Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 14:10   #481
Thumbs down

Quote:
ancy_20 kaže: Pogledaj post
U hzzo se javljas s navrsenih 5mj djeteta da produzis na drugih 6mj porodiljni.
Plus tu suglasnost ti mora potpisat i muz tako da budi spremna da ne mozes to odjednom rijesit


Čudilo bi me da se kod nas nesto ekspresno rijesi.
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:15   #482
Ako muž ide s tobom, odmah se riješi. Tako smo barem mi, išli skupa, on odmah potpisao i to je bilo to
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:08   #483
Quote:
ancy_20 kaže: Pogledaj post
Ajd nazovi u HzZO pa pitaj... da budes sigurna.
Meni je pordoiljni zavrsio sa 12.12. tako da mozda se to nabolje promijenilo od onda, ali do tad je bilo kak sam ti napisala...
provjereno je u HZZO-u, a ako pogledaš R1 obrazac iz firme, vidjet ćeš da je i tamo mjesečni broj sati s uključenim blagdanima/praznicima.


Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Brzopotezno pitanje

Zatvorila sam jucer komplikacije, otvorila porodiljni koji zavrsava za 6 mj. Planiram biti doma punih godinu dana. Jos nisam odnjela doznake na HZZO (a i nisu bas nesto rijecite tamo), pa me zanima sta kad istekne tih prvih 6 mj? Opet se javljam na HZZO il?

prvo se moraš javiti u HZZO kad rodiš da ti produže porodiljni do djetetovih navršenih 6 mjeseci (jer u trenutku otvaranja porodiljnog nitko ne zna kad ćeš ti točno roditi). odmah možeš predati i zahtjev za jednokratnu novčanu potporu za novorođeno dijete (iznosi 2.328,20 kn).
negdje oko djetetovih navršenih 5 mjeseci opet ideš na HZZO s mužem otvoriti roditeljski dopust, a muž mora potpisati da ti prepušta svoj dio ako ćeš ga samo ti koristiti.


Quote:
angelinakc kaže: Pogledaj post
Razumije... Svakako u 2 godine ću imat 12 mjeseci s prekidima za komplikacije. Samo me sad zanima za porodiljnu naknadu za prvih 6 mjeseci. Kao piše da moraš imat 12 mjeseci neprekidnog radnog staža za punu plaću prvih 6 mjeseci. Da li se računaju i mjeseci koje provedeš na komplikacijama? Što bi zančilo da se netko od mladih zaposli i nakon 4 mjeseca ostane trudan ta osoba onda isto ima rodiljnu naknadu kao punu plaću prvih 6 mjeseci po tome?
mjeseci provedeni na komplikacijama se računaju u staž, tako da možeš skupiti 12 mjeseci bez prekida. uvjet za punu plaću na porodiljnom je ILI 12 mjeseci neprekinutog staža ILI 18 mjeseci s prekidima u 2 godine (za komplikacije 9 bez i 12 s prekidima). koliko sam shvatila, ti nisi trudna, nego samo pitaš u teoriji? ako kalkuliraš kad "smiješ" ostati trudna, pazi samo na činjenicu da se porodiljni otvara 45 dana prije termina i da do tih 45 dana prije termina trebaš imati uvjet staža.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:12   #484
Quote:
angelinakc kaže: Pogledaj post
Razumije... Svakako u 2 godine ću imat 12 mjeseci s prekidima za komplikacije. Samo me sad zanima za porodiljnu naknadu za prvih 6 mjeseci. Kao piše da moraš imat 12 mjeseci neprekidnog radnog staža za punu plaću prvih 6 mjeseci. Da li se računaju i mjeseci koje provedeš na komplikacijama? Što bi zančilo da se netko od mladih zaposli i nakon 4 mjeseca ostane trudan ta osoba onda isto ima rodiljnu naknadu kao punu plaću prvih 6 mjeseci po tome?
za takve situacije najbolje je pitati direktno na hzzo-u
ja sam radila 3 mjeseca i ostala trudna, ali sam prije toga radila u jednoj firmi više od 4 godine i imala 12 mjeseci neprekidnog radnog staža, teta na hzzo-u mi je rekla da prekid koji sam imala između promjene firme nema veze i da trebam donesti potvrde o plaći za zadnjih 6 mjeseci, iz bivše firme i iz nove, jer mi je tih 6 mj obuhvaćalo i rad u bivšoj firmi, to je za komplikacije, a za porodiljni nisam ziher kak mi budu računali jer mi ugovor bude isteko dok budem na porodiljnom, to bum morala još provjeriti

e sad, moja frendica je bila na pripravničkom i pred kraj ostala trudna, u firmi su joj nekaj govorili za komplikacije i da bi mogla dobiti naknadu ali ju nisu dobro uputili pa je ostala bez naknade na koju je imala pravo

tak da je najbolja opcija otić direktno u ured i pitati jer je svaka situacija drugačija, i nemoj odma odustati jer ima djelatnika koji isto nisu baš upućeni i šetaju od vrata do vrata pa se može dogoditi da isto ostaneš bez naknade, ako u podružnici nemreš dobiti odgovor odi do glavne i raspitaj se
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:39   #485
Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
provjereno je u HZZO-u, a ako pogledaš R1 obrazac iz firme, vidjet ćeš da je i tamo mjesečni broj sati s uključenim blagdanima/praznicima.

Tako je, na obrascu od firme su iblagdani uracunati i u firmi (bar mojoj) je placa svaki mjesec ista jer je ugovorena u mjesecnom bruto iznosu, a ne po satu rada.
HZZO isplacuje po cijeni sata i zato svaki mjesec dobivamo razliciti iznos.
Ja sam bila na porodiljnom prije 8mj i tad se na porodiljnom nisu placa
I blagdani i neradni dani. Ako se to u meduvremenu promijenilo i sad se placa, super!


Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
prvo se moraš javiti u HZZO kad rodiš da ti produže porodiljni do djetetovih navršenih 6 mjeseci (jer u trenutku otvaranja porodiljnog nitko ne zna kad ćeš ti točno roditi). odmah možeš predati i zahtjev za jednokratnu novčanu potporu za novorođeno dijete (iznosi 2.328,20 kn).
negdje oko djetetovih navršenih 5 mjeseci opet ideš na HZZO s mužem otvoriti roditeljski dopust, a muž mora potpisati da ti prepušta svoj dio ako ćeš ga samo ti koristiti.

Od kad je ova informacija? Ja sam zadnji put bila u HZZO kad sam otvorila porodiljni 45 dana prije poroda i zena mi je rekla da se iduci put vidimo sa djetetovih 5mj radi produzetka.

Istek 6mj i duljinu porodiljnog racunaju kad dodjes sa tih 5 mj djeteta jer poslje toga rade rijesenje i nega salju u firmu poslodavcu.

Znaci to je tako u Zagrebu u Jukicevoj.... e sad ako je u nekoj ispostavi drugacije, to ne znam...
ancy_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:40   #486
Quote:
ancy_20 kaže: Pogledaj post
Tako je, na obrascu od firme su iblagdani uracunati i u firmi (bar mojoj) je placa svaki mjesec ista jer je ugovorena u mjesecnom bruto iznosu, a ne po satu rada.
HZZO isplacuje po cijeni sata i zato svaki mjesec dobivamo razliciti iznos.
Ja sam bila na porodiljnom prije 8mj i tad se na porodiljnom nisu placa
I blagdani i neradni dani. Ako se to u meduvremenu promijenilo i sad se placa, super!





Od kad je ova informacija? Ja sam zadnji put bila u HZZO kad sam otvorila porodiljni 45 dana prije poroda i zena mi je rekla da se iduci put vidimo sa djetetovih 5mj radi produzetka.

Istek 6mj i duljinu porodiljnog racunaju kad dodjes sa tih 5 mj djeteta jer poslje toga rade rijesenje i nega salju u firmu poslodavcu.

Znaci to je tako u Zagrebu u Jukicevoj.... e sad ako je u nekoj ispostavi drugacije, to ne znam...

Meni se cini da se treba javiti nakon rodjenja djeteta radi isplate te jednokratne novcane pomoci.
I onda tek nakon sta dijete navrsi 5 mj
Lupam napamet..idem do kraja tjedan u Remetinec pa cu biti pametnija.
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:06   #487
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Meni se cini da se treba javiti nakon rodjenja djeteta radi isplate te jednokratne novcane pomoci.
I onda tek nakon sta dijete navrsi 5 mj
Lupam napamet..idem do kraja tjedan u Remetinec pa cu biti pametnija.
Meni su taj obrazac za naknadu za novorodeno dijete dali kad sam donjela tu doznaku 45 dana prije poroda i rekli su mi da ju ispunim i prilozim potrebnu dokumentaciju pa da to ogu i poslat po nekom. Kako je susjeda bila na komplikacijama jednostavno sam njoj to dana da odnese kad nosi svoje doznake za taj mesec i to je bilo to. Iduci odlazak s napunenih 5mj
ancy_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:50   #488
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Meni se cini da se treba javiti nakon rodjenja djeteta radi isplate te jednokratne novcane pomoci.
I onda tek nakon sta dijete navrsi 5 mj
Lupam napamet..idem do kraja tjedan u Remetinec pa cu biti pametnija.
kakva jednokratna novčana pomoć?
to je nekaj posebno ili ima veze s onim kaj isplaćuju općine i gradovi? pitam zato kaj su mi rekli da općina pod koju sad spadam ne isplaćuje naknade za novorođeno dijete ali da se onda ide u centar za soc. skrb i da se dobije naknada
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:59   #489
Od hzzo-a postoji jednokratna naknada za novorodence
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 23:19   #490
Quote:
ancy_20 kaže: Pogledaj post
Meni su taj obrazac za naknadu za novorodeno dijete dali kad sam donjela tu doznaku 45 dana prije poroda i rekli su mi da ju ispunim i prilozim potrebnu dokumentaciju pa da to ogu i poslat po nekom. Kako je susjeda bila na komplikacijama jednostavno sam njoj to dana da odnese kad nosi svoje doznake za taj mesec i to je bilo to. Iduci odlazak s napunenih 5mj

Mislis da prilozis potrebnu dokumentaciju kad rodis?
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 23:47   #491
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Mislis da prilozis potrebnu dokumentaciju kad rodis?
A da jer taj zahtjev se predaje tek po rodjenju djeteta i treba mu priloziti rodni list, potvrdu o prijavi na zdravstveno i presliku uvjernja o prebivalistu
ancy_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:19   #492
Pozz,
Imam pitanjce, u nedoumici sam.

Ako se ide na komplikacije u trudnoci npr. u 4. mj a porodiljni se otvara u npr. 11 mj da li se za iznos porodiljnog gleda staz do otvaranja komplikacija ili do otvaranja porodiljnog?

Trenutno sam u međuprostoru pa ne znam kako da se sracunam.

Ako je neko pametniji od mene po tom pitanju molim da mi pojasni :five.
LibraSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:39   #493
Quote:
LibraSt kaže: Pogledaj post
Pozz,
Imam pitanjce, u nedoumici sam.

Ako se ide na komplikacije u trudnoci npr. u 4. mj a porodiljni se otvara u npr. 11 mj da li se za iznos porodiljnog gleda staz do otvaranja komplikacija ili do otvaranja porodiljnog?

Trenutno sam u međuprostoru pa ne znam kako da se sracunam.

Ako je neko pametniji od mene po tom pitanju molim da mi pojasni :five.
Samo jednom donosis izracun u HzZO ako nemas prekida izmedu komplikacija i porodiljnog (znaci ako se ne vracas na posao u nekom trenu). Dakle taj izracun koji si donjela za komplikacije ce ti vrijediti i za porodiljni.
ancy_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 10:17   #494
Da, onaj prvi izracun prosjeka je taj koji ces dobivati na porodiljnom.
Meni je isto u firmi kao neki prosjek malo narastao pa sam pitala dal da nosim novi izracun pa me ova tamo blijedo gledala tipa "sta se mislim vratiti na posao" izmedju komplikacija i porodiljnog.

Uglavnom poanta je da se za izracun gleda prosjek zadnjih 6 mj, prije rodiljnog- ali ono sta je isplaceno.
Tako su bar meni objasnili (moji u firmi ne ove na HZZO, jer cim imas neko dodatno pitanje a da nije samo donosenje doznaka vec blago kolutaju ocima i gledaju te kao da si kreten)
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 14:57   #495
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Od hzzo-a postoji jednokratna naknada za novorodence
nisam to znala, znam da općine i gradovi daju naknade za bebe, a evo ja sad baš u onoj koja ne daje ništ jer financijski loše stoje, a i stanovnika je sve manje, zapravo samo starci koji laganini nestaju pod zemlju
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:00   #496
probala sam saznati na hzzo da li mi se prosjek sati množi s mjesečnim brojem sati ili brojem radnih sati, ali službenica nije znala o čemu pričam
__________________
toliko puno reflektirajucih povrsina, a toliko malo vremena by Barca
Scissors. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:16   #497
ma 100% se računaju svi dan od ponedjeljka do petka, bilo blagdani/praznici ili radni dani. množe se s tvojom neto satnicom.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:17   #498
Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
ma 100% se računaju svi dan od ponedjeljka do petka, bilo blagdani/praznici ili radni dani. množe se s tvojom neto satnicom.
super! ali ne bi bilo loše moći saznati to i od službenih osoba
__________________
toliko puno reflektirajucih povrsina, a toliko malo vremena by Barca
Scissors. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:35   #499
Quote:
ancy_20 kaže: Pogledaj post
Samo jednom donosis izracun u HzZO ako nemas prekida izmedu komplikacija i porodiljnog (znaci ako se ne vracas na posao u nekom trenu). Dakle taj izracun koji si donjela za komplikacije ce ti vrijediti i za porodiljni.
Znam za izracun,ne muci me to. Vec kad sam otvorila komplikacije imala sam potrebno staza, ali ako ce mi se za porodiljno gledati od momenta komplikacija mecu imati dovoljno staza i past cu onda na 2300 u kategoriju kao i zaposleni, no alo ce mi se gledati od 45 dana prije termina ona cu skupiti dovoljno staza.

I sad nisam sigurna kako se gleda.

Prekida nemam u komplikacijama i necu imati jer cuvam trudnocu, a usput vrlo vjerojatno da cu i ranije rodit pa me i to moze zeznit jer sam u knap sa stazem (onim od 18 mj unutar 2 god)
LibraSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:38   #500
u staž ti se računaju komplikacije. do 45 dana prije termina trebaš skupiti ili 12 mjeseci neprekinutog staža ili 18 mjeseci s prekidima u 2 godine.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.