Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2009., 10:29   #1
Jabuke

Odmah i krećem s prvom molbom:

Molim iskustva i/ili stručne savjete oko regulacije rodnosti kod jabuka.

Konkretno, koju metodu prorjeđivanja plodova jabuka predlažete i na koji način ju je najbolje provesti (ako se radi o kemijskom prorjeđivanju, kako doći do pravih sredstava i na koji način dozirati ta sredstva za pojedine sorte, koja sredstva su dozvoljena...)?
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 10:52. Reason: promjena naslova
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 11:10   #2
Evo, da nisam prije 5 minuta u threadu o maslinama pravila reda, ne bih ništa rekla.

Prvo pitanje ti je , drugo . Ovo sa je obrisano. Zašto? Evo zašto.

Kako očekuješ da ti forumaši odgovore na pitanje toliko općenito kao "voće - koji sklop sadnje"? Specificiraj malo. Koje voće bi uzgajao? Kakav teren ti je na raspolaganju, regija u RH..?

Ovo (iz obrisanog posta):


Quote:
GMO kaže:
Pucajte, jer od kreiranja novog pdf-a postoje realne šanse da dobijete odgovore, zdrava razmišljanja, pretpostavke, prijedloge ili da će netko biti zahvalan na dijeljenju vaših saznanja i iskustava.
je krasno napisano, ali mora biti nekog reda. Ne možemo pisati stihijski.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 10:52.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 12:09   #3
Ma, zapravo, tražio sam temu na kojoj bih mogao postaviti drugo pitanje, no, kako je nisam uspio naći, otvorio sam novu (očigledno nespretno) s ciljem da se na njoj postavljaju pitanja nalik na ovo.
Zapravo, ono "općenito" su bila samo retorička pitanja i htio sam da posluže kao primjer što bi sve tema mogla sadržavati.

Osim toga, čini mi se boljim ciljanjem ako pojam Voćarstvo zamijenimo Uzgojem jabuka, pa podržavam u potpunosti ovu intervenciju.
Hvala na smislenoj korekciji.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 14:44   #4
Voće nije moj teren pa ti neću prodavati fore kojima bi mogao nanijeti štetu voćnjaku. No, znam da se sa kemijskim sredstvima nije za igrati. Ovdje se radi o organo-fosfornim insekticidima, sad sam rovala po skriptama i naišla na karbanil koji uzrokuje opadanje mladih plodova. Znaj kako su organofosforni spojevi turbootrovi koji su većim dijelom bannani zbog snažnog toksikološkog efekta. Truju preko kože, usta, inhalacijski... you name it. Tuče drito & bespoštedno u živčani sustav. I akumulira se u organizmima, naravno.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 17:53   #5
molim moderatoricu da se ne petlja u ono sto ne zna, takodjer ju molim da ne brise pitanja koja se ticu iskljucivo struke.

covjek pita za jabuke, za sklop sadnje. jabuka se sadi zavisi od podloge. ako je slabo bujna podloga, razmak sadnje je od 60-100 cm, zavisno od sorte. medjuredni razmak ( moje iskustvo) je najoptimalniji na 3,5 m radi lakse obrade. bujnije sorte, primjerice fuji, jonagold, gloster sade se od 90-100 cm razmaka.

idared, zlatni 70-80, pink,breanburn od 60-80 cm. u nacelu, ne preporuca se sadnja preko m razmaka, isto tako ispod 60 cm. najvaznije je da se vocka prilikom sadnje gleda kao da je stara 5-6 godina kad je u ful rodu. armatura, sustav za navodnjavanje je nesto sto se podrazumijeva. isto tako tenziometar i kisomjer.

nadalje, prorjedjivanje jabuke je nesto sto evropa i svijet radi vec godinama, kod nas se to radi unatrag nekih 10 godina. tko spomene karbaril? nemojte, molim vas.

kemijsko prorjedjivanje se odradjuje za pocetak u kad pocnu opadati latice cvijeta. ( ne kad opadnu) i to amidima. ima ih vise vrsta, amidi su skupina sredstava za prorjedjivanje ( amidithin, nokad, ethrel itd). nakon vezanja plodova. drugo tretiranje kemijskim prorjedjivanjem se vrsi kad je srednji plod debljine 08-10 mm. na jednom cvijetu smije biti samo jedan plod ( 1) . amidithini su na dozvoljenoj skupini sredstava u rh, dostupni su , skupi i treba pazljivo citati uputstvo za upotrebu da ne bi opali svi plodovi. koristimo ih takodjer u jesen, 7 dana prije berbe protiv opadanja plodova. dakle, korisna skupina.

kemija nije svemocna, ne odradi uvijek sve kako treba, narocito ako je u zraku prevelika vlaga ( ili opet premala) no moje iskustvo sa jabukom govori slijedece-bez obzira na tretman amidima, svake godine se dodatno neke sortne obavezno rucno prorjedjuju. primjerice elstar, gala, zlatni delises pa i fuji. trziste ne zeli sitnu jabuku a ako se ne prorijedi moze se dogoditi da kompletan urod ode u 2. klasu tj. vrecu a tu je i niza cijena.

nisam namjerno odala sve tajne primjene amida. ako netko zeli odraditi kvvalitetno prorjedjivanje neka me kontaktira na pp.

uglavnom, amidi su u rh dozvoljeni, primjenjuju se narocito na vecim plantazama i sve se vrsi pod patronatom hzpss.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 18:24   #6
Senjorita/senjora Elza, naglasih kako voće nije moj teren u prvoj rečenici, dakle, ono što navodim je općenito i okvirno. Ne znam na temelju čega se ti osjećaš dužnom upozoravati me za brisanje pitanja koja se tiču isključivo struke. Želim thread održati konzistentnim i autor threada se slaže. Hoću reći, ne petljaj se ni ti u moderiranje, već se zadrži na odgovaranju na postavljena pitanja ili kasnije postavljanju.

Što se tiče kemije, dapače, volim čitati o ovoj temi i smatram kako si ovo konkretno napisala i može biti korisno svima. Slobodno nam napiši i izvan privatnih poruka koju riječ o primjeni amida. Nauči forumaše (me2) nešto novo i zanimljivo i nemoj čekati da netko napiše nešto "inferiorno" tvom znanju. Slobodno piši.

To što sam jedna od osoba kojoj kemijski tretirana hrana stoji u grlu, to je moj problem. Oduvijek preferiram mehaničke i fizikalne zahvate nasuprot kemijskim i ne osjećam se ni otprilike dužnom ikome obrazloživati zašto razmišljam tako kako razmišljam.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 18:52   #7
( kompliciran nick kak cu te skraceno zvati?) gle, skuzila sam da si obrisala nesto kaj je netko pital blablablabl, no nema veze. radi svoj posao, necu gurat nos nit me briga a jos manje se zelim svadjati s bilo kime. ajmo redom.

kemijska sredstva kojima tretiramo nasade moraju biti pod kontrolom i ne smijemo natrpati u atomizere sto nam padne na pamet, trovati proizvode i zagadjivati okolis. tu se slazemo i ja sam osobno na to strahovito osjetljiva. nadalje, karenca je nesto sto moramo strogo postivati. velika vecina nema pojma sto je to karenca.

osobno sam u sustavu integrirane proizvodnja, prskanje ide preventivno, strogo izbjegavam primjenu sistemika jer ulaze u samu biljku, skracuju stablu zivotni vijek, nisu najpozeljnija sredstva ali ako dodju kisurine, ako se ne stigne odraditi preventivna zastita, bome se prasi kurativno sistemikom i moli se svevisnji da ne raspali fuzikladij a vocari znaju kakvu festu fuzikladij napravi u vocnjacima. zato, ako vidite na trznici krastave i odurne jabuke, nemojte nasjesti na pricu da je to eko-proizvodnja. majstor je samo propustio zastitu za vrijeme kisa. ili ako u jabuci nadjete crve a jabuka kristalno cista. nije ekoloski uzgojena, to gazda nije poprskal savijaca ili mu je osica napala vocnjak.

gle teta moderator. imam dojam da bas ne volis kemiju ali mi proizvodjaci koji imamo tvornicu na otvorenom moramo se njome koristiti. osobno znam prepoznati pretjerano tretirano voce i izbjegavam ga kupovati ( jagoda iz eko-uzgoja a vidi se da je prepuna kalija. kalij naime jagodi daje boju i ne samo jagodi, znam vocare koji ga prskaju po jabukama. sto time dobiju nemam pojma, vocka ima svoj fizioloski tijek i cemu pusto forsiranje na boji?).

amidi nam koriste i to jako. trziste nas prisiljava na njihovo koristenje, postoji pravilo kako moramo pakirati robu, koja je 1. koja 2. klasa a sto je industrija. to ne znaci da ih smijemo primjenjivati kak nam puhne u glavu, s njima treba krajnje oprezno ( agromedjimurje je jedne godine tako istretiralo dio svojih nasada da su odmah tijekom cvatnje imali i berbu, tako se barem "pohvalio" jedan njihov tehnolog) zato dragi moji, oprez s njima.

posto sam dobila zeleno svjetlo, ako koga sto zanima rado cu mu prenijeti dio znanja. ne znam sve, brzopleta sam, zato se adminice ne ljuti.

da li netko ima pojma o primjeni kalcija na jabuke? ajmo vocari, kud ste se posakrivali? kad krecete s dodatkom kalcija ? ili imate po plodovima gorke pjege? a kad se dodaje bor? di mi je nestao onaj tehnolog proizvodnje
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:33   #8
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
( kompliciran nick kak cu te skraceno zvati?) gle, skuzila sam da si obrisala nesto kaj je netko pital blablablabl, no nema veze. radi svoj posao, necu gurat nos nit me briga a jos manje se zelim svadjati s bilo kime. ajmo redom.

kemijska sredstva kojima tretiramo nasade moraju biti pod kontrolom i ne smijemo natrpati u atomizere sto nam padne na pamet, trovati proizvode i zagadjivati okolis. tu se slazemo i ja sam osobno na to strahovito osjetljiva. nadalje, karenca je nesto sto moramo strogo postivati. velika vecina nema pojma sto je to karenca.

osobno sam u sustavu integrirane proizvodnja, prskanje ide preventivno, strogo izbjegavam primjenu sistemika jer ulaze u samu biljku, skracuju stablu zivotni vijek, nisu najpozeljnija sredstva ali ako dodju kisurine, ako se ne stigne odraditi preventivna zastita, bome se prasi kurativno sistemikom i moli se svevisnji da ne raspali fuzikladij a vocari znaju kakvu festu fuzikladij napravi u vocnjacima. zato, ako vidite na trznici krastave i odurne jabuke, nemojte nasjesti na pricu da je to eko-proizvodnja. majstor je samo propustio zastitu za vrijeme kisa. ili ako u jabuci nadjete crve a jabuka kristalno cista. nije ekoloski uzgojena, to gazda nije poprskal savijaca ili mu je osica napala vocnjak.

gle teta moderator. imam dojam da bas ne volis kemiju ali mi proizvodjaci koji imamo tvornicu na otvorenom moramo se njome koristiti. osobno znam prepoznati pretjerano tretirano voce i izbjegavam ga kupovati ( jagoda iz eko-uzgoja a vidi se da je prepuna kalija. kalij naime jagodi daje boju i ne samo jagodi, znam vocare koji ga prskaju po jabukama. sto time dobiju nemam pojma, vocka ima svoj fizioloski tijek i cemu pusto forsiranje na boji?).

amidi nam koriste i to jako. trziste nas prisiljava na njihovo koristenje, postoji pravilo kako moramo pakirati robu, koja je 1. koja 2. klasa a sto je industrija. to ne znaci da ih smijemo primjenjivati kak nam puhne u glavu, s njima treba krajnje oprezno ( agromedjimurje je jedne godine tako istretiralo dio svojih nasada da su odmah tijekom cvatnje imali i berbu, tako se barem "pohvalio" jedan njihov tehnolog) zato dragi moji, oprez s njima.

posto sam dobila zeleno svjetlo, ako koga sto zanima rado cu mu prenijeti dio znanja. ne znam sve, brzopleta sam, zato se adminice ne ljuti.

da li netko ima pojma o primjeni kalcija na jabuke? ajmo vocari, kud ste se posakrivali? kad krecete s dodatkom kalcija ? ili imate po plodovima gorke pjege? a kad se dodaje bor? di mi je nestao onaj tehnolog proizvodnje
Drži nasad u dobroj kondiciji i izbjegavaj (koliko možeš) sve moguće stresove i nećeš imati problema sa kalcijem u suprotnom ti neće pomoći ni da jabuke posadiš u krečnu jamu.Inače kod upotrebe kalcij nitrata često nesvjesno dodajete previše dušika čime je voćka podložnija stresu,a s druge strane kod upotrebe prevelike količine kalija dolazi do antagonizma s kalcijem pa opet problemi.Znači,treba puno znanja i vrlo, vrlo oprezno.Ja imam dosta dobra iskustva sa megagrinom (kalcij 44%)
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 21:20   #9
hvala lijepa na megagrinu, ja koristim najobicniji calcinit, ide ga 5kg/ha jeftin je i mogu ga naci di god pozelim. od ove sezone cu ga sibat preko sustava za navodnjavanje a kalij ne dodajem jer nema potrebe. nakon lanjske tuce isla sam sa fitolife-om ali dosla sam do saznanja koje glasi-nakon takvih divota kakva je tuca jedini lijek je najobicniji fungicid. rane nista ne moze zacementirati, isprobala sam svasta, od drin-a pa nadalje. sve je to bacanje novaca. prilikom odradjivanja herbicidnog pojasa siknut cu bor, nakon formiranja plodova sibat cu kalcij i gotovo. nikakve suvremene kerefeke.samo ono sto moram.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 13:32   #10
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
molim moderatoricu da se ne petlja u ono sto ne zna, takodjer ju molim da ne brise pitanja koja se ticu iskljucivo struke.

covjek pita za jabuke, za sklop sadnje. jabuka se sadi zavisi od podloge. ako je slabo bujna podloga, razmak sadnje je od 60-100 cm, zavisno od sorte. medjuredni razmak ( moje iskustvo) je najoptimalniji na 3,5 m radi lakse obrade. bujnije sorte, primjerice fuji, jonagold, gloster sade se od 90-100 cm razmaka.

idared, zlatni 70-80, pink,breanburn od 60-80 cm. u nacelu, ne preporuca se sadnja preko m razmaka, isto tako ispod 60 cm. najvaznije je da se vocka prilikom sadnje gleda kao da je stara 5-6 godina kad je u ful rodu. armatura, sustav za navodnjavanje je nesto sto se podrazumijeva. isto tako tenziometar i kisomjer.

nadalje, prorjedjivanje jabuke je nesto sto evropa i svijet radi vec godinama, kod nas se to radi unatrag nekih 10 godina. tko spomene karbaril? nemojte, molim vas.

kemijsko prorjedjivanje se odradjuje za pocetak u kad pocnu opadati latice cvijeta. ( ne kad opadnu) i to amidima. ima ih vise vrsta, amidi su skupina sredstava za prorjedjivanje ( amidithin, nokad, ethrel itd). nakon vezanja plodova. drugo tretiranje kemijskim prorjedjivanjem se vrsi kad je srednji plod debljine 08-10 mm. na jednom cvijetu smije biti samo jedan plod ( 1) . amidithini su na dozvoljenoj skupini sredstava u rh, dostupni su , skupi i treba pazljivo citati uputstvo za upotrebu da ne bi opali svi plodovi. koristimo ih takodjer u jesen, 7 dana prije berbe protiv opadanja plodova. dakle, korisna skupina.

kemija nije svemocna, ne odradi uvijek sve kako treba, narocito ako je u zraku prevelika vlaga ( ili opet premala) no moje iskustvo sa jabukom govori slijedece-bez obzira na tretman amidima, svake godine se dodatno neke sortne obavezno rucno prorjedjuju. primjerice elstar, gala, zlatni delises pa i fuji. trziste ne zeli sitnu jabuku a ako se ne prorijedi moze se dogoditi da kompletan urod ode u 2. klasu tj. vrecu a tu je i niza cijena.

nisam namjerno odala sve tajne primjene amida. ako netko zeli odraditi kvvalitetno prorjedjivanje neka me kontaktira na pp.

uglavnom, amidi su u rh dozvoljeni, primjenjuju se narocito na vecim plantazama i sve se vrsi pod patronatom hzpss.
Draga Teta-Elza,

hvala na odgovorima, ali ja bi još...

gdje nabaviti amidithin i slična sredstva, ima li ih po poljoapotekama, koliko košta njihova primjena (po ha), postoje li razlike u njegovoj primjeni ovisno o sortama (zanimaju me gala, zlatni, jonagold, elastar i grenny). Npr. kod kojih treba raditi s 70% propisanih količina / koncentracije, a kod kjojih ide možda 120%. Kod koje sorte primijeniti kad padne prva latica, a kod koje kad ih padne 30-40%...
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:46   #11
ovak. ja fino kupim sredstvo i drzim se uputstva za upotrebu ko pijan plota. sve ti fino pise. gdje se mogu kupiti amidi, i ja kopam za njima. kaj se smrdljivog elstara tice, 85 % sam ga iscupala van jer je prebujan i ne dozivljava kemijsko prorjedjivanje onak kak sam si ja zamislila pa sam ga morala prorjedjivat rucno a to iziskuje dodatne troskove, jednostavno preskup je, trziste ga tretira kao ljetnu jabuku a on to nije, lanci me tjeraju u berbu kad je jos zelen ko zaba, samim tim i sitan i samo sam gubila na njemu pa sam ga pocastila motornom pilom. 120 % propisane koncentracije zaboravi, sve ti bu otpalo. citaj uputstva za primjenu preparata i ne boj se. ja uvijek siknem manje.

sve jabuke ne cvatu u isto vrijeme pa tako i kemijska prorjedba ne ide u isto vrijeme. i sredstva za prorjedjivanje nikad, ama bas nikad se ne mjesaju s nicim. i koristi se kolicina vode onak kak pise na sredstvu. ja kad nadjem di ima tih cuda, fino cu te obavijestiti ili ti ih mogu kupiti pa si dodjes po njih kod mene. mozes kak god hoces, ja sam krenula u potragu na uzas mojih dobavljaca.

kaj se gale tice, ja sibam kemiju i na nju ali obavezno rucno prorjedjujem jer je ona sitno smece pa ako je ima puno ne valja. granny nisam jos tretirala jer su mi nasadi u 3. godini. jednostavno su dovoljno krupni a ako se pokaze potreba lako cu ja to rucno.

jos pitanja?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:24   #12


Hvala teta-elza.

Imam još puuuuno pitanja, ali sad jurim po dijete. Pišemo se.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 17:53   #13
samo ti pitaj. jos bolje, dogegaj se do mene pa hodaj po vocnjacima, ja ti dam muza pa si pripovjedajte. on drzi teoriju. ( on je mozak, ja ruke.) ja ti mogu dat samo skare i postavit te na red. da s emalo nabildas.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 17:07   #14
zaštita jabuka

Idem s pitanjima iskusnim proizvođačima:
Koja su sredstva najbolja za zimsko (proljetno) prskanje jabuka, koji je optimalan rok (fenofaza ili broj dana prije određene fenofaze), koja koncentracija i količina vode po ha ako se koristi samohodni SOLO atomizer i u koliko iteracija ga raditi.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 20:40   #15
sa prskanjem kreceu u fenofazi a, dakle kad se biljke pocnu buditi i tjerati. obicno je to kad je a-3 sa bakrom. stavljam 5 kg bakra u fenofazi a, sve sto je fenofaza veca ide manje bakrenog preparata, dakle od 5-3 kg/ha. sa bakrom se ide samo do cvatnje. na 5 kg bakra stavljamo oko 500 l vode. e sad, ja imam solo-rucnu prskalicu, kak izgleda solo samohodajuci atomizer nemam pojma. ja imam vuceni agromehanikin od 1 500 l.

a da ja tebi lagano napisem kad krenem sa zastitom? da li si porezao jabuke? nabavio npk?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 10:55   #16
U studenom sam na 2.500 jabuka, stisnutih na 3.900 m2, bacio 200 kg NPK 7:20:30, rezao još nisam i namjeravam glavno rezanje napraviti nakon cvatnje, a do tada samo ću maknuti grane, zapravo grančice, koje nikako ne mogu ostati.
Urod pršle godine je bio oko 9 t (4. godina od sadnje podloge). Ove godine očekujem bar 30 - 50% veći urod.

Inače, bilo bi sjajno ako bi samo jedno "kupanje" u bakru bilo dovoljno. Do sada sam radio tako da bi u trenutku kad pupovi počnu bubriti (od listića ni l) špricao s 1% Cuprablau + bijelo ulje i to tak da napravim bogatu maglu, pa da s voćkica lagano počinje kapati i to je bilo jedino proljetno /zimsko špricanje bakrom.
Da li je tako nešto dovoljno ok? I da li je crveno / plavo ulje dobra zamjena za Cuprablau? I u čemu je bitna funkcionalna razlika između crvenog i plavog ulja?

Možda je puno pitanja, ali mislim da bi odgovori mogli biti vrlo korisni mnogim uzgajivačima jabuka.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!

Zadnje uređivanje GMO : 16.02.2009. at 12:05.
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 11:05   #17
Sve 5. Keep up with good work Ovo mi postaje jedan od dražih threadova jer je očito praktične prirode.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 18:48   #18
Quote:
GMO kaže: Pogledaj post
U studenom sam na 2.500 jabuka, stisnutih na 3.900 m2, bacio 200 kg NPK 7:20:30, rezao još nisam i namjeravam glavno rezanje napraviti nakon cvatnje, a do tada samo ću maknuti grane, zapravo grančice, koje nikako ne mogu ostati.
Urod pršle godine je bio oko 9 t (4. godina od sadnje podloge). Ove godine očekujem bar 30 - 50% veći urod.

Inače, bilo bi sjajno ako bi samo jedno "kupanje" u bakru bilo dovoljno. Do sada sam radio tako da bi u trenutku kad pupovi počnu bubriti (od listića ni l) špricao s 1% Cuprablau + bijelo ulje i to tak da napravim bogatu maglu, pa da s voćkica lagano počinje kapati i to je bilo jedino proljetno /zimsko špricanje bakrom.
Da li je tako nešto dovoljno ok? I da li je crveno / plavo ulje dobra zamjena za Cuprablau? I u čemu je bitna funkcionalna razlika između crvenog i plavog ulja?

Možda je puno pitanja, ali mislim da bi odgovori mogli biti vrlo korisni mnogim uzgajivačima jabuka.

cuperblau se koristi od 3-5 %. sto je ranija faza, koristi se vise cuperblau-a, sto je kasnija manje, u cvatnji i nakon nje bakar nikako. 1 % je vise nego malo. sa vockica ne smije kapati nista. ( sorry ako mudrujem al jebga, ja ucila na vlastitim greskama pa ti malo prenosim).

po sastavu, nema razlike izmedju crvenog i plavog ulja, oboje imaju po 10 % bakra i 55 % mineralnog ulja. ulje ne moze biti zamjena za cuperblau ali oba ulja su dobri za tamanjenje stetnika ( stitaste usi, crveni pauk) te ako ide ulje ne stavljati insekticid. u uljima ima insekticida, fungicida i akaricida.

sto se prihrane tice, pricekaj jos 15-20 dana. prerano je i steta je bacati gnojivo bez veze. isto tako sa zastitom. cekaj. vani je zimulja a mislim da nemas novaca na bacanje.

sto se rezidbe tice, sreco razmisli. gle, ako krenes u rezidbu tijekom cvatnje, imas sve sanse da prepinciras erviniu. to je opaka bakterija i svi strucnjaci savjetuju rezidbu kada je temperatura zraka oko 5 stupnjeva. sve iznad 5 stupnjeva je kriticno, bakterija se prenosi skarama, dodirom, preko garderobe. zato porezi jabuke sada a u cvatnji korigiraj i to ako bas moras. ervinia se hvata na otvorene rane vocke. ja sma otisla tako daleko da ne radim ni zelenu rezidbu. zato drzim erviniu pod kontrolom. lijepo s ejavi pred pocetak cvatnje pa cemo fino izmijeniti iskustva.

ne skrtari na bacanju debelih grana kod rezidbe, zbroj svih grana na stablu ne smije biti veci od debljine provodnice. nemoj da ti vocke pobjegnu kak su meni, plakat ces kad ti dodje berba. vocka treba biti kompletno osuncana, prozracna, debele grane van. nazovi dr. krpinu i pitaj jel plava teta u pravu. nasmijat ce se i reci-o da.

dakle, pricekati sa 1. zastitom, pricekati sa prihranom i krenuti u rezidbu. prijerezidbe obavezno napraviti dezinfekciju skara, ja siknem 3 velike zlice cuperblau-a na pol litre vode, naspricam skare sa svih strana, kad s eposuse naspricam feder wd-om da ne zahrdjaju i dezinfekcija se vrsi inace svaki dan. bas zbog gore spomenute ervinie.

jos pitanja?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:14   #19
ola!

ne znam kako orezati drvo jabuke, strah me da nešto ne zeznem s obzirom da nikada to nisam radio niti prisustvovao sličnome.
Hvala!
Los Muertos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:32   #20
blagi boze, kak da ti pojasnim rezidbu? pogledaj stablo i bacaj sve sto raste sa grane prema gore, dolje te prema suprotnoj strani stabla koje rezes. na kraju grane pocisti visak izboja ( boze sveti dovedi ovog covjeka do mene da mu prezentiram rezidbu) , vodi racuna da sklonis debele grane koje ti kradu hranu i vodu, gledaj pupove odnosno vodi racuna o omjeru rodnih i nerodnih grana. nerodne ostavi za rod na godinu, ma nemrem ti pojasniti ovak. ajd javi na pp di zivis uopce. rezidba nije komplicirana mada djeluje kad ti ju ja opisujem.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.