Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2004., 15:46   #1
Prezimena Razvedenih

Tema o dva prezimena za dijete potaknula me na ovu temu. Naime, zanimaju me Vaša iskustva i mišljenja o sljedećem:

Živim u nevjenčanom braku već 8 godina i imam dvoje djece iz prethodnog braka. Djeca i ja imamo prezime njihovog oca i mog bivšeg supruga a sadašnji nevjenčani ima, naravno, svoje prezime. Planiramo se napokon oženiti, čisto da neke stvari budu jednostavnije. E, sada se pojavljuje problem - u mojoj glavi. Jednostavno ne znam što da učinim s prezimenom. Ako ostavim prezime koje imaju i djeca, ne čini mi se fer prema sadašnjem tj. budućem suprugu. A ako uzmem njegovo prezime, ne čini mi se fer prema djeci. Zanimaju me iskustva žena koje su bile u takvoj situaciji, što su učinile i kako su reagirali direktno upleteni (djeca i novi suprug). Mišljenje ostalih je dobrodošlo.
__________________
Baš mi se sviđa navratit ovdje.
Vražich is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 15:50   #2
Uzmi svoje djevojačko, prezime ex muza i prezime buduceg muza. Time ćeš zadovoljiti sve strane a teret komplikacija preuzeti na svoja nejaka (?) pleća...
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 15:57   #3
Ma, znam ja i sama zakomplicirati stvari ali sam mislila da ovdje ima netko tko će imati jednostavno rješenje.
__________________
Baš mi se sviđa navratit ovdje.
Vražich is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 16:42   #4
Moja mama je uzela prezime novog muža. Mi, djeca, nismo se bunili Odlično prezime, žicali smo da i nas prebaci, ali, kao, nije fer prema tati, pa nije dala.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 16:45   #5
I moja je mama, kad se ponovno udala, uzela prezime muza. Moj braco i ja imamo ocevo prezime, a drugi braco, rodjen u drugom braku ima drugo. I svi sretni i zadovoljni.

Nije mi jasno sto te tocno muci.
__________________
Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions, their lives a mimicry, their passions a quotation.
Principess@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 22:29   #6
Quote:
Principess@ kaže:
I moja je mama, kad se ponovno udala, uzela prezime muza. Moj braco i ja imamo ocevo prezime, a drugi braco, rodjen u drugom braku ima drugo. I svi sretni i zadovoljni.

Nije mi jasno sto te tocno muci.
Meni osobno, ovo je najkorektnija verzija...i dapace, znam slucaj kada je dijete iz prvog braka, nakon 18-tog rodjendana, za poklon majci i novom muzu trazilo, ne samo njihovo novo prezime vec i posvojenje novoga tate...
Cemu stvarati probleme, ako ih vec djeca sama ne vide...bez obzira na sve dogadjaje, ona razmisljaju srcem.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 08:55   #7
Slažem se da je to najkorektnija verzija. I sama sam dijete razvedenih roditelja i majka se preudala i uzela novo prezime i imam sestru iz tog drugog braka i osobno me nije smetalo što se svi oni prezivaju različito od mene i sama sam pomišljala da uzmem to prezime... Znači, iz perspektive djeteta sve mi je to bilo O.K. Ali, sada kao majka se ipak pomalo bojim da mi se djeca ne osjete na neki način "isključena" (ne znam koji bih drugi izraz upotrijebila), pogotovo ako dođe prinova. Klinci se odlično slažu s budućim, uostalom on ih odgaja (u punom i pravom smislu te riječi) od njihove prve, odn. druge godine života. Imaju i dobar odnos sa svojim ocem. Ne mislim da su djeca na bilo koji način uskraćena ili "oštećena", dapače dobili su u svoje živote još nekoliko ljudi koji ih neizmjerno vole (budući i cijela njegova obitelj). ALI, ponekad, bez obzira u uvjerenost u ispravnost postupaka (razvod), bez obzira na odgoj i obrazovanje, bez obzira na podršku okoline... majke osjećaju grižnju savjesti i kad treba i kad ne treba. Vjerujem da će me razvedene žene s djecom razumjeti, pa tako i moju "glupu" dilemu oko prezimena.
Uostalom, znam što ću učiniti. Samo me zanimalo kako su drugi (druge) prolazili kroz takvu ili sličnu situaciju i "koji film su vrtili u svojoj glavi".
__________________
Baš mi se sviđa navratit ovdje.
Vražich is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 09:39   #8
Dilema nije nikako glupa... A društvo u kojem živimo nameće brigu na zadanu temu.

Slažem se s rješenjem da uzmeš prezime svog (novog) supruga. Klincima će to, uz logično objašnjenje, postati prihvatljivo i jasno, a ne mogu ne reći - u novom braku, ne vidim mjesta prezimenu bivšeg supruga. Novo prezime, kao i povratak na djevojačko, su mi jedine opcije.

Najvažnije su, ipak, one esencijalne stvari, u vama, zbog kojih ste skupa. Svako dobro!!!
__________________
"Sve sam to ja, isitnjen, sav od komadića, od odsjaja, probljesaka, sav od slučajnosti, od neraspoznatih razloga, od smisla koji je postojao pa se zaturio, i sada više ne znam što sam u tom kršu" (M. Selimović)
Magnolija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 09:50   #9
Chim sam se razvela, vratila sam svoje djevojachko prezime...moj sin ima prezime svoga oca.

To je najposhtenije. Taj chovjek vishe nije moj suprug iz kojega sam razloga i nosila njegovo prezime.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 10:22   #10
ja sam dijete razvedenih roditelja i moja se majka ponovno udala kada sam ja imala 8 godina

nisam bila sretna kada je uzela novo prezime, zapravo bila sam tuzna i smetalo mi je

kasnije sam se navikla i bilo mi je bas svejedno

mozda bi bilo dobro da razgovaras s buducim suprugom i sa djecom o tome
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 14:43   #11
Ja sam isto odmah nakon razvoda vratila svoje djevojačko prezime, sin ima prezime svog oca, a moj dragi svoje! Malo nas čudno gledaju kad se prijavljujemo u hotel, ili kad prelazimo granicu! Žao mi je što nisam odmah sinu upisala i svoje prezime, sad bi već bilo to komlicirano.
ana_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 14:48   #12
Quote:
magic kaže:
Chim sam se razvela, vratila sam svoje djevojachko prezime...moj sin ima prezime svoga oca.

To je najposhtenije. Taj chovjek vishe nije moj suprug iz kojega sam razloga i nosila njegovo prezime.
Ovo mi se čini jedino ispravno i logično.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 20:41   #13
Re: Prezimena Razvedenih

Ako ostavim prezime koje imaju i djeca, ne čini mi se fer prema sadašnjem tj. budućem suprugu. A ako uzmem njegovo prezime, ne čini mi se fer prema djeci.

Uzmi ti sebi svoje djevojačko prezime i onda si bez brige za sva vremena!
__________________
Niti jedan grijeh ne ostaje nekažnjen!
bunny100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 12:53   #14
Moj kolega ozenio zensku koja je imala dijete iz prvog braka. Ona uzela njegovo prezime i dobili djecu sa njegovim prezimenom. Nakon par godina promijenili prezime i njenom djetetu iz prvog braka jer se ono osjecalo kao crna ovca sa drugacijim prezimenom, (bila je potrebna dozvola oca djeteta kojeg je bolilo briga i jos par testiranja centra za socijalnu skrb) i sad je sve skupa OK. Big happy family.
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 14:35   #15
Quote:
ixox kaže:
Nakon par godina promijenili prezime i njenom djetetu iz prvog braka jer se ono osjecalo kao crna ovca sa drugacijim prezimenom
Ovo me podsjetilo na iskustvo poznanice. Kćer iz prvog braka, još dvije u drugom braku - jedino ta najstarija s drugim prezimenom. Nakon svih procedura promijene joj prezime u očuhovo, ali avaj ne budi to dovoljno, nego promijeniše i ime, jer je otac druge nacionalnosti, pa da ne bude odudaranja od Melanie i Manuele, najstarija je sad Vanessa.

E to mi je prestrašno.
__________________
"Sve sam to ja, isitnjen, sav od komadića, od odsjaja, probljesaka, sav od slučajnosti, od neraspoznatih razloga, od smisla koji je postojao pa se zaturio, i sada više ne znam što sam u tom kršu" (M. Selimović)
Magnolija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:14   #16
Quote:
Magnolija kaže:
Ovo me podsjetilo na iskustvo poznanice. Kćer iz prvog braka, još dvije u drugom braku - jedino ta najstarija s drugim prezimenom. Nakon svih procedura promijene joj prezime u očuhovo, ali avaj ne budi to dovoljno, nego promijeniše i ime, jer je otac druge nacionalnosti, pa da ne bude odudaranja od Melanie i Manuele, najstarija je sad Vanessa.

E to mi je prestrašno.
Ovo mi vec izgleda kao dosta nabujali osobni kompleksi....ali svatko ima svoje razloge.
Tko zna kako se sadasnja Vanessa cuti u svojoj glavici...
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 16:00   #17
Quote:
ixox kaže:
Moj kolega ozenio zensku koja je imala dijete iz prvog braka.
zensku?!

zensku sta? zensku carapu?

__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 13:19   #18
ja bi sebi i djeci dala svoje prezime
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 18:08   #19
Re: Prezimena Razvedenih

Quote:
Vražich kaže:
. Djeca i ja imamo prezime njihovog oca i mog bivšeg supruga a sadašnji nevjenčani ima, naravno, svoje prezime. Planiramo se napokon oženiti, čisto da neke stvari budu jednostavnije. E, sada se pojavljuje problem - u mojoj glavi. Jednostavno ne znam što da učinim s prezimenom.
isti slučaj moje mame.

kad je s mojim tattom bilo sve gotovo, vratila je djevojacko prezime, kasnije se udala za drugog divnog covjek i samo dodala njegovo prezime: ja i brat smo imali očevo.
izgleda kupus, al nije
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.