Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2017., 15:34   #1
Sjećanje na Hale-Bopp

Evo već je dvadeset godina prošlo otkada je na našem nebu mjesecima bliještao spektakularni komet Hale-Bopp! Za tu prigodu me podsjetio jedan tekst od Sky&Telescope, a ja bi htio znati tko je sve od vas vidio taj spektakl?

Za mene, taj teleskop je bio motivacija da odem sa ekipom na Japetić i pogledam komet izvan tadašnjeg svjetlosnog onečišćenja...i od tada me astronomija još drži
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:44   #2
O da, bome nas je dugo častio svojim spektaklukom.
Sjećam se da sam ga pratio svaki dan jer se vraća tek za par tisuća godina
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:54   #3
Uf, gledao sam ga iz centra Zagreba, ali s Japetića je bio fenomenalan!

Ima tko kakvu fotku?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 16:09   #4
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Uf, gledao sam ga iz centra Zagreba, ali s Japetića je bio fenomenalan!

Ima tko kakvu fotku?
Što ti je tad nije bilo mobitela

A I još sam bio u osnovnoj školi.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 16:38   #5
Kako ne, pa to je zapravo jedini baš veliki komet u zadnjih ohoho godina.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 18:10   #6
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Kako ne, pa to je zapravo jedini baš veliki komet u zadnjih ohoho godina.
S obzirom da sam bio klinac nisam imao čime slikati
Ali svejedno sam shvaćao veličinu prizora
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 18:12   #7
Ja se sjećam Halleyevog iz '86.

Fuck, I'm old

EDIT: I sjećam se da ga je moj stari pokušavao fotkati tada, s nekom svojom Leicom koja je tad već bila stara. Zamislite, nije uspjelo
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 21:00   #8
Lijepo je čitati uspomene

Halley zapravo nije bio neki spektakl. Ja sam ga propustio vidjeti jer moji starci su bili totalno nezainteresirani i nisu se potrudili da mi ga pronađu i pokažu

Hale-Bopp je bio spektakularan jer je imao veliku jezgru i bio je vidljiv mjesecima dok je još bio daleko od Sunca. To je rijetkost. Inače, imali smo i spektakularnijih kometa od njega, ali su bili manji i taj spektakl je trajao kratko, dok su bili blizu Sunca ili Zemlji - što je trajalo možda tjedan-dva. Hyakutake koji je bio prije Hale-Boppa je imao rep valjda 5x veći...komet McNaught i Lovejoy također, ali su se bolje vidjeli s južne polutke.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 21:09   #9
Ma Hale Bopp je stvarno bio once in a lifetime.

To su bili neki moji poceci zanimanja za astronomiju.

Interesa jos ima ali nekako se nije maklo sa te tocke. Nazalost

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 22:35   #10
Sjecat cu ga se do kraja zivota
Jer bio je stvarno wooooow!

Ja i frend apn-om kroz sumu
mrkla noc, a on svjetli kao lud na cisto vedrom nebu.
Frater111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 23:40   #11
Gledala sam ga tada na sjeverozapadnom nebu, dobro se vidio. Sjećam se da se ona sekta Hram...nečeg, ili kako već, zbog njega ubila, jer su vjerovali da na njemu dolaze vanzemaljci koji će ih pokupiti na bolje mjesto.
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 02:00   #12
Imala sam tako fora fotku snimljenu tatinim analognim Ricohom, expozicija pola minute ručno Bila mi je na jednom kolažu fotki na zidu u sobi, ali se nažalost izgubila tijekom vremena

Noć je bila zelenkasta od duge ekspozicije i prilično svjetla, a kako je snimano u hldnom dijelu godine, na fotki je i dim iz dimnjaka dječjeg vrtića. TRes romatique...
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 09:11   #13
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Gledala sam ga tada na sjeverozapadnom nebu, dobro se vidio. Sjećam se da se ona sekta Hram...nečeg, ili kako već, zbog njega ubila, jer su vjerovali da na njemu dolaze vanzemaljci koji će ih pokupiti na bolje mjesto.
Joj da, to je bilo ultra glupo i tragično. To je bio valjda početak tih apokaliptičnih izjava po internetu. Počelo je kada je astronom amater, Chuck Shramek, snimio pokraj kometa nekakvu zvijezdu sa čudnim artefaktom..pa su ju proglasili svemirskim brodom i onda je eskaliralo. Evo priče, ukratko.

Quote:
cici1810 kaže: Pogledaj post
Imala sam tako fora fotku snimljenu tatinim analognim Ricohom, expozicija pola minute ručno Bila mi je na jednom kolažu fotki na zidu u sobi, ali se nažalost izgubila tijekom vremena
Joj, šteta...mžda se još negdje može naći negativ i skenirati?

Evo prve fotke naše ekspedicije...koja je rezultirala osnivanjem astronomske udruge i nekoliko članova koji su sad profi astronomi

Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 10:58   #14
Wow kakva slika


Evo još nekih informacija o Shrameku
http://www.seektress.com/shram.htm
https://image.slidesharecdn.com/come...?cb=1386210833

Svašta.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 14:29   #15
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Wow kakva slika
Ma čisto početnička, ali sa tom mrcinom nisi mogao fulati

Evo onda još jedne kad je već bio pri maksimumu sjaja:

Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 14:51   #16
Ja ga nikad neću zaboraviti. Sjećam se dok sam ga prvi put skužio, tek mu se počeo formirati rep. Išao sam iz škole i pogledado na sjeverozapadno nebo u sumrak i vidio čudno sjajnu zvijezdu koja se malo jako lagano produživala u stranu. Prvo sam mislio da mi je nešto upalo u oko pa da mi se zato zvijezda "razmutila". Kad sam bolje pogledao, odmah sam skužio da je to komet. A kad se onda počeo razvijati i razvio se do pune veličine, to mi je bilo spektakularno. Svaki dan sam ga gledao, a frend je imao neki dalekozor pa se okupila ekipa vani na ulici i svi smo ga prosljeđivali jedan do drugog.
Da bar opet vidim takvo nešto barem jednom u životu.
Nisam nažalost imao fotić da to snimim i ovjekovječim kako sam ja to vidio.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 16:51   #17
Cool priča
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 17:46   #18
Sjećam ga se kao da je bilo jučer. Imao sam sedam godina. Kad pogledam, presmiješno mi je nešto: nisam znao o čemu se radi, jasno, a moji su mi rekli da je zvijezda repatica. Kao ona na božićnoj jelki. Kako sam se rano interesirao za astronomiju, nebo, zvijezde (imao sam velike karte po zidu, karta svemira sa svijetlećim elementima, zvijezde po stropu koje svijetle po noći i tako), a tatina rodica je predavala geografiju, uzeo sam telefon i zvao je kasno navečer (bio je vikend pa sam ostajao malo duže budan) da mi objasni što je to, od čega je rep i tako, i ispametio nju i muža. Kasnije je bila jezikova juha, ali bar sam naučio da to nije zvijezda.
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 18:09   #19
Gledao sam ga s balkona sa starijim sinom kroz streljacki durbin 40X40 ... Impresivno...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 19:39   #20
Ja sam isto sa suprugom i starijim sinom gledala sa balkona. Sin je bio mali ,tek tri godine ali je gleda sa oduševljenjem
__________________
u zalivu malom tom
sara100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.