Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2016., 22:58   #1
Vrtić - dijete s težim smetnjama u razvoju

Pozz svima... Mozda se nadje netko tko je u mojoj situaciji
Dijete mi ide u redovan Vrtic u Zagrebu, dijete je s smetnjama u razvoju (oštećen sluh)... Super mu je i odlicno se adaptirao ide od druge godine sad mu je četri.
Ja radim skraćeno (4 sata) kako bi uspjela s njim provoditi rehabilitaciju, tako je on provodi u vrticu max 6 H dnevno i tako je ugovorom određeno. To mi je u redu. Grad Zagreb mu je dodijelio trećeg odgajatelja tj.asistenta koji provodi tj.trebao bi provoditi vrijeme s njim
Problem se stvara ljeti tj.sada jer on kao nema pravo ici u Vrtic dok nisu njegove matične tete i ugovor prestaje važiti 30.6.jer je tako odlučio Vrtic i navodno grad. Na moje pitanje sta je s tetom koja je dodjeljena njemu odgovor je bio da se ona raspoređuje po grupama??
Tu se stvara nelogičnost, ja po ljeti moram platiti nekog da mi čuva dijete a tetu koji placa grad se raspoređuje po drugim grupama...
Poslala sam upit u grad, cekam odgovor.
Jel ima tko kakva iskustva? Informacije? Bilo sta...
woooma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 10:04   #2
Pozdrav, probati cu vam odgovoriti iz informacija koje ja znam. Odgojitelj koji je stavljen u skupinu nije asistent..nego radi sa svom djecom, a vasem djetetu dodatno pomaze. Sva djeca s posebnim potrebama nemaju ugovor preko ljeta..cak imaju i manje sati u odgojnoj skupini...
Cekajte odgovor grada...makar ne znam koliko ce se postici jer ovako je vec godinama..
Sada je manjak odgojitelja jer je ljeto i tesko je da bi u nekoj skupini bilo vise od dvoje odgojtelja.



Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
__________________
Nothing tastes as good, as being fit feels
zelenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 12:07   #3
To je nevjerojatno nepravedno. I radi roditelja koji se preko ljeta moraju snalaziti i tražiti čuvalice, i radi djeteta kojeg izbace na 2 mjeseca iz vrtića i ne može se družiti sa svojim društvom.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:15   #4
Dijete ne ide u Suvagov vrtic? Oni rade kao i drugi vrtici. A da pitas u vrticu da dijete i dalje ide u vrtic, bez obzira sto nema asistenta preko ljeta?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:05   #5
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Dijete ne ide u Suvagov vrtic? Oni rade kao i drugi vrtici. A da pitas u vrticu da dijete i dalje ide u vrtic, bez obzira sto nema asistenta preko ljeta?
Ravnatelj se uvijek vodi s ugovorom koji je potpisan....time dijete ne polazi vrtic u ljetnom periodu. Dijete koje ima posebnu potrebu ne moze biti u skupini s jednim odgojiteljem i drugih 20tak djece...otezani su uvijeti. Ako me razumijete

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
__________________
Nothing tastes as good, as being fit feels
zelenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:32   #6
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
To je nevjerojatno nepravedno. I radi roditelja koji se preko ljeta moraju snalaziti i tražiti čuvalice, i radi djeteta kojeg izbace na 2 mjeseca iz vrtića i ne može se družiti sa svojim društvom.
sa svojim društvom? preko ljeta? ne bih rekla...
a nitko ne razmišlja kako bi se to dijete osjećalo s nepoznatim odgojiteljima i nepoznatom djecom, bez svog asistenta? ja razumijem majku, ali dajte malo gledajte s druge strane priče. kod nas isto sva djeca s posebnim potrebama imaju ugovor do 30.6. i to piše na ugovoru kad se potpisuje. ako je taj datum bio u 9. mjesecu kad je roditelj potpisivao ugovor, zašto onda nitko nije ništa prigovarao?
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:12   #7
Zato sto ne primijete?
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:26   #8
Quote:
kaduljica kaže: Pogledaj post
sa svojim društvom? preko ljeta? ne bih rekla...
a nitko ne razmišlja kako bi se to dijete osjećalo s nepoznatim odgojiteljima i nepoznatom djecom, bez svog asistenta? ja razumijem majku, ali dajte malo gledajte s druge strane priče. kod nas isto sva djeca s posebnim potrebama imaju ugovor do 30.6. i to piše na ugovoru kad se potpisuje. ako je taj datum bio u 9. mjesecu kad je roditelj potpisivao ugovor, zašto onda nitko nije ništa prigovarao?
slazem se.
zapravo, kolko god se meni svidja ideja da djeca sa posebnim potrebama idu u redovan vrtic, i mislim da i jedni i drugi samo mogu profitirati ako je osoblje osposobljeno i pripremljeno na rad, mislim da ipak treba voditi racuna o uvjetima kada su praznici, spajanje grupa, mijenjanje teta...

i mislim da se gore radi o problemu kuda s djetetom dva mjeseca, a ne da ce djetetu faliti drustvo.
a taj problem imaju i roditelji djece bez rjesenja o pp, pogotovo ako dijete ima poteskoce odvajanja, ostanka u grupi sa novim tetama, u novom objektu, novom djecom...
samo o tome ne misle dok ne dodju do kraja lipnja pa se suoce sa promijenama.
ovak su, ugovorom, barem te promijene unapred najavljene i poteskoce prevenirane.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:46   #9
Zasto se automatski podrazumijeva da ce dijete s tezim smetnjama patiti ako ga cuva druga teta? Zasto vi cija djeca napreduju po svim pravilima govorite 'ja sam za, ali...'?
Ima vas dosta koji se zale kako djeca lose prihvacaju spajanje grupa, pa nitko za ta dva mjeseca ne uzima tetu, i pjeni se ako vam teta u vrticu kaze da bi bilo dobro da dijete ostane doma.
A kod djeteta sa smetnjama je normalno da ga se izbaci van. Htio- ne htio.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 23:44   #10
Pa napisala sam jednu nelogičnost!
"Njegova" teta radi i dalje u grupi znaci nije mu nista nepoznato ali je preraspodjeljena u druge grupe iako ju je grad dodijelio mome djetetu ...to mi nije jasno!!!
I ne ne ide u Suvag jer odlicno funkcionira u "normalnoj " okolini....
Tražila sam papirnato od vrtica tu odluku i nisam ju dobila sve je nesto tekla kazala , stoga sam tražila od grada da mi obrazloži taj "zakon"
woooma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 09:21   #11
Quote:
woooma kaže: Pogledaj post
Pa napisala sam jednu nelogičnost!
"Njegova" teta radi i dalje u grupi znaci nije mu nista nepoznato ali je preraspodjeljena u druge grupe iako ju je grad dodijelio mome djetetu ...to mi nije jasno!!!
I ne ne ide u Suvag jer odlicno funkcionira u "normalnoj " okolini....
Tražila sam papirnato od vrtica tu odluku i nisam ju dobila sve je nesto tekla kazala , stoga sam tražila od grada da mi obrazloži taj "zakon"
i teta radi cijelo ljeto?
ne bih rekla.
ako sam dobro shvatila, ona je raspredjena po grupama, ko i ostale tete, i nisam sigurna da je u nekoj grupi rasporedjeno 3 tete, ko sto je ugovorom napravljeno za grupu tvog djeteta i koje je pod tim uvjetima i upisano.

to je razlika nakon 30.06.


i sad sam skuzila da ti dijete ide vec dve godine, a kak je bilo prijasnjih ljeta i dal potpisujete ugovor na pocetku svake godine?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 09:44   #12
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Zasto se automatski podrazumijeva da ce dijete s tezim smetnjama patiti ako ga cuva druga teta? Zasto vi cija djeca napreduju po svim pravilima govorite 'ja sam za, ali...'?
Ima vas dosta koji se zale kako djeca lose prihvacaju spajanje grupa, pa nitko za ta dva mjeseca ne uzima tetu, i pjeni se ako vam teta u vrticu kaze da bi bilo dobro da dijete ostane doma.
A kod djeteta sa smetnjama je normalno da ga se izbaci van. Htio- ne htio.
gle....normalno bi bilo da su grupe po 10-12 djece, a ne 24-30
bez obzira na djecu s poteskocama u grupi.

normalno bi bilo da i ljeti dijete dolazi barem u svoj prostor, kad vec ne moze imati obje tete cijelo to vrijeme, pa se ipak grupe spajaju i podosta djece dolazi iz razlicitih podruznica.
i jako veliki broj roditelja se snalazi na razlicite druge nacine, jer biraju sto je manji stres djetetu.

ako dijete ima neku poteskocu, to znaci da tom djetetu njegove potrebe treba zadovoljiti na neki drugi nacin....mozda treba vise truda, drukciji pristup, vise truda s drugom djecom na senzibilizaciji za dijete s poteskocama kao i na cinjenici da ce se mozda morat vise paznje posvetiti jednom djetetu, a ne ostalima..i zbog toga postoji nuznost treceg odgajatelja, zbog toga postoje mogucnosti da roditelji sami placaju asistenta koji boravi uz dijete u kolektivu.

u situaicji kada odgajatelji moraju iskoristiti GO u srpnju i kolovozu (i u svakom mjesecu bar polovice odgajatelja nema) nisam bas sigurna da se mogu osigurati uvjeti u kojima bi i dijete s poteskocama profitiralo i ostala djeca, a da radnici iskoriste svoje pravo na godisnji odmor.
i zato se rade ankete kada dijete nece dolaziti u vrtic, i jako puno djelatnika dobiva godisnje upravo u mjesecu kada je najmanji broj djece u vrticu

dijete s poteskocom moze dobro funkcionirati u svojoj grupi, jer su i ostala djeca adaptirana na to dijete, no u situaciji kada te neke djece nema (a koja su mozda djetetu vazna podrska), kao i u situaciji gdje dolaze nova djeca koja ne moraju znati nista o djeci s poteskocama, ili su mozda i sama u nekom svom problemu, ili pokazuju neka nepozeljna ponasanja, mislim da niti je odgajatelju lako raditi u tim uvjetima, niti je pozeljno svu djecu dovesti u takvu situaciju.

odgajatelji nisu cuvari ovaca, bilo bi lijepo kada bi ljudi osvjestili da ako se taj posao radi s ljubavi i razumijevanjem, i odgovornoscu, da se onda djecu upoznaje i reagira u skladu s njihovim potrebama, a kada ti poslodavac slozi ljetni raspored, sa popismo djece koju nisi nikad vidi niti cuo, to bas i nije u potpunosti moguce.
a roditelji su privi koji ce prozvat tete "na odgovornost" i drviti oko najmanjeg propusta. a sto je vise poteskoca, vise je mogucih propusta.

ja osobno ne bih svoje dijete pustila u takvu grupu
niti dijete s poteskocma niti dijete bez poteskoca.

(moja je isla ljeti u vrtic, ali je isla i u vrtic gdje su grupe spojene tijekom godine, i gdje je praznicima ostajala u svom prostoru i poznavala sve tete, kao i vecina teta nju.)

imam taj ALI koji spominjes jer znam kako se inkluzija moze dobro organizirati i kako se moze organizirati katastrofalno, po stetu svih sudionika.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 23:35   #13
Igrom slučaja grupe se spajaju bas u vrticu u koji on ide, znaci bio bi u svom prostoru!!!
No to uopce nije bitno, nit je psihicki nestabilan niti osjetljiv on je kao i svako drugo dijete koje uz svoj normalan zivot ide i logopedu!
Znaci ovaj spominjani "stres" mi je toliko debilan nacin izmotavanja da je mene sram to slušati!!!!!
Odlican nacin da ti netko indirektno zeli dijete Napravit debilom!!!
Kakav stres????? Stres je svakom djetetu ic u Vrtic ako ga ne voli, mijenjat grupe i tete i da ne nabrajam vise jer mi se diže tlak... Ajmo onda zatvoriti vrtiće preko ljeta i svi bit na G.o 60 dana!!!!
Tko je odlučio da je mome djetetu to stres??? NITKO!!!
U centru za rehabilitaciju to ne podržavaju , zasto?? Zato sto dijete mijenja svoj zivot koji zivi čitavu godinu, gubi par sati socijalizacije dnevno, zato sto mora biti doma!!! Jednom riječju dijete se unazađuje! RIJECI LOGOPEDA i PSIHOLOGA!!!
Ponudjena mi je asistentica iz udruge na sta je Vrtic bio oduševljen kad su me pitali tko bi ga financirao i kad su čuli da bi to bio grad odgovor je bio
Ajoooj to nebi bilo dobro mi smo za njega vec dobili novce !!!! Odlicnoooo ako vam je on sredstvo financiranja!!!
E tu sam popi.. I zato se necu pomirit s nekakvim "dogovorima"
woooma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 09:28   #14
Quote:
woooma kaže: Pogledaj post
Igrom slučaja grupe se spajaju bas u vrticu u koji on ide, znaci bio bi u svom prostoru!!!
No to uopce nije bitno, nit je psihicki nestabilan niti osjetljiv on je kao i svako drugo dijete koje uz svoj normalan zivot ide i logopedu!
Znaci ovaj spominjani "stres" mi je toliko debilan nacin izmotavanja da je mene sram to slušati!!!!!
Odlican nacin da ti netko indirektno zeli dijete Napravit debilom!!!
Kakav stres????? Stres je svakom djetetu ic u Vrtic ako ga ne voli, mijenjat grupe i tete i da ne nabrajam vise jer mi se diže tlak... Ajmo onda zatvoriti vrtiće preko ljeta i svi bit na G.o 60 dana!!!!
Tko je odlučio da je mome djetetu to stres??? NITKO!!!
U centru za rehabilitaciju to ne podržavaju , zasto?? Zato sto dijete mijenja svoj zivot koji zivi čitavu godinu, gubi par sati socijalizacije dnevno, zato sto mora biti doma!!! Jednom riječju dijete se unazađuje! RIJECI LOGOPEDA i PSIHOLOGA!!!
Ponudjena mi je asistentica iz udruge na sta je Vrtic bio oduševljen kad su me pitali tko bi ga financirao i kad su čuli da bi to bio grad odgovor je bio
Ajoooj to nebi bilo dobro mi smo za njega vec dobili novce !!!! Odlicnoooo ako vam je on sredstvo financiranja!!!
E tu sam popi.. I zato se necu pomirit s nekakvim "dogovorima"
na žalost djete spada u grupu djece sa smetnjama u razvoju i moraš shvatiti da oni ne mogu za njega samoga raditi izuzetak iako se poklopilo da on ne bi mjenjao objekt ni tete i da njemu to ne bi bio stres.

99.99% djece ne bi njegova teta asistentica ostala u njegovoj grupi radit s njim...

razumijem i tebe da si ljuta ali moraš i razumjeti njih da ne mogu raditi izuzetke na žalost jer bi se onda i drugi roditelji našli da i njihovo onda može i ode im cijeli koncept u kuku

i da stvarno - šta ste prošlo ljeto napravili?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 10:59   #15
Mene, kao i wooomu, zanima kako je moguće da njegova asistentica ostaje u vrtiću i dobiva druga zaduženja? A dobili su je na njegov "račun".
CandyCane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 11:24   #16
To sam i ja baS htjela pitati.
Ok kad ide na godisnji ali mi je skroz nelogicno da je "dodijeljema" bas tom djetetu a u biti to ne radi,s drugom djecom je a on nema mogucnost ici u vrtic
Ja se isto slazem da je to nelogicno
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 12:28   #17
Quote:
CandyCane kaže: Pogledaj post
Mene, kao i wooomu, zanima kako je moguće da njegova asistentica ostaje u vrtiću i dobiva druga zaduženja? A dobili su je na njegov "račun".
Službeno, to se ne zove "asistent" nego "treći odgajatelj", koji je na raspolaganju cijeloj grupi, ali ponajviše određenom djetetu. I tako ju onda mogu premjestiti gdje ih volja
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:33   #18
mene zanima druga stvar a nitko mi još nije odgovorio: kad ste potpisivali ugovor da li je na njemu bio datum?
i još nešto-sve posebne potrene- a tvoje je dijete ima-potpisuju ugovor do ljeta i to je tak već neko vrijeme. moja kolegica u sobi pored ima dijete iz autističnog spektra. i kaj je najbolje, mali je stvarno okej, miran, nema nekakve napadaje, ali eto, ugovor mu je do 30.6. druga kolegica ima dijete sa šećernom bolesti-mala ima ugovor do 30.6. nema iznimke.
a žena koja je radila kao treći odgajatelj njenom sinu je najvjerojatnije imala ugovor do 30.6. kao i ovaj dečkić. ako u vrtiću još uvijek radi, onda pretpostavljam da je potpisala ugovor na 60 dana zbog potrebe za radnicima.
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 23:04   #19
Talking

Prošlo Ljeto ga je čuvala baka, ove godine ne moze iz zdravstvenih razloga ...
Da potpisala sam ugovor do 30.06.u periodu kad nije imao asistenta tj.treceg odgajatelja...
Ajd sad sam barem iščitala da je to praksa svih vrtica a ne samo mojeg...
Mrzim diskriminaciju , mrzim nepravdu i zato piz...!!!
A nis idem dat otkaz do 05.09.
woooma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.