Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2016., 10:39   #121
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Hm, mašta može svašta.
Ajd' sad zamisli da ništa od ovog nisi napisala - gdje bi bio problem u tome?
Problem je u tome što ljudi nemaju pojma gdje je problem - jer su oni sami problem. Ljudi ne vide sebe. Čovjek u suštini nije dobar jer da je, ne bi bio najgori parazit na ovome svijetu i najodvratniji predator među živima. I još si daje za pravo da se laže kako je dobar. Besmisleno je uopće postavljati pitanje je li rat nužan kada smo ga sami izmislili. Problem je u pristupu ljudi - ne vide da su idiotska vrsta i smatraju da rat nije njihov problem. Samo zato što kukaju oko toga, misle da su nešto riješili. Naučeni su da tako misle. I zato što su tako "humani" misle da su dobri. Ljudska vrsta misli da, samo zato što osjećaju ljubav, da su zbog toga anđeli. Ratovi se vode jer ljudi misle da je drvo koje brane njihovo. Arogantna smo i odvratna bića koji bi, zbog svog stupnja inteligencije, u budućnosti mogli uništiti sve. Jer smo za razliku od drugih bića sposobni stvarati na nekom posve drugačijem nivou. Isto tako, sposobni smo i uništiti. I to sve zahvaljujući umjetnim mehanizmima koje smo stvorili - vjerujemo da smo posebni i mislimo da imamo pravo ugrabiti moć nad svim ljudima i cijelom Zemljom. Samo moraš biti sposoban ne mariti za druge i brinuti se za sebe. A to svi i radimo. Oni koji to ne rade u tolikom stupnju - nečeg se boje ili to nije mehanizam koji im je ugraviran u glavu. Ljudi su budale s mozgom s kojim se ne služe. Ali kada treba brinuti o našoj glavi ili kada treba uništavati nešto - tu ćemo se potruditi. Jer na kraju krajeva, samo smo mi bitni. Oni koji to ne uviđaju, postaju samo marionete "bitnih".
anna94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 14:44   #122
Quote:
anna94 kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što ljudi nemaju pojma gdje je problem - jer su oni sami problem. Ljudi ne vide sebe. Čovjek u suštini nije dobar jer da je, ne bi bio najgori parazit na ovome svijetu i najodvratniji predator među živima. I još si daje za pravo da se laže kako je dobar. Besmisleno je uopće postavljati pitanje je li rat nužan kada smo ga sami izmislili. Problem je u pristupu ljudi - ne vide da su idiotska vrsta i smatraju da rat nije njihov problem. Samo zato što kukaju oko toga, misle da su nešto riješili. Naučeni su da tako misle. I zato što su tako "humani" misle da su dobri. Ljudska vrsta misli da, samo zato što osjećaju ljubav, da su zbog toga anđeli. Ratovi se vode jer ljudi misle da je drvo koje brane njihovo. Arogantna smo i odvratna bića koji bi, zbog svog stupnja inteligencije, u budućnosti mogli uništiti sve. Jer smo za razliku od drugih bića sposobni stvarati na nekom posve drugačijem nivou. Isto tako, sposobni smo i uništiti. I to sve zahvaljujući umjetnim mehanizmima koje smo stvorili - vjerujemo da smo posebni i mislimo da imamo pravo ugrabiti moć nad svim ljudima i cijelom Zemljom. Samo moraš biti sposoban ne mariti za druge i brinuti se za sebe. A to svi i radimo. Oni koji to ne rade u tolikom stupnju - nečeg se boje ili to nije mehanizam koji im je ugraviran u glavu. Ljudi su budale s mozgom s kojim se ne služe. Ali kada treba brinuti o našoj glavi ili kada treba uništavati nešto - tu ćemo se potruditi. Jer na kraju krajeva, samo smo mi bitni. Oni koji to ne uviđaju, postaju samo marionete "bitnih".

Pogrešno, anna94, jedino ljudi, u množini, a čovjek, u jednini, vide sebe. Jedino je čovjek svjestan (sebe).
Revidiraj svoj stav o sebi - revidiraćeš ga i o "cijelom" čovječanstvu!

Neću dalje komentirati, dovoljno je ovo, o prve 2-3 rečenice.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 06:55   #123
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Pogrešno, anna94, jedino ljudi, u množini, a čovjek, u jednini, vide sebe. Jedino je čovjek svjestan (sebe).
Revidiraj svoj stav o sebi - revidiraćeš ga i o "cijelom" čovječanstvu!

Neću dalje komentirati, dovoljno je ovo, o prve 2-3 rečenice.
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Pogrešno, anna94, jedino ljudi, u množini, a čovjek, u jednini, vide sebe. Jedino je čovjek svjestan (sebe).
Revidiraj svoj stav o sebi - revidiraćeš ga i o "cijelom" čovječanstvu!

Neću dalje komentirati, dovoljno je ovo, o prve 2-3 rečenice.

NADAM SE DA ĆEŠ PROČITATI SVE ŠTO SAM NAPISALA.

Ako nisam svjesna sebe, kako onda uopće mogu tvrditi da čovječanstvo ima problem, pa tako i ja zajedno s njim.
Naravano da krećem od sebe - od svoje arogancije, svoje loše strane i svoje negativnosti. (Rat je negativan, trebao bi biti - što je u rat pozitivno? Tvrdiš da u ratu ima nečeg pozitivnog?! Koliko ja znam... U ratu nema nikakvih morlanih vrijednosti i pravila. Ne smatram to pozitivnim. Stoga ističem negativno. Zajedno s tim pokazujem i svoju negativnost. I ističem ljudsku glupost i neznanje čovjeka) Ne znam jesi li se osjećao prozvanim što ljude nazivam budalama, a tu uključujem i sebe i tebe. Ja sam se pomirlila s tim, mislim da bi trebali i drugi. "Znam da ništa ne znam." - Zar ne? Ali ne znači da to neuočavam.
Ali isto tako, kao čovjek, kojeg odgaja okruženje, shvaćam i utjecaj opće svjesti i onog što nam se servira i što nas se uči. Ljudi su različiti upravo zbog tih razloga, možda ne možeš utjecati na svoje gene, ali možeš utjecati na svoje stavove i čovjek kroz život može rasti...ili se srozati u potpunosti. Ali čovječanstvo u cjelini ne raste, upravo zato jer je čovjek cijeli život fokusiran samo na sebe - i ne vidi da je u tome problem! I to može ponešto reći o općoj slici. Mi vidimo samo svijet kojeg smo mi stvorili, ali ne vidimo svijet izvan njega... niti želimo. Ne želimo prihvatiti ni da postoji.
Ako sam ja sposobna kao osoba/čovjek razoriti svijet, može se pojaviti netko drugi tko će to i učiniti... zar ne? Objasnit ću kasnije zašto smo za to sposobni.

Bilo bi dobro kada bi i čovječanstvo shvaćalo koliko njihova arogancija utječe na okolinu. I napokon prihvate da nisu anđeli samo zato što pjevaju u zboru gdje veličaju ljubav.


Čovjek bi trebao uvijek kretati od sebe, ali je iluzorno misliti da ne može vidjeti i druge. I dakako, da ne može vidjeti svijet onakvim kakvim je. Mogu, ali bitno je izdvojiti srž problema. Jer da se ne može, zar bi postojala filozofija? Zar bi ljudi uopće razmišljali o tome? Srž je ponekad i u tebi, u nama. Iako se tu javlja problem između subjektivnosti i objektivnosti - Iz toga se može zaključiti da ne postoji savršenost u ljudskom sustavu - i ne treba je biti. Isto tako, čovjek mora biti svjestan da on nije sam u svojoj subjektivnosti, nego je dio objektivne slike. Što više proučavaš ljude, to više shvaćaš da postoji toliko različitih mehanizama i ustaljenih obrazaca u čovjeku ali jedno nam je zajedničko - ne dajemo prirodi važnost koju bi trebali. (Postoji ekologija, ali ona ne bi trebala biti znanost, nego dio naše kolektivne svijesti općenito. Mi smo se od nje previše odvojili) Čovjek može odvojiti zlo od dobrog (iako mu je teško odvojiti objektivno od subjektivnog), i ako istakneš ono što je loše - nešto možeš i mijenjati. I kada čovjek preuzme odgovornost za ono loše - kao takav bi mogao i rasti.
Isto tako, ako možeš biti svjestan sebe, mogao bi biti svjestan i drugih. To zapravo znači živjeti s drugima.

Osoba koja si dozvoljava ići u dvije krajnosti i promatrati druge i odgonetavati ih, ali isto tako i suosjećati se s njima - mogao bi znati i nešto više o životu,ljudima i okolini općenito. - Ali dalek je put do tamo. Važno je krenuti.

Da je svijet crno-bijel, svima bi bilo lako objasniti gdje se nalazimo i što se događa. I prije svega, svima bi bilo jasno tko smo mi. Ponekad nije važno samo čitati riječi, ponekad je bitnije i gledati između redova.

Želim dati ljudima do znanja da nije problem u pitanju "Je li rat nužan?". Negu u ljudima koji pitanje postavljaju (a mislim na sve ljude), jer ljudi će komentirati temu, dati svoja mišljenja, obrazlagati zašto je nužan, a zašto ne bi morao biti... A ne shvaćaju da su oni slučaj koji stoje iza nečeg tako razornog. Odgovornost ne bi smjela preuzeti jedna osoba (To ja zovem "sindrom neprijatelja" - ako ljudima daš neprijatelja koji će nositi svo zlo na svojim leđima, dakle - samo jedna osoba, ostali će postati složni i kritizirati ga i maknuti će se osjećaj krivnje s njihovih leđa i neće nastojati ništa mijenjati niti će biti svjesni svojih mana. Odjednom će se njihove mane činiti tako mizernima i zajedno će se boriti protiv toga, ne shvaćajući da su ti isti ljudi možda i sami uzrok tog zla. Isto tako, ako ljudima daš zajedničkog neprijatelja, odjednom će se truditi uzdizati se spram te mizerije od čovjek. Ako ga ljudi nemaju - svijet postaje gore mjesto. Jer kada se zbroji sva loša strana svih ljudi, ta količina razornosti se ne može mjeriti sa razornošću jednog čovjeka. Jer i jedan baćeni komad plastike u vodu od svake osobe, dovodi do ekološkog zagađenja. Ljudi su toliko arogantni ili nesvjesni da ne žele prihvatiti činjenicu da smo svi odgovorni za kaos koji se događa. Edip je kriv što je spavao sa vlastitom mamom jer to nije znao - ali je i dalje kriv. I mora snositi odgovornost za svoje djelo. Čovjek mora snositi krivnju i za svoje neznanje jer ako to ne radimo, nikada se nećemo maknuti s mrtve točke. Čovjek mora prvo postati svjestan da ne zna.) Ljudi misli da, to što žive "kratko" i što neće doživjeti kaos, da ga se taj kaos i ne tiče. Ja tvrdim, da i oni što su umrli, snose odgovornost za sve ovo što se događa danas. Jer su možda i znali što se događa kada je bilo loše, a ništa nisu napravili. Ili nisu znali... I zbog toga su isto tako krivi.

S druge strane, ako sam ja svjesna svoje razorne sile, i drugi bi trebali nastojati biti svjesni svoje. Zašto? Dokle god si u neznanju, nećeš mijenjati svijet. Ističem ono loše -jer, rat je zapravo loš. Jer da nije, ljudi ne bi pričali da ga ne žele. A s druge strane je nužan, jer da nije, ne bi ga izmislili. Jer smo pronašli razlog da ga imamo. Nisam ga ja osobno izmislila! Ali sam čovjek... I razumijem da stojim iza toga. Ako nešto treba učiti svijet, onda ga treba učiti da preuzme odgovornost za svoje akcije. Ne želiš rat? Je li ga itko ikada pokušao spriječiti,a da mu nije bilo naređeno? Ako vjeruješ u jednakost svih ljudi, ne bi li se onda trebao i boriti za nju kao takav, pa ako znaš drugačije riješenje - predložiti nešto drugo? Zašto masa uvijek slijedi jednog? I onda se može ispostaviti da je taj jedan bio zlo nad zlom (kao npr. Hitler).-> Pa i Hrvati su bili na njegovoj strani. A naši precu su ubijali u njegovo ime. To je isto kao da smo se i mi zvali Hitler. Ali mi smo nastavili živjeti poslije, ili smo i mi samo bili spremni umrijeti za to ime- i umrli su. I ovdje se može raspravljati o tisućama razloga zašto je WWII morao nastati - netko je istaknuo te razloge. Nitko nije uvidio da ga nije trebalo biti.

Umjesto da čovjek stavlja sebe na prvi mjesto, redoslijedi bi trebao biti ovakav:
1. Priroda
2. Civilizacija

Postoje samo te dvije stvari na ovome svijetu.
Ovo će zvučati "komunistički" jer ljudi vjeruju u Boga, ali religije ne bi trebalo biti. Kršćanstvo je ubilo više od milijune i milijune ljudi... I onda poštujemo svoje mučenike, ali milijuni ljudi ostaju ignorirani (to se zove licemjerstvo). Da je ona uistinu ispravna kao "duhovna institucija" - srušila bi se sama. Jer ona određuje naše vrijednosti (Zapadne),a sama u svojim akcijama nije ispravna. Ali treba odvojiti kulturnu važnost religije, od one duhovne. Kulturno je važna i ne trebaju zanemariti, ali vrijednosno i moralno nije ispravna. I tu dolazi do slučaja Važnosti jednog - što se predstavlja kao dobro nad gomilom, ali i mržnje prema jednom od strane gomile. (kao npr. Hitler). Stoga, u suštini, čovječanstvo je obmanjeno. Jer nas se krivo odgaja. Težimo za istinom, ali kako ju pronaći kada svi i dalje slijede naučene mehanizme. Ono što učiš i vidiš, nije doslovno. Cijela povijest se krije iza toga. Ali rijetko tko odluči istraživati, a trebalo bi nas poticati na to. Ističemo imena slavnih filozofa, careva, crkvenjaka, umjetnika - a ne shvaćamo da i mi možemo biti jedni.

Ovo su samo osnove:
Priroda je važna jer smo od nje nastali - stoga je moramo naučiti poštivati. Ako čovjeka staviš na prvo mjesto - on će postati bahat. Na svakog slava utječe, ljudi nisu strojevi. Zašto će se bahatiti - zato što se svijet bazira na vrijednostima koje ne funkcioniraju jer su kontradiktorne same po sebi.

Drugo stvar je međuljudski odnosi, jedno je odnos čovjeka s prirodom. Čovjek bi prvo trebao biti u stanju nešto učiti od nje, a onda se pozabaviti sobom. Znanost i duhovnost nisu odvojeni (jer priroda ima i duhovni utjecaj na čovjeka), nikada nisu ni trebali biti odvojeni. A znanost se bavi proučavanjem prirode i zato spajam prirodu,duhovnost i znanost.. Treba maknuti sve izmišljotine i pročistiti ljudski mozak od besmislica - kako bi svijet vidjeli jasnije i kako bi mogli nešto mijenjati. Da se razumijemo, ovo ne bi trebali biti moji pogledi na svijet, samo smatram da je sve ovo toliko očigledno, da ne razumijem kako to ljudi ne vide.

I ovdje se ne radi o tome kakva sam osoba, ovdje se radi o zapažinjima jedne osobe. Ako smatraš da sam u krivu, opovrgni moje argumentacije kako bi se lijepo mogli sporazumjeti. Tvoja zapažanja mi nisu jasna, a stalno mi bacaš neku kontru. Ne razumijem kakvu sliku želiš ostaviti i na što ciljaš. Zanemari "uočene" karakterne osobine pojedinca u postu Ne mogu taj dio odvojiti od sebe. Pokušavam biti što objektivnija, ali ne mogu umanjiti činjenicu da sam ljuta na ljude zbog onog što rade, a tako i na sebe.

Zadnje uređivanje anna94 : 02.07.2016. at 07:08.
anna94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 07:50   #124
Ja ističem da sam odgovorna za ratove i uništavanje jer sam čovjek. Rat se pokazao nužnim zbog razloga zbog kojih nastaju. A na ratove se gleda negativno - jer u našim očima nije prirodno i osjećamo bol zbog ratova. Ali ništa po tom pitanju nismo poduzeli i opet smo to ignorirali. A kako smo izgubili doticaj s prirodom, u stanju smo je i uništiti, jer sve ono što se događa u svijetu - razaranje šuma, nebriga o okolišu, manipuliranje vrstama i okolinom - nam samo svjedoči da smo za uništenje sposobni. I ja i ti, naše predivne majke i buduća djeca. Priroda mi je draža od čovjeka. Ako su ljudi zbog gluposti u stanju uništavati sebe - slobodno. Ali ne radi to prirodi. Naravno da tu uključujem u sebe, ali ja nisam jedina odgovorna. Ne volim ljude toliko da bih bila njihov neprijatelj i spasila ih od njihove mizerije. Nisam Isus Krist. A opet, nisam ni Satana da ne pokušavam osvjestiti ljude koliko zapravo ništa ne znamo i da bi mi opstali, moramo poštivati okolinu iz koje smo nastali.

Rat je kolektivan problem i zbog toga bi svi trebali snositi odgovornost za ratovanje. Jer je to najgori izum kojeg smo izmislili. Ima i priroda svoje zakone i može biti daleko razornija - ali nju nismo upoznali dovoljno da bi joj sudili. Ona može presuditi nama - i stoga ju treba poštivati. A isto tako, da je nema - kako bi uopće živjeli? Priroda je zapravo najveći zakon kojeg čovjek ima. I kao prema takvoj, njoj se treba odnositi sa strahopoštovanjem jer inače gubimo kontrolu u svemu. Bog treba biti - priroda i prirodni zakoni, a ne čovjek s bradom.
anna94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 08:08   #125
nevjerojatna kolicina prepotentnosti u masi kompleksa .. jeli to nuzno

jesu li nuzne sve ove lazi koje se siluju do besvjesti?

iam jedna poznata koja veli da je patriotizam posljednje utociste HULJE!

psi rata .. razocarana derista .. nezrela i neizivljena skacu od srece i slave odlazak u rat a vracaju se oni prezivjeli u suzama i sranjima .. zagadjuju zivot sa traumama i sire glupost da en pricam o silovanjima i unistavanjim asvega humanog .. i onda .. pazi ovo .. onda se pravda takvo sranje sa humanoscu!

pa poserem se ja vama svima u vasu spavacu sobu jer je prirodno da ne velim nuzno da serem

.. pa ti seri dalje na hrpu koliko hoces
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 08:28   #126
Rat nikad nije nuźan jer oporavak od toga trpe generacije, kao i razaranje racionalnog razmiśljanja pojedinca.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 10:09   #127
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Rat nikad nije nuźan jer oporavak od toga trpe generacije, kao i razaranje racionalnog razmiśljanja pojedinca.
Ali gledaj, čovječanstvo je na svim kontinentima, u svim kulturama, religijima i ponebljima imalo ratove.

Rat je grozna stvar, ali očigledno je dio ljudske prirode.

Od kada su prve dvije skupine lovaca-sakupljača okrenuli svoje oružje da se razračunaju oko lovišta ili pojilišta, do zračnih bitaka tisućljećima kasnije, uvijek će biti dvije skupine ljudi koji će se sukobiti oko neke stvari, mjesta ili resursa.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 10:37   #128
Nitko ne voli niti želi rat i svi bi voljeli svoje ciljeve dosegnuti bez rata ali jednostavno to često nije moguće.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 13:26   #129
Quote:
anna94 kaže: Pogledaj post
NADAM SE DA ĆEŠ PROČITATI SVE ŠTO SAM NAPISALA.

Ako nisam svjesna sebe, kako onda uopće mogu tvrditi da čovječanstvo ima problem, pa tako i ja zajedno s njim.

Čovjek - predstavnik čovječanstva!
A čovjek bi sa samim sobom trebalo da ima problem?! Il' sa svojim čovječanstvom?! Možda vođen "logikom" da je čovjek čovjeku (samom sebi) vuk?!




Quote:
anna94 kaže: Pogledaj post
...

I ne, neću da čitam sve što si napisala.

Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 13:34   #130
Quote:
anna94 kaže: Pogledaj post
Ja ističem da sam odgovorna za ratove i uništavanje jer sam čovjek. Rat se pokazao nužnim zbog razloga zbog kojih nastaju. A na ratove se gleda negativno - jer u našim očima nije prirodno i osjećamo bol zbog ratova. Ali ništa po tom pitanju nismo poduzeli i opet smo to ignorirali. A kako smo izgubili doticaj s prirodom, u stanju smo je i uništiti, jer sve ono što se događa u svijetu - razaranje šuma, nebriga o okolišu, manipuliranje vrstama i okolinom - nam samo svjedoči da smo za uništenje sposobni. I ja i ti, naše predivne majke i buduća djeca. Priroda mi je draža od čovjeka. Ako su ljudi zbog gluposti u stanju uništavati sebe - slobodno. Ali ne radi to prirodi. Naravno da tu uključujem u sebe, ali ja nisam jedina odgovorna. Ne volim ljude toliko da bih bila njihov neprijatelj i spasila ih od njihove mizerije. Nisam Isus Krist. A opet, nisam ni Satana da ne pokušavam osvjestiti ljude koliko zapravo ništa ne znamo i da bi mi opstali, moramo poštivati okolinu iz koje smo nastali.

Rat je kolektivan problem i zbog toga bi svi trebali snositi odgovornost za ratovanje. Jer je to najgori izum kojeg smo izmislili. Ima i priroda svoje zakone i može biti daleko razornija - ali nju nismo upoznali dovoljno da bi joj sudili. Ona može presuditi nama - i stoga ju treba poštivati. A isto tako, da je nema - kako bi uopće živjeli? Priroda je zapravo najveći zakon kojeg čovjek ima. I kao prema takvoj, njoj se treba odnositi sa strahopoštovanjem jer inače gubimo kontrolu u svemu. Bog treba biti - priroda i prirodni zakoni, a ne čovjek s bradom.
Ko prizna pola mu se prašta, stoga, utješna nagrada:
Rat je oružani sukob naroda. Naroda!
Dokle god ljudi ne utripuju da su narod (a nikad ne utripuju u isti trip, da su isti narod), a to mogu jer postoji pravo na nacionalno opredjeljenje (da, nacionalnost je fakat stvar izbora ) a nigdje se ne spominje dužnost na nacionalno opredjeljenje, te dok si ne priskrbe oružje i dok ne izbije sukob, oružani, rata ne može ni biti.

Ljudi ne ratuju. A ni čovjek.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.