Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2011., 12:04   #21
e pa nebih se složio s tobom, to su prastari teorijski modeli da je svemir bio veličine jajeta, nogometne lopte ili sunčevog sustava, danas se zna po mjerenju komičkog zračenja u svemiru da je svemir nastao u jednoj točki prostor-vremena, a ta točka je bila manja od atoma, a ako si ikada čuo za teoriju superstruna onda znaš o čemu pričam
crodiler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 15:36   #22
Quote:
ybane kaže: Pogledaj post
Jednostavno pitanje, na više izvora sam pročitao da je radijus svemira = 150 milijardi svijetlosnih godina, ali kako je to moguće ako se također pretpostavlja da je svemir star 13.7 milijardi godina? Nije se valjda širio brže od svijetlosti... Možda griješim aplicirajući klasičnu fiziku na nešto ovakvo?

edit: whoops, zaboravio što je radijus, ignorirajte 2.
Prvo kaže se da je svemir u početku prošao kroz Inflacionu eru koja je trajala od oko 10 na -37 sekunde do 10 na -33 sekunde posle Velikog praska. U tom srazmerno kratkom razdoblju tvar prostora i vremena se širila brže od svetlosti, uvećavši se za milijarditi deo sekunde od razmera sto milijardi puta manjih od protona do približno 10 cm.
Drugo kako se navodi tih 13,7 milijardi se odnosi samo na vidljiv univerzum dok ostatak van toga je fizički irelevantan jer ne može da se posmatra.
Pošto se univerzum širi pitanje rastojanja udaljenih galaksija je teško odgovoriti i zavisi od mesta posmatrača.
To bi dalje značilo da posmatrači na drugim objektima dovoljno daleko imaju svoj sopstveni "vidljivi svemir" koji uopšte ne mora da se preseca sa našim.

Npr. imaš dve galaksije koje su jako blizu jedna drugoj kada je svemir star 1 milijardu godina. Usled širenja univerzuma one se udaljavaju jedna od druge na suprotne strane da bi kada svemir bude bio star ~14 milijardi godina neko iz jedne galaksije teleskopom uhvatio svetlost sa druge koja je stara 13 milijardi godina ali je sada rastojanje između galaksija 26 milijardi svetlosnih godina jel su od početne tačke obe prešle po 13 milijardi svetlosnoh godina(pod uslovom da se širenje dešava brzinom svetlosti). S tim naravno da posmatrač vidi posmatranu galaksiju kada je bila stara samo milijardu godina.
Ima tu još fora oko određivanja daljine i starosti. Odnosno nije baš tako jednostavno 13 milijardi starosti=13 milijardi rastojanja.

Ali za neka bolja objašnjenja bi trebao neko srtučniji.

Zadnje uređivanje entropy : 06.11.2011. at 15:46.
entropy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 10:35   #23
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
... danas se zna po mjerenju komičkog zračenja u svemiru da je svemir nastao u jednoj točki prostor-vremena, a ta točka je bila manja od atoma, a ako si ikada čuo za teoriju superstruna onda znaš o čemu pričam
On mozda i zna o cemu pricas, ali ti ocito ne.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 11:49   #24
Glede svega ovoga, jučer sam naletio na neki dokumentarac o svemiru (tema-Crne rupe) na NG-u, pa mi je zapela za uho jedna zgodna primjedba onog sijedog polukosookog fizičara (koji sudjeluje u bezbroj takvih emisija) - Singularnost je ljepši način da se kaže "nemamo pojma". To o širenju svemira u prvom trenutku iz veličine manje od atoma (kolike veličine??) na veličinu nezamislivu ljudskim umom, u vremenu kraćem kraćem od 0,000...pa sad naniži nule.....000001 sekunde - nekako imam dojam da se ljudi srame reći jednostavno "nemamo pojma kako". A ako su i zadovoljene neke jednadžbe nekog dobro opisanog modela, tko je rekao da su ulazni parametri, rubni uvjeti i premise općenito dobre?

I dokaz velikog praska putem mjerenja devijacija u polju pozadinskog zračenja mi nije baš sjeo, posebno kad se zna da je pri tom koristan signal izdvojen iz šuma za tri reda veličine većeg intenziteta. To bi bili kao da se u nekom spektru šuma (noise, ne forest ) reda veličine volta izdvaja signal reda veličine milivolta i da se sa sigurnošću kaže - da, to je to. Nisam pristalica Hoylove teorije stalnog stanja, koja je u nekim stvarima imala više smisla nego big bang (jer općenito u obje teorije dosta toga nema smisla), ali mislim da smo još miljama daleko od cjelovite spoznaje i da tapkamo u mraku. Možda samo čak otišli u krivom smjeru...? Posebno oko pokušaja objašnjeja prvih trenutaka egzistencije svemira. Ako netko to razumije, ja mu zavidim
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 12:32   #25
Quote:
Glede svega ovoga, jučer sam naletio na neki dokumentarac o svemiru (tema-Crne rupe) na NG-u, pa mi je zapela za uho jedna zgodna primjedba onog sijedog polukosookog fizičara (koji sudjeluje u bezbroj takvih emisija) -
Zvuči kao Michio Kaku


Quote:
Nisam pristalica Hoylove teorije stalnog stanja, koja je u nekim stvarima imala više smisla nego big bang (jer općenito u obje teorije dosta toga nema smisla), ali mislim da smo još miljama daleko od cjelovite spoznaje i da tapkamo u mraku. Možda samo čak otišli u krivom smjeru...? Posebno oko pokušaja objašnjeja prvih trenutaka egzistencije svemira. Ako netko to razumije, ja mu zavidim
Koliko ja znam, klasične teorije o BB više gotovo da i nema. Sada su na snazi inflacijski modeli.

Iz jednostavnog razloga: teorija se nevjerojatno dobro slaže s opažanjima.

Međutim, ta teorija, pored točnih opažanja nudi i puno jako čudnih stvari. Jedna od tih su više razina beskonačnih paralelnih Svemira. A iz teorije nije zgodno uzeti samo ono što ti odgovara, a ostalo odbaciti.

Big Bang je u tom slučaju samo 'lokalni početak', drugim riječima, ništa specijalno.

Iz teorije inflacije proizlazi da je naš Svemir samo tzv bubble universe u potencijalno beskrajnom moru sličnih.

Da stvar bude čudnija, svaki od tih bubble universa je prostorno beskonačan iznutra, a prostorno ograničen izvana. To proizlazi iz načina na koji subjekt u unutrašnjosti mjehura i subjekt van mjehura mjere vrijeme. A mjere ga pomoću vrijednosti inflatonskog polja u nekoj točki prostor-vremena.

Više o tome: Brian Greene: 'The hidden reality', 2011. g.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 13:18   #26
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zvuči kao Michio Kaku
Jeeee! Taj je

__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 13:26   #27
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zvuči kao Michio Kaku




Koliko ja znam, klasične teorije o BB više gotovo da i nema. Sada su na snazi inflacijski modeli.

Iz jednostavnog razloga: teorija se nevjerojatno dobro slaže s opažanjima.
Slaže se sa opažanjima onoga što smo u mogućnosti opaziti, danas (ako ne zakompliciramo značenje pojma "danas"). No, slaganje sa opažanjima "početka vremena" ne postoji, jer ne opažamo početak (osim "pozadinskog zračenja"), nego nižemo pretpostavke....

No, moje kognitivne sposobnosti nisu dorasle shvaćanju, vizualizaciji, razumijevanju, čemu god - tih nekih mjehura, paralelnih svemira, struna itd... Možda mi fali previše temeljnih znanja ne-Newtonovske fizike, možda sam glup... Ipak, ne zamaram se time previše, vjerujem da nisam jedini glupan koji to ne razumije
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 13:35   #28
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Jeeee! Taj je
Kad smo kod Kakua, preporučujem njegovu knjigu: Hiperprostor.

Vrlo slikovit prikaz fizike koja uključuje više prostornih dimenzija.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 13:39   #29
Quote:
Slaže se sa opažanjima onoga što smo u mogućnosti opaziti, danas (ako ne zakompliciramo značenje pojma "danas"). No, slaganje sa opažanjima "početka vremena" ne postoji, jer ne opažamo početak (osim "pozadinskog zračenja"), nego nižemo pretpostavke....

Točno. Logično je da opažamo samo ono što možemo opaziti. Ali ...takve su sve važeće teorije
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 16:38   #30
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kad smo kod Kakua, preporučujem njegovu knjigu: Hiperprostor.

Vrlo slikovit prikaz fizike koja uključuje više prostornih dimenzija.
Slazem se. Covjek je napisao hrpu popularnih knjiga, ali ta mu je vjerojatno najbolja.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:09   #31
Ma svi oni kompliciraju stvari, a kako je Einstein rekao, bog se nekocka! Sve je sto jednostavnije! A kad oni nesto pokusaju objasniti sto nemogu, e onda zakompliciraju.
dipl.ing.Borg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:24   #32
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
e pa nebih se složio s tobom, to su prastari teorijski modeli da je svemir bio veličine jajeta, nogometne lopte ili sunčevog sustava, danas se zna po mjerenju komičkog zračenja u svemiru da je svemir nastao u jednoj točki prostor-vremena, a ta točka je bila manja od atoma, a ako si ikada čuo za teoriju superstruna onda znaš o čemu pričam
Nisam rekao da svemir nastaje od veličine teniske loptice ili Sunčevog sustava već da inflatorno širenje (eksponencijalno, ne Hubbleovo) ide do tih veličina.

Na slici se vidi da inflatorno širenje ide u rasponu reda veličine 1 metar do 10-ak milijardi metara.

__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 23:03   #33
Citajuci taj podatak, zaboli glava. Dovoljno mi je bilo znat da je vidljivi svemir 13,7B LY. lol tesko za pojmit.
Pomislih, da ako je tako, a imajuci na umu tamnu energiju koja je navodno odgovorna za sve brze sirenje svemira, da ipak postoje cestice u toj energiji koje mogu putovati brze od svjetlosti, za koje se misli da postoje, a jos naravno, nema dokaza.
Da se udaljim od Einsteinovog ogranicenja brzine, i dalje vjerujem da postoje brze cestice, bez obzira na navodni epic fail Neutrina.
Lilith666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:50   #34
Quote:
Lilith666 kaže: Pogledaj post
Citajuci taj podatak, zaboli glava. Dovoljno mi je bilo znat da je vidljivi svemir 13,7B LY. lol tesko za pojmit.
Pomislih, da ako je tako, a imajuci na umu tamnu energiju koja je navodno odgovorna za sve brze sirenje svemira, da ipak postoje cestice u toj energiji koje mogu putovati brze od svjetlosti, za koje se misli da postoje, a jos naravno, nema dokaza.
Da se udaljim od Einsteinovog ogranicenja brzine, i dalje vjerujem da postoje brze cestice, bez obzira na navodni epic fail Neutrina.
Hoćeš reći da su tahioni zapravo izvor tamne energije?
Kako nemamo pojma što bi tamna energija mogla biti onda i ovo tvoje može proći.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:18   #35
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da su tahioni zapravo izvor tamne energije?
Kako nemamo pojma što bi tamna energija mogla biti onda i ovo tvoje može proći.
Izgleda da nije jedina koja tako razmišlja

http://arxiv.org/abs/1103.1384

http://iopscience.iop.org/1475-7516/2010/05/009

http://www.cita.utoronto.ca/index.ph...-Energy-Models

http://www.sciencedirect.com/science...70269309002214
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 22:35   #36
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da su tahioni zapravo izvor tamne energije?
Kako nemamo pojma što bi tamna energija mogla biti onda i ovo tvoje može proći.
ja to drvim već godinama al me nitko ne ferma..

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...9&postcount=77

izglda da sam ko i mnogi teoretičari prije mene neshvaćen u svoje vrijeme
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 10:36   #37
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
ja to drvim već godinama al me nitko ne ferma..

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...9&postcount=77

izglda da sam ko i mnogi teoretičari prije mene neshvaćen u svoje vrijeme
... kao što je i deBergerac "opisao" svoj put sa Mjeseca ...

Zadnje uređivanje haram : 27.05.2012. at 10:45.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:30   #38
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zvuči kao Michio Kaku
Koliko ja znam, klasične teorije o BB više gotovo da i nema. Sada su na snazi inflacijski modeli.

Iz jednostavnog razloga: teorija se nevjerojatno dobro slaže s opažanjima.

Međutim, ta teorija, pored točnih opažanja nudi i puno jako čudnih stvari. Jedna od tih su više razina beskonačnih paralelnih Svemira. A iz teorije nije zgodno uzeti samo ono što ti odgovara, a ostalo odbaciti.

Big Bang je u tom slučaju samo 'lokalni početak', drugim riječima, ništa specijalno.

Iz teorije inflacije proizlazi da je naš Svemir samo tzv bubble universe u potencijalno beskrajnom moru sličnih.

Da stvar bude čudnija, svaki od tih bubble universa je prostorno beskonačan iznutra, a prostorno ograničen izvana. To proizlazi iz načina na koji subjekt u unutrašnjosti mjehura i subjekt van mjehura mjere vrijeme. A mjere ga pomoću vrijednosti inflatonskog polja u nekoj točki prostor-vremena.

Više o tome: Brian Greene: 'The hidden reality', 2011. g.

Potpisujem.

BB je najvjerovatnije samo jedan od događaja u beskonačnom kontinuum univerzuma



Michio Kaku - živa legenda, nastavlja ondje gdje je Ajnštajn stao.
Stvarno nevjerovatno zvuči svaka rečenica tog čovjeka. Govori o univerzumu, nauci i tehnici sa takvom vjerodostojnošćiu da ga je milina slušati. Preporučujem ovaj klip
jalle7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:26   #39
Quote:
jalle7 kaže: Pogledaj post

Michio Kaku - živa legenda, nastavlja ondje gdje je Ajnštajn stao.
Stvarno nevjerovatno zvuči svaka rečenica tog čovjeka. Govori o univerzumu, nauci i tehnici sa takvom vjerodostojnošćiu da ga je milina slušati. Preporučujem ovaj klip
awesome astrophysicist asian kad se upiše na googlu .black je neil.još samo fali brian cox kao britanac
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 17:18   #40
Quote:
jalle7 kaže: Pogledaj post
Potpisujem.

BB je najvjerovatnije samo jedan od događaja u beskonačnom kontinuum univerzuma



Michio Kaku - živa legenda, nastavlja ondje gdje je Ajnštajn stao.
Stvarno nevjerovatno zvuči svaka rečenica tog čovjeka. Govori o univerzumu, nauci i tehnici sa takvom vjerodostojnošćiu da ga je milina slušati. Preporučujem ovaj klip
Ima zanimljive knjige i postavke, ali kada govori o budućnosti čovječanstva malo previše pretjeruje i fantazira, lijep utopijski san. Mnogo toga su nam govorili u 20. stoljeću pa ništa od toga, Michio Kaku ide i mnogo dalje od toga i proširuje svoj obzor budućnosti.
Prema dokumentarcima koje sam gledao, ja sam stekao dojam kako taj znanstvenik misli da možemo sve živo preživjeti što nam svemir sprema (od prirodnih kastastrofa, svemirskih opasnosti pa sve do kraja ovog nama poznatog, teleskopima vidljivog/opservabilnog svemira).
Eh, tu se grdno vara, ljudska civilizacija sigurno neće preživjeti samu sebe (mislim na to da će ljudi sami sebe uništiti, ali i mnoge druge životinjske i biljne vrste će povući sa sobom u propast), pa ni sve te prirodne/svemirske opasnosti.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:15.