Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Tko će prvi dovesti ljude na Mars?
NASA 23 43.40%
SpaceX 30 56.60%
Glasovatelji: 53. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2016., 15:49   #1
Tko će prvi stići na Mars?

Dakle, NASA polako gradi tehnički infrastrukturu potrebnu da ljudi konačno napuste LEO. Imamo Orion s pratećim europskim servisnim modulom, SLS bi trebao poletiti 2018. godine, pripremaju se platforme... Nakon povratka u orbitu Mjeseca, malo švrljanja oko asteroida, kruna svega trebalo bi biti slijetanje na Mars tamo oko 2030-ih. Bolden je najavio kranji rok za 2030, no s obzirom da nema Sovjeta da Amerima utjeraju strah u kosti, izgledniji mi je rok tamo oko 2035.

S druge strane, imamo milijardera Elona Muska i njegov SpaceX koje ne treba posebno predstavljati. Musk je nedavno prezentirao (jako) ambiciozni Interplanetary Transport System s kojim planira kolonizirati Mars nakon što na njega sleti 2022. - punih 8 godina prije NASA-e.

Dakle, tko prvi slijeće na Mars? Državno ili privatno? Birokratizirana NASA čiji proračun ovisi u volji političara, ili duboki privatni džep pojedinca koji je sebi nešto zacrtao? Što mislite koliko je Muskov prijedlog (uključujući vremenski raspored) realan?
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 16:09   #2
Prvo sam pročitao "Sprdex"

Mislim da bi se jako puno stvari trebalo poklopiti SpaceXu da prestigne NASAu.

Vremenski prijedlog bi možda bio realan kada bi se sve spojilo u jedan program s istim ciljem.
__________________
"Čuda se ne događaju u suprotnosti s prirodnim nego u suprotnosti s onim što mi podrazumijevamo prirodnim" (Sv. Augustin)
Gary-lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 17:31   #3
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Dakle, .......
Pa ti si već bio tamo
i
Pao s Marsa!:klap:
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 17:38   #4
SpaceX bi vec 2018te trebao poslati prvi Red Dragon na Mars sa Falconom Heavy, bez posade. I tako svaki pogodan launch window, da se testira tehnika slijetanja i ostale tehnologije za prvu ljudsku misiju.

Uz to, treba dodati i Blue Origin koji su predstavili New Glenn 2/3 stupanjsku raketu i rade na jos vecoj(suska se slucne velicine kao Muskova BFR) raketi naziva New Armstrong.

Iskrenio, ne vjerujem da ce ikad SLS poletiti. Muskovom planu treba dodati 10ak godina u timelineu + pitanja oko mogucnosti financiranja svega. Bezos ima lovu, ima raketu, ali nema lander i koliko mi se cini, cilja prvenstveno prema Mjesecu.

BTW, 500njak(300 u reusable) tona max u LEO sa ITSom
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 21:14   #5
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Iskrenio, ne vjerujem da ce ikad SLS poletiti.
Nadam se da hoće, iako sam i ja skeptičan. Dovoljno je sjetiti se kako je završio Constellation (iako vjerujem da im je bolje ovako bez ikakvih usputnih slijetanja na Mjesec) nakon što se smjenila vlast te se počeo probijati predviđeni budžet. Ne bih se čudio da se slično dogodi SLS-u nakon što na vlast dođu Hillary ili Trump, tim više jer mi se ni jedno ni drugo ne dopadaju previše i nekako sumnjam da će pozitivno djelovati na NASA-u.

Mars prepustimo SpaceX-u. NASA-i držim fige da u orbitu što prije dignu James Webba i TESS.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 22:25   #6
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
NASA-i držim fige da u orbitu što prije dignu James Webba [...]
Jamesa Webba u svemir diže ESA.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 18:08   #7
Nekako sam dobio dojam da Bezos više cilja na asteroide i sl. Na kraći rok, Blue Origin napada segment tržišta koji je trebao uzeti Falcon Heavy (a i njega se čeka već prilično dugo).

Sad, sve najviše ovisi o tome tko će kasniti koliko.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 19:23   #8
musk je vizionar, a posto je vlasnik privatnih kompanija nema ogranicenja sto se tice administracije i politike kao sto nasa ima, mislim da ce on vise napravit sljedecih godina za space travel nego nasa
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 21:21   #9
Eh, ako ova Muskova raketa ikad poleti, mogla bi dignuti ne jedan nego nekoliko velikih teleskopa gore u jednom lansiranju, sto bi bilo fenomenalno za astrofiziku, pogotovo za potragu za extrasolarnim planetima pogodnim za zivot. ITS ima promjer od 17 m, dakle omogucio bi lansiranje zaista velikog zrcala/teleskopa.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 22:23   #10
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Eh, ako ova Muskova raketa ikad poleti, mogla bi dignuti ne jedan nego nekoliko velikih teleskopa gore u jednom lansiranju, sto bi bilo fenomenalno za astrofiziku, pogotovo za potragu za extrasolarnim planetima pogodnim za zivot. ITS ima promjer od 17 m, dakle omogucio bi lansiranje zaista velikog zrcala/teleskopa.


__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 22:30   #11
Musk je u svom planu rekao da će put na Mars koštati 200.000$ po osobi. Kako bi skresao astronomski trošak na bagatelu, nije spomenuo.
Ne bi bilo loše u anketu ubaciti Kineze.
Drone is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 22:38   #12
Astronomski trosak se reze ekonomijom velikih brojeva. Lansiras jako puno ljudi jako puno puta. Rakete koje mogu letjeti 20-30 i vise puta umjesto potrosnih koje lete jedanput. Rakete koje dignu 300 i vise tona u orbitu odjednom. Raketa koja sama sleti nazad na lansirnu rampu i koja moze letiti odmah nakon ponovnog punjenja goriva i kacenja tereta. Raketno gorivo koje se lakse skladisti i proizvodi... Itd, itd....
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 22:41   #13
https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_scale za osnovni odgovor.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 08:40   #14
Spacex-u je osnovna zadaća Mars, NASA ga zasad nema ni u primisli, nego se bavi "pizdarijama". Jasno je kome su šanse veće. Iako naravno, Spacex ne može biti siguran da će uvijek imati stabilan i stalan izvor financija jer su privatna firma.

Inače, tko još uzima za ozbiljno rokove koje NASA postavlja za slijetanje na Mars?
Savjetnik u GNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 09:16   #15
Ja se nadam da ce se zakuhati nekakva svemirska utrka između Kine/Rusije (EAU) i Amerike/EU, to bi diglo finaciranje istraživanja svemira na nove visine, ali bi ta trka osim Marsa ubrzala i istraživanje Europe i njegovog oceana koji se nalazi pod ledenom korom, a dugorocno bi se digle i investicije za istraživanje Proxime Centauri.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 09:51   #16
Rusijin svemirski program nema dovoljno love, kineski je jos uvijek relativno u ranim stadijima razvoja, ESA nema ni love ni ambicija za Mars. Tako da ostaje na privatnicima. Uostalom, mislim da je bolje da se drzavne institucije bave fundamentalnim istrazivanjem svemira a da se tehnika i transport ostavi otvorenom trzistu, jer ce taj model dati najbolje rezultate.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 13:30   #17
Meni je prvo čudno ovo s metanom kao gorivom za nove motore, probala nasa, probali sovjeti i ne pada im na pamet vratiti se nazad. Taj motor je i dalje kolko sam vidio četvrtinu slabiji od rd180 koji je siguran, jak, testiran i available. Uz to će ih staviti kolko ono? 40 u bunt? Krasno je tako nešto prošlo s N1....pa vibracije... pa cijevi....a bez ikakvog iskustva u takvim poslovima.
Meni ovo muskovo s marsom više sliči na onog kaj je htio poslati koloniju na mars a počeo s reality show-om a još je uz to kupovao senatore da lobiraju protiv kupovine rd180......Kužim da je zainteresiran za ove leo komercijalne letove, reusable dijelove, slijetanje na platformu i to .....ali na mars ljude.....osim toga tek sad su poslane sonde koje provjeravaju spuštanje na mars od ozbiljnih takmaca. Sad dolaziit i pričat o ljudima na marsu, komercijalnim letovima na mars a jedva je došao do leo a novi motor tek jednom zapalio.....Ne zaboravimo radijacijsku izloženost toliko vremena...ne vidim kako je to riješio...olovnim štitom?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 13:44   #18
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Meni je prvo čudno ovo s metanom kao gorivom za nove motore, probala nasa, probali sovjeti i ne pada im na pamet vratiti se nazad. Taj motor je i dalje kolko sam vidio četvrtinu slabiji od rd180 koji je siguran, jak, testiran i available. Uz to će ih staviti kolko ono? 40 u bunt? Krasno je tako nešto prošlo s N1....pa vibracije... pa cijevi....a bez ikakvog iskustva u takvim poslovima.
Meni ovo muskovo s marsom više sliči na onog kaj je htio poslati koloniju na mars a počeo s reality show-om a još je uz to kupovao senatore da lobiraju protiv kupovine rd180......Kužim da je zainteresiran za ove leo komercijalne letove, reusable dijelove, slijetanje na platformu i to .....ali na mars ljude.....osim toga tek sad su poslane sonde koje provjeravaju spuštanje na mars od ozbiljnih takmaca. Sad dolaziit i pričat o ljudima na marsu, komercijalnim letovima na mars a jedva je došao do leo a novi motor tek jednom zapalio.....Ne zaboravimo radijacijsku izloženost toliko vremena...ne vidim kako je to riješio...olovnim štitom?
pa tehnologija je jako napredovala zadnjih godina, i imali su zasad uspjesno testiranje tog motora, metan je logican izbor zato sto ga ima dosta na marsu kolko sam skuzio pa ce se moci lako refuelat kad dodje tam
ovu radijaciju iz svemira ne odbijas najbolje olovom nego je najbolje okruzit posadu vodom ili nekim laganim elementom kolko sam citao, ionak ce morat toga tone uzet sa sobom pa to nebi trebo bit problem
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:03   #19
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Meni je prvo čudno ovo s metanom kao gorivom za nove motore, probala nasa, probali sovjeti i ne pada im na pamet vratiti se nazad.
Dobro, koje drugo gorivo možeš proizvesti na Marsu?

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Meni ovo muskovo s marsom više sliči na onog kaj je htio poslati koloniju na mars a počeo s reality show-om a još je uz to kupovao senatore da lobiraju protiv kupovine rd180......
Neke sličnosti nema. Musk bar ima neki hardver za početak.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kužim da je zainteresiran za ove leo komercijalne letove, reusable dijelove, slijetanje na platformu i to .....ali na mars ljude.....
Cijeli taj program je u svrhu podrške programu letova na Mars. Ne vidim što bi tu trebalo biti toliko čudno. Ovo je u najavi već nekoliko godina.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
osim toga tek sad su poslane sonde koje provjeravaju spuštanje na mars od ozbiljnih takmaca.
Musk šalje sondu za testiranje propulzivnog spuštanja na Mars 2018. Surađuju sa NASA-om zato što u tome slučaju NASA ne mora raditi isto za svoj program slanja ljudi na Mars.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Sad dolaziit i pričat o ljudima na marsu, komercijalnim letovima na mars a jedva je došao do leo a novi motor tek jednom zapalio.....
Tu je ipak glavna arhitektura cijelog sustava.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne zaboravimo radijacijsku izloženost toliko vremena...ne vidim kako je to riješio...olovnim štitom?
Imaš očito rješenje - prihvatit će se malo veća učestalost raka.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 16:48   #20
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Dobro, koje drugo gorivo možeš proizvesti na Marsu?

Neke sličnosti nema. Musk bar ima neki hardver za početak.

Cijeli taj program je u svrhu podrške programu letova na Mars. Ne vidim što bi tu trebalo biti toliko čudno. Ovo je u najavi već nekoliko godina.

Musk šalje sondu za testiranje propulzivnog spuštanja na Mars 2018. Surađuju sa NASA-om zato što u tome slučaju NASA ne mora raditi isto za svoj program slanja ljudi na Mars.

Tu je ipak glavna arhitektura cijelog sustava.

Imaš očito rješenje - prihvatit će se malo veća učestalost raka.
Ako poneseš nuklearni reaktor (a bez čega sumljam da se gore može) recimo vodik/kisik. Sigurnije, provjerenije.

Ima neki hardware, al mi se ne čini uvjerljivim a pogotovo ne za taj kratki period. dosegnuti mars i dosegnuti leo je razlika između boga i šeširdžije

Ne vidim nikakav background za navedene ljude na marsu osim pokušaja proizvodnje glavnog motora, zapalio ga je jednom. Kak će to izgledat s buntom motora i kak će to sve pospajat cijevima bit ce zabavno gledat. Planovi za štošta postoje, i za rusku postaju na mjesecu evo ima već preko 50 godina i izgleda mi daleko realnije za ono doba nego ovo njegovo.

Da, sonde za procjene karakteristika slijetanja/uzletanja idu prema marsu, već su dvije na putu.....njegova nije niti krenula.

Kolko malo više radijacije? Meni su se brojevi drugačijim činili. Kaj s mikrometeoritima?

Gle, volio bih da to ide ali bojim se da nema šansi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.