i dobar onaj tko suvereno vlada sobom i bira najbolje za sebe, bliznje i zajednicu. ako je takav covjek jos uz to i aktivan onda je sigurno i sretan covjek.

na kraju nije ni vazno biti dobar vec stalno postajati bolji.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 21:18   #43
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ok, nije mi to palo na pamet, jer je taj razlog za mene potpuno bezveze.

Zašto?

Pa zato što, neminovno, sve pada u zaborav i to vrlo brzo...
Nije uopće bitno hoće li se netko mene sjećati, znati moju biografiju, izgled, ime. Ako sam učinio nešto što je ovaj svijet makar i za djelić učinilo boljim onda to nije nimalo bezveze. Milijuni života prethodili su mome i zahvaljujući njima nisam se rodio u šumi i ne borim se s divljim zvijerima, ne tražim sklonište nego imam dom, krevet, odjeću, znanje. Ja sam im svima zahvalan iako im ne znam ime. Smijem li onda misliti da je važan samo moj život? I smije li mi biti svejedno kako će svijet izgledati poslije mene? Mislim da ne.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 23:00   #44
Da li je isključivo lični interes ono što vam je "zvezda vodilja" ili postoji i neki
"viši" interes ili bi trebao da postoji?
Biti zahvalan za ono što smo dobili je jedna velika mudrost.
Svakog dana bi trebali da se osvrnemo iza sebe i preispitamo se da li smo uradili nešto lepo i plemenito po čemu će mo pamtiti taj dan.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 09:29   #45
Svaki onaj koji natprosječno dobro opaža, razumije, povezuje, računa, planira, pamti, misli, itd. spada u red pametnih.

Svaki čovjek je, pak, inteligentan (jer je inteligentno biće), ali nije svaki i pametan.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 09:59   #46
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije uopće bitno hoće li se netko mene sjećati, znati moju biografiju, izgled, ime. Ako sam učinio nešto što je ovaj svijet makar i za djelić učinilo boljim onda to nije nimalo bezveze. Milijuni života prethodili su mome i zahvaljujući njima nisam se rodio u šumi i ne borim se s divljim zvijerima, ne tražim sklonište nego imam dom, krevet, odjeću, znanje. Ja sam im svima zahvalan iako im ne znam ime. Smijem li onda misliti da je važan samo moj život? I smije li mi biti svejedno kako će svijet izgledati poslije mene? Mislim da ne.
S ovim se slažem, učiniti čovječanstvo boljim je cilj dostojan Čovjeka.

Međutim, kada se spustimo na bit te rečenice spotaknut ćemo se o puno toga - prvo, svi misle da ono što čine, čine da bi svijet bio bolji. To je mislio i Hitler to su mislili i partizani koji su se borili protiv Hitlera, to su mislili i inkvizitori koji su spaljivali žene na lomačama, to su mislili i Turci koji su nabijali ljude na kolac, to su mislili i feudalci i robovlasnici danas misle i kapitalistički vlasnici ......

Ok, a što mislimo mi, kako mi vrednujemo naše očeve, djedove i pradjednove i njihova djela?

Prvo smo partizanima postavljali spomenike da bi ih 50 gdoina kasnije dizali dinamitom u zrak.

Kako danas vrednijemo nekog našeg pretka robovlasnika, dakle vlasnika robova, kako vrednijemo fuudalca, gospodara kmetova .... ?

I robovlasnik i feudalac su u svoje doba bili ugledni ljudi koji su, prema mjerilima njihovog doba činili samo i isključivo dobro.

Pa je na izgradnji piramida umrlo nešto robova, pa je u osvajanjima poginulo nešto ljudi .... ali prema mjerilima ondašnjeg doba to je bilo ok, robovi tako i tako nisu ljudi, a i svećenik kaže da tako hoće Bog, da je Bog neke stvorio robovlasnicima a druge robovima i da se Božja volja mora poštivati.

Kako će naši potomci mjeriti nas i naša djela?

Što će misliti o kapitalizmu, o vlasnicima trgovačkih centara koji imaju milijune i milijarde a blagajnice rade za plaćice od kojih djetetu ne mogu kupiti tenisice?

Hoće li misliti isto ono što mi danas mislimo o vlasnicima robova? Što će misliti o državi ( a država smo svi mi, pogotovo u demokraciji ) koja svojim zakonima to omogućuje? Hoće li misliti isto ono što mi mislimo o robovlasničkim državama?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 11:55   #47
Sve teče sve se menja -promene su jedino izvesne.
Svako vreme ima svoje zakone,pravila i vrednosti.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 13:32   #48
Pametna osoba bi bio netko koga zanimaju moje zanimacije i djeluje mi uvjerljivo u smislu da ih dobro razumije. O nekoj objektivnoj pameti mi je bezveze uopće pričati. Svatko si traži tip pameti kakav njemu osobno odgovara i kakav ga zabavlja. Dakle, smatram da je taj pojam pameti vrlo uvjetovan osobnim preferencijama. Ne može mi biti pametan netko kome je glavni hobi nešto što mene uopće ne zanima i ne zabavlja. Pojam pameti usko povezujem s hobijima, ne s poslovima jer većina ljudi radi nešto samo radi novca a ne zato što im je to zaista i zanimljivo. Pamet gledam u onim situacijama gdje se ima golema sloboda izbora, dakle uglavnom na temelju hobija i razumijevanja istih.
rasprodano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 13:39   #49
Iz mog ugla posmatranja pametan čovek mora da govori bar dva ili više jezika,da je živeo bar u dve različite države,da ima visoko obrazovanje ali i opštu kulturu,da je radio bar dva različita posla i da je uspešan u tome,da živi u miru prvo sa sobom a onda i sa drugima i naravno
da poštuje ono što je za poštovanje
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 13:45   #50
Happymen, ovo o čemu govoriš je socijalna inteligencija. Takav tip osobe 'zna s ljudima'. Ja osobno pamet više gledam kroz individualnu kreativnost.
rasprodano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 14:21   #51
Ok imati hobi i biti kreativan je fino ali takav čovek je interesantan samo onoj grupi koja ima isti taj hobi i to je to.
Ne tvrdim da nema pametnih ljudi koji imaju hobi ali otprilike sam izneo neke osobine čoveka za kojeg mislim da je pametan.
A pamet i inteligenciju ja lično cenim.
Znati sa ljudima nije osnovno da bi neko bio pametan ali je jedan segment jer ljudi procenjuju ko je kakav a ne mi sami zar ne?
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 15:31   #52
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
S ovim se slažem, učiniti čovječanstvo boljim je cilj dostojan Čovjeka.

Međutim, kada se spustimo na bit te rečenice spotaknut ćemo se o puno toga
Ti se uopće ne spuštaš na bit nego na činjenice. Od iznimne je važnosti znati tu razliku. Bit je ono što treba biti. A logično je da treba biti ono što je dobro. Dobro nije nešto "kako se kome čini" ili "danas ovako sutra onako" nego se zasniva na univerzalnim vrijednostima. Racionalan čovjek živi u skladu s njima.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
prvo, svi misle da ono što čine, čine da bi svijet bio bolji.
Malo njih to misli. Većina misle da ono što čine, čine da bi njima bilo bolje, njihovoj obitelji, ili nekoj drugoj grupi s kojom se identificiraju. Čak i ako misle na čovječanstvo ne znači da racionalno misle. Nasuprot tome, mnogi "mali" ljudi racionalno postupaju i čine svijet boljim premda uopće i ne misle da to čine. Kad se odlučujem spašavati utopljenika prva intuitivna "pomisao" je da to treba učiniti. Ona prethodi svakoj analizi motiva prije donošenja odluke. Iskonsko dobro u srži svakog ljudskog bića je iskonskije od nagona za samoodržanjem.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
To je mislio i Hitler to su mislili i partizani koji su se borili protiv Hitlera, to su mislili i inkvizitori koji su spaljivali žene na lomačama, to su mislili i Turci koji su nabijali ljude na kolac, to su mislili i feudalci i robovlasnici danas misle i kapitalistički vlasnici ......
Ne znam kako su se partizani našli među ovom finom gospodom.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što će misliti o državi ( a država smo svi mi, pogotovo u demokraciji ) koja svojim zakonima to omogućuje?
Otkud smo "mi" (najamni radnici) država? Ako država ne kontrolira sredstva za proizvodnju onda imaš samo marionetsku vladu kao produženu ruku kapitalističkih moćnika. Njima očigledno nije stalo da ovaj svijet bude bolji.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 16:02   #53
Da li svijet ide u dobrom smjeru?Da li "čovječanstvo" napreduje?
Ako se osvrnemo malo nazad u bližu i dalju istoriju realno i nepristrasno gledajući činjenica je da ljudi bolje,kvalitetnije i humanije žive
danas nego nekad.Mišljenja sam takođe da je tehnološki napredak prestigao duhovni rast jer tehnika stalno napreduje a ljudi sada već
"kaskaju" u duhovnosti.
Što se tiče pitanja države isl.-ako ste recimo radnik da li vam je bitnije da je vaš zemljak šef ili kolika je plata i uslovi rada?
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 19:54   #54
A šta mislite o ovome?
Neko je pametan a neko srećan koja je razlika?
Da li je potrebno nekad i sreća da nam se osmehne?
Šta bi ste odabrali pamet ili sreću?Sreću naravno zar ne?
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 03:23   #55
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
A šta mislite o ovome?
Neko je pametan a neko srećan koja je razlika?
Da li je potrebno nekad i sreća da nam se osmehne?
Šta bi ste odabrali pamet ili sreću?Sreću naravno zar ne?

sretan je onaj koji je zadovoljan s onime sta je postigo i kakav je...a pametan...definicija varira od covjeka do covjeka...
-pamet je po meni kolicina podataka koju covjek ima (trenutno) ...
-inteligencija bi bila sposobnost baratanja tim podacima ...
-seljacki receno : pamet je znat da je zelje povrce a inteligencija je znat da zelje nejde u krumpir salatu
inteligencija nam sluzi da stvorimo nove podatke koristeci trenutne/stare

sta bi bila definicija srece?.... da se mene pita (ali ne pita) to je "obican" osjecaj sigurnosti ...
- recimo sretan si sta imas curu/zenu , ti si siguran da postoji osoba koja bi radije provodila vrijeme s tobom nego s bilo kojom osobom koja postoji i siguran si da imas nekog tko ce uvijek biti tu , cim izgubis tu sigurnost mozes bit u vezi/braku ali neces bit sretan ....
- sretan si sta si dobio dobru ocjenu , siguran si da ce ta ocjena popravit trenutno stanje ocjena (ili ucvrstit trenutno) i siguran si da je konacna (nece nestat)
- sretan si kad ima nes fino za jest , siguran si da ce hrana koju ces jest ima dobar i zadovoljavajuc okus i da ces uzivat u njoj

U svakom slucaju kada smo sretni mi smo zapravo sigurni u ono sta imamo ili ono sta jesmo

...pamet ili srecu? ...nit sam pametan nit sam sretan , bio bi SRETAN s bilo kojim od ta dva
__________________
Everybody need somebody
keec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 13:34   #56
Istinski pametni ljudi,mudri,duhovni čine promene u svom okruženju,u srcima drugih ljudi,u njihovim razmišljanjima i stremljenjima.
Neki pronalazak koji izgleda tako "običan i normalan" pametni ljudi su ga stvorili i otkrili.Nisu samo bili inteligentni nego pametni.
Postavio sam pitanje vezano za Teslu ako hoćete i za mnoge druge naučnike i stvaraoce niko mi nije replicirao -zašto svaki pametan čovek mora da ode sa ovih prostora da bi doneo na svetlo dana svoj talenat,sposobnosti,veštinu genijalnost?Govori li to o tome koliko se ceni pamet na ovom delu sveta?
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 19:21   #57
Quote:
flatoos kaže: Pogledaj post
pametan ce raditi sve da bude on sretan na dugi rok.
moze netko biti inteligentan 100 puta, ali ako tu inteligenciju ne koristi u svoju korist onda nije pametan.

za srecu na dugi rok potrebna je nesebicnost, neosjecanje zrtvom i potrebno je zadovoljstvo sa onime sto se ima, a ne nezadovoljstvo onime sto se nema, ali i trazenjem boljeg u okvirima moguceg bez da se zadire u tudje. dakle rast na svim poljima bez da se igdje radi steta.

mislim da je pametan i dobar onaj tko suvereno vlada sobom i bira najbolje za sebe, bliznje i zajednicu. ako je takav covjek jos uz to i aktivan onda je sigurno i sretan covjek.

na kraju nije ni vazno biti dobar vec stalno postajati bolji.
Mislim da mi puno toga danas ne bi imali da se ovako razmišljalo.
Mr Igor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 21:53   #58
Jedna od osnovnih karakteristika današnjeg vremena je egoizam on je skoro sveprisutan i samo je pitanje da li je u nekim normalnim granicama.Kad nestane briga za zajednicu i opšte društvene ciljeve ostane samo ego i tome se ne treba čuditi.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 09:34   #59
Quote:
Mr Igor kaže: Pogledaj post
Mislim da mi puno toga danas ne bi imali da se ovako razmišljalo.
Moze pojasnjenje?
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 10:45   #60
Ovako, sada ću vam ja reći kako prepoznati pametnu osobu od glupe osobe.
Pametne osobe imaju lijepo tijelo i drže do sebe, glupe osobe ne drže do sebe i imaju zapušteno tjelo. Pametni drže higijenu na visokom nivou, dok glupe se peru jednom tjedno. Pametne osobe vježbaju tjedno barem 1 sat, dok glupe ne.
Pametni vole pričat o nekim novim stvarima koje su aktualne u svijetu dok glupe se dogovaraju s frendovima da odu na pivu i tamo pričaju o ženskama i nekim svojim glupostima, uglavnom primitivno. Pametne osobe kuću drže urednom, glupe imaju sve u neredu, ali to opet može govoriti da je osoba kreativna. Glupe većinu vremena razmišljaju što će jesti, dok pametni ne razmišljaju o tome toliko, jer većinom odu u neki fini restoran i tamo si naruče ono što im se taj dan jede. Pametni uvijek gledaju da unovče svoju neku ideju ili znanje, dok glupi ne mogu niti o tome razmišljati xd
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.