Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Tko će prvi dovesti ljude na Mars?
NASA 23 43.40%
SpaceX 30 56.60%
Glasovatelji: 53. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2016., 11:27   #81
Mars za turizam je ipak pre dalek...za pocetak je misec sasvim dovoljan...inace outer space turizam bi mogao imati i prosvjetiteljsku komponentu...sto vise ljudi vidi zemlju iz outer space to ce prije prestati misliti gluposti i prihvatiti znanstvenu realnost
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 11:38   #82
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Usporedba je potpuno neprimjerena. Kolonizacija "novog" svijeta je bila naseljavanje ljudi u gotovo jednake uvjete po pitanju okoliša, popraćena genocidom domicilnog stanovništva. Tzv. kolonizacija Sunčeva sustava je forsirano stavljanje ljudi u prirodne uvjete koji su ekstremno opasni po život (preblaga riječ zapravo, 100% su fatalni uvjeti bilo gdje). Ne znam po kojoj logici bi ijednom ljudskom biću bilo bolje živjeti pod kupolom na Marsu nego u prostranstvima Zemlje. Čak i da se tehnologija za dugoročno održavanje života na Marsu napravi, čak i da funkcionira, to bi bilo vrlo delikatan sustav koji bi bio od Zemlje i bilo kakve vanjske podrške udaljen desetinama milijuna kilometara. Bilo kakav ozbiljan kvar bi uzrokovao žrtve. Pod pretpostavkom da ljude ne bi slali u potpunu izolaciju, računam da bi u takvim uvjetima istodobno živjelo barem nekoliko desetaka ljudi. Nesreća takvih razmjera bi vrlo brzo ohladila ideje o sličnim pothvatima. Dvije nesreće space shuttlea su itekako imale utjecaja na smjer kojim je NASA nastavila poslije njih. A space shuttle je bila inačica upravo onoga što Musk radi, svemirsko plovilo za višekratnu uporabu. Sile koje utječu na takve uređaje i komplicirano održavanje ne idu u prilog takvim idejama na duge staze. Dovoljno je da dio broda ili rakete veličine par cm pukne da uslijedi mega eksplozija.
Pa i nije baš neprimjerena. Tada ljudi nisu znali gdje idu i kakvi ih uvjeti čekaju. Vjerojatno su takvi kao ti i Kolumbu govorili da je lud što ide u ekstremno opasne uvjete (jer može pasti sa ruba zemlje, pojest će ga zmajevi,... ili samo umrijeti od gladi na moru) umjesto da ostane u prostranstvima Starog svijeta. Danas, kada znamo da tih opasnosti nema, je lako biti pametan (zahvaljujući, između ostalog, viziji i hrabrosti upravo tih pionira).
Mislim da je čak potrebno manje hrabrosti za put na Mars danas, nego tada u Ameriku. Barem su opasnosti i teškoće (više-manje) poznate, pa imamo mogućnosti adekvatno se pripremiti.
pinguentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 12:03   #83
Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš neprimjerena. Tada ljudi nisu znali gdje idu i kakvi ih uvjeti čekaju. Vjerojatno su takvi kao ti i Kolumbu govorili da je lud što ide u ekstremno opasne uvjete (jer može pasti sa ruba zemlje, pojest će ga zmajevi,... ili samo umrijeti od gladi na moru) umjesto da ostane u prostranstvima Starog svijeta. Danas, kada znamo da tih opasnosti nema, je lako biti pametan (zahvaljujući, između ostalog, viziji i hrabrosti upravo tih pionira).
Mislim da je čak potrebno manje hrabrosti za put na Mars danas, nego tada u Ameriku. Barem su opasnosti i teškoće (više-manje) poznate, pa imamo mogućnosti adekvatno se pripremiti.
Mislim da je tvoja ocjena pogrešna, tek toliko. Ljudi su se moreplovstvom bavili stoljećima prije Kolumba i opasnosti su im bile posve poznate. Ja govorim o tome da su išli u potpuno iste prirodne uvjete po pitanju atmosfere, mora i svega ostaloga. Jednostavno su došli do novog dijela kopna na istome svijetu, a jedina nepoznanica je bila kada će ga naći i gdje će ga naći. Odlazak na Mars je pak potpuna suprotnost. Zna se točno gdje idemo i u koje uvjete i zna se da tamo ne možemo živjeti bez obilatog ulaganja u tehnologiju za umjetno održavanje života. Znaš li kako na Zemlji zovemo prisilno življenje u zatvorenom prostoru? Zatvor.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 12:52   #84
vise je ljudi umrlo pri istrazivanju novog svijeta nego sto je umrlo dosad u svemirskim programima, i vjerojatno ce jos jako dugo biti tako posto se znamo osigurati i ne umiremo od gladi na dugim putovanjima npr.
mislim da kaj god neko napisao koje god argumente dao ti ces i dalje tupit svoje, nema smisla ova rasprava zato kaj ne razumijes uopce osnovne koncepte neg tupis ko crkva jedno te isto
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 13:41   #85
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Mislim da je tvoja ocjena pogrešna, tek toliko. Ljudi su se moreplovstvom bavili stoljećima prije Kolumba i opasnosti su im bile posve poznate. Ja govorim o tome da su išli u potpuno iste prirodne uvjete po pitanju atmosfere, mora i svega ostaloga. Jednostavno su došli do novog dijela kopna na istome svijetu, a jedina nepoznanica je bila kada će ga naći i gdje će ga naći. Odlazak na Mars je pak potpuna suprotnost. Zna se točno gdje idemo i u koje uvjete i zna se da tamo ne možemo živjeti bez obilatog ulaganja u tehnologiju za umjetno održavanje života. Znaš li kako na Zemlji zovemo prisilno življenje u zatvorenom prostoru? Zatvor.
Istina, ljudi su plovili stoljećima (čak tisućljećima) prije, ali samo uz kopno.

Posve poznate...jednostavno...mislim da nemaš baš sliku s kakvim izazovima je Kolumbo bio suočen. Sada ti se sve čini poznato i lako, ali tada nije bilo baš tako. Ustvari, ekspedicija mu je uspjela samo zahvaljujući ludoj sreći. Da je bio prisiljen držati se svog plana, umro bi od gladi, i to u potpuno istim prirodnim uvjetima (kao što vidiš, "isti prirodni uvjeti" su precjenjeni). Srećom, na putu je naišao na nešto potpuno nepoznato, pa je ušao u povijest.

Šta misliš, kako bi jedna međuzvijezdana civilizacija zvala prisilno življenje na samo jednoj planeti?
pinguentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 13:58   #86
Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
Istina, ljudi su plovili stoljećima (čak tisućljećima) prije, ali samo uz kopno.

Posve poznate...jednostavno...mislim da nemaš baš sliku s kakvim izazovima je Kolumbo bio suočen. Sada ti se sve čini poznato i lako, ali tada nije bilo baš tako. Ustvari, ekspedicija mu je uspjela samo zahvaljujući ludoj sreći. Da je bio prisiljen držati se svog plana, umro bi od gladi, i to u potpuno istim prirodnim uvjetima (kao što vidiš, "isti prirodni uvjeti" su precjenjeni). Srećom, na putu je naišao na nešto potpuno nepoznato, pa je ušao u povijest.

Šta misliš, kako bi jedna međuzvijezdana civilizacija zvala prisilno življenje na samo jednoj planeti?
Ti pretpostavljaš da međuzvjezdane civilizacije postoje, a mi danas ne znamo postoji li uopće život van Zemlje. Nagađamo na temelju jakih indicija i sve većeg znanja o strukturi svemira, ali ipak još uvijek samo nagađamo. Međuzvjezdane civilizacije su ideja rođena u znanstvenoj fantastici, na njih se kače čak i najveće face znanstvenog svijeta, vjerojatno zato jer zvuče cool. S obzirom na ono što znamo i što umijemo napraviti, možda smo mi najnaprednija vrsta života u svemiru.

Da se vratimo na Mars. Recimo da se nađe izvor financija i volja za misiju, recimo da bude uspješna i ljudi na Mars slete. Recimo da se sve to dogodi i vidimo američku ili EU ili kinesku zastavu na Marsu. Koja je budućnost toga? Ja bih rekao vrlo slična odlasku na Mjesec. Čovjek tamo nema što raditi osim što jedno kratko vrijeme može nešto istraživati za znanstvene potrebe. Mars je beživotna pustinja.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 15:28   #87
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Ti pretpostavljaš da međuzvjezdane civilizacije postoje,
Imam osjećaj da ti zapravo ne možeš pojmiti koliko je naša galaksija velika, a koliko smo mizerno malen dio nje istražili. Kepler je u svega nekoliko godina otkrio 1000+ egzoplaneta, a skenirao je tek jedan nevjerojatno malen dio neba. Što će se tek otkriti kada dođu još osjetljiviji teleskopi koji će moći detektirati planete manje od Zemlje? Tek će to biti prava revolucija.

Quote:
On November 4, 2013, astronomers reported, based on Kepler space mission data, that there could be as many as 40 billion Earth-sized planets orbiting in the habitable zones of Sun-like stars and red dwarf stars within the Milky Way galaxy.
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
a mi danas ne znamo postoji li uopće život van Zemlje.
Naravno da ne znamo kad smo od cijele galaksije, relativno detaljno istražili samo Mjesec i Mars, a ni kod potonjeg ne znamo što se sve događa ispod površine i u razno raznim pećinama i kraterima koji su snimljeni iz orbite. Mi ne znamo ni što se događa u oceanima Europe, a to nam je neposredno susjedstvo. Ovo je kao da sjediš sam u kući i na osnovu toga zaključiš da si jedina živuća osoba na kontinentu jer eto, nema nikoga na fotelji do tebe.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke

Zadnje uređivanje Amazing Pudding : 05.10.2016. at 15:41.
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 16:15   #88
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Jaooo..neb' nikad reko.... ....a tek onaj lik kaj je odustao od već skoro prodane kuće jer očekuje porast cijene radi svemirskog centra...
Znaci,Ličani neče biti prvi Marsovci...
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:06   #89
Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
Istina, ljudi su plovili stoljećima (čak tisućljećima) prije, ali samo uz kopno.

Posve poznate...jednostavno...mislim da nemaš baš sliku s kakvim izazovima je Kolumbo bio suočen. Sada ti se sve čini poznato i lako, ali tada nije bilo baš tako. Ustvari, ekspedicija mu je uspjela samo zahvaljujući ludoj sreći. Da je bio prisiljen držati se svog plana, umro bi od gladi, i to u potpuno istim prirodnim uvjetima (kao što vidiš, "isti prirodni uvjeti" su precjenjeni). Srećom, na putu je naišao na nešto potpuno nepoznato, pa je ušao u povijest.

Šta misliš, kako bi jedna međuzvijezdana civilizacija zvala prisilno življenje na samo jednoj planeti?
A ljudi su i ginuli u tim plovidbama, koliko ih je samo poginulo prije nego što su krenuli za Ameriku? Poginule u svemirskom programu može se nabrojati na 10 prstiju.

Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš neprimjerena. Tada ljudi nisu znali gdje idu i kakvi ih uvjeti čekaju. Vjerojatno su takvi kao ti i Kolumbu govorili da je lud što ide u ekstremno opasne uvjete (jer može pasti sa ruba zemlje, pojest će ga zmajevi,... ili samo umrijeti od gladi na moru) umjesto da ostane u prostranstvima Starog svijeta. Danas, kada znamo da tih opasnosti nema, je lako biti pametan (zahvaljujući, između ostalog, viziji i hrabrosti upravo tih pionira).
Mislim da je čak potrebno manje hrabrosti za put na Mars danas, nego tada u Ameriku. Barem su opasnosti i teškoće (više-manje) poznate, pa imamo mogućnosti adekvatno se pripremiti.
I u pretkolumbijskoj Americi su morali praviti i dovoditi sastojke sa sobom brodovima, ista stvar i sa Marsom, tamo dovodimo ono što nam treba, i dobivamo gorivo i ostale stvari koje je bilo nemoguće ponijeti sa sobom. Sve isto kao u pretkolumbijskoj Americi, ista stvar.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:13   #90
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Da se vratimo na Mars. Recimo da se nađe izvor financija i volja za misiju, recimo da bude uspješna i ljudi na Mars slete. Recimo da se sve to dogodi i vidimo američku ili EU ili kinesku zastavu na Marsu. Koja je budućnost toga? Ja bih rekao vrlo slična odlasku na Mjesec. Čovjek tamo nema što raditi osim što jedno kratko vrijeme može nešto istraživati za znanstvene potrebe. Mars je beživotna pustinja.
Radeći takav poduhvat, osim novih znanstvenih spoznaja dobili bismo i nove tehnologije. No s obzirom gdje živimo
pretpostavljam da napredak baš i nije na cijeni.
waterbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:43   #91
antropoformiranje

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A teraformiranje više nije u modi?
Svi bi teraformirali planete, a nitko da bi antropoformirao ljude da se prilagode planetima.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 20:22   #92
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Svi bi teraformirali planete, a nitko da bi antropoformirao ljude da se prilagode planetima.
Naziv za taj postupak (u SF-u, dakako) je Pantropy.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 23:11   #93
Quote:
waterbird kaže: Pogledaj post
Radeći takav poduhvat, osim novih znanstvenih spoznaja dobili bismo i nove tehnologije. No s obzirom gdje živimo
pretpostavljam da napredak baš i nije na cijeni.
Sve dok ne zaustavimo uništavanje vlastitog planeta koji je kolijevka milijunima današnjih i izumrlih vrsta ne vidim poantu odlaska sa te Zemlje i gledanja prema drugim planetama u svrhu naseljavanja. Dok ne naučimo kontrolirati devastaciju svog doma, izvoziti na druge planete možemo samo to isto ponašanje. Zaustaviti globalno zatopljenje, naučiti ljudsku rasu racionalnijem ponašanju i potrošnji, spasiti ostale oblike života na Zemlji da opstanu u suživotu s nama - to je pothvat, a ne jednokratni odlazak na Mars i zabadanje zastave u pijesak. Ja sam savršeno zadovoljan s time da ljudi ne odu nikamo dalje od Mjeseca, ali da bespilotne misije nastave s fantastičnim pothvatima.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 00:27   #94
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Sve dok ne zaustavimo uništavanje vlastitog planeta koji je kolijevka milijunima današnjih i izumrlih vrsta ne vidim poantu odlaska sa te Zemlje i gledanja prema drugim planetama u svrhu naseljavanja. Dok ne naučimo kontrolirati devastaciju svog doma, izvoziti na druge planete možemo samo to isto ponašanje. Zaustaviti globalno zatopljenje, naučiti ljudsku rasu racionalnijem ponašanju i potrošnji, spasiti ostale oblike života na Zemlji da opstanu u suživotu s nama - to je pothvat, a ne jednokratni odlazak na Mars i zabadanje zastave u pijesak. Ja sam savršeno zadovoljan s time da ljudi ne odu nikamo dalje od Mjeseca, ali da bespilotne misije nastave s fantastičnim pothvatima.
Bespilotne letjelice su još od Sputnika pa do danas okosnica istraživanja sunčevog sustava i bez sumnje će tako i ostati još dugo vremena. No poslati čovjeka na Mjesec ili eventualno Mars zahtijeva puno veći tehnološki iskorak. Zato sam u svom prvom postu na temi stavio ovaj link
https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_s...f_technologies

Šaljući čovjeka na Mars, složit ćeš se sigurno, morali bismo raditi tehnološki iskorak. Ne misliš li da bismo kroz taj iskorak možda dobili i neke odgovore na probleme koje si gore naveo?
waterbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 07:46   #95
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Sve dok ne zaustavimo uništavanje vlastitog planeta koji je kolijevka milijunima današnjih i izumrlih vrsta ne vidim poantu odlaska sa te Zemlje i gledanja prema drugim planetama u svrhu naseljavanja. Dok ne naučimo kontrolirati devastaciju svog doma, izvoziti na druge planete možemo samo to isto ponašanje. Zaustaviti globalno zatopljenje, naučiti ljudsku rasu racionalnijem ponašanju i potrošnji, spasiti ostale oblike života na Zemlji da opstanu u suživotu s nama - to je pothvat, a ne jednokratni odlazak na Mars i zabadanje zastave u pijesak. Ja sam savršeno zadovoljan s time da ljudi ne odu nikamo dalje od Mjeseca, ali da bespilotne misije nastave s fantastičnim pothvatima.
Ti si naivan ako mislis da 7+ milijardi ljudi moze zivjeti na ovoj planeti bez da imaju znatan utjecaj na ostatak biosfere.
Ako ista, naseljavanje drugih planeta i ostalih tijela u suncevu sistemu smanjilo bi pritisak na Zemlju i njezine resurse(voda, rude, fosilna goriva, zivotni prostor, energija), dakle moze imati pozitivan utjecaj na probleme izazvane brojnom populacijom i gladi iste za energijom i resursima.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 08:57   #96
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Ti pretpostavljaš da međuzvjezdane civilizacije postoje, a mi danas ne znamo postoji li uopće život van Zemlje. Nagađamo na temelju jakih indicija i sve većeg znanja o strukturi svemira, ali ipak još uvijek samo nagađamo. Međuzvjezdane civilizacije su ideja rođena u znanstvenoj fantastici, na njih se kače čak i najveće face znanstvenog svijeta, vjerojatno zato jer zvuče cool. S obzirom na ono što znamo i što umijemo napraviti, možda smo mi najnaprednija vrsta života u svemiru.
Ne pretpostavljam ništa. Htio sam samo relativizirati tvoj "zatvorski "argument. Mogao sam reći i "čovječanstvo u budućnosti" (da, nadam se da ćemo jednog dana biti međuzvijezdana civilizacija). Ili, s druge strane, nekad se dobar dio ljudi cijeli život praktički nije makao iz svog sela. Pa nisu to smatrali zatvorom.

Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Da se vratimo na Mars. Recimo da se nađe izvor financija i volja za misiju, recimo da bude uspješna i ljudi na Mars slete. Recimo da se sve to dogodi i vidimo američku ili EU ili kinesku zastavu na Marsu. Koja je budućnost toga? Ja bih rekao vrlo slična odlasku na Mjesec. Čovjek tamo nema što raditi osim što jedno kratko vrijeme može nešto istraživati za znanstvene potrebe. Mars je beživotna pustinja.
Ti bi rekao? Lijepo. A na nemelju čega? Reci, iskreno, koliko si se informirao i proučavao potencijalne mogućnosti prije nego si zaključio kako "čovijek tamo nema što raditi"?
pinguentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 09:09   #97
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Sve dok ne zaustavimo uništavanje vlastitog planeta koji je kolijevka milijunima današnjih i izumrlih vrsta ne vidim poantu odlaska sa te Zemlje i gledanja prema drugim planetama u svrhu naseljavanja. Dok ne naučimo kontrolirati devastaciju svog doma, izvoziti na druge planete možemo samo to isto ponašanje. Zaustaviti globalno zatopljenje, naučiti ljudsku rasu racionalnijem ponašanju i potrošnji, spasiti ostale oblike života na Zemlji da opstanu u suživotu s nama - to je pothvat, a ne jednokratni odlazak na Mars i zabadanje zastave u pijesak. Ja sam savršeno zadovoljan s time da ljudi ne odu nikamo dalje od Mjeseca, ali da bespilotne misije nastave s fantastičnim pothvatima.
Tvoja logika mi nije baš jasna. Pa, ako već ne znamo čuvati vlastiti planet, zar nije sigurnije proširiti se na više planeta? Veća je vjerojatnost da ćemo barem na jednom opstati. Upravo to bi trebao biti jedan od jačih motiva za svemirska istraživanja.

Osim toga, kao što je Carl Sagan predvidio, civilizacija koja želi ka zvijezdama, morati će neko vrijeme stegnuti populacijski pojas, jer će inače rast stanovništva progutati sve resurse. Možda nas upravo to nauči racionalnijem ponašanju i potrošnji.
pinguentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 09:58   #98
Quote:
waterbird kaže: Pogledaj post
Bespilotne letjelice su još od Sputnika pa do danas okosnica istraživanja sunčevog sustava i bez sumnje će tako i ostati još dugo vremena. No poslati čovjeka na Mjesec ili eventualno Mars zahtijeva puno veći tehnološki iskorak. Zato sam u svom prvom postu na temi stavio ovaj link
https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_s...f_technologies

Šaljući čovjeka na Mars, složit ćeš se sigurno, morali bismo raditi tehnološki iskorak. Ne misliš li da bismo kroz taj iskorak možda dobili i neke odgovore na probleme koje si gore naveo?
Ne bih čak rekao da je toliko tehnološki iskorak koliko logistički i medicinski. Putovanje do Marsa i natrag bi taj tim astronauta (ili kozmonauta ili taikonauta ili...) držalo u svemiru puno duže vrijeme nego što se do sada letjelo. Dugotrajni boravci u ISS su postali sve duži, ali tu je pitanje prekida misije puno jednostavnije jer se ISS vrti oko zemlje i pitanje zaliha ili evakuacije već u nekim realnim okvirima. Odlazak na Mars je praktički misija u kojoj ako nešto pođe po zlu je Apollo 13 x 100. Logistike jednostavno nema i ne može je biti zbog velikih udaljenosti. Ali recimo da taj let uspije i da prođe bez problema, red veličine troškova da se tehnologija dizajnira, implementira, testira i iskoristi će biti toliki da je upitno hoće li takva misija ikada biti ponovljena. Zato i pitam, koja bi to svrha višestrukih odlazaka na Mars postojala da opravdava tolike troškove? Ja uopće ne sumnjam da će to do toga doći, ne toliko brzo, ali možda za naših života. Ali jednom kada se zabije zastava tamo, što nakon toga? U Americi valjda preko 50% ljudi danas uopće ne vjeruje da su odletjeli na Mjesec.

Jednostavno danas nije takvo vrijeme. U 60-ima je svijet bilo blokovski podijeljen, upravo se izašlo iz 2. svj. rata koji je donio velike promjene i društvo je bilo spremno na raznorazne rizike. Trošilo se na oružje i svemirsku utrku koliko god je trebalo, testiralo se nuklearno oružje po Pacifiku kao dobar dan. Bilo je to razdoblje kada se nije razmišljalo na duge staze. Danas je situacija kudikamo drugačija, politika i ekonomija 21. stoljeća ne vole rizike. Ako i postoji kakav rizik, radije ga gurnu privatniku u ruke.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 12:49   #99
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A teraformiranje više nije u modi?
kad i gdje tocno je teraformiranje bilo u modi?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 13:43   #100
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kad i gdje tocno je teraformiranje bilo u modi?
nista ne znas, u stripovima
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.