Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2011., 14:10   #21
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Govorimo o tome što je bolje: solarna ploča ili solarni koncentrator. I taj je bolji jer na istoj površini može proizvesti puno više struje (specifično topline koja se može pretvoriti u struju). Naravno, problem je što raditi kada je oblačno u svakoj solarnoj tehnologiji (što ju inherentno čini kretenoidnom za bazu elektroenergetskog sustava). U svakom slučaju, bolji su od solarki kako god da okreneš.
Količina struje proizvedena po jedinici površine nije kriterij koji bi bio mjerodavan za ocjenu tehnologije.
Dakle solarne ploče su bolje.
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 14:22   #22
Quote:
zzzzzz kaže: Pogledaj post
Količina struje proizvedena po jedinici površine nije kriterij koji bi bio mjerodavan za ocjenu tehnologije.
Dakle solarne ploče su bolje.
Ne, mjera je i stabilnost, tj.. kvaliteta struje koja izlazi van kao i količina struje koja izlazi. Troškovi održavanja, durabilnost, troškovi izrade po kwh, ...
Ono što želim reći je to da solarne ploče zauzimaj ujako puno površine za jako malo nestabilne struje, dok bi se solarni koncentrator sa stirling strojem dao napraviti tak oda a istu tu površinu daje više struje i to stabilniju (u smislu dok ju daje, ne po noći).
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:00   #23
Quote:
krokodilkro kaže: Pogledaj post
Na stranu svi ostali faktori (cijena, tehnička izvedivost itd.), ali kojim si ti to izračunima došao do tvrdnje da bi PV trebale prekriti većinu Hrvatske da dobiju dovoljno struje?
Imaš pravo, malo sam pretjerao. Baš sam ovih dana kanio napraviti računicu koliko kvadratnih kilometara bi trebalo solarnih ploča da se zadovolje potrebe za strujom i, bitna stavka, koliko treba da se zamijene svi auti sa električnim (pretpostavit ću da se auto vozi prosječno 2 sata na dan i da troši prosječno 50 hp). Realno će se cifra kretati, u idealnim okolnostima, oko stotina kvadratnih kilometara, možda čak i oko tisuću. Na to će trebat dodati nekoliko puta da se kompenzira za suboptimalne dane.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 21:21   #24
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
lol, ali ne smijes paliti ni komp jer nemas struje, a vani kisa lije. ne mozes ni zarulju, a ni pecicu. pa sta ces onda?

frizider, TV, radio, perilica za robu, za suđe, spaher (ako je na struju), jbg, sve to postaje problem ako je oblacno, a ti ovisis o suncu da proizvedes struju.

rjesenje je da imas dovoljno velike kapacitete, da za vrijeme suncanih razdoblja stvoris dovoljno struje da je uskladistis, sto opet ima neke svoje gubitke, ili da imas alternativu, vjetar, vodu, itd.
rijeka nece prestat teci, bilo sunca ili ne
Pa, pretpostavljam da si u RH i imas pristup elektroenergetskoj mrezi, te da eventualno zelis smanjiti trosak "skupe" struje u danima kad vrtis klimu po danu jer ti je vruce, a ne da si u najgoroj vukogrebini u Africi i nemas nista. U drugome slucaju ima smisla uzeti sto god mozes, nama u RH su bitne i neke druge sitnice.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 21:58   #25
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Pa, pretpostavljam da si u RH i imas pristup elektroenergetskoj mrezi, te da eventualno zelis smanjiti trosak "skupe" struje u danima kad vrtis klimu po danu jer ti je vruce, a ne da si u najgoroj vukogrebini u Africi i nemas nista. U drugome slucaju ima smisla uzeti sto god mozes, nama u RH su bitne i neke druge sitnice.
a, to, sry, mislio sam da pricas opcenito, buduci da sam ja u postu koji si citirao pricao za opcenito slabosti solarne energije.

ovako naravno, ima smisla

inace, mi u Hrvatskoj imamo nelose solarne potencijale, narocito juzni dio, samo, gdje god na planeti se nalazio, imas dan i noc, imas oblake i sl. osim sunca treba jos nesto.
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 00:42   #26
Quote:
... samo, gdje god na planeti se nalazio, imas dan i noc, imas oblake i sl. osim sunca treba jos nesto.
ima više ideja kako bi se uskladištila sunčeva energija :
dobivanjem vodika termolizom ili elektrolizom
baterije
zamašnjaci
toplina pohranjena u rastaljenim solima ili novoj tvari zvanoj fulvalene diruthenium
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 08:12   #27
Da na glavi dubiš nećeš dobiti više od 1kW/m2 i to ako lebdiš visoko, visoko...Sad to usporedi sa 40kW stojadinova motora.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 11:21   #28
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Da na glavi dubiš nećeš dobiti više od 1kW/m2 i to ako lebdiš visoko, visoko...Sad to usporedi sa 40kW stojadinova motora.
Pa to je prilično respektabilan podatak.
Znači da sa cca 5m2 jedno prosječno kućanstvo može zadovoljiti svoje potrebe (po sunčanom danu ). Uopće ne zvuči loše.
Jedva čekam da riješe skladištenje na tehnološki jednostavan način.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 12:40   #29
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Pa to je prilično respektabilan podatak.
Znači da sa cca 5m2 jedno prosječno kućanstvo može zadovoljiti svoje potrebe (po sunčanom danu ). Uopće ne zvuči loše.
Jedva čekam da riješe skladištenje na tehnološki jednostavan način.
5m2 na vrhu atmosfere. Na tlo, u našim širinama, ako dođe 700W/m2 onda je totalna pržana. Korigiraj stvar za iskoristivost i višak energije koji trebaš pohraniti za sedam gladnih godina i stvar ispada blesavo pregolema.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 12:56   #30
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
5m2 na vrhu atmosfere. Na tlo, u našim širinama, ako dođe 700W/m2 onda je totalna pržana. Korigiraj stvar za iskoristivost i višak energije koji trebaš pohraniti za sedam gladnih godina i stvar ispada blesavo pregolema.
Ne bih se zamarao površinom.
Prosječna veličina krova obiteljske kuće je bar 100m2.
Sjajan i trenutno potpuno neiskorišten prostor.
Ono što me brine su potrošni dijelovi i održavanje, posebno tog akumulacijskog segmenta.
I naravno, početna cijena.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:20   #31
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ne bih se zamarao površinom.
Prosječna veličina krova obiteljske kuće je bar 100m2.
Sjajan i trenutno potpuno neiskorišten prostor.
Ono što me brine su potrošni dijelovi i održavanje, posebno tog akumulacijskog segmenta.
I naravno, početna cijena.
Nije važno da si bogat energijom, već da si bogat duhom. Kužiš, susjed se razbacuje sa kwh, a ti upališ svoju žaruljicu od 10w i sretan si, ne zavidiš mu.

Ako želiš tim sustavom zamjenit hep, to ti je jako jako preskupo. Ako želiš upalit svoju malu žaruljicu, neki frižiderćić.... onda ok. Zaboravi autonomno napajanje obiteljske kuće 365 dana, ful komfor. To je jednostavno preskupo.
ljupčeodmilošte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:22   #32
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
5m2 na vrhu atmosfere. Na tlo, u našim širinama, ako dođe 700W/m2 onda je totalna pržana. Korigiraj stvar za iskoristivost i višak energije koji trebaš pohraniti za sedam gladnih godina i stvar ispada blesavo pregolema.
Tko izvuče 400 W iz kvadrata, alal mu vera.
ljupčeodmilošte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:32   #33
Quote:
ljupčeodmilošte kaže: Pogledaj post
Tko izvuče 400 W iz kvadrata, alal mu vera.
To ti je u dobrom dijelu godine iskoristivost 100% a i više.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:33   #34
Quote:
ljupčeodmilošte kaže: Pogledaj post
Nije važno da si bogat energijom, već da si bogat duhom.
Pa ako maknemo cinični kontekst, to i jest velika istina!

Ali, ne stvaram antiHEP pokret, već mi je simpatična pomisao da se iskoristi sve što se može.
Uostalom, tih 400W x 100m2 je još uvijek vrlo lijepa snaga za obiteljsku kuću.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:06   #35
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
To ti je u dobrom dijelu godine iskoristivost 100% a i više.
Biraj i doba godine i lokaciju, plaćam 1000 kn za svaki wat preko 400 Wata.
Vrijedi?
ljupčeodmilošte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:10   #36
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Pa ako maknemo cinični kontekst, to i jest velika istina!

Ali, ne stvaram antiHEP pokret, već mi je simpatična pomisao da se iskoristi sve što se može.
Uostalom, tih 400W x 100m2 je još uvijek vrlo lijepa snaga za obiteljsku kuću.
Cinična je samo za one koji ne razumiju energetiku.
Sa 100m2 krova možeš dobiti 10kW i to je izvor dovoljne snage za jednu obitelj koja je spremna uložit 300 000 kuna za tu zabavu. Za ostale, tu je Hep za deset puta manje para.
ljupčeodmilošte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:37   #37
Quote:
ljupčeodmilošte kaže: Pogledaj post
Cinična je samo za one koji ne razumiju energetiku.
Sa 100m2 krova možeš dobiti 10kW i to je izvor dovoljne snage za jednu obitelj koja je spremna uložit 300 000 kuna za tu zabavu. Za ostale, tu je Hep za deset puta manje para.
Cijena investicije je drugi par rukava i tu si u pravu.
Iz tog razloga sam odustao od iskorištavanja solarne (osim vanjskih bojlera za tuširanje).

Ali nadam se da će i ova tehnologija pojeftiniti i da će porasti iskoristivost.
Ne vidim ništa loše u smanjenju potrošnje fosilnih goriva iskorištavanjem solarne energije koliko god je moguće bez suvišnog kompliciranja.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 18:22   #38
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
5m2 na vrhu atmosfere. Na tlo, u našim širinama, ako dođe 700W/m2 onda je totalna pržana. Korigiraj stvar za iskoristivost i višak energije koji trebaš pohraniti za sedam gladnih godina i stvar ispada blesavo pregolema.
pa i nije tako strasno... ako uzmes recimo http://www.eihp.hr/english/obnovljivi3_en.htm

kartu solarnog zracenja i podatke o potrosenoj el. energiji i po tome racunas dobijes da ti treba oko 41 km^2 neto solarnih panela za svu el. energiju. (prema izvjestaju ministrastva za 2009)
to je ako uzmes 12% iskoristivost, racunas godisnji prosjek itd.

naravno, treba uracunati razmak među panelima, dodatnu povrsinu za vrijeme kada nema sunca i sl.
ovaj racun pretpostavlja da su svi paneli smjesteni u onom drugom najboljem podrucju, dakle ne 1.60< nego 1.55<1.60 to su dakle otoci Hvar, Vis, Korcula, Lastovo.

makar ima i boljih tehnologija nije ovo tako strasno neprakticno ni nemoguce
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 08:32   #39
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
pa i nije tako strasno... ako uzmes recimo http://www.eihp.hr/english/obnovljivi3_en.htm

kartu solarnog zracenja i podatke o potrosenoj el. energiji i po tome racunas dobijes da ti treba oko 41 km^2 neto solarnih panela za svu el. energiju. (prema izvjestaju ministrastva za 2009)
to je ako uzmes 12% iskoristivost, racunas godisnji prosjek itd.

naravno, treba uracunati razmak među panelima, dodatnu povrsinu za vrijeme kada nema sunca i sl.
ovaj racun pretpostavlja da su svi paneli smjesteni u onom drugom najboljem podrucju, dakle ne 1.60< nego 1.55<1.60 to su dakle otoci Hvar, Vis, Korcula, Lastovo.

makar ima i boljih tehnologija nije ovo tako strasno neprakticno ni nemoguce
Sve je to fino, lijepo i krasno ali čak i na Palagruži ima zimskih dana sa dozračenih 40W/m2, što znači da u najboljem slučaju izvučeš 5W/m2. U slatku činjenicu da tada dan traje manje od noći a upadni kut je veći dio dana nepovoljan, paneli rade svega par sati dnevno. To je zimska idila kad nam je energija najpotrebnija. O pentranju po krovu da se ukloni snijeg ne bih.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 10:35   #40
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Pa ako maknemo cinični kontekst, to i jest velika istina!

Ali, ne stvaram antiHEP pokret, već mi je simpatična pomisao da se iskoristi sve što se može.
Uostalom, tih 400W x 100m2 je još uvijek vrlo lijepa snaga za obiteljsku kuću.
Da, ako si grijes vodu, ali ne ako proizvodis struju. Ovako na pamet, uzmes li u obzir apsolutno najpovoljnije uvjete negdje u juznoj Dalmaciji s oko 2500 suncanih sati godisnje od cega mozes iskoristiti ne vise od 80% zbog visine sunca nad horizontom, dodes na brojku od oko 2000 suncanih sati godisnje. Pa uzmi u obzir maksimalnu efikasnost PV celije od oko 15%. Sto dobijes? U najpovoljnijim uvjetima ne vise od 120 kWh/m2 godisnje, sto je jos uvijek premalo za jednu kucu na 2 kata. Situacija za sjeverni jadran ili kontinentalni dio hrvatske je jos gora, tu ne mozes dobiti vise od 80-ak kWh/m2 godisnje.

Drugim rijecima, sto se tice ekonomske isplativosti, u Dalmaciji bi ustedio oko 100 kn mjesecno za m2 PV celije, sto na 20 godina daje 24000 kn ustede. Uz cijenu PV modula od oko 4000 eura/m2, u gubitku ste oko 1000 eura/m2. U sjevernoj hrvatskoj bi ustedio oko 18000 kn, pa bio u gubitku od oko 2000 eura/m2. Za 100 m2 gubis u 20 godina jedan stan - ne bas pametna investicija.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.