Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2015., 13:46   #381
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post


meni je prestrasno ako vjerujemo da djeci vec na pocetku skolovanja treba uliti strah u kosti od skole i drzati ih pod kontrolom.

plan i program prvih razreda ukljucuje osnovna znanja koja ti trebaju svaki, ali jebeno svaki dan, sa cime djeca zive i susrecu se, tako da ako ih tu trebamo drzati pod kontrolom i motivirati ocjenama, onda ne znam na koji nacin ih motivirat da uce vektore, imaganarne brojeve ili latinski i grcki
ako je tebi ocjena u prvom razredu nešto što ce klicu uliti strah u kosti a, ne znak da s klincem trebaš kao roditelj na necem poraditi...onda stvarno ne znam što da više napišem...sorry

Quote:
a cuj, rekla si da nekoj djeci gradivo nije dovoljno dobro priblizeno (sto god da to znacilo), a u mom svemiru skolsko gradivo jos uvijek predaju (placeni) profesori/ucitelji. pa mi niej jasno koja je tu odgovornost roditelja, kad ocekujem da profesori priblize gradivo djeci na nastavi
placeni su pa šta? i ti si placena za svoj posao koji radiš, pa jel ga odrađuješ od prvog do posljednjeg koraka u tom cjelokupnom procesu ili samo njegov dio?
isto tako, ajd probaj razmisliti koliko taj ucitelj u prvom razredu ima vremena da bi se mogao baviti svakim ucenikom posebno i svakom od njih to gradivo približiti na njemu prihvatljiv nacin... sat traje 45 min. njih je u razredu 20-25....pritom cak i zanemari vrijeme koje izgube na smirivanje onih nestašnijih. cca 1,5 min...u najidealnijem slucaju....stvarno jako puno vremena za ispuniti sva ocekivanja koja mi kao roditelji imamo
Quote:
super je ovo sto si ti napravila za svoje diejte, al nisu svi roditelji obrazovani da mogu pretpostaviit sto bi dijete trebalo znati, moci, kako bi trebalo uciti...i meni je glupo prozivat ih na odgovornosti...pogotovo u nizim razredima os, kada mi se cini da se sve moze savladati na nastavi. inace, nastava nema smisla.
to nema nikakve veze s obrazovanjem roditelja nego s njihovom odgovornošcu prema tom njihovom klincu...oprosti al, ako mi sami kao roditelji nismo u stanju prepoznati problem uvijek imamo na rasplolaganju mogucnost odlaska u školu i razgovora s njihovom uciteljicom...također, postoje i drugi roditelji oko nas, pa se onda pita ako vec sam nešto ne znaš kako ceš....nije sramota pitati
Quote:
pa ja ocekujem da se i u skoli uci na zanimljiv i prihvatljiv nacin. nego kako drugacije?
i ne smao u skoli...jako puno onoga sto je skolsko gradivo prvih razreda, uci se i u vrticu...od citanja prica i prepricavanja, pitanja nakon ptanih prica (ovo iz uvodnog posta), simbolicke igre ducana/resotrana gdje zbrajaju, odzimaju, mnoze, itd
.
oprosti al ako 20 ucenika savladava gradivo bez problema a, njih 5 ne, onda nemreš reci da se nešto ne uci na njima prihvatljiv nacin....a, to što našem klincu taj nacin usvajanja gradiva nije prihvatljiv je vec drugi par rukava....i, ili ceš kao roditelj približiti to svom klincu na nacin koji ce on moci prihvatiti ili ceš pustiti to tako kako je....prava na prigovor nema nitko od nas....i, iskreno, ne kužim što je tu toliki problem

Quote:
ja sam rodjena za vrijeme druga tita, i prve razrede sam pohadjala u doba crno-bijelog svijeta...bez ocjena u prva 4 razreda.
rekli su mi da idem u skolu ko uzorita pionirka i da marljivo ucim i radim i budem dobar drug, jer su se moji preci za to borili (besplatno skolovanje, dostupno svima)
a i da ce mi biti lakse u zivotu ako zavrsim skolu.
jesi sigurna?...i ja sam rođena u ta vremena al, sam imala ocjene od prvog razreda...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:54   #382
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post


jesi sigurna?...i ja sam rođena u ta vremena al, sam imala ocjene od prvog razreda...
cuj, pa evo, yin&yang je isto skolovana u to vrijeme, isto bez ocjena


roditeljska obaveza je interesirat se o skolovanju djeteta i redovito kontaktirati sa djelatnicima, ali ne i poducavati svoje dijete.
to je stvar dobre volje i motivacije roditelja.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:03   #383
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
cuj, pa evo, yin&yang je isto skolovana u to vrijeme, isto bez ocjena


roditeljska obaveza je interesirat se o skolovanju djeteta i redovito kontaktirati sa djelatnicima, ali ne i poducavati svoje dijete.
to je stvar dobre volje i motivacije roditelja.
Ocjena sigurno nije bilo u moja prva 4. razreda.
Isto tako meni je apsolutno neprihvatljivo da ja kao roditelj moram s djetetom sjediti i raditi doma gradivo koje uči u školi (tu i tamo mu nešto objasniti, jer mu nije jasno da, ali sjediti svaki dan i s njim učiti - ne, a to je ono što sve više čujem da se događa i nije mi jasno).
Naime, kada nakon posla i nastave dođemo doma već je iza 17 sati, dok pojedemo nešto je 18, ponekad i više, a još je toliko zabavnih aktivnosti koje ja želim raditi sa svojim djetetom, a vikendom pogotovo, da ja očekujem da, ako je dijete u školi do kasnih popodnevnih sati, da tamo odradi i sve vezano za školu. I nije to zato što se ja ne želim baviti svojim djetetom (kao što se ovdje čini mi se sugerira), već upravo obrnuto, želim da zajedničko vrijeme provodimo na drukčiji način.
Yin&Yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:09   #384
Quote:
Yin&Yang kaže: Pogledaj post
Ocjena sigurno nije bilo u moja prva 4. razreda.
Isto tako meni je apsolutno neprihvatljivo da ja kao roditelj moram s djetetom sjediti i raditi doma gradivo koje uči u školi (tu i tamo mu nešto objasniti, jer mu nije jasno da, ali sjediti svaki dan i s njim učiti - ne, a to je ono što sve više čujem da se događa i nije mi jasno).
Naime, kada nakon posla i nastave dođemo doma već je iza 17 sati, dok pojedemo nešto je 18, ponekad i više, a još je toliko zabavnih aktivnosti koje ja želim raditi sa svojim djetetom, a vikendom pogotovo, da ja očekujem da, ako je dijete u školi do kasnih popodnevnih sati, da tamo odradi i sve vezano za školu. I nije to zato što se ja ne želim baviti svojim djetetom (kao što se ovdje čini mi se sugerira), već upravo obrnuto, želim da zajedničko vrijeme provodimo na drukčiji način.

sve potpis

ja cu rado sa djetetom igrati drustvene igre, pricat na engleskom, raditi pokuse (ona o summer stranica je ), peci kolace, citati stripove, visiti po vani, ici u kazaliste ili kino...
radije bih da mi dijete ide u zkm, na judo ili plivanje nakon skole, nego da ja sa njom obradjujem ikakvo gradivo, za koje vjerujem da prosjecan ucenik mora moci savladati na nastavi u nizim razredima, ne doma.
dome me moze obavijestiit sto uci i sto joj je tesko/lako/zanimljivo, al necu ju poducavati

usput, djeca imaju problema sa koncentracijom zato sto se ne krecu dovoljno (fizicka aktivnost svedena na minimum), a ne zato jer su prenatrpani gradivom (okej, jedno povlaci drugo, ali hocu reci, oni koji imaju dnevnu dozu kretanja, lakse savladavaju gradivo na satu)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:19   #385
Osim zbog toga, djeca ne svladavaju gradivo i zbog previsokog tlaka zraka, utjecaja mjeseca u škorpionu, djeca su lijena i nesposobna, a loš obrazovni sustav i nastavnici je tek na kraju duge liste razloga, ako uopće to i može biti krivac.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:20   #386
Mislim da roditeli prvašića trebaju pomagati svom djetetu u ispunjavanju školskih obaveza, savladavanju gradiva i stvaranju radnih navika.

Također, mislim da su prva četiri razreda osnovne škole ključna i da se tu roditelji trebaju dosta angažirati. Tako da kada dođu viši razredi i veća količina gradiva, dijete bude spremno na samostalan rad.

A ne onda u višim razredima djetetu pisati lektire i slične gluposti koje roditelji rade jer 'dijete od silnih obaveza ne stiže'.
__________________
Ako izgleda kao mačka, ako miriši kao mačka i ako se glasa kao mačka, onda je to mačka.
sunnyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:26   #387
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
:
to nema nikakve veze s obrazovanjem roditelja nego s njihovom odgovornošcu prema tom njihovom klincu..

oprosti al ako 20 ucenika savladava gradivo bez problema a, njih 5 ne, onda nemreš reci da se nešto ne uci na njima prihvatljiv nacin....a, to što našem klincu taj nacin usvajanja gradiva nije prihvatljiv je vec drugi par rukava....i, ili ceš kao roditelj približiti to svom klincu na nacin koji ce on moci prihvatiti ili ceš pustiti to tako kako je....prava na prigovor nema nitko od nas....i, iskreno, ne kužim što je tu toliki problem
Dakle, roditelj bi trebao znati kako raditi s djetetom koje ima teškoća u svladavanju nastavnog gradiva, ako je dovoljno motiviran?

Podrazumijevaš da su svi roditelji učitelji razredne nastave, ili da su to vještine koje ti svemir usadi ako si dovoljno odgovoran?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:32   #388
Čitam vas malo...čisto s profesionalne strane (učiteljica) i prikupljam korisne info za sljedeću godinu kada ću nakon 4 godine opet imati prvašiće!

Iskreno, strah me je , nakon što je prošlo toliko vremena opet se suočiti s novom djecom/roditeljima...upoznati ih, vidjeti kako "dišu", koje su im želje i potrebe pa onda to pokušati ukalupiti u propisani nastavni plan i program je velika odgovornost i naporan posao...

Tim više što vidim da iz godine u godinu te ocjene roditeljima postaju sve bitnije (namjerno naglašavam roditeljima, jer sam u cca 10% djece vidjela da je njima baš jako stalo do toga) a sve manje se trude ili ne znaju kako kod kuće (prije polaska u školu) pripremiti to dijete za istu.

Pa tako dobijete u razredu dijete od 7,5 godina koje ne zna niti jednu boju niti oblik , nije u stanju nabrojiti članove obitelji, ispričati/objasniti put od kuće do škole, izdvojiti promjene u prirodi ovisno o godišjem dobu, znati kojem rodu/vrsti pripadaju pojedine životinje...općenito suvislo i logično povezivati pojmove i događaje iz stvarnog života...a to je odgovornost i dužnost roditelja/staratelja - ne ga naučiti da savršeno zbraja i douzima do 20 ili čita bez greške (to će naučiti u školi), i naravno da će takvo dijete biti u podređenom položaju naspram drugih i skupiti loših ocjena (nezasluženo jer nije ono krivo) i vjerojatno izgubiti volju i motivaciju za učenjem...

Protivnik sam brojčanog ocjenjivanja u prva 4. razreda (posebice odgojnih i izbornih predmeta) ali o tome je bespredmetno raspravljati jer nam je trenutni zakon takav

Ali zaista moram apelirati na roditelje da više vremena posvete osposobljavajući dijete za samostalan život i učenje, ne prepustiti to samo vrtiću/školi/tv-u...iz godine u godinu imamo sve lošije generacije jer su izgubili sposobnost povezivanja činjenica koje uče u školi sa stvarnim životom.
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:33   #389
ebi ga ocito sam onda samo ja išla u školu gdje su ocjene bile od prvog razreda...još da nemam ucenicku knjižicu, pomislila bi da sam si umislila,


a, ostalo...cure moje drage, radite kako vas volja, kako mislite da je najbolje, meni niti u džep niti iz džepa
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:35   #390
Quote:
sunnyah kaže: Pogledaj post
Mislim da roditeli prvašića trebaju pomagati svom djetetu u ispunjavanju školskih obaveza, savladavanju gradiva i stvaranju radnih navika.

Također, mislim da su prva četiri razreda osnovne škole ključna i da se tu roditelji trebaju dosta angažirati. Tako da kada dođu viši razredi i veća količina gradiva, dijete bude spremno na samostalan rad.

A ne onda u višim razredima djetetu pisati lektire i slične gluposti koje roditelji rade jer 'dijete od silnih obaveza ne stiže'.
samo stvaranju radnih navika
ali to se ne pocinje u prvom osnovne, nego jos u predskolskoj dobi i uci se na raznim poljima, ne samo skole.

nemam pojma kako i zasto bih ja djetetu trebala pomoci u ispunjavanju skolskih obaveza?

i ne radi se samo o slaboobrazovanim roditlejiam, sto sa visokoobrazovanim koji su strucnjaci u svom poslu,i ajko puno toga gradiva im je automatizirano i ne znaju djetetu prenjeti to znanje na njemu razumljiv nacin?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:42   #391
A sve ove priče o opterećenosti i preopširnom gradivu nikako ne stoje, to mogu osobno jamčiti...u ovih 11 godina što radim vidim da se iz godine u godinu sve više gradiva/podataka izbacuje iz udžbenika, ima puno više sati predviđenih za vježbanje i ponavljanje nego prije...
A što se tiče ocjenjivanja i dalje imamo dalekoooo previše odlikaša u školama, naročito u prva 4. razreda OŠ i općenito osnovnim školama (sve je to pritisak roditelja na učitelje i škole da im dijete mora biti odlikaš)...i onda nastane šok i nevjerica kada se upiše srednja škola, jer su tamo kriteriji i način rada puno zahtjevniji i stroži.

Osobno, izbacila bih ocjenjivanje-ostavila samo postotke i opisno ocjenjivanje kao orijentir procjene znanja ali puno više postrožila kriterije tog "ocjenjivanja"
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:46   #392
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Čitam vas malo...čisto s profesionalne strane (učiteljica) i prikupljam korisne info za sljedeću godinu kada ću nakon 4 godine opet imati prvašiće!

.....

Pa tako dobijete u razredu dijete od 7,5 godina koje ne zna niti jednu boju niti oblik , nije u stanju nabrojiti članove obitelji, ispričati/objasniti put od kuće do škole, izdvojiti promjene u prirodi ovisno o godišjem dobu, znati kojem rodu/vrsti pripadaju pojedine životinje...općenito suvislo i logično povezivati pojmove i događaje iz stvarnog života...a to je odgovornost i dužnost roditelja/staratelja - ne ga naučiti da savršeno zbraja i douzima do 20 ili čita bez greške (to će naučiti u školi), i naravno da će takvo dijete biti u podređenom položaju naspram drugih i skupiti loših ocjena (nezasluženo jer nije ono krivo) i vjerojatno izgubiti volju i motivaciju za učenjem...

Protivnik sam brojčanog ocjenjivanja u prva 4. razreda (posebice odgojnih i izbornih predmeta) ali o tome je bespredmetno raspravljati jer nam je trenutni zakon takav
e, al to nam je tema i mozemo mastati.
ja bih da se o tome raspravlja i jakoooo jakoooo mi je drago da se javlja uciteljica sa tim stavom


Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Ali zaista moram apelirati na roditelje da više vremena posvete osposobljavajući dijete za samostalan život i učenje, ne prepustiti to samo vrtiću/školi/tv-u...iz godine u godinu imamo sve lošije generacije jer su izgubili sposobnost povezivanja činjenica koje uče u školi sa stvarnim životom.
i ovo potpisujem skroz na skroz.

ici u ducan i kupiti pecivo, znati koji je dan u tjednu, za kolko mjeseci je rodjendan, djetetu/ukucanu/prijatelju, prelaziti cestu...znati adresu, grad, drzavu, zanimanja roditelja i roditeljevih prijatelja...
pokazati interes za citanje, racunanje


djeca iz vrtica tu jesu u prednosti i sve vise mislim da je za mnogu djecu prekasno ukljuciti se u malu skolu sa 6g (pogtoovo sto znam da su neke MS organizirane na dvaput tjedno po sat vremena, i da se svodi na, naucite pjesmicu doma, i drugi put cemo pjevati )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:51   #393
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
znati kojem rodu/vrsti pripadaju pojedine životinje
Ne misliš li da je malo previše od prvaša očekivati da zna vrste i rodove?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:54   #394
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne misliš li da je malo previše od prvaša očekivati da zna vrste i rodove?
Ne, ne treba znati u tom smislu već mislim da dijete od 6,5-7,5 god. mora znati da su npr. mrav i pčela kukci, šaran/morski pas ribe, a lav/tigar/leopard mačke...naravno da ne tražim da razumije i zna pojmove vrsta/rod/porodica...
A ne da kaže da je pčela ptica (ovo sam osobno doživjela )
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:56   #395
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
naravno da ne tražim da razumije zna pojmove vrsta/rod/porodica...
Razumiješ li ih ti, ako si se onako izrazila?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 15:07   #396
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Razumiješ li ih ti, ako si se onako izrazila?
Ne razumijem pitanje
Misliš znam li što znači vrsta/rod/porodica?...znam da je to način sistematizacije/klasifikacije svih živih bića (životinja, biljaka, gljiva...) te da se ta sistmatizacija nadograđuje od šire prema užoj (carstvo-razred-red-porodica-rod-vrsta)...toga se sjećam još iz srednjoškolskog i fakultetskog obrazovanja, ali to nije moja struka niti nešto čime se bavim...
Uostalom, to se niti ne uči u nižim razredima OŠ (ali se uči što su ptice selice/stanarice, domaće i divlje životinje, ugrožene i zaštićene biljke i životinje)
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 15:31   #397
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
A sve ove priče o opterećenosti i preopširnom gradivu nikako ne stoje, to mogu osobno jamčiti...u ovih 11 godina što radim vidim da se iz godine u godinu sve više gradiva/podataka izbacuje iz udžbenika, ima puno više sati predviđenih za vježbanje i ponavljanje nego prije...
taman si mi uletila
reci mi pliz zar nije ovo lektira za prvi razred koju djeca trebaju cijelu procitati

http://www.lektire.hr/idi-pa-vidi/

jer, neki ucitelji daju cijelu ovu knjigu za lektiru

inace, nekidan sam otvorila neki test iz matematike za prvi razred i nista nisam shvacala umanjenik, umanjitelj
ne da necu htjeti (a necu) nego necu ni znati pomoci
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 18:25   #398
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Čitam vas malo...čisto s profesionalne strane (učiteljica) i prikupljam korisne info za sljedeću godinu kada ću nakon 4 godine opet imati prvašiće!

Iskreno, strah me je , nakon što je prošlo toliko vremena opet se suočiti s novom djecom/roditeljima...upoznati ih, vidjeti kako "dišu", koje su im želje i potrebe pa onda to pokušati ukalupiti u propisani nastavni plan i program je velika odgovornost i naporan posao...

Tim više što vidim da iz godine u godinu te ocjene roditeljima postaju sve bitnije (namjerno naglašavam roditeljima, jer sam u cca 10% djece vidjela da je njima baš jako stalo do toga) a sve manje se trude ili ne znaju kako kod kuće (prije polaska u školu) pripremiti to dijete za istu.

Pa tako dobijete u razredu dijete od 7,5 godina koje ne zna niti jednu boju niti oblik , nije u stanju nabrojiti članove obitelji, ispričati/objasniti put od kuće do škole, izdvojiti promjene u prirodi ovisno o godišjem dobu, znati kojem rodu/vrsti pripadaju pojedine životinje...općenito suvislo i logično povezivati pojmove i događaje iz stvarnog života...a to je odgovornost i dužnost roditelja/staratelja - ne ga naučiti da savršeno zbraja i douzima do 20 ili čita bez greške (to će naučiti u školi), i naravno da će takvo dijete biti u podređenom položaju naspram drugih i skupiti loših ocjena (nezasluženo jer nije ono krivo) i vjerojatno izgubiti volju i motivaciju za učenjem...

Protivnik sam brojčanog ocjenjivanja u prva 4. razreda (posebice odgojnih i izbornih predmeta) ali o tome je bespredmetno raspravljati jer nam je trenutni zakon takav

Ali zaista moram apelirati na roditelje da više vremena posvete osposobljavajući dijete za samostalan život i učenje, ne prepustiti to samo vrtiću/školi/tv-u...iz godine u godinu imamo sve lošije generacije jer su izgubili sposobnost povezivanja činjenica koje uče u školi sa stvarnim životom.
apsolutno stoji.....
na stranu šta ima djece sa poteškoćama (pravim) mislim da dosta roditelja doma ne radi sa djecom u najranijoj dobi......ako ne znaju ovo navedeno onda je jako teško nadoknaditi propušteno....zapravo gotovo nemoguće.....
i da ja isto mislim da se treba pratiti rad djeteta u školi u tim nižim razredima i naučiti ih redovito ponavljaju i rade....
onda nema problema kad dođe teže u 5 razredu i nadalje jer šta je do tad napravljeno napravljeno je.....

Zadnje uređivanje Lenac7 : 19.03.2015. at 18:34. Reason: brzina
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 19:42   #399
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
taman si mi uletila
reci mi pliz zar nije ovo lektira za prvi razred koju djeca trebaju cijelu procitati

http://www.lektire.hr/idi-pa-vidi/

jer, neki ucitelji daju cijelu ovu knjigu za lektiru

inace, nekidan sam otvorila neki test iz matematike za prvi razred i nista nisam shvacala umanjenik, umanjitelj
ne da necu htjeti (a necu) nego necu ni znati pomoci
Ovisno o učitelju-neki će čitati zajedno s djecom na satu, neki će izdvojiti samo nekoliko (po želji djeteta ili će baš naglasiti koje moraju pročitati) i reći da se to pročita kod kuće i odgovori na neka pitanja...

Ako dijete može shvatiti i naučiti što je umanjenik, a što umanjitelj, sigurno ćeš i ti - pa i sam naziv je logičan; umanjitelj (brojim kojim umanjujemo) umanjenik (broj kojeg umanjujemo)...iako, iskreno-ja osobno tako nešto nikada ne pitam tj. ocjenjujem-bitno mi je samo da dijete točno i brzo oduzima, zna li kako se koji broj zove je svakako poželjno (to je za ocjenu odličan) ali ne i nužno!
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 19:47   #400
a neki ce dati 110 stranica pjesmica prvasicima da procitaju

ovo o umanjeniku sam rekla jer nisam shvacala zadatak
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.