Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2016., 21:25   #41
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Kapitalizam = inovacije, napredak, nagrada za trud i osobno postignuće.
Odlično. Svakom prema njegovim zaslugama. Svi imaju jednake šanse da se obogate na račun drugih, manje sposobnih.
Jednostavko is offline  
Old 27.02.2016., 22:03   #42
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Ti si komad budale. A za ovaj govor mržnje, ovo boldano, trebaš dobit ban.
Pa ja ne mrzim bogataše, kao što ne mrzim ni ostali polusvijet, pa čak ni kriminalce. Samo mislim da ih treba ograničiti u njihovom antisocijalnom ponašanju. Treba provesti "containment". Inače, rečenica "bogatstvo je zločin" je parafraza Balzaca, ali naravno, odakle bi ti to znao. Mario Puzo ju je stavio kao epigraf romana "Kum" koji vjerojatno nisi čitao, ali si gotovo sigurno gledao film. Tvoj soj voli takve filmove, jer lako izbjegne onaj sloj na koji ukazuje rečeni epigraf. Možda su buržuji nekada bili kultivirani i rafinirani, a možda je to samo romantiziranje prošlosti. U svakom slučaju, bilo bi previše optimistično misliti da će tvoja mudra zapažanja razuvjeriti one, u koje spadam i ja, koji ne misle da su naši novopečeni buržuji (i wannabe buržuji) išta više od običnog ološa.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 28.02.2016., 02:15   #43
viđe kako bauk socijalizma kruži svetom

počevši od potencijalnog američkog pedsjednika Berniea Sandersa

__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Old 28.02.2016., 02:49   #44
"Prosvijećeni demo-komuno-apsolutizam" ?

Apsolut - imenujemo kralja - nekome ovo možda zvuči smiješno, ali, meni se ne da izlaziti na izbore svako malo i birati predsjednika koji kurcu ne služi; ne želim znati kako struja dolazi do mog stana, jednostavno želim imati svjetlo kada pritisnem šalter, ako me razumijete..

Komuno - komunističko-demokrativni sistem(ukidanje svih stranaka i pravo opredjeljenja u samo 2: lijevo-desno) u službi naroda izabran od naroda izabranih izabranika, pod prismotrom Kralja i povećalom javnosti i demokrativnih agencija u službi naroda, bira se svakih 10 godina.

Demo - maksimalna demokracija u narodu (lokalna politika/izglasavanje direktora tvornica/radnička prava/zajedničko odlučivanje o svemu na lokalnoj razini) - kapitalistička praksa dobila bi zapravo jednu drukčiju, višu i ravnopravniju dimenziju.

Sistem i država, odnosno monarhija, temeljili bi se prije svega na školstvu, znanosti i umjetnosti i gospodarskom napretku.

Kapitalizam je osuđen na propast, nije da sam toliko protiv njega, ali tko u zadnjih 8 godina nije shvatio da je ovaj sustav pred konačnim raspadom...trebo je.
tabanšaban is offline  
Old 28.02.2016., 10:08   #45
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
?

Apsolut - imenujemo kralja -

Kapitalizam je osuđen na propast, nije da sam toliko protiv njega, ali tko u zadnjih 8 godina nije shvatio da je ovaj sustav pred konačnim raspadom...trebo je.
Apsoluta - kralja danas imaš u tvrtkama.

Netko ( pripadnik zapadnog svijeta, ali se ne mogu sjetiti tko točno) je rekao nešto u smislu - upravljanje tvrtkama koje stvaraju višak vrijednosti je previše ozbiljna stvar da bi ga se povjerilo narodu.

Zato današnji svijet ima dva lica - demokraciju kada je politička vlast u pitanju.

Apslolutizam, apsolutno privatno vlasništvo u poduzećima.

S tim da politička vlast ne dira pravo privatnog vlasništva.
mravac8 is offline  
Old 28.02.2016., 11:00   #46
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A, ne, ne ......

Kapitalisti ne sjede na balkonima darovanih stanova .....

Kapitalisti sjede na palubama svojih jahti, jedu jastoge, piju šampanjac i rugaju se sitnozubima koji za njih rintaju za siću.

I smiju se kako sirotinja, isfrustrirana glađu frustraciju liječe nacionalizmom, odnosno tako da sirotinja jedne nacionalnosti razbije zube sirotinji druge nacionalnosti.
Aha.
Konstatuješ stanje, jel'?
Šta mu je uzrok? Ima li to, takvo, stanje zapravo uzrok? Ako ima, šta je uzrok tome odnosno ko ga je prouzrokovao?
Šta misliš?
Šabović Adis is offline  
Old 28.02.2016., 11:12   #47
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Aha.
Konstatuješ stanje, jel'?
Šta mu je uzrok? Ima li to, takvo, stanje zapravo uzrok? Ako ima, šta je uzrok tome odnosno ko ga je prouzrokovao?
Šta misliš?
Jedini uzrok koji ja vidim je svijest ljudi. Preciznije razina svijesti ljudi.

Pred puno godina, dok sam ja još bila mlada i naivna ( moje opravdanje za takvu naivnost je da tada nisu postojali internetski forumi ) i hvalila socijalizam moj otac mi je kazao kratko i jasno - ne može čistačica upravljati poduzećem.

Time je sve rečeno.
mravac8 is offline  
Old 28.02.2016., 11:16   #48
Politički sustav zavisi od društvenog i ekonomskog sustava koji opet zavisi od geografskog područja,prirodnih bogatstava i karaktera nacije tj.stanovništva te istorijskog spleta okolnosti i dalje onda sve tako u krug jedno vrši uticaj na drugi.

Kapitalizam-socijalizam?
To je dualitet i sve se na njega danas svodi kao na dva suprotna principa tj.društveno i privanto vlasništvo.Kroz samu filozofiju je tešk odogovriti na ovo pitanje tj.odlazi se u ekstremnu teoriju a društveni i ekonomski sistem zavisi od stanja ljudi i njihove svijesti.

U tom smislu socijalizam i komunizam jestu teorijski jači jer predstavljaju jedan jači oblik kolektivizma ali i za jak kolketivizam potreban je i jak individualizam ali ljudi jos nisu nista od toga dosegli tj.jesu ovo drugo u određenom smislu.

Postavlja se pitanje moze li se kapizalizam pretvoriti u socijalizam nakon određenog vremena i kroz određena društvena pretumbavanja ali mirnim putem?
Možemo kao dobar primjer uzeti mozda Švedsku koja je uspjela da napravi određenu ravnotezu toga koliko -toliko.

Kapitalizam je danas prakticno bolji i primjereniji za trenutnu svijest ljudi i za većinu država ali i on polako gubi svoju podlogu u nekim elelmntima tj.kroz smanjenje resursa jer što je manje resursa ljudi vise teže bogatstvu i da pribave ono sto je ostalo tako da će se ovaj današnji neoliberalni kapitalizam vremenom početi sve vise i sve urušavati u sebe.

Doduše,vijdeli smo šta se desi i sa socijalizmom kada je neprilagodjenj vremenu i svijesi ljudi (staljnjizam i nacionalsocijalizam) sa tim što je socijalizam uspio dici Rusiju u neku ruku i napraviti od nje svjetsku silu ali je donio i dosta lošeg.

Sve u svemu moze se do prekosutra teoretisati,tj.pronalazak najboljeg politickog sustava jeste jedna tema koja zahteva kako dobru apstraknut teorjsku analizu tako i dobru prakticnu podlogu tj.da se teorija prilagodi trenutnim mogucnostima.
Kajk is offline  
Old 28.02.2016., 11:34   #49
Quote:
Kajk kaže: Pogledaj post

Doduše,vijdeli smo šta se desi i sa socijalizmom kada je neprilagodjenj vremenu i svijesi ljudi (staljnjizam i nacionalsocijalizam) sa tim što je socijalizam uspio dici Rusiju u neku ruku i napraviti od nje svjetsku silu ali je donio i dosta lošeg.
I ja mislim da socijalizam nije bio prilagođen svijesti ljudi, ali Je li bio iznad ili ispod razine svijesti ljudi?
mravac8 is offline  
Old 28.02.2016., 11:57   #50
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I ja mislim da socijalizam nije bio prilagođen svijesti ljudi, ali Je li bio iznad ili ispod razine svijesti ljudi?
Upravo ta svijest i osviještenost ljudi najteže napreduje , zaostaje za tehnologijama i ljudi su zatvoreni u frustracijama i vlastitim preokupacijama , materijalnim uglavnom
Ali socijalizam kao ideja je protivan ljudskpj naravi ( socijalna država je drugo , ne ) i općoj naravi
Nije svakom dano da stvara novo i da se snađe , tj. da uživa punoču kapitalizma
Nije dano od : Boga , narave , stvoritelja , evolucije , revolucije , ali jednostavno nije svakom dano isto u startu -ali to jeopće poznato
I ma koliko bili empatični neki dobri ljudi , ne mogu tu zadanost radikalno promijeniti , može se pripomoči - i tooo je ok
Ali uvijek će biti bolji i slabiji , kao u sportu , recimo
Ne može se tražiti od onog tko pretrči 100m za 5s da malo uspori , da se onaj sporiji ne bi osjećao manje vrijednim
Svi punim plučima , naprijed , pa tko prvi , tko zadnji , toooo je život -borba , ne gunđanje s balkona povoljnooo otkupljenih stanova
martin007 is offline  
Old 28.02.2016., 12:37   #51
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post

Upravo ta svijest i osviještenost ljudi najteže napreduje

Nije dano od : Boga , narave , stvoritelja , evolucije , revolucije , ali jednostavno nije svakom dano isto u startu
Ovo dvoje ti je kontradiktorno.

Ako je svijest čovječanstvu dana onda ne može napredovati, odnosno onda je takva kakva je bila i prije pet tisuća godina i sada je i bit će za pet tisuća godina.

Ako svijest ljudi napreduje onda nije od nikoga dana, bila je različita prije pet tisuća godina i bit će drugačija za pet tisuća godina.

Istina, moguće je da je prije pet tisuća godina čovjeku dana svijest koja nije statična već se razvija, ali to nije bit tvog posta, tako da ne mislim da si mislio na to.
mravac8 is offline  
Old 28.02.2016., 12:41   #52
Quote:
Kajk kaže: Pogledaj post
Kapitalizam-socijalizam?
To je dualitet i sve se na njega danas svodi kao na dva suprotna principa tj.društveno i privanto vlasništvo.Kroz samu filozofiju je tešk odogovriti na ovo pitanje tj.odlazi se u ekstremnu teoriju a društveni i ekonomski sistem zavisi od stanja ljudi i njihove svijesti.
Dovoljno je privatno vlasništvo pojedinca ograničiti na razumnu mjeru.
Time, društveno i privatno vlasništvo nisu više suprotni principi jer kad
pojedinac dosegne limit privatnog vlasništva, može ulagati u dobrobit
društva, odnosno okruženja u kojem živi.
Na taj način ćeš izdresirati i svijest ljudi, odnosno umanjit ćeš njihovu
potrebu za neograničenim izdizanjem iznad drugih.

Quote:
Kajk kaže: Pogledaj post
Postavlja se pitanje moze li se kapizalizam pretvoriti u socijalizam nakon određenog vremena i kroz određena društvena pretumbavanja ali mirnim putem?
Eto, ograničavanjem privatnog vlasništva pojedinca, dobiva se ravnomjerniji
raspored dobara, što u konačnici znači da svi mogu dosegnuti maksimum, a nakon toga svako dobro postaje društveno vlasništvo.
Ograničavanje vlasništva pojedinaca na razumnu mjeru, može se postići i
mirnim putem tako da večina odredi koji će biti maksimum privatne imovine.
Ako se, primjerice oko granice od 10 milijuna kuna ne može složiti večina,
onda se potraži veća cifra oko koje će se ta večina složiti.
Uglavnom treba postići omjer u kojem će pohlepni vukovi biti siti, a i ovce
najmanje ugrožene.


Quote:
Kajk kaže: Pogledaj post
Kapitalizam je danas prakticno bolji i primjereniji za trenutnu svijest ljudi i za većinu država ali i on polako gubi svoju podlogu u nekim elelmntima tj.kroz smanjenje resursa jer što je manje resursa ljudi vise teže bogatstvu i da pribave ono sto je ostalo tako da će se ovaj današnji neoliberalni kapitalizam vremenom početi sve vise i sve urušavati u sebe.
Ograničavanjem gomilanja resursa na hrpu pojedica, spriječit će se utrka za
bespotrebnim gomilanjem, koja je posljedica straha da će netko sebi iz
količine ograničenih resursa sebi uzeti sve, pa onim sporijima neće ostati
ništa.
Ako se ne postave granice, onda će se dogoditi upravo to urušavanje, jer
će u konačnici svi resursi pripadati pobjedniku u utrci stjecanja tih resursa
a i moći koja ide uz to, pa se taj više neće imati s kime natjecati.

No dobro, uvijek ima onih u prehrambenom lancu koji se natjeću i za govna.
Ako se to događa unutar jedne biološke vrste, u ovom slućaju ljudske, onda
to znaći da je čovjek evoluirao u novu vrstu, vrstu govnojeda.

Quote:
Kajk kaže: Pogledaj post
Sve u svemu moze se do prekosutra teoretisati,tj.pronalazak najboljeg politickog sustava jeste jedna tema koja zahteva kako dobru apstraknut teorjsku analizu tako i dobru prakticnu podlogu tj.da se teorija prilagodi trenutnim mogucnostima.
Evo, to je moj doprinos tom "teoretisanju", uz uvažavanje svih elemenata
koje spominješ, tj. dobru apstraktnu analizu, dobru praktičnu podlogu, te
mogućnost prilagodbe trenutnim mogućnostima.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 28.02.2016., 13:04   #53
Kapitalizam je moderno robovlasničko društvo.
Socijalizam je olfo bio zaštitnik svih onih "slabijih" ljudi koji ovise o drugima.
Danas takvi "slabi" koji ovise o drugima postaju svakim danom sve slabiji.
Kapitalizam ne priznaje razlike, niti trpi slabe karike društva.
Kapitalizam je nehuman. I dobra prilika za oprati savjest na ovaj način: šta im ja mogu. Nek se svatko bori za sebe. Baš me briga.
Pitam se samo kad ti veliki moćnici postanu stari i nemoćni hoće li toliko ljubiti kapitalizam.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Old 28.02.2016., 13:09   #54
Nema jadnijeg bića od čovjeka koji pati za tuđim.

Deseta Božja zapovijed:
Ne poželi nikakve tuđe stvari!

Nažalost, mnogo siromašnih je trulo i izjeda ih uspjeh drugih, pogotovo postignut pošteno.

Jadni i jalni ljudi teško podnose da je netko pametniji, bolji, vrijedniji, pametniji, da ima skladniju obitelj ...
Predmet ljubomore nije bitan, neuspješnome je uvijek svatko kriv, samo on sam nije kriv. U analogiji utrke na 100 m nesposobni i lijeni bi najrađe da se bržem trkaću amputira jedna noga tako da budu jednaki.

Nije slučajnog 4. ZAVIST jedan od smrtnih grijeha.

Kapitalizam svakom nudi šansu za uspjeh, samo se treba naraditi, većina hoće kruha bez motike. Ljudski balast kao što sam već jednom rekao. Socijalizam ljudima ograničava mogućnosti uspjeha, a to je neuspješnima i lijenima drago jer netko tko je vrijedniji ne može pokazati svoj puni potencijal.

Zadnje uređivanje Krvnik : 29.02.2016. at 11:52.
PrinceVegeta is offline  
Old 28.02.2016., 13:19   #55
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ovo dvoje ti je kontradiktorno.

Ako je svijest čovječanstvu dana onda ne može napredovati, odnosno onda je takva kakva je bila i prije pet tisuća godina i sada je i bit će za pet tisuća godina.
Istina , ali možda onaj ili ono što utječe na svijest isto ima ograničenja , pa ide sve to laganini
Pokušavam se izvuč


Quote:
Miškica kaže: Pogledaj post
Kapitalizam je moderno robovlasničko društvo.
Socijalizam je olfo bio zaštitnik svih onih "slabijih" ljudi koji ovise o drugima.
Danas takvi "slabi" koji ovise o drugima postaju svakim danom sve slabiji.
Kapitalizam ne priznaje razlike, niti trpi slabe karike društva.
Kapitalizam je nehuman. I dobra prilika za oprati savjest na ovaj način: šta im ja mogu. Nek se svatko bori za sebe. Baš me briga.
Pitam se samo kad ti veliki moćnici postanu stari i nemoćni hoće li toliko ljubiti kapitalizam.
Pa kapitalizam je za njih izmislio kroz medicinu sve moguće za produženje života i kvalitetniju starost , kupuju organe i sl.
Jedino ih pere crkvena spika : prije će deva proć kroz ušicu igle nego bogataš ući u kraljevstvo nebesko
Pa onda u starosti doniraju neke novce

Zadnje uređivanje Krvnik : 29.02.2016. at 11:53.
martin007 is offline  
Old 28.02.2016., 13:24   #56
Quote:
lišina od špadi kaže: Pogledaj post
Eto, ti grabi punim plučima, a taj neki ti se smije dok ljenčari i uživa s balkona. Pa sad tko je tu 'pobjednik', a tko 'gubitnik', dalo bi se razmišljati.
To je kao onaj vic kada je bogataš sreo siromaha koji je pecao na obali rijeke.

Ali, uzmi u obzir i to da su Hrvati vlasnici stanova upravo zahvaljujući socijalizmu, Titu i Jugoslaviji.

Da je 1945. došao kapitalizam sa svojim bankarima i ostalim divotama kojima nas danas zasipaju ne bi ni 30 posto Hrvata imalo vlastitu nekretninu.
mravac8 is offline  
Old 28.02.2016., 13:26   #57
Quote:
Miškica kaže: Pogledaj post
Pitam se samo kad ti veliki moćnici postanu stari i nemoćni hoće li toliko ljubiti kapitalizam.
O da, tek tada hoće.

Jer nije isto biti star i nemoćan sa penzijicom od 2000 kuna i star i nemoćan sa pola milijuna eura na žiro-računu.

Razlika je drastična.
mravac8 is offline  
Old 28.02.2016., 13:32   #58
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
O da, tek tada hoće.

Jer nije isto biti star i nemoćan sa penzijicom od 2000 kuna i star i nemoćan sa pola milijuna eura na žiro-računu.

Razlika je drastična.
Možda je ovaj s pola milijuna eura 50 g više radio, trudio se, štedio. Dok je ovaj s 2000 kuna poslije posla sjedio na balkonu, a volio je i na skijanje otić.

Čovjek koji poslije cijelog životnog vijeka nema ništa se treba upitati na što je potrošio život. Takav čovjek treba biti primjer mladima kako ne živjeti, primjer kako ne potratiti život.
PrinceVegeta is offline  
Old 28.02.2016., 13:36   #59
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Pa kapitalizam je za njih izmislio kroz medicinu sve moguće za produženje života i kvalitetniju starost , kupuju organe i sl.
Jedino ih pere crkvena spika : prije će deva proć kroz ušicu igle nego bogataš ući u kraljevstvo nebesko
Pa onda u starosti doniraju neke novce
Pusti ti to. Kad čovjek ostari, mam se druga slika kaže
Za kvalitetniju starost osim potrebne moderne tehnologije i novca, postoji još jedan važan faktor a to je ljudski faktor.
Šta ti vrijedi top tretman ako fali iskrene humane brige za starog i bolesnog čovjeka. Taj čovjek jako dobro zna da svojim novcem kupuje tretman.
Kupuje svoju kvalitetnu skrb ali nemere kupiti onu drugu potrebnu skrb- ljubav.
Nema para, nema ljubavi niti potrebne skrbi.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Old 28.02.2016., 13:40   #60
Evo jedna stara tema gdje se raspravljalo u sličnom smjeru.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=740898
fsoul is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.