Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 09:38   #81
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
lara, ja u ovom sto si citirala nigdje ne vidim da pise da u izvatku iz matice rodjenih MORA pisati ona napomena da je dijete iz izvanbracne veze
kod nas (a i kod ostalih koji su se javili na topic) to ne pise i ne mislim da to nije greskom
vjerujem da je to zato sto smo prije inicijalnog upisa u maticu rodjenih potpisali zapisnik o priznavanju ocinstva tako da je u izvode odmah upisano i ime oca
da se radilo o naknadnom priznavanju - dakle da sam prvo sama izvadila rodni list, izvod iz maticne knjige rodjenih i da je ime oca naknadno upisano vjerujem da bi u tom slucaju postojala napomena
zato mislim da je maticar u maticnom uredu crnomerec ispravno odradio svoj posao
u članku 6 vezano za članak 9 zakona

u maticu rođenih upisuju se:

... Mora.. zašto bi pisalo mora, zakon obvezuje matičara... a ne tebe, on nije ovlašten procjenjivati što bi trebalo on je službenik koji radi po uputama i zakonu

Znači u rubriku naknadni upisi i bilješke taksativno je navedeno što se upisuje...

Ja citiram zakon... Državna uprava ima hrpe podzakonskih akata, pravilnika i uputa koje mi ne vidimo i koje se ne objavljuju u NN ni na internetu...

Ali te stvari za sve moraju biti iste...

Meni piše u naknadnim upisima i bilješkama činjenica da je otac priznao dijete...
Tebi ne piše....

Ja ti samo mogu reći, te stvari ne smiju biti različite - te stvari moraju biti iste...

Netko je pogriješio, ili tvoj ili moj matičar - obzirom na zakon, ja mislim tvoj.. jer besmisleno je da imaš 2 ista dokumenta... (izvod iz matice rođenih i rodni list) onda 2 ista dokumenta imaju istu svrhu a nisu isti - u dokazivanju danas sutra

Ako ćeš 'šiljiti' po tom pitaj ako nećeš - pusti
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 09:40   #82
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mogu shvatiti da moraju doci oboje i izjaviti da je on otac. ali ne razumijem zasto se to mora upisivati, cinjenica da je otac priznao dijete.
iz kojeg razloga se ne upise kao i kod djece rodjene u braku, otac taj i taj, majka ta i ta.
cemu napomena da je otac priznao dijete?
cemu stavka na sluzbenom papiru da roditelji jesu ili nisu bili u braku?
trebalo bi biti ovako kako kaze mom2be, to je jedino normalno
zato što se sve u bračnoj zajednici pretpostavlja (jer je brak) a u izvanbračnoj dokazuje...to sam gore napisala... a i članak 3 Obiteljskog zakona ti o tome govori (o učincima)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 09:51   #83
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
zato što se sve u bračnoj zajednici pretpostavlja (jer je brak) a u izvanbračnoj dokazuje...to sam gore napisala... a i članak 3 Obiteljskog zakona ti o tome govori (o učincima)
ok, i nakon sto se dokazalo, cinajnica o ocinstvu se upisuje a ne sam proces
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 09:56   #84
koga zanimaju ovakve situacije najbolje je da pita u matičnom uredu.
Ja nisam matičarka...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 09:59   #85
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ok, i nakon sto se dokazalo, cinajnica o ocinstvu se upisuje a ne sam proces
ma i proces se upisuje... ali u zapisnik. dana tog i tog su pristupili ti i ti.. pa što si po struci, pa što si po nacionalnosti, koju ste nacionalnost dali djetetu, sporazum o imenu....

Postoje 3 akta:

zapisnik sastavljen u matičnom uredu (kojem prethodi razgovor matičarke oca i majke i koji se potpisuje..
tek nakon zapisnika se izrađuje rodni list - 'shorcut' i izvod iz matice rođenih u koji se upisuje činjenica o priznanju u rubriku naknadni upisi i napomene...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 10:05   #86
pa ovjde je problem samo ta napomena. cemu?
ako je po zakonu treba tuziiti drzavu da se zakon izmejni. ako nije po zakonu, treba inzistirati na neupisivanju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 12:00   #87
joj samer, kak ne kužiššš?

dobro..budem ja pogledala ak se sjetim večeras..na tom izvodu.. baš da vidim. i mi smo bili u mat.uredu černomerec..
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 13:07   #88
evo jos jednom izvukla sve papire

u zapisniku pise sljedece:
sastavljen je datuma x u predmetu priznanja ocinstva/odredjivanja osobnog imena. pred maticara x pristupile su stranke ja (ime, prezime, adresa, isprava pomocu koje je utvrdjen identitet) i otac (iste informacije kao i za mene).
nakon sto je upoznat s predmetom i upozoren na kaznenu i materijalnu odgovornost blabla otac priznaje da je otac djeteta kojeg sam datuma tog i tog rodila ja. o sebi daje podatke da je rodjen tu i tu datuma tog i tog, drzavljanstvo, zanimanje, nacionalnost.
onda ja
prisutna ja izjavljujem da pristajem na dato priznanje ocinstva.
osobno ime djeteta nakon priznanja ocinstva je xy, u pravnom prometu dijete ce se sluziti imenom x i prezimenom y, po narodnosti je hrvatica.
i to je sve

sto se tice razlika rodni list/izvod iz matice rodjenih, jedina razlika je sto u izvodu iz matice rodjenih za oca i majku pisu narodnost, drzavljanstvo, prebivaliste i zanimanje i kao napomena bolnica prijavitelj. i na rodnom listu je ur broj, klasa, potpis maticara
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 18:54   #89
nije mi se dalo čitati sve, ali moj slučaj je: otac dolazi u matični ured zajedno s majkom i priznaje očinstvo. u rodnom listu pod opaskom jedno je vrijeme za našu kćer pisalo nešto tipa "rođena vanbračno, otac ju priznao", ali već dobar broj godina te opaske nema. prezime ne treba nužno biti očevo. oni će upisati ono koje se u prijavi navede, a muško samo kaže da nije pijan i da mu nitko ne prijeti te da svojom voljom priznaje dijete.

putovnicu potpisuju oba roditelja. kombinacija istodobnog potpisivanja ili jedan roditelj kod predaje zahtjeva, drugi kod preuzimanja putovnice ovisi o veličini grada (svi se poznaju) ili o situaciji u kojem su svi samo brojevi. a možda ovisi i od dobre volje službenika.

punomoć za putovanje jednog roditelja s djetetom je potrebna do četrnaeste godine, bez obnzira na bračno stanje roditelja. od tada po hrvatskom zakonu dijete može samo preći granicu. to što za mlađu djecu obično tu punomoć nitko ne traži ne znači da se neće zalomiti policajac koji će ju tražiti. kao što je i daleko vjerojatnije da će ju tražiti policajac na ulazu u državu u koju se putuje, naročito ako u putovnici nema dozvole boravka za tu zemlju, što turisti naravno nemaju. mi smo sedam godina živjeli po europi i prošli smo bez punomoći, osim što se u njemačkoj dva puta dogodilo da je suprug morao juriti natrag na aerodrom da potvrdi da ju ja smijem izvesti iz zemlje. a u hrvatskoj smo samo jednom imali takvu situaciju, ali smo prošli tako što se jedan od policajaca sjetio da je o mom mužu čitao u novinama i da je lijepo pisalo da živi sa ženom i kćeri u njemačkoj. onda su se svi raznježili "a to je vaš muž!!! aha, onda u redu" (po meni i nije jer to što smo zateftereni u novinama ne znači da meni nije moglo pasti na pamet da zbrišem od njega i "otmem" kćer, ali kao i svima odgovara mi kad stvari mogu teći što jednostavnije i sa što manje zastoja)

inače mislim da nije blesavo tražiti takvu punomoć, jer od datuma izdavanja, putovnica vrijedi nekoliko godina, a to je dovoljno dugačak period u kojem se među supružnicima događaju i situacije "nećeš više nikada vidjeti dijete, odo ja"

i na kraju, to što moja kćer može iz hrvatske sama, bez naše dozvole, punomoći ili sličnoga, ne znači da bez takve može na primjer u susjednu nam bosnu, u švicarsku, a čak su mi u njemačkoj ambasadi preporučili da napišemo neku litaniju o tome da ju oboje puštamo, premda se može dogoditi da ju nitko neće pitati (pitali su je)

sve ostalo, što se raznijeh dokumenata tiče, bilo koji roditelj može obaviti sam. na kraju, imaju zavedeno da je mama mama, a da je tata priznao očinstvo (nebitno je li ono i biološko). a bome mogu obavljati i članovi obitelji ili prijatelji.
kim possible is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 01:14   #90
Mi smo bili 5 godina nevjencani supruznici, sin nam ima 4 godine. Nigdje u niti jednom dokumentu nije pisalo da je dijete "rodzeno u izvanbracnu zajednicu" Kada smo vadili dijetetov izvod i domovnicu, predali smo moje papire i papire od oca (izvod rodzenih, domovnica i osobne) Za putovnicu bilo je potrebno potpisa od oba dva roditelja, a obzirom da dijete ima ocevo prezime, ja svoje kad god smo isli preko granice (bez supruga) uza sebe imala sam dijetetov rodni list i pismenu suglasnost od mog supruga ovjerena kod notara da ja imam pravo putovati van granice drzave sa dijetetom. (pva suglasnost mislim da ima vaznost 3 ili 6 mjeseca)
Bejbi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 18:57   #91
Prezime djeteta po ocu?

Hej. ja i dečko nismo oženjeni, a i ne planiramo još jedno vrijeme stupati u brak.. trudna sam i željela bih da dijete ima prezime oca. e sad, nešto mi je jedna kolegica "natuknula", ako sam sigurna u to. ako mu on da prezime, u slučaju svađe ili nečeg. on ima pravo na dijete? on mi ga može oduzeti? mene zanima ako je to istina.molim pomoć
anny little is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 19:08   #92
Ako zivite zajedno, postajete nevjencani suprug i supruga. Imate jednako pravo na dijete, jednaka prava, zajedno se dogovarate gdje ce dijete zivjeti, zajedno se dogovarate oko imena, prezimena, zajedno odlucujete o djecjoj opremi, odgoju... ako se ne mozete dogovoriti oko imena i prezimena unutar 60 dana, to odlucuje centar za socijalnu skrb (ja mislim), ali vam nitko ne oduzima dijete.
Ne znam sto se dogadja ako prekinete, ali pretpostavljam da o tome odlucuje centar za socijalnu skrb, koji u 99% slucajeva daje dijete majci.

Ako ne zivite zajedno i ne mozete se dogovoriti oko icega, ti imas vise prava na dijete kao samohrana majka nego on.

Buduci da te ne poznajem, pretpostavljam da si podobna za odgoj djeteta, jer to nisu rijetki.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 19:44   #93
Puno ti hvala.. : )
anny little is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 19:50   #94
Isti slučaj kao i kod moje sestre, ima s dečkom dvoje djece, nisu u braku..nitko ti ne moze uzeti djecu ( niti dečku automatski pripadaju zato jel nose njegovo prezime ) ako dođe do razlaza. moja sestra ipak žali što nije djeci dala oba prezimena jel sve u vezi djece obavlja ona i uvijek sluša pitanje "a što ste vi djetetu" mislim da je i drugačija procedura ako ideš s djetetom sama preko granice jel imate drugačija prezimena ( čula sam da treba imati potvrdu da je dijete tvoje ..)

ja ću svom dati odmah oba prezimena
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 21:27   #95
Quote:
dobardan kaže: Pogledaj post
ja ću svom dati odmah oba prezimena
mi isto dali , ajde da čujem da će još netko.
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 21:59   #96
Za ovaj prvi slucaj ne mogu nista reci, jer sve to ovisi o prirodi odnosa izmedju dvoje roditelja. Jedino bi mi zanjimljiva cinjenica bila kad bi djeca nosila i nase i ocevo prezime, dakle imaju dva, za 20-30 godina ta ista djeca upoznaju curu/decka koji isto imaju dva prezimena (od oba roditelja), bas me zanima kako bi se u tom slucaju trebali prezivati unuci. Mozda imati 4 prezimena, ako su zakonski dozvoljena.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 22:07   #97
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
Za ovaj prvi slucaj ne mogu nista reci, jer sve to ovisi o prirodi odnosa izmedju dvoje roditelja. Jedino bi mi zanjimljiva cinjenica bila kad bi djeca nosila i nase i ocevo prezime, dakle imaju dva, za 20-30 godina ta ista djeca upoznaju curu/decka koji isto imaju dva prezimena (od oba roditelja), bas me zanima kako bi se u tom slucaju trebali prezivati unuci. Mozda imati 4 prezimena, ako su zakonski dozvoljena.
da, smiješno malo al ja to gledam ovako, ak bbude dečko, nije bed šta ima 2 prezimena ( a njegova buduća žena nek razbija glavu šta će i kak će ) ak bude cura-uvije moze uzeti muzevo prezime ili tak nešto..ne znam, vodim se time šta je u ovom trenu bolje i praktičnije
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 22:14   #98
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
Za ovaj prvi slucaj ne mogu nista reci, jer sve to ovisi o prirodi odnosa izmedju dvoje roditelja. Jedino bi mi zanjimljiva cinjenica bila kad bi djeca nosila i nase i ocevo prezime, dakle imaju dva, za 20-30 godina ta ista djeca upoznaju curu/decka koji isto imaju dva prezimena (od oba roditelja), bas me zanima kako bi se u tom slucaju trebali prezivati unuci. Mozda imati 4 prezimena, ako su zakonski dozvoljena.
Djeca ne trebaju imati prezimena oba roditelja. Ako oba roditelja imaju po dva prezimena, neka odaberu jedno prezime od majke i oca i ta dva prezimena daju djeci.
Mogu se roditelji odluciti dati samo majcino prezime(-na), ili samo ocevo prezime(-na). Plus, tko zna kako ce se mala beba djevojcica zeljeti zvati kao se zeli udati i ako zeli imati djecu.

Sto se tice salterusa i carinika, ne obazirajte se na te k*etene. Ako nisu sposobni shvatiti da postoje drugacije zajednice od crkveno-drzavno vjencanih, ako nisu sposobi shvatiti da neke zene mogu zadrzati prezime, posaljite ih u kura*.

Nitko ne bi trebao davati neko ime/prezime, koje u stvari ne zeli, jer neke salteruse nisu sposobne primjetiti da su se vremena promjenila.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 22:21   #99
Quote:
anny little kaže: Pogledaj post
Hej. ja i dečko nismo oženjeni, a i ne planiramo još jedno vrijeme stupati u brak.. trudna sam i željela bih da dijete ima prezime oca. e sad, nešto mi je jedna kolegica "natuknula", ako sam sigurna u to. ako mu on da prezime, u slučaju svađe ili nečeg. on ima pravo na dijete? on mi ga može oduzeti? mene zanima ako je to istina.molim pomoć
brkas dvije stvari - ocevo priznanje djeteta i djetetevo ime

dakle, niste u braku, ukoliko zelis/zelite da dijete u rodnom listu ima upisanog oca kod prijave djeteta morate oboje otici u maticni ured i potpisati izjavu da je on otac - u tom slucaju ima sva prava i obaveze kao i otac iz bracne zajednice

drugo - ime i prezime djeteta - prilikom prijave djeteta potpisujete izjavu kako ce se dijete zvati i prezivati, prezime moze biti ocevo, majcino ili oba
sama cinjenica da je dijete priznato od strane oca ne znaci da mu se automatski pise ocevo prezime

a sad malo off
dijete i ja se ne prezivamo jednako, rodjeno je u iizvanbracnoj zajednici i do sada u nijednoj situaciji nisam imala problema zbog toga
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 09:00   #100
ajme majko moja, pa zar svi imaju tako malo maste da im bas uvijek na spomen dva prezimena djeteta padne napamet da ce unuci imati 4 prezimena?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:32.