Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2011., 20:13   #21
Ono što mi vidimo jesu te zrake, a ne objekti. Jel ti to shvačaš? Mi ne vidimo sunce, mi vidimo zrake koje sunce šalje. Zrakama treba 8 minuta i mi ga vidimo kako je izgledao prije 8 minuta. Aberacija svjetlosti nema nikakve veze sa ovime iti si ti uopće objasnio kako bi. Primjerice, Mars je u najudaljenijoj točci od Zemlje 20 svjetlosnih minuta, i mi ga vidimo kako je izgledao prije tih 20 minuta. Rover na Marsu kada pošalje neki podatak treba 20 minuta da dođe do Zemlje, i mi možemo znati samo kak oje bilo Roveru na marsu prije 20 minuta, a ne sada.

Dobro ,jednostavno pitanje, da l iti shvačaš kak o oko radi? Da li shvačaš da oko vidi zrake, a ne objekt? Nije mi jasno, a bome nikome drugom ovdje isto, što je to što ti misliš da oko vidi trenutno?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 26.06.2011., 20:13   #22
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Naravno da dolazi sa malim zakašnjenjem. Dolazi sa malim zakašnjenjem i slika koju vidiš na monitoru.
Ne bih monitor u to mješao, htio sam samo reći ako zamislimo neki jak izvor svjetlosti koji bi mogao obasjati cijeli svemir slika svemira koju bi vidjeli bi bila u realnom vremenu u tom slučaju daljina ne bi igrala nikakvu ulogu.
mgteran is offline  
Old 26.06.2011., 20:13   #23
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Obasni aberaciju svjetlosti.
Evo link na sliku http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Abberation.svg

Aberacija svjetlosti dokazuje moju tvdnju.

Mi vidimo sunce u realnom vremenu, a zrake koje dolaze na zemlju kasne 8 minuta od realne slike.
Zato se javlja pojava da kut svjetlosti koja pada na zemlju i kut sunca nisu jednaki.
Još uvijek ne kužim tvoje argumente...
aberacija: http://www.fourmilab.ch/cship/aberration.html
za slučaj zemlja/sunce početak sa analogijom na kišu je sasvim dovoljan
kkc is offline  
Old 26.06.2011., 20:18   #24
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ono što mi vidimo jesu te zrake, a ne objekti. Jel ti to shvačaš? Mi ne vidimo sunce, mi vidimo zrake koje sunce šalje. Zrakama treba 8 minuta i mi ga vidimo kako je izgledao prije 8 minuta. Aberacija svjetlosti nema nikakve veze sa ovime iti si ti uopće objasnio kako bi. Primjerice, Mars je u najudaljenijoj točci od Zemlje 20 svjetlosnih minuta, i mi ga vidimo kako je izgledao prije tih 20 minuta. Rover na Marsu kada pošalje neki podatak treba 20 minuta da dođe do Zemlje, i mi možemo znati samo kak oje bilo Roveru na marsu prije 20 minuta, a ne sada.

Dobro ,jednostavno pitanje, da l iti shvačaš kak o oko radi? Da li shvačaš da oko vidi zrake, a ne objekt? Nije mi jasno, a bome nikome drugom ovdje isto, što je to što ti misliš da oko vidi trenutno?
Mi vidimo i sunce i zrake sunca. Samo što sunce vidimo u realnom vremenu, a zrakama sunca zbog brzine svjetlosti treba 8 minuta da stignu do Zemlje.

Aberacija svjetlosti ima itekako veze s tim. Aberacija svjetlosti nam govori da zrake sunca i sunce nisu pod istim kutom upravo zbog ovog što sam gore napisao.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:22   #25
Quote:
mgteran kaže: Pogledaj post
Ne bih monitor u to mješao, htio sam samo reći ako zamislimo neki jak izvor svjetlosti koji bi mogao obasjati cijeli svemir slika svemira koju bi vidjeli bi bila u realnom vremenu u tom slučaju daljina ne bi igrala nikakvu ulogu.
Ne bi bila u realnom vremenu.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 26.06.2011., 20:23   #26
Kao što je i za pretpostaviti. Gomila nebuloza, tj. nepoznavanje građe i to još otvarati temu o tome. Dobro naučiti što je to svjetlost, tj. elektromagnetski val, pa onda otvarati temu, a ne pričati o zrakama sunca i ovako se sramotiti po forumu.
Ord Mantel is offline  
Old 26.06.2011., 20:23   #27
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Mi vidimo i sunce i zrake sunca. Samo što sunce vidimo u realnom vremenu, a zrakama sunca zbog brzine svjetlosti treba 8 minuta da stignu do Zemlje.

Aberacija svjetlosti ima itekako veze s tim. Aberacija svjetlosti nam govori da zrake sunca i sunce nisu pod istim kutom upravo zbog ovog što sam gore napisao.
To što mi percipiramo kao sunce su u stvari zrake. Jel ti to shvačaš? Zrake su fotoni koje tvoje oko vidi. Što bi točno to trebalo što oko vidi, a što ti misliš da je sunce?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 26.06.2011., 20:24   #28
Quote:
mgteran kaže: Pogledaj post
Ne bih monitor u to mješao, htio sam samo reći ako zamislimo neki jak izvor svjetlosti koji bi mogao obasjati cijeli svemir slika svemira koju bi vidjeli bi bila u realnom vremenu u tom slučaju daljina ne bi igrala nikakvu ulogu.
Udaljenost uvijek ima ulogu... bez obzira koliko jak 'bljesak' bio (supernova npr.), svjetlost neće doći brže od 300000 km/s, bljesnulo u monitoru ili drugom kraju svemira.
kkc is offline  
Old 26.06.2011., 20:27   #29
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Kao što je i za pretpostaviti. Gomila nebuloza, tj. nepoznavanje građe i to još otvarati temu o tome. Dobro naučiti što je to svjetlost, tj. elektromagnetski val, pa onda otvarati temu, a ne pričati o zrakama sunca i ovako se sramotiti po forumu.
Objasni onda pojavu aberacije svjetlosti. Pošto ta pojava dokazuje moju tvrdnju.

Nije nikakva sramota raspravljati na forumu o nekim stvarima koje su nejasne i koje treba razjasniti.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:28   #30
Iako sam ja dalo link na sliku, čini se da opet vi ne shvaćate što ja govorim.
Tako da ću ja nacrtati sliku pa ću vam objasniti o čemu se radi.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:34   #31
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Objasni onda pojavu aberacije svjetlosti. Pošto ta pojava dokazuje moju tvrdnju.

Nije nikakva sramota raspravljati na forumu o nekim stvarima koje su nejasne i koje treba razjasniti.
Kao prvo, o brzini svjetlosti ima bezbroj postova i sve se opet svede na konvencionalno znanje. Drugo, aberacija svjetlosti je minorna, a posebno u slučaju ako se promatraju jako udaljeni objekti i ništa novo i revolucionarno ne dokazuje.
Ord Mantel is offline  
Old 26.06.2011., 20:39   #32
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ne bi bila u realnom vremenu.
Možda ne bi bila u realnom vremenu ali bi u tom slučaju mogli vidjeti svemir u istom vremenu kao i objekte na zemlji.
mgteran is offline  
Old 26.06.2011., 20:41   #33


Eto, mislim da sam sasvim jasno objasnio.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:43   #34
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Mi vidimo i sunce i zrake sunca. Samo što sunce vidimo u realnom vremenu, a zrakama sunca zbog brzine svjetlosti treba 8 minuta da stignu do Zemlje.
Mi vidimo zrake svjetlosti koje su do nas došle sa sunca. Ništa drugo.
toto tamuz is offline  
Old 26.06.2011., 20:45   #35
Quote:
kkc kaže: Pogledaj post
Udaljenost uvijek ima ulogu... bez obzira koliko jak 'bljesak' bio (supernova npr.), svjetlost neće doći brže od 300000 km/s, bljesnulo u monitoru ili drugom kraju svemira.
Udaljenost u ovom slučaju ne bi igrala ulogu jer bi taj hipotetski izvor svjetlosti koji bi obasjavao cijeli svemir bi nam omogućio da vidimo u istom vremenu kao i objekte na zemlji za vrijeme dana. Mislim da nisi razumio što sam pitao jer si odgovorio posve nešto drugo. Naravno da svjetlost putuje do nas pomenutom brzinom no ako bi bio neki izvor svjetlosti neovisan o svemiru koji bi obasjavao sve plante i sva sazvježđa tada svjetlost koju isijava sunce i koja se probija kroz tamu svemira do nas ne bi bila relevantna.
mgteran is offline  
Old 26.06.2011., 20:45   #36
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post


Eto, mislim da sam sasvim jasno objasnio.
ali i 'sunce kakvim ga mi vidimo' je sunce od prije 8 min !!
kkc is offline  
Old 26.06.2011., 20:46   #37
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post


Eto, mislim da sam sasvim jasno objasnio.
Da, ali u svemirskim prostranstvima razlika između te dvije duljine je preminorna da bi nešto značilo.
Ord Mantel is offline  
Old 26.06.2011., 20:47   #38
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Mi vidimo zrake svjetlosti koje su do nas došle sa sunca. Ništa drugo.
Ova tema čak nije ni za Alternativu već je za lock. Tipu očito nije jasno što je to svjetlost i valjda misli da "vidjeti sunce" znači neki čarobni proces koji veze nema sa očima i svjetlošću.

Moderatora molim za lock dok se čovjek ne obrazuje.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 26.06.2011., 20:47   #39
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Kao prvo, o brzini svjetlosti ima bezbroj postova i sve se opet svede na konvencionalno znanje. Drugo, aberacija svjetlosti je minorna, a posebno u slučaju ako se promatraju jako udaljeni objekti i ništa novo i revolucionarno ne dokazuje.
Ja ovdje ne pričam o brzini svjetlosti niti negiram brzinu svjetlosti.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:48   #40
Quote:
kkc kaže: Pogledaj post
ali i 'sunce kakvim ga mi vidimo' je sunce od prije 8 min !!
Ne, nego ga vidimo u realnom vremenu.
CroatianWarrior is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.