Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 11:43   #8701
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ja probao - neide, tal oxid na aluminiju je toliko zaje...... da češ prije rastopiti radni komad nego zavariti
Sa original elektrodama za autogeno aluminija ili ..???
Mjesto zavara se očisti mesinganom četkom i odmah krene zavarivanje. Temperatura je manja od taljenja aluminija (ta je oko 650°C). Po izgledu sve druge metode "se mogu sakriti"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 12:54   #8702
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Sa original elektrodama za autogeno aluminija ili ..???
Mjesto zavara se očisti mesinganom četkom i odmah krene zavarivanje. Temperatura je manja od taljenja aluminija (ta je oko 650°C). Po izgledu sve druge metode "se mogu sakriti"
Da mislim da znam o čemu govoriš

To su Durafix elektrode i dobre su za neke stvari

Mislim da još imam par komada, jer sam prije nekoliko godina kupio za probu
To su niskotaljive elektrode i lagano se i vari sa običnim brenerom, ali to nije varenje nego je to tvrdo lotanje materijala
Lagano se sa njom radi, dobro izgleda, ali s obzirom da je to hart lot to nema neku čvrstoču kao zavarivanje
Dok ti nisi rastopio osnovni materijal i utopio elektrodu u njega nemože niti biti mehaničke čvrstoče nego samo naljepljivanje
Inače svaka preporuka kod elemenata koji nemaju mehanička naprezanja a sam postupak ne zahtjeva skupu opremu
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 13:29   #8703
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Svaki jednofazni aparat ima na sebi shuko utikač, znači da na zidu treba biti shuko utičnica
Neki aparati imaju kablove na sebi 3x2,5 a neki i 3x1,5 zašto niti jedan aparat nema 3x4 ili 2x4 kvadrata kako to
Svaka shuko utičnica je predviđena za instalaciju 2,5 kvadrata koja se povezuje na osigurač max. 25,32, ili 35A, ali instalacija je i dalje 2,5 kvadrata
Osigurač može biti brzi, spori, super spori ili rastalni
Ajde ti nama neukima pojasni kakva je to shuko utičnica za 2x4 kvadrata a bez uzemljenja
Gle, ne mislim se raspravljati o aparatima i kak dolaze jer o tome realno pojma nemam, ja se referiram samo na instalacije i tvoj navod o struji koju trošilo (švasaparat) poteže, a tu su stvari relativno jasne.
To što navodiš da ti ne znam kakvi osigurači ne znam kaj drže i niš im nije, ne znači da je to ispravno.
Zato ti je lee spomenuo tablice osigurača/presjeka kabela i u kojima ti lijepo piše da vodič presjeka 1,5 mm2 štitiš osiguračem 10A, 2,5 mm2 16A, 4 mm2 20-25A itd...
Pod schuko sam mislio na standardnu schuko utičnicu koja drži 16A ( i to sam nedavno, čak mi se čini tu na forumu pročitao da je normirano da tih 16A treba držati sat vremena, trebam provjeriti), jer je to standardni termin koji se koristi za tu utičnicu kod nas, a ne na schutzkontakt kao takav. Pa eto, moje isprike ako nisam bio dovoljno jasan...
Isto tako se takva utičnica i kabel kojim je napajana štiti osiguračem 16A, austrijanci recimo tu stavljaju B13 osigurač i kabel 1,5 mm2.
Evo ti jedna njihova tablica za primjer:


A za schuko utičnicu i 2x4 mm2 bez uzemljenja, ne znam odakle ti to?
Ja sam naveo da na 25A osigurač ide kabel presjeka (pojedinog vodiča jer i to očito moram navoditi) 4 mm2 i to se može izvesti kao fiksni spoj, ili industrijskom utičnicom il neš treće, al ni u kojem slučaju obična 16A utičnica.
I naravno ak se radi o dupjem kabelu, mora se uzeti u obzir i pad napona pa eventualno staviti kabel većeg presjeka...
P.S. ovo sve pišem samo iz razloga jer je ovo DIY forum i ljudi vole prčkati po instalacijama i kad treba i kad ne treba, pa onda vatrogasci imaju posla dok si slože instalaciju tak da im kabeli u zidu glume rastalne osigurače...
Eto, ne se ljutiš...
Tonchvž is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:11   #8704
Sve je to u redu, kao neko općenito razmatranje mm2, amperaže, osigurača i dr. - no, to je domena elektroinstalatera i malo tko traži provjeru kućnih instalacija prije nego što se priključi (novi) aparat za zavarivanje. A trebalo bi, samo košta - onda se ide linijom manjeg otpora i često (pre)opterećeni su vodovi i utičnica.

Utičnice ne mogu baš dulje razdoblje > 16 A, osobito ne ove nove generacije gdje se šparalo na svakom g kad su u pitanju metalni kontakti. No, mogu se zamijeniti za novu...

Da skratim, može se napraviti nešto i poboljšati situaciju u radionici:

- uvlačenjem vodiča većeg presjeka od postojećih, ako su cijevi u zidu
- kupnjom aparata s PFC modulom jer to je velika prednost u pogledu amperaže koju vuče iz el. mreže.

I nisu odveć velike investicije!
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:24   #8705
Quote:
Tonchvž kaže: Pogledaj post
Gle, ne mislim se raspravljati o aparatima i kak dolaze jer o tome realno pojma nemam, ja se referiram samo na instalacije i tvoj navod o struji koju trošilo (švasaparat) poteže, a tu su stvari relativno jasne.
To što navodiš da ti ne znam kakvi osigurači ne znam kaj drže i niš im nije, ne znači da je to ispravno.
Zato ti je lee spomenuo tablice osigurača/presjeka kabela i u kojima ti lijepo piše da vodič presjeka 1,5 mm2 štitiš osiguračem 10A, 2,5 mm2 16A, 4 mm2 20-25A itd...
Pod schuko sam mislio na standardnu schuko utičnicu koja drži 16A ( i to sam nedavno, čak mi se čini tu na forumu pročitao da je normirano da tih 16A treba držati sat vremena, trebam provjeriti), jer je to standardni termin koji se koristi za tu utičnicu kod nas, a ne na schutzkontakt kao takav. Pa eto, moje isprike ako nisam bio dovoljno jasan...
Isto tako se takva utičnica i kabel kojim je napajana štiti osiguračem 16A, austrijanci recimo tu stavljaju B13 osigurač i kabel 1,5 mm2.
Evo ti jedna njihova tablica za primjer:

A za schuko utičnicu i 2x4 mm2 bez uzemljenja, ne znam odakle ti to?
Ja sam naveo da na 25A osigurač ide kabel presjeka (pojedinog vodiča jer i to očito moram navoditi) 4 mm2 i to se može izvesti kao fiksni spoj, ili industrijskom utičnicom il neš treće, al ni u kojem slučaju obična 16A utičnica.
I naravno ak se radi o dupjem kabelu, mora se uzeti u obzir i pad napona pa eventualno staviti kabel većeg presjeka...
P.S. ovo sve pišem samo iz razloga jer je ovo DIY forum i ljudi vole prčkati po instalacijama i kad treba i kad ne treba, pa onda vatrogasci imaju posla dok si slože instalaciju tak da im kabeli u zidu glume rastalne osigurače...
Eto, ne se ljutiš...
Fiksni spoj znači rezanje tvorničkog priključnog kabela na aparatu koji si recimo tek kupio, povlačenje nove instalacije direktno sa ploče i spajanje u aparat
Industrijaska jednofazna utičnica za aparat težak 10kg.
Mislio sam da sam sve u životu vidio i čuo, ali opet se iznenadim
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:39   #8706
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Sve je to u redu, kao neko općenito razmatranje mm2, amperaže, osigurača i dr. - no, to je domena elektroinstalatera i malo tko traži provjeru kućnih instalacija prije nego što se priključi (novi) aparat za zavarivanje. A trebalo bi, samo košta - onda se ide linijom manjeg otpora i često (pre)opterećeni su vodovi i utičnica.

Utičnice ne mogu baš dulje razdoblje > 16 A, osobito ne ove nove generacije gdje se šparalo na svakom g kad su u pitanju metalni kontakti. No, mogu se zamijeniti za novu...

Da skratim, može se napraviti nešto i poboljšati situaciju u radionici:

- uvlačenjem vodiča većeg presjeka od postojećih, ako su cijevi u zidu
- kupnjom aparata s PFC modulom jer to je velika prednost u pogledu amperaže koju vuče iz el. mreže.

I nisu odveć velike investicije!
Aparat ima na sebi tvornički priključni kabel i šuko utikač 16A i tu je kraj priče
Moja je kuče stara 60 godina sa instalacijom 2,5 kvadrata sa rastalnim osiguračem 25A i sve drži i ne grije se
Elektra je stavila pacer osigurač VUP 35 ampera koji isto drži i ne grije se - o čemu se ovdje uopče raspravlja
Ako je slaba instalacija dolazi do pada napona i ako je pad napona niži od 15% aparat prekoda sa radom i baca grešku
Aparat sa PFV modulom je zlatna stvar i revolucija u elektrotehnici i tko si može dozvoliti kupnu takvog aparata, sve dok PFV ne postane standard u prizvodnji aparata
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 16:18   #8707
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Aparat ima na sebi tvornički priključni kabel i šuko utikač 16A i tu je kraj priče
Moja je kuče stara 60 godina sa instalacijom 2,5 kvadrata sa rastalnim osiguračem 25A i sve drži i ne grije se
Elektra je stavila pacer osigurač VUP 35 ampera koji isto drži i ne grije se - o čemu se ovdje uopče raspravlja
Ako je slaba instalacija dolazi do pada napona i ako je pad napona niži od 15% aparat prekoda sa radom i baca grešku
Aparat sa PFV modulom je zlatna stvar i revolucija u elektrotehnici i tko si može dozvoliti kupnu takvog aparata, sve dok PFV ne postane standard u prizvodnji aparata
Uopće nije u pitanju "starinska" instalacija - jer sad su pooštrili uvjete, čitaj kupuje se snaga kad se aplicira za el. priključak i onda razmjerno tome, stavljaju i ograničenje snage koju ima kasnije potrošač. E to je zaplet...

Pancer s rastalnim 35 A je relikt Elektre, sad su druga pravila.



Ovo plus/minus 15 % vrijedi samo za aparate koji nemaju odobrenje za agregat.

Oni koji su a priori namijenjeni i terenskom radu na generatoru, imaju velike tolerancije napona koje sežu čak do -40 % --- jer se unaprijed računa da će imati i dugačke produžne kablove, najbolji "terenski" mogu čak i 100-ak m.
"Obični" imaju ograničenje na 15-20 m!
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 16:39   #8708
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Uopće nije u pitanju "starinska" instalacija - jer sad su pooštrili uvjete, čitaj kupuje se snaga kad se aplicira za el. priključak i onda razmjerno tome, stavljaju i ograničenje snage koju ima kasnije potrošač. E to je zaplet...

Pancer s rastalnim 35 A je relikt Elektre, sad su druga pravila.



Ovo plus/minus 15 % vrijedi samo za aparate koji nemaju odobrenje za agregat.

Oni koji su a priori namijenjeni i terenskom radu na generatoru, imaju velike tolerancije napona koje sežu čak do -40 % --- jer se unaprijed računa da će imati i dugačke produžne kablove, najbolji "terenski" mogu čak i 100-ak m.
"Obični" imaju ograničenje na 15-20 m!
Redom kakav če biti zaplet tako čemo i raspertlavati, za sada nemam limitator i ne mislim ga niti tražiti, a Elektra mi ništa nije niti uvjetovala

Relikt Elektre je postavljen prošle godine, koja su sada pravila neznam
Amerikanci imaju za tu namjenu na kamionima dizel agregate 100 kw, ali mi smo još uvijek na Balkanu i krpamo sa onim što imamo
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 17:34   #8709
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Redom kakav če biti zaplet tako čemo i raspertlavati, za sada nemam limitator i ne mislim ga niti tražiti, a Elektra mi ništa nije niti uvjetovala

Relikt Elektre je postavljen prošle godine, koja su sada pravila neznam
Amerikanci imaju za tu namjenu na kamionima dizel agregate 100 kw, ali mi smo još uvijek na Balkanu i krpamo sa onim što imamo
Starim potrošačima ostaje kako je i bilo, te ne diraju (za sada)...

Ali više nema šanse da bi nova kuća dobila tako "galantan" priključak, da ima trofaznu s 3 x35 A...

Sada im daju koliko snage i zakupe, po posebnoj tarifi se plaća ako netko želi npr. 10 kVA ili 15 kVA. O tome je bila riječ, nema usporedbe s "nekoć" stanjem.




U pogledu aparata, jedan od šampiona
https://en.kuhtreiber.com/products/f...enix-250-acdc/

među "terenskim" inverterima, radi na podbačaju napona 230 V od čak -60%, ima PFC naravno.

Ali je cijena par tisuća eura...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 18:59   #8710
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ako ti misliš živjeti od zavarivanja - sretno ti bilo
Ali ja živim od zavarivanja ...

Ručicu od motora se isplati zavariti samo ako ti treba SAD i nemaš drugu, a treba ti SAD ... ili je neka egzotika koju je nemoguće kupiti

A ručica za motor je i danas i prije 30 godina bila jeftinija za kupiti nego ju popravljati ... samo ih danas imaš za 2-3 dana, a prije 30 godina si ih morao čekati 2-3 tjedna .. .. pa je zavarivanje imalo smisla ..

A nije toliki problem hoćeš ti kupiti aparat za 600-700€ i bocu argona za 250€ da bi zavario ručkicu od 22€ ... ali je problem kad netko počne glumiti majstora i to naplaćivati ljudima, a nema pojma šta im je napravio ...
__________________
Ako vam nekim slučajem nisam odgovorio na post, to ne znači da ste upravu, već da mi se ne troši vrijeme na vaše gluposti ... ;)

Ja nabavio novi aparat ... Proinstal Dupli Pulsni Co2 aparat za varenje MIG TIG MMA 200A i baš mi dobro dođe .. :)
strasilo is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 19:23   #8711
Quote:
strasilo kaže: Pogledaj post
Ali ja živim od zavarivanja ...

Ručicu od motora se isplati zavariti samo ako ti treba SAD i nemaš drugu, a treba ti SAD ... ili je neka egzotika koju je nemoguće kupiti

A ručica za motor je i danas i prije 30 godina bila jeftinija za kupiti nego ju popravljati ... samo ih danas imaš za 2-3 dana, a prije 30 godina si ih morao čekati 2-3 tjedna .. .. pa je zavarivanje imalo smisla ..

A nije toliki problem hoćeš ti kupiti aparat za 600-700€ i bocu argona za 250€ da bi zavario ručkicu od 22€ ... ali je problem kad netko počne glumiti majstora i to naplaćivati ljudima, a nema pojma šta im je napravio ...
Ručica je samo primjer da možeš ako si daš truda i ako si malo uporan
Kod pada nije pukla samo ručica nego štender na glavi motora, magneziski dekl na polklopcu radilice, ručica za brzine, auspuh, nožna papuča i još par sitnica, uglavnom motor je bio za dijelove, sve sam to napravio po cijeni mog Kyelberg aparata - motor je ostao kao i aparat za daljnu upotrebu, a i bilo je još puuuuno toga u ovih 20godina

Danas radim više iz zabave (u mirovini sam) i to ograde, nadstrešnice i tako (kada mi se da)..........uglavnom željezo. i nikad nisam tvrdio da sam najbolji majstor i da sve znam ali (završio sam školovanje u Otvorenom sveučilištu prije 30 godina) - moj primarni posao je puuuuno isplativiji od varenja
U svemu tome sam 30 godina i gledam pomoći svakome koji pita kad je u nedoumici ali samo stvari koje sam i sam radio ili aparate koje sam koristio a ne da sam vidio ili čuo
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:24   #8712
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Starim potrošačima ostaje kako je i bilo, te ne diraju (za sada)...

Ali više nema šanse da bi nova kuća dobila tako "galantan" priključak, da ima trofaznu s 3 x35 A...

Sada im daju koliko snage i zakupe, po posebnoj tarifi se plaća ako netko želi npr. 10 kVA ili 15 kVA. O tome je bila riječ, nema usporedbe s "nekoć" stanjem.




U pogledu aparata, jedan od šampiona
https://en.kuhtreiber.com/products/f...enix-250-acdc/

među "terenskim" inverterima, radi na podbačaju napona 230 V od čak -60%, ima PFC naravno.

Ali je cijena par tisuća eura...
Sve se to zove PFC, ali imaš vrhunskih i nazovi PFC

Ovaj aparat ima vrhunski PFC u pravom smislu te riječi

Neki prozvođač stavi prigušnicu na ulaz i reklamira pod PFC, ali karakteristike aparata su slične ili malo bolje od klasike invertera ali opet drek
Treba biti oprezan i kupiti aparat samo koji možeš isprobati na licu mjesta i strujna kliješta su zakon, ali opet koliko je "ispeglan" izlaz ne vidiš bez osciloskopa
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:28   #8713
To ovdje nije slučaj jer Fenix modeli
https://en.kuhtreiber.com/products/invertory-mma/

češkog proizvođača su cijenom (iznad 500-ak eura) namijenjeni profi kupcima, za terenske poduhvate (npr. komunalna poduzeća, auto cestovni izvođači i dr.) gdje se samo i radi s ekstremno dugim produžnim kablovima ili na generatorima. Tko bi to inače kupovao po tim cijenama, to je čak i za obrtnike na rubu kalkulacija...


https://en.kuhtreiber.com/products/f...fenix-200-pfc/


PFC technology ensures stable welding process with fluctuating voltage of electrical network, even when using long extension cables or using electric generators, without any apparent difference in the arc. The machine is able to operate from 90 V in electrical network. FĒNIX 200 PFC is able to work of the same protection from the network and to get against conventional welding machines up to 40 % more power (eg. where the machine ejects the fuse at 150 A, FĒNIX 200 PFC welds without problems on current of 200 A).


U kratkim crtama, prijevod: PFC omogućava stabilnost luka i pri fluktuacijama mrežnog napona, pri upotrebi dugačkih produžnih ili na generatoru, bez vidljivih razlika u luku. Aparat može raditi počevši od 90 V mrežnog napona i ima 40 % veću isporuku snage nego klasični inverteri, primjerice gdje klasičan tip izbaci osigurač pri 150 A, Feniks bez problema zavaruje i s 200 A


nema tu lažnog marketinga, kad je to stalno po terenima...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 00:32   #8714
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
…Aparat može raditi počevši od 90 V mrežnog napona i ima 40 % veću isporuku snage nego klasični inverteri, primjerice gdje klasičan tip izbaci osigurač pri 150 A, Feniks bez problema zavaruje i s 200 A
...
Da, samo kak dugo…

Pustite priče o struji, držite se plinova, žica i elektroda… Youtube nije znanje nego “prepisivanje” (ne)točnih činjenica.

I nisu KABLOVI (kante), nego su KABELI.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:01   #8715
Nova elektronička funkcija vrhunskih invertera - Fronius lansirao novu liniju Ignis (ne znam da li će to biti podbrand?)

https://www.manufacturingtomorrow.co...-varied/22242/



The Ignis also features SoftStart, HotStart and TrackingArc functions to assist welders when they start welding. SoftStart was specially developed for basic electrodes that require a low welding current. HotStart, on the other hand, increases the current for a fraction of a second at the start to enable the electrode to ignite more easily, which is very useful for rutile and cellulose electrodes. Like a flashlight, TrackingArc helps to find the exact starting position, for example, when re-igniting after an interruption or after an electrode change. This is especially useful when using non-automatic darkening welding helmets. This prevents welding errors such as end-craters or notches from occurring in the first place and saves time-consuming reworking.


https://www.youtube.com/watch?v=8niuLQ9dLeA

koliko sam shvatio iz video prezentacije, to je samo svjetlosno pomagalo - da se osvijetli "dolazak" do mjesta prethodno prekinutog zavara...

Posebno dizajnirano za rad sa starinskim, tj. ne fotoosjetljivim maskama! Površina ostaje manje-više netaknuta, dok se ne naiđe na neravninu zavara...
__________________
Ova policajka pjeva bolje od cijele naše estrade:
https://www.youtube.com/watch?v=kXsWcnvegmE
https://www.youtube.com/watch?v=Bn0bwEXhlmw
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:19   #8716
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Da, samo kak dugo…

Pustite priče o struji, držite se plinova, žica i elektroda… Youtube nije znanje nego “prepisivanje” (ne)točnih činjenica.

I nisu KABLOVI (kante), nego su KABELI.
S ovim se slažem ... a i sam sam to više puta napisao ...
__________________
Ako vam nekim slučajem nisam odgovorio na post, to ne znači da ste upravu, već da mi se ne troši vrijeme na vaše gluposti ... ;)

Ja nabavio novi aparat ... Proinstal Dupli Pulsni Co2 aparat za varenje MIG TIG MMA 200A i baš mi dobro dođe .. :)
strasilo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.