Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2016., 21:11   #5661
https://www.forum.hr/showthread.php?t=971469

Samo tu na malim oglasima. Isteklo mi na njuškalu moram stavit opet. Mogu stavit kasnije/sutra par slika ak treba, fizičkih oštećenja nema, ona glossy plastika na vrhu izgleda malo izgrebuckano kad se pogleda izbliza al to se desi od brisanja prašine očito.
donktard is offline  
Old 01.11.2016., 21:28   #5662
Vintage gramofoni

Pozdrav,

kopanjem po tavanu naisao sam na 2 vintage gramofona: Sanyo TP 1030 i nordmende hifi rp 1002 + pojačalo i radio ista serija

Zanima me ako tko zna koji je bolji gramofon i opcenito ako znate u koji razred spadaju spomenute kompnente.

Hvala!
xyron02 is offline  
Old 02.11.2016., 06:57   #5663
Quote:
donktard kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showthread.php?t=971469

Samo tu na malim oglasima. Isteklo mi na njuškalu moram stavit opet. Mogu stavit kasnije/sutra par slika ak treba, fizičkih oštećenja nema, ona glossy plastika na vrhu izgleda malo izgrebuckano kad se pogleda izbliza al to se desi od brisanja prašine očito.
Posalji par slika na
[email protected]
...ako nije problem. Inace link na oglasu ti je slijep, ne vodi nikamo.
Mislim da je zainteresiran ijako nije imao sada namjeru kupovati sub...
Cekam slike.
Angelbyu is offline  
Old 02.11.2016., 07:06   #5664
Quote:
xyron02 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

kopanjem po tavanu naisao sam na 2 vintage gramofona: Sanyo TP 1030 i nordmende hifi rp 1002 + pojačalo i radio ista serija

Zanima me ako tko zna koji je bolji gramofon i opcenito ako znate u koji razred spadaju spomenute kompnente.

Hvala!
Sanyo je vrijedan oko 100 Eura
Normende oko 50 Eura
Za pojacala moramo znati tocne oznake.
Cijene su ccca i naravno sada je pitanje i stanja, igle itd
Angelbyu is offline  
Old 02.11.2016., 14:52   #5665
Pojacalo je nordmende pa 1002, a radio nordmende tu 1002. Jel mi se onda vise isplati spojit sanyo ili su tu negdje zvukom?

Thnx
xyron02 is offline  
Old 02.11.2016., 15:53   #5666
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Posalji par slika na
[email protected]
...ako nije problem. Inace link na oglasu ti je slijep, ne vodi nikamo.
Mislim da je zainteresiran ijako nije imao sada namjeru kupovati sub...
Cekam slike.
Poslano. A evo i ovdje nek gledaju ljudi.
http://imgur.com/a/uRoOr

EDIT: iz nekog čudnog razloga nisam poslao mail, valjda mail server neš zajebava, al evo tu su slike pa ih proslijedi. A ja ću probat opet kasnije ako treba.

Quote:
xyron02 kaže: Pogledaj post
Pojacalo je nordmende pa 1002, a radio nordmende tu 1002. Jel mi se onda vise isplati spojit sanyo ili su tu negdje zvukom?

Thnx
Imaš sanyo i nordmende? Onda spoji i poslušaj oba. Šanse da netko drugi ovdje na forumu ima tu istu kombinaciju su prilično male.
donktard is offline  
Old 02.11.2016., 18:18   #5667
A može li se spojit aktivan sub na pojačalo koje nema izlaz za sub? Možda ne direktno na pojačalo?
DelmatST is offline  
Old 02.11.2016., 18:53   #5668
Ovisi o subu i pojačalu, link na uređaje bi mnogo pomogao.
Recimo, pogledaj sliku stražnje strane mog suba gore koji ima speaker level inpute, što doslovce znači da ga možeš spojit kao običan zvučnik na pojačalo.
Neka pojačala imaju činč izlaze za proslijedit signal dalje. To je isto jedan način.
donktard is offline  
Old 02.11.2016., 19:10   #5669
http://www.hifigear.co.uk/media/cata...r-rear_1_1.jpg
http://www.arcam.co.uk/ugc-1/product/129/300_large.jpg

Kako na prvog, a kako na drugog recimo taj tvoj sub?
Ako ga spojiš kao obične zvučnike di onda stereo zvučnike spojiš?
DelmatST is offline  
Old 02.11.2016., 20:00   #5670
Zvučnike na sub.
dredder is offline  
Old 02.11.2016., 20:16   #5671
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
http://www.hifigear.co.uk/media/cata...r-rear_1_1.jpg
http://www.arcam.co.uk/ugc-1/product/129/300_large.jpg

Kako na prvog, a kako na drugog recimo taj tvoj sub?
Ako ga spojiš kao obične zvučnike di onda stereo zvučnike spojiš?
I arcam i rotel imaju preout tako da možeš s njim spojit.
Također možeš zvučnike na Speaker A konekcije a sub na Speaker B konekcije na Rotelu.
I najzadnji način je da spojiš i zvučnike i sub doslovce na iste konekcije (recimo speaker A). Ali za ovo zadnje moram potvrdit jel ispravno i ima li nuspojava...mislim da ne bi trebalo bit problema.
EDIT: evo baš potvrdio...može i serijski i paralelno jer visoka impedancija suba ga praktički čini "nevidljivim" za amp.

Quote:
dredder kaže: Pogledaj post
Zvučnike na sub.
Ne, to na subu su ulazi a ne izlazi.
donktard is offline  
Old 02.11.2016., 20:23   #5672
Slično san i ja razmišlja o spajanju zvučnika na a i suba na b liniju.
Kakvin kabelon spojit preko preouta? Pretpostavljan u line level?

Jesu li ovo normalni načini spajanja ili kompromisni, odnosno utječu li na kvalitetu zvuka?
DelmatST is offline  
Old 02.11.2016., 20:53   #5673
Pa u preout jedino i može line level kabel, tojest RCA činč, probaš običan ako ti leži negdje doma, a ako bere statiku i smetnje onda trebaš shielded.
Sve su normalni načini spajanja, ali na preoutu ti dobivaš linijski signal (još nije amplificiran), dok kad spajaš zvučničkim kablovima onda dobivaš amplificirani signal koji onda ulaz u subwoofer svojom impedancijom sruši nazad na linijski i šalje ga na novu amplifikaciju u sub. Dakle eventualno možeš reći da bi input preko zvučničkih kablova mogao "nastradati" ako imaš problema u sustavu, ali rezolucija bas frekvencija je sama po sebi toliko niska da će to jako teško bit primjetno. Osim u slučaju stvarno dramatičnih smetnji.
Prije neg su ampovi počeli dobivati pre-oute spajanje zvučničkim kablovima je bilo uobičajeno.
donktard is offline  
Old 02.11.2016., 23:28   #5674
Ma nisan nikad spaja, a buni me šta neki ampovi imaju posebni 'Sub out'. Mislin da bi mi dobro došla bolja grmljavina kod filmova tako da me sad ovo posebno razveselilo
DelmatST is offline  
Old 03.11.2016., 00:51   #5675
Ako amp ima Sub Out onda se na njemu vjerojatno može namjestit low pass filter (tj. crossover)
Ako ima samo Pre Out onda cijeli frekvencijski raspon izlazi na taj preout a subwoofer ima zadatak da izreže visoke low pass filterom (tj na subovima tipično piše: crossover)
Ista priča ako spajaš zvučničkim žicama, sub osobno reže visoke frekvencije.
Kod AVRa je stvar mrvicu drukčija jer sub out na AVRu reproducira .1 (LFE) kanal, plus sve niske frekvencije ispod crossovera svih tvojih ostalih zvučnika. Da ne ulazim sad u detalje, zato bass management na AVRu često ima par ljudima nejasnih opcija.
donktard is offline  
Old 03.11.2016., 10:50   #5676
Donktard
...proslijedio slike (nisi se bas potrudio)
Cini se da je zainteresiran, razmislja. Zabboravio sam, gdje si ti Zagreb ili...?
Kako bi mogli to proslijediti do mene (Rijeka)?
Razmisli o tome.

Vezano uz spajanje suba....
Najjednostavnije je sub out na sub pa namjestiti rezanje na subu ili / i na pojacalu.
Imas pasivne subove koji su "prolazni" no to nije sretno rijesenje.
Imas i one cudne kablove na RELovima kojima ubacis direktno sa zvucnickih izlaza pojacani signal u sub koji ga onda obraduje...

No mislim da mijesas STEREO i VISEKANALNI zvuk.
Stereo i SUB su jako zeznuta stvar i mora se sve jako pazljivo i dobro namjestiti (cuje se svakla nepravilnost) te kao takve u stereu audiofili izbjegavaju ubacivanje suba.
naravno sto je skuplji i bolji daje veci komfor u radu / namjestanju itd

Visekanalnom zvuku (filmovima) sub je potreban jer se tek s njime dozivi sve sta je snimljeno (zvuk) na filmu.
Isto se namjesta rezanje (sta ide na sub a sta na zvucnike), a reciveri visekanalni najcesce imaju izlaz za sub.

Mozes konkretno reci koju tehniku imas pa mozemo vidjeti na netu kako najpametnije sloziti.

No detalje i pro savijet donktard u svakom slucaju.
Angelbyu is offline  
Old 03.11.2016., 14:35   #5677
dobra je prilika taj sub za taj novac...teško ćeš nać bolji sub rabljeni u tom cjenovnom rangu.

ja sam slao prije baš taj M sub overseasom.tako mi nekako najsigurnije - naravno po uplati na račun.
Caecus is offline  
Old 03.11.2016., 14:48   #5678
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Donktard
...proslijedio slike (nisi se bas potrudio)
Cini se da je zainteresiran, razmislja. Zabboravio sam, gdje si ti Zagreb ili...?
Kako bi mogli to proslijediti do mene (Rijeka)?
Razmisli o tome.
Istina nisam, malo sam se žurio pa ga nisam išao vadit ispod stola i uslikavat.
Dostava bi mogla bit relativno skupa (mislim da oko 50-100kn), pa računaj duplo ak ga vraćate. Trenutno nemam adekvatan paket, a i ne volim baš naše dostavljače.
Iz Zagreba sam.

Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Vezano uz spajanje suba....
Najjednostavnije je sub out na sub pa namjestiti rezanje na subu ili / i na pojacalu.
Imas pasivne subove koji su "prolazni" no to nije sretno rijesenje.
Imas i one cudne kablove na RELovima kojima ubacis direktno sa zvucnickih izlaza pojacani signal u sub koji ga onda obraduje...
Da, sam LPF (crossover) na subu će ti dat najskromnije rješenje, pogotovo ak jedino gdje ga možeš namjestit je F3 točka zvučnika.
Pasivni? Neznam kaj misliš pod "prolazni", pasivni sub je samo sub koji treba eksterno pojačalo.
A neutrik speakon konektori o kojima pričaš su uobičajeni za profesionalnu upotrebu, jer se uštekaju i zakrenu i nema šanse da ga slučajno iščupaš. Baš i mene zanima kak je takva konekcija završila na hifi opremi

Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
No mislim da mijesas STEREO i VISEKANALNI zvuk.
Stereo i SUB su jako zeznuta stvar i mora se sve jako pazljivo i dobro namjestiti (cuje se svakla nepravilnost) te kao takve u stereu audiofili izbjegavaju ubacivanje suba.
naravno sto je skuplji i bolji daje veci komfor u radu / namjestanju itd
Nije teško, treba malo truda, ali nažalost tipični audiofil nema sredstva za ispravnu integraciju. Priča je relativno slična kao kad namještaš crossover između neka druga dva zvučnička drivera.
Udaljenost između zvučnika i suba je problem ali ne kako ljudi često misle da zvuk iz suba "kasni", to je nemoguće jer su valne duljine basa jako velike pa ne možeš to percipirati u sobama normalne veličine (npr. 50 Hz = 6.8 metara). Percepcija kašnjenja je posljedica toga da se valovi basa predugo zadržavaju u sobi nakon originalnog signala (i preglasno: više od -40db od signala).
Ali sama udaljenost suba i drugog zvučnika je problem jer u frekvencijama koje se preklapaju nastaju poništenja i špice u fazi i tu bas bude katastrofalno pokvaren. Podešavanje faze na subu to djelomično može popraviti, ali problem s tim je što podešavanje faze pomiče zvučne valove svih frekvencija za X stupnjeva unaprijed, što ne rješava probleme na svim frekvencijama oko crossovera.
Ali postavka sub distance (zove se i time delay) tipično na avr uređajima i nekim drugim dsp igračkama podešava faze suba ovisno o frekvenciji, tako da s njom možeš praktički savršeno integrirat sub i zvučnike.
Još fali samo pravi crossover (dakle low pass filter na sub i high pass na zvučnike) i parametric EQ da ti izravna i modificira response po želji.


Bez svega toga možeš zaboravit na pravilnu integraciju. A stavit sub kraj jednog od glavnih zvučnika i hitit crossover na F3 točku je bacanje dosta love na 10-15 Hz bonusa (pod uvjetom da ti je zvučnik zapravo na dobrom mjestu za bas ekstenziju).
donktard is offline  
Old 03.11.2016., 14:54   #5679
OK
Za dopremu do Rijeke imam dve varijante i ijako cu morati traziti uslugu, mislim da bi to bilo najjednostavnije (ako se odluci za kupovinu naravno)

U svakom slucaju, slozio je sistem, kaze da radi fenomenalno, ali nema suba...
Ako i kada javi, proslijedim, ...a onda cemo razmisljati o dopremi itd

Sada ga zanima, da li ima kakvih nepravilnosti, ostecenja i slicno te zasto ga prodajes?
Pitao me da li ce biti dovoljno glasan

Te kada sam mu prenio sta si napisao, zasto bi ga vracao?

Mislim da je zainteresiran.... poprilicno. No cuo je kod mene RELa pa ga to "kopka" i muci.
Angelbyu is offline  
Old 03.11.2016., 15:07   #5680
Quote:
Caecus kaže: Pogledaj post
dobra je prilika taj sub za taj novac...teško ćeš nać bolji sub rabljeni u tom cjenovnom rangu.

ja sam slao prije baš taj M sub overseasom.tako mi nekako najsigurnije - naravno po uplati na račun.
A zasto si mijenjao sub? Mislim sada ste me zaintrigirali... oboje volite bas (duboke) i oboje mijenjate (ili ste) zamijenili Boston M sub?!
Angelbyu is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.