Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2011., 23:44   #81
grizenje je jedan od njihovih nacina komuniciranja

reci teti sto si vidla, pitaj ih kako to rjesavaju (u principu, trebali bi ignorirati, a paznju skrenuti na nesto drugo. i cesce se ugrizi desavaju kada su prepusteni sami sebi, nego kada imaju "organiziranu" aktivnost i kad im je paznja zaokupljena, iako nije nuzno da je tako, mogu se izgristi i usljed aktivnosti ak ih nesto sfrustrira)

mozes teti i napomenuti da vidis neke promijene u ponasanju, pitati kako se njoj cini. pitaj ju kako tvoja prihvaca drugu djecu, kako djeca prihvacaju nju, jel ima netko u grupi koji je drukcije prihvacen, i ako je, sto cine po tom pitanju.
onda tek psihologa, jer tete su tu stalno (i psihologa mogu dozivjet ko kontrolu, tak da tu ti je muz u pravu, al teti moras reci, zbog curice, svog mira, a bome i zbog grupne dinamike. a i nek vide tete da se interesiras i da primjecujes i da komuniciras
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 06:54   #82
tata ju vodi i skuplja iz vrtica a nije bas najrjecitiji

kad sam ju ja znala skupiti svaki put bi pitala kako se snasla, kako je s drugom djecom i odgovor je uvijek bio - super

vidjet cu, ako se situacija ne popravi zovem psihologinju
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 06:59   #83
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
tata ju vodi i skuplja iz vrtica a nije bas najrjecitiji

kad sam ju ja znala skupiti svaki put bi pitala kako se snasla, kako je s drugom djecom i odgovor je uvijek bio - super

vidjet cu, ako se situacija ne popravi zovem psihologinju

daj ga onda doma malo izgrizi

nazovi vrtic, trazi tetu, svakako odradite razgovor sa tetom prije nego sa psihologom

a barem nek tata kaze teti za jucer i pita kak je izgledao dan i kaj se dogodilo.


i kad kazu super, postavi potpitanje, kaj rade, kolko spava, kaj i kak je jela, nesto iz rutine, jesu isli van, sa cime se najcesce igra, ako je pocela obracat paznju i na djecu, dal ima nekoga koga bira za igru....

vjezbaj postavljat dodatna pitanja, trebat ce ti kad dodje u pubertet i na sve odgovara sa okej
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 07:03   #84
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
daj ga onda doma malo izgrizi

nazovi vrtic, trazi tetu, svakako odradite razgovor sa tetom prije nego sa psihologom

a barem nek tata kaze teti za jucer i pita kak je izgledao dan i kaj se dogodilo.


i kad kazu super, postavi potpitanje, kaj rade, kolko spava, kaj i kak je jela, nesto iz rutine, jesu isli van, sa cime se najcesce igra, ako je pocela obracat paznju i na djecu, dal ima nekoga koga bira za igru....

vjezbaj postavljat dodatna pitanja, trebat ce ti kad dodje u pubertet i na sve odgovara sa okej


to s telefonom je tesko, zvala jednom i otpilili me na brzinu a ja s druge strane ne mogu biti u vrticu prije 17:30

pamtim ovo za podpitanja

i da, roditeljski ove pedagoske godine jos nismo imali
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 08:20   #85
Jel imate individualne razgovore?
Kod nas tete imaju jedan dan i 3 termina, stave na ploču papir i roditelj se zapiše ako želi razgovarati o nečemu sa tetama ili jednostavno saznati nešto o djetetu, jer ne mogu one puno reći u onih par minuta dok dođemo po dijete.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 08:31   #86
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Jel imate individualne razgovore?
Kod nas tete imaju jedan dan i 3 termina, stave na ploču papir i roditelj se zapiše ako želi razgovarati o nečemu sa tetama ili jednostavno saznati nešto o djetetu, jer ne mogu one puno reći u onih par minuta dok dođemo po dijete.
nemamo
al cemo ga danas bogme imati
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:20   #87
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
nemamo
al cemo ga danas bogme imati
čudno da nemate.
zar to nije obaveza tetama da održavaju?
nama su naše od prvog dana naglašavale da one to moraju s nama imati i da ne brinemo ako nas zovu na ind , da to ne znači da s djetetom nešto ne štima, nego je to obveza a osim toga i toliko korisno.
a možemo i sami zatražiti ind kad želimo i osjećamo potrebu.
meni je to super....ja sam svaki put sama tražila, čisto da u 4 oka o svemu s njima popričam što me zanima i da mi kazu kakvo mi je dijete.
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:27   #88
Quote:
m@m@ kaže: Pogledaj post
čudno da nemate.
zar to nije obaveza tetama da održavaju?
nama su naše od prvog dana naglašavale da one to moraju s nama imati i da ne brinemo ako nas zovu na ind , da to ne znači da s djetetom nešto ne štima, nego je to obveza a osim toga i toliko korisno.
meni je to super....ja sam svaki put sama tražila, čisto da u 4 oka o svemu s njima popričam što me zanima i da mi kazu kakvo mi je dijete.
nemamo, nemam pojma jel im to obaveza ili ne (radi se o privatnom vrticu)
jednom sam se sama najavila i dosla na razgovor ujutro na 10 minuta kad je bilo nekih problema
danas idem po dijete, ako mi ne posvete 10 minuta idem dalje

jedino sto moje dijete doma prica o vrticu je kako ju taj mali grize i tuce po glavi - ni sto su radili, ni s kim se igra ni nista a svaki put kad smo pitali tete kako je sve je bilo super
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:59   #89
Quote:
m@m@ kaže: Pogledaj post
čudno da nemate.
zar to nije obaveza tetama da održavaju?
nama su naše od prvog dana naglašavale da one to moraju s nama imati i da ne brinemo ako nas zovu na ind , da to ne znači da s djetetom nešto ne štima, nego je to obveza a osim toga i toliko korisno.
a možemo i sami zatražiti ind kad želimo i osjećamo potrebu.
meni je to super....ja sam svaki put sama tražila, čisto da u 4 oka o svemu s njima popričam što me zanima i da mi kazu kakvo mi je dijete.
meni je na mom radnom mjestu rekla ravnateljica da se iniviualni razgovori održavaju na zahtjev roditelja ili na naš zahtjev ako smatramo da ima potrebe
eto to je iskustvo iz mog vrtića i mene kao tete....

ja sam samo 2 puta dosada zvala roditelje na individualni i to kad je bio neki problem.....nit je koji roditelj mene tražio za individualno niti sam ja zvala na indiviualno ako je sve bilo ok (jbg... tak mi je ravnateljica rekla)

ove "male" informacije sam uvijek s roiteljima razmjenjivala prilikom dovođenja djeteta u vrtić ili odvođenja djeteta iz vrtića.....
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:09   #90
isto sam imala sa jedniim malim problema... on je konstantno maltretirao cijelu grupu i to par mjeseci....i pokušali sve i svašta - bez rezultata
i mama svaki dan pita kako je, jel jeo, spavao, bio dobar i sl....
i ja svai dan odgovaram je - jeo je, spavo je i tako - nije bio baš najbolji, malo je bio dobar, lijepo je crtao i slagao kocke i sudjelovao u aktivnostima, ali uglavnom tuče drugu djecu za svaku sitnicu i samo gleda priliku di bi koga udario.....
i tako ona svaki dan i ja svaki dan isto + još što sam joj znala reči i što radimo u vezi toga (danas smo puno razgovarali, pomagao mi je oko doručka/ručka, slagao je samnom krevete - uglavnom morali smo ga okupirati s nečim da druge pusti na miru)
i ona meni jedn dan kaže (nakon 2 mjeseca i 1 inividualnog razgovora) nakon što isto pita: ali teta.... što vi meni svaki dan govorite da tuče drugu djecu????
ja tu nemogu ništa???

i sad - tko je tu lud??? trebam joj reći da je dijete bilo dobro, lijepo se igralo i sl. iako svaki dan malti više od pola grupe????
to je meni isto ko da sad kažem da je dijete spavalo a nije spavalo????

uglavnom ravnateljica mi je rekla da možda kolegica i ja previše negativistički mami govorimo o djetetu (iako ja svai dan i pohvalim nešto što je dijete napravilo, ali jbg.... činjenica je činjenica - tuče druge i to svaki dan i već se i sama djeca idu toj mami žaliti kako ih je L.tukao) i da joj to više ne govorimo?????
i otada kad je mama pitala KAKO JE BILO DANAS ja sam samo kratko rekla DOBRO i to je bio sav naš razgovor
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:13   #91
Twinmama, ne bi li se onda u rad s problematicnim djetetom i njegovim roditeljima trebao ukljuciti psiholog?
ili u krajnjoj liniji, ako se maltretiranje nastavim, dijete trajno iskljuciti iz grupe

meni nije normalno da mi ljudi kojima s punim povjerenjem ostavljam dijete o takvim stvarima ne kazu ni slova (ne bi ni sad da se podljev ne vidi) i da ne rade nista da se dijete zastiti

mislim, ok, mogu i ja ispisati svoje dijete ako to ne prestane al to nije rjesenje
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:16   #92
ma mali je išao i kod psihologa i stvarno se radilo s njim
prestao je sam od sebe nakon 5 mjeseci, a ja ni danas ne znam što je uzrokovalo takvo ponašanje kad nisam bila prisutna kod psihologa a ravnateljica nije ništ govorila.....

jedino što sam ja mogla i radila je bilo što je više moguće paziti da ne tuče druge....
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:19   #93
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
Twinmama, ne bi li se onda u rad s problematicnim djetetom i njegovim roditeljima trebao ukljuciti psiholog?
ili u krajnjoj liniji, ako se maltretiranje nastavim, dijete trajno iskljuciti iz grupe

meni nije normalno da mi ljudi kojima s punim povjerenjem ostavljam dijete o takvim stvarima ne kazu ni slova (ne bi ni sad da se podljev ne vidi) i da ne rade nista da se dijete zastiti

mislim, ok, mogu i ja ispisati svoje dijete ako to ne prestane al to nije rjesenje
Naravno da se treba ukljuciti psiholog. To djete ne tuce/grize iz cistog hira nego sigurno postoji razlog za to, obicno nesređena obiteljska situacija... A kad bi se takvo djete izbacilo iz grupe možda bi samo bio još gori kasnije. Tom djetetu treba pomoć. Na žalost, ima roditelja kojima se živo fućka za djete, a tada se treba uplesti socijalna služba ukoliko roditelj ne surađuje.
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:23   #94
Quote:
m@m@ kaže: Pogledaj post
čudno da nemate.
zar to nije obaveza tetama da održavaju?
nama su naše od prvog dana naglašavale da one to moraju s nama imati i da ne brinemo ako nas zovu na ind , da to ne znači da s djetetom nešto ne štima, nego je to obveza a osim toga i toliko korisno.
a možemo i sami zatražiti ind kad želimo i osjećamo potrebu.
meni je to super....ja sam svaki put sama tražila, čisto da u 4 oka o svemu s njima popričam što me zanima i da mi kazu kakvo mi je dijete.
Mislim da nije obaveza da tete zovu sve roditelje na individualni razgovor. Zovu ako postoji problem, ako ne postoji problem ne zovu, a ako roditelj želi nešto razrješiti ili jednostavno se informirati o djetetu mora sam doći i zakazati razgovor.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:23   #95
Quote:
Bamby kaže: Pogledaj post
Naravno da se treba ukljuciti psiholog. To djete ne tuce/grize iz cistog hira nego sigurno postoji razlog za to, obicno nesređena obiteljska situacija... A kad bi se takvo djete izbacilo iz grupe možda bi samo bio još gori kasnije. Tom djetetu treba pomoć. Na žalost, ima roditelja kojima se živo fućka za djete, a tada se treba uplesti socijalna služba ukoliko roditelj ne surađuje.
sve to stoji, ali gle, mene brine sigurnost i normalan razvoj mog djeteta, ne mislim odgajati tudju djecu - s problematicnim se trebaju baviti strucne sluzbe u vrticu/roditelji u krajnjem slucaju CZSS
dok se problem meni kao roditelju cije dijete ovaj mali maltretira "skriva" (ne znam jel ima pik samo na moju malu ili maltretira cijelu grupu) nemam povjerenja ni u tete ni u vrtic
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:25   #96
sto se tice tog indv.susreta s tetama
toga kod nas nema
meni svake prestupne kazu spavao je ,jeo je...
bez veze
u biti jednom su mi rekle da je stalno pitao di sam i bio tuzan a inace je uvijek je uvijek dobre volje pa im je to bilo cudno
i to je to.
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:27   #97
Twin to i mene zanima...što roditelj može napraviti ako dijete maltretira drugu djecu u vrtiću a doma/parku je sve u redu?
Imali smo jednog klinca koji nije bio baš toliko zločest al imao je neke klince na piku, kad dođem po Mihu on je najglasniji, stalno nešto ruši, lupa, tuako je djecu ali nije toga bilo puno, bar koliko znam...Kad smo to dijete prvi put sreli u parku nisam vjerovala Mihi da je to XY. Dijete čista suprotnost onoga u vrtiću, kao bubica, stoji kraj mame/bake ovisi sa kim dođe, plah ko srnica.

Ja inače samo pitam jel sve bilo ok, tete kažu je i dalje ne pitam. Sam mi nekad kaže što su radili, tko je radio sranja i sl.
Planiram na razgovor za mjesec dva kad se nove tete i Miha bolje upoznaju
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:33   #98
ajte ne pretjerujte sa czssom i psiholozima. Djeca u dobi od 2-3g GRIZU.treba ih nauciti da drukcije izrazavaju osjecaje i da uce soc.pozeljna ponasanja.

I prije nego pozovete psihologa,obavite detaljan razgovor s odagajateljima. Inace otezavate i sebi i njima.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:36   #99
nosorog, ako moje dijete dolazi izgrizeno, ako zadnja dva mjeseca imamo problema s ostajanjem u vrticu (sto nismo imali nikad), ako doma jedino sto prica je kako ju ovaj tuce i grize a tete kazu kako je sve super - nesto ne stima

danas idem na razgovor s tetama, ako se prica nastavi i dijete mi jos koji put dodje izgrizeno ili nastavi pricati da ju mali tuce zovem vrticku psihologinju

grizenja i sl nije bilo dok taj mali nije dosao u grupu i nek to rijese
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:44   #100
ma kuzim sto hoces reci, ja sam odgovarala nekome tko tvrdi da grizu zbog nesredjene obiteljske situacije,sto uopce ne mora bit. I moje je iskustvo kad se sve okolne sluzbe aktiviraju,obicno se bavi analiziranjem problema,uzroka,etiketiranjem i analiziranjem i u konacnici dijete zaista postane problem. A pocelo je eksperimentiranjem sa zubima dok tete nisu gledale.

I znam da vam zvuci nevjerojatno,a tebi nimalo utjesno,al grizenje je faza i najcesce prodje ak se taj cin ignorira a dijete uputi tog trenutka na neko pozeljno ponasanje
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.