Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2007., 21:29   #41
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj kometar sasvim sukladan tome da djecu odgajaš u kršćanskim manirima... reci mi ti znaš li šta se desi kad je sat vjeronauke usred nastave (cca 3 sat) Ostanu na hodniku... a također znaš li kako djeca znaju biti okrutna prema onima koja su izdvojena od ostalih...
Ovdje govorim općenito pošto sam bio svjedok dječije okrutnosti na najgori mogući način...
Djeca su povodljiva te jedan zlobnik može napraviti puno štete odvojenom djetetu (ili manjoj grupi djece)

Eto.. tražim još
radim u školi (dosad sam "obišla" 4) i ni u jednoj ni jedno dijete koje nije išlo na vjeronauk nije "stajalo na hodniku" već je za njega bila organizirana neka druga aktivnost.
također, nikada nisam doživjela niti izrugivanje onih koji ne idu na vj (od strane onih koji idu) al su djeca znala pitati zašto netko ne ide na vj, i svatko normalan će mu objasniti što su to različita uvjerenja i stavovi i da je to sasvim ok. također doživjela sam i da djeca koja ne idu na vj sjede na tim satovima jer im je lijepo i zabavno, al ok..to nije za ovu temu.

što se tiče samoga krštenja smatram da ako ne želite djecu odgajati u vjerskom duhu onda ga je bolje ne krstiti nego krstiti jer to okolina zahtijeva, što je onda pomalo i licemjerno.

a moram spomenuti da sakrament (bilo koji pa tako i krštenje) nije valjan i učinkovit ako se nema iskrene namjere za sakrament primit. jednostavnim rječima, napravit ćete paradu i trošak doslovno za NIŠTA.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:48   #42
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
Šta je naime slučaj da me povelo da napišem ovakav post
Naime 2 dječaka iz škole u mom kvartu nisu bili dio "zajednice" i išli na vjeronauk te su bili izvrgnuti ruglu (javnom, svjedočio pod prozorom mog stana), a koliko sam čuo od roditelja (poznanici, ista generacija)
Inače bilo istih slučajeva i u vrtiću...
Nisam ja zabrinut previše za budućnost ali me najviše šokira okolina, ljudi te njihov način odnosa prema manjini, tj osobama sa drukčijim svjetonazorima...
ja bih na ovo dodala: takve stvari djeca uče od svojih roditelja...nisu to dobili u školi i nije im to tek tako palo na pamet. ja radim u školi i od mene npr djeca nikad nisu mogla čuti tako nešto, a isto tvrdim za sve svoje kolege u zbornici.
a opet, doživjela sam da dijete 4. razreda se izruguje dečku koji je tamnoput i viču mu da je ŠIPTAR.kad smo ga pitali jel zna što znači ta riječ - rekao je da ne zna. a gdje je to čuo? kaže-doma.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:52   #43
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
ja bih na ovo dodala: takve stvari djeca uče od svojih roditelja...nisu to dobili u školi i nije im to tek tako palo na pamet. ja radim u školi i od mene npr djeca nikad nisu mogla čuti tako nešto, a isto tvrdim za sve svoje kolege u zbornici.
Dodajte ovome i moju školu, mene i moje kolege u zbornici
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 14:01   #44
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
reci mi ti znaš li šta se desi kad je sat vjeronauke usred nastave (cca 3 sat)
idu se igrat!

znam što pričam jer sam nekrštena, i nisam išla na vjeronauk. nikad nikakvih problema nisam imala zbog toga, a uzmi u obzir i da je to bilo ratno vrijeme..

kad sam kretala u školu, mama me pitala jel bih išla na vjeronauk. ja sam rekla da ne bih, i to je bilo to. kupila mi je religije svijeta. nikad nisam požalila.

da su me krstili jer su babe tako htjele, a htjele su, ne bi mi bilo pravo. ovako su mi ostavili mogućnost da se sama odlučim na krštenje ako budem htjela. čak su nam i sveto pismo za djecu kupili.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:45   #45
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
Šta je naime slučaj da me povelo da napišem ovakav post
Naime 2 dječaka iz škole u mom kvartu nisu bili dio "zajednice" i išli na vjeronauk te su bili izvrgnuti ruglu (javnom, svjedočio pod prozorom mog stana), a koliko sam čuo od roditelja (poznanici, ista generacija)
Inače bilo istih slučajeva i u vrtiću...
Nisam ja zabrinut previše za budućnost ali me najviše šokira okolina, ljudi te njihov način odnosa prema manjini, tj osobama sa drukčijim svjetonazorima...
kao netko tko je u jednom periodu u osnovnoj bio "izvrgnut ruglu" (odnosno doživjeh verbalni i emocionalni bullying od svojih kolega iz razreda) mogu ti reći da ti ne možeš puno učiniti po pitanju da zaštitiš dijete od takvih ispada. odnosno, moraš naučiti dijete da se usprotivi tom masovnom kondicioniranju i ukalupljivanju što ga društvo vrši na drukčije pojedince. štoviše, uopće nije poanta zaštiti dijete, već ga naučiti kako da se nosi sa eventualnim ugnjetavanjem. znam da ti je to teško čuti jer svaki roditelj želi zaštiti svoje dijete, ali moraš se pripremiti na takve stvari, neprihvaćanja i šikaniranja...da bi onda njega mogao na to pripremiti.

ako ga već želiš odgojiti tako da razmišlja svojom glavom - odgoji ga tako u potpunosti. neka stoji na svojim nogama i kad je prihvaćen i neprihvaćen. u današnjem društvu koje voli uniformiranost nije baš popularno razmišljati svojom glavom, i ti to znaš, no znaš i da to nije dovoljan razlog da bi odgajao svoje dijete kao tele koje trči na zvuk tuđeg zvonca. tako da ako ga želiš odgojiti kao neovisnog svojeglavca u pozitivnom smislu, nužno je imati na umu da to za sobom vuče neke posljedice. one možda neće nastupiti u ranim razredima, no tijekom života će sigurno doći u situaciju kada će trebati zauzeti stav i biti svoj. a "svoj" često podrazumijeva "drukčiji". e, šta sad ? nek se bilda i čeliči od malih nogu, trebat će mu kad bude stajao na velikim.

iz svog iskustva znam da me taj niz neugodnosti izgradio nesumnjivo snažnom i svojom, pomažući mi da prigrlim sebe u punom smislu te riječi. kad se to postigne, bilo to u osnovnoj školi ili unutar radnog odnosa, ostalo je mačji kašalj.

tako da se ne brini oko eventualne povrede njegove osjetljivosti, već ga preventivno kljukaj...imunitetom

ja još nisam roditelj, no znam da moj budući i ja ne mislimo krstiti djecu. nismo religiozni ni jedno ni drugo i nema smisla uključivati djecu u nešto u što ni sami nismo uključeni. bit će problema od baka i deda, i to s moje strane jer mi je mama vrlo religiozna ali šta ja tu mogu. no znamo da ćemo dati sve od sebe da klince naučimo kako se što uspješnije nositi sa svojom različitošću.
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:48   #46
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
idu se igrat!

znam što pričam jer sam nekrštena, i nisam išla na vjeronauk. nikad nikakvih problema nisam imala zbog toga, a uzmi u obzir i da je to bilo ratno vrijeme..

kad sam kretala u školu, mama me pitala jel bih išla na vjeronauk. ja sam rekla da ne bih, i to je bilo to. kupila mi je religije svijeta. nikad nisam požalila.

da su me krstili jer su babe tako htjele, a htjele su, ne bi mi bilo pravo. ovako su mi ostavili mogućnost da se sama odlučim na krštenje ako budem htjela. čak su nam i sveto pismo za djecu kupili.
eto, ja sam krštena i nije mi po volji. općenito, krštenje kao ritual mi izgleda kao žigosanje stoke. klince nitko niš ne pita ( a ne mogu još ni odgovorit jadnički ) i sve se predstavlja kao sveti božanstveni ritual.

a opet razumijem i drugu stranu kojima je to doista nešto divno i sveto jer sam i sama bila vjernik tako da mi taj pogled nije stran.
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 12:34   #47
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
također, nikada nisam doživjela niti izrugivanje onih koji ne idu na vj (od strane onih koji idu) al su djeca znala pitati zašto netko ne ide na vj, i svatko normalan će mu objasniti što su to različita uvjerenja i stavovi i da je to sasvim ok. također doživjela sam i da djeca koja ne idu na vj sjede na tim satovima jer im je lijepo i zabavno, al ok..to nije za ovu temu.
Fino da se neko od učitelja javio... cjenim to
Ali opet ti nisi sa njim poslje škole?

Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
što se tiče samoga krštenja smatram da ako ne želite djecu odgajati u vjerskom duhu onda ga je bolje ne krstiti nego krstiti jer to okolina zahtijeva, što je onda pomalo i licemjerno.

a moram spomenuti da sakrament (bilo koji pa tako i krštenje) nije valjan i učinkovit ako se nema iskrene namjere za sakrament primit. jednostavnim rječima, napravit ćete paradu i trošak doslovno za NIŠTA.
Slažem se sa svim napisanim, zato i ne krstimo.. kakva korist što sam ja kršten... nikakva
AgentSmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 16:50   #48
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
Fino da se neko od učitelja javio... cjenim to
Ali opet ti nisi sa njim poslje škole?


a čuj, pa ne mogu ja kao nastavnica biti odgovorna za neko dijete 24/7.
valjda i roditelji imaju neku funkciju, jel?

ja djetetu u školi pružim informaciju i primjer, a dalje je red na roditeljima da odgajaju svoju djecu. da ih nauče da postoje različite rase, nacionalnosti, vjere...i da to treba poštovati.,
koliko ih roditelji nauče- to je to! uza sav napor i najbolju namjeru....teško da će ijedan nastavnik promjenit u djetetu nešto što su mu roditelji usadili.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 12:10   #49
Krstili smo malog samo zato da ne bude izdvojen od malih nogu, ali realno briga me za crkvu i ostale novcarske institucije, kada naraste moze biti i budist, hare krisna, briga me, glavno da je on meni dobar...
sbg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 12:44   #50
Dugo, dugo godina ljudi su Krštenje primali u ogotvo odrasloj dobi, u dobi kad su umom i vlastitom voljom mogli i željeli primiti Krista. To se činilo tjedan dana po Uskrsu, na tzv. Bijelu nedjelju (danas obično na taj dan bude prva Pričest). odjeveni u bijele haljine koje su nosili punih tjedan dana kako bi se simbolički vidjelo da su kršteni.

Kasnije su kršćanske Crkve zaključile da se iz raznih praktičnih razloga (stopa smrtnosti djece, priča o limbu, itd. itd) ljde treba krstiti što ranije. Zato su za malo dijete kao osobu nesposobnu rasuđivanju i iznošenju vlastite i utemeljene volje zadužili roditelje ili skrbnike (ako dijete nema žive/poznate roditelje) koji su u ime tog djeteta donijeli odluku i odlučili. Kako bi roditeljima u odgoju i podizanju djece u skladu s kršćanskim nazorima bilo što lakše, roditeljima su dodijeljeni "pomoćnici" tj. kumovi. Kumovi su čak bili odabrani od strane Crkve.

Po mojem saznanju to je bio temelj i osnova o Krštenju. Roditelji se izjašnjavaju i donose odluku u ime svog djeteta. Ni po čemu odluka teža ili lakša od bilo koje druge vezane za vaše dijete.

Zašto ne pričekati do 16 godine, pa neka si dijete samo odabere ime?
Zašto ne pričekati do 14 godine i pustiti djetetu da zaključi je li ga interesira balet, glazba, sport, ples... nego svi djeci već u vrtiću utrpavaju razne slobodne aktivnosti? Koliko klinaca s mukom pohađa glazbenu školu dok drugi jure po parku ? PO čemu je onda ova odluka toliko problematična i teška ?

Ako roditelji smatraju da ne mogu donijeti odluku u ime svog djeteta neka to ne čine, ili obrnuto. U svakom slučaju jednog dana, kao i za sve, trebaju biti svjesni posljedice svoje odluke ma kakva ta odluka bila i na čemu se temeljila. Ovdje nije pitanje što misle roditelji i koja su njihova načela, ovdje se pita roditelje žele li dijete odgajati po tim načelima i žele li u njegovo ime reći da to žele.


Ja sam kršten 2 tjedna nakon rođenja 1976 godine, supurga također 2-3 tjedna nakon rođenja 1975 godine. Nama je naše opredjeljenje i životni stav jasan, jasno nam je na koji način želimo usmjeriti svoje dijete i zato smo ga i krstili sa 2 mjeseca starosti. Da na to nismo spremni ne bi vagali za i protiv niti bi pomirivali svjetove nego to jednostavno ne bi učinili. S svakom slučaju, mi bi izabrali i na nama bi bila odgovornost odluke.

Ako se djetetu koje ne ide na vjeronauk dogodi šikaniranje i bulling, mobbind ili neki drugi -ing bilo bi fer djetetu reći - čuj, svijet je takav, ljudi su seronje, ne kuže te, nemaju pravu... no svejedno to ti se događa no nisi ti dijete moje krivo nego su tako odabrali tvoji roditelji. Treba prihvatiti odluku i posljedicu odluke, a ne reći gle - tata ti se izborio za tvoju religijsku neovisnost.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:33   #51
mi smo u istoj dilemi, nekrsteni po rodjenju, ateisti po odrastanju.
on je ateist ostao, ja presla u univerzaliste. al da vas ne tupim, nebitno je.

malog cemo najvjerojatnije krstit.
nit zbog vjere nit zbog crkve.
neg zato sto ja volim festat
vidite, ja se ne slazem da je krstenje veliki trosak za nista.
u zadnje vrijeme - samo na sprovodima, i to mi je jako zao
moji rodjaci su stariji ljudi, i da im velim - aj dodjite da se malo druzimo, falite mi - totalno bih ih zbunila. ovak - dodjite na krstenje - jasno da ce doc
to je nacin da se okupe rodjaci koje inace rijetko vidjam, za istim stolom, popiju, pojedu koju, bude smijeha, razgovora, mozda padne i pjesma.
prisjetimo se svi skupa kako je zivot lijep, i kako ide dalje... u novi narastaj.
crkva? samo povod.
licemjerno i neposteno prema crkvi?
a sto mene briga za crkvino dobro, nek se sama brine za se

a to dal ce ic na vjeronauk je skroz odvojeni par rukava.
pojma nemam, vidjet cu za 6 i pol godina
muz je vise protiv, ja si nekako mislim - osim ak negdje gadno ne fulamo, nase dijete ce vjerovat nama, a ne nekoj tamo casnoj.
ak mi kazemo da nema ognja paklenoga, nema
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:46   #52
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
malog cemo najvjerojatnije krstit.
nit zbog vjere nit zbog crkve.
neg zato sto ja volim festat
vidite, ja se ne slazem da je krstenje veliki trosak za nista.
:
jadno razmišljanje....

-krštenje je ozbiljan sakrament koji se ne prima da bi se feštalo.
.

baš me zanima kakv ćeš primjer dati svom djetetu ako ti smatraš da je sasvim ok glupirat se sa svetim sakramentom koji je nekima zaista važan i bitan u životu. na taj način se izruguješ vjernicima koji te sakramente shvaćaju ozbiljno.hoćeš i svoje dijete naučit da je ok izrugivat se s tako ozbiljnim stvarima?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:48   #53
Mislim stvarno zmijice, kaj vi da bi feštali morate raditi ovakvu bedastoću?

To je stvarno najbedastiji razlog za krštenje. Ako se brineš za slab odaziv rodbine, predlažem rajše obrezivanje ili neki posebni afrički običaj inicijacije, možda nešto iz sotonističke prakse. Vjeruj, sigurno ćeš privući sve rođake.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:14   #54
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post


Ali prokleto društvo postavlja neke standarde ponašanja: djete mora biti kršteno, vjeronauka počinje već u vrtiću (za razliku od seksulnog odgoja u osnovnim/srednjim školama > idioti se nikako ne mogu dogovoriti šta predavati ) i sl katoličko nametanje...

Pozdrav svima i zahvaljujem na svim odgovorima
ma nis ti drustvo ne namece. moji (11 i 7 godina) su krsteni reda radi i od tada nitko od nas nije crkvu ni vidio. na skolski vjeronauk ili crkveni se ne ide.
obzirom da mali ima dosta izvanskolskik aktivnosti, sat lufta mu je dobro dosao da napravi zadace da ne treba navecer poslije treninga.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:30   #55
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
jadno razmišljanje....

-krštenje je ozbiljan sakrament koji se ne prima da bi se feštalo.
vjerniku da. ja to nisam.
to sto crkva oce krstit moje dijete bez obzira sto ja nisam vjernik je crkvin problem, ne moj.

Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
baš me zanima kakv ćeš primjer dati svom djetetu ako ti smatraš da je sasvim ok glupirat se sa svetim sakramentom koji je nekima zaista važan i bitan u životu. na taj način se izruguješ vjernicima koji te sakramente shvaćaju ozbiljno.hoćeš i svoje dijete naučit da je ok izrugivat se s tako ozbiljnim stvarima?
ne rugam se, stvarno mi je zao ako je tako shvaceno.
naucit ce ono sto stvarno mislim: da je crkva institucija koja je svoje odzivjela, koja nema bas puno s bogom i koja je prilicno licemjerna. da je odnos s bogom intimna i osobna stvar, u kojoj rituali nisu od nekog znacaja.
da je nekim ljudima crkva jos uvijek jako vazna i jako je ozbiljno shvacaju, te da se ne raspravljaju o tome.
neko ima cotavu nogu, netko ide u crkvu. nije mi to nikako za rugat se.

crtica, u nasoj kulturi je obicaj krstenje, a ne obrezivanje. a ja sam dio svoje kulture
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:50   #56
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
vjerniku da. ja to nisam.
to sto crkva oce krstit moje dijete bez obzira sto ja nisam vjernik je crkvin problem, ne moj. [url]
pa kad nisi vjernik, zašto onda uopće ulaziš u crkvu i tražiš krštenje kad ga ne želiš. i to što ti nisi vjernik, vjeuj mi zaista, nije crkvin problem.

Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
ne rugam se, stvarno mi je zao ako je tako shvaceno.
a kako bi trebalo biti shvaćeno???

Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
naucit ce ono sto stvarno mislim: da je crkva institucija koja je svoje odzivjela, koja nema bas puno s bogom i koja je prilicno licemjerna. da je odnos s bogom intimna i osobna stvar, u kojoj rituali nisu od nekog znacaja.
da je nekim ljudima crkva jos uvijek jako vazna i jako je ozbiljno shvacaju, te da se ne raspravljaju o tome.
neko ima cotavu nogu, netko ide u crkvu. nije mi to nikako za rugat se.
crkva kao institucija nije svoje odživjela, i odakle si uopće uzimaš za pravo da procjenjuješ i prosuđuješ nešto o čemu ne znaš?? ti "rituali" kako ih ti nazivaš za jednog vjernika nisu rituali...nego su sakramenti koji su sastvani dio života jednog vjernika i imaju svoju važnost i težinu. I crkva i te kako ima PUNO veze s Bogom...a to što sudiš po sebi i procjenjuješ po sebi ne možeš pretpostavljati za jednu takvu instituciju.
odnosno, ako ti nemaš veze s Bogom (a očito nemaš) ne znači da nitko oko tebe pa tako i crkva nemaju veze s Bogom.

Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
u nasoj kulturi je obicaj krstenje, a ne obrezivanje. a ja sam dio svoje kulture
nije krštenje običaj naše kulture nego katoličke crkve. ako nisi član katoličke crkve (ili bilo koje druge) zaista je bezveze da sudiš o njoj i da koristiš njene "usluge" ako ti ta ista ne znači ništa.
a očito je da ti kat. crkva ništa ne znači.

i nemoj se čudit što netko misli da si ga uvrijedila...mene prvu jesi jer ja sakramente doživljavam vrlo ozbiljno, planiram jednog dana svu svoju djecu krstiti, odgajati ih u kršć. duhu, slati na vjeronauk...i kad mi netko tko nema veze s crkvom kaže da želi krstit svoje dijete čisto fešte radi dođe mi da se izbljujem.
napravi feštu za rođendan ako želiš okupit obitelj?

ili se zapitaj kakva ti je to obitelj ako će ti doći samo ako je fešta u pitanju!!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:57   #57
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
pa kad nisi vjernik, zašto onda uopće ulaziš u crkvu i tražiš krštenje kad ga ne želiš.
upravo sam objasnila zasto trazim krstenje i zasto ga zelim.
a crkvin je problem utoliko sto bi zapravo trebala odbit krstit moje dijete
edit: nit me svecenik ikad vidio u crkvi, nit sam krstena, nit vjencana.
al nece odbit.
to je crkvin problem.

necu se svadjati oko crkve, nit mi se da nit je ontopik.
zacetnik topika je pitao, ja sam odgovorila.
to su moji motivi, svidjeli se kome ili ne.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 15:14   #58
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
upravo sam objasnila zasto trazim krstenje i zasto ga zelim.
bravo ti.

onda na dan krštenja kad te svećenik pita što želiš za svoje dijete a ti odgovoriš krštenje (a zapravo želiš samo feštu)- lagat ćeš.

kad te pita redom vjeruješ li u Boga oca, i sina i.......i još čitav niz pitanja....ti ćeš (naravno) odgovorit ono što treba u takvom slučaju odgovorit, samo što to za tebe neće biti istina....drugim riječima - lagat ćeš pred svećenikom i ljudima...a samo da napraviš feštu.....

bit ćeš divna majka...puna dobrog primjera..nema šta.

ajd onda molim te, kad ti dijete dođe jednog dana i slaže po prvi put....nemoj se ljutit na njega, jer ipak ....ti si mu pokazala kako se to radi
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 15:15   #59
Čekaj malo, Zmijice, ne ide to baš tako.

Otići ćeš u crkvu i razgovarati sa svećenikom, te mu reći da želiš krstiti svoje dijete. Jasno ćeš obećati da ćeš dijete odgajati kao katolika. Budući da kažeš da ti to nije ni kraj pameti, očito je dakle da ćeš lagati. I to je problem Crkve veliš?
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 15:16   #60
extremexx, pisale smo istodobno
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.