Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2016., 14:15   #1
Porez na zaradu od prodaje dionica

Prije svega, moje Veliko poštovanje svima i zahvaljujem na eventualnom odgovoru na pitanje koje me muči. Brat mi je poklonio dionice holdinga ĐĐ i od 15.01. ove godine su uknjižene u SKDD- u na moje ime. Sada bi ih htio prodati, no broker me upozorio da moram platiti porez i prirez, ali da se za svaki slučaj konsultiram sa nekim iz porezne uprave. Kako mi je nezgodno doći do njih, a nemaju mogućnost za poslati im izravan upit, zamoljavam nekoga s foruma da mi odgovori da li je to istina, ako je, kako i u kojem iznosu- postotku se plaća.Ispričavam se ako odgovor na moje pitanje već postoji u ovom dijelu foruma, ali ja ga nisam našao.
ziss is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 15:16   #2
Ovo je "iz glave" pa ćeš morati provjeriti. U stvari se radi o porezu na dohodak.

Obračunava se:
12% porez
Prirez se plaća ili ne zavisno od mjesta prebivališta. Ako je iznos veći vidi isplati li ti se prijaviti mjesto prebivališta (pola ili dvije godine) gdje se ne plaća prirez pa tek onda prodati dionice.
Zavisno od tvoje situacije možeš ostvariti i povrat poreza.
0,45%-2,5% naknada brokeru


Nazovi nekoliko poreznih uprava i raspitaj se. Šanse su da ćeš prije ili kasnije naletjeti na nekoga tko će ti biti voljan odgovoriti.

Ovdje imaš priručnik s objašnjenjima:

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...pital__163.pdf
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 17:27   #3
Uredbom Milanovićeve vlade iz 12 mjeseca kupnja pa prodaja iste dionice unutar tri godine ako je kupljena nakon 1.1.2016 (razlika svih kupnji i prodaja; negativne se odbijaju čini mi se) se prijavljuju do 31./28. siječnja/veljače (nisam siguran koji je rok) iduće godine kroz poreznu prijavu. U brošuri čini mi piše u roku od 8 dana (ovaj rok je tom uredbom ukinut), a postoji mogućnost da će se i ukunuti i porez jer je nešto Most po tom pitanju najavljivao ali su možda u međuvremenu odustali

Kupljena: stvarno kupljena, poklonjena i slično

PS. Naravno prijava poreza će biti moguća jedinu putem interneta (nema više u papirnatom barem prema zadnjim najavama) kroz obrazac JOPPD.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 19:11   #4
Ajmo da rezimiramo temu:

Ako sam dobio npr. 10.000,00 kn dividende, plaćam 12% poreza na dohodak od kapitala a to je 1200kn.

Osnovica za prirez je 8800? Ako je prirez npr. 10%, onda ostaje na kraju: 7920 kn ?
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 23:29   #5
Ne, nego je osnovica za prirez ovih 1200 kn poreza (prirez je porez na porez, otprilike). U tvom primjeru ostaje ti 8584 kn. Ali to ti ionako odbiju već kod isplate dividende, ako se isplaćuje iz dobiti onih godina otkada je uveden taj porez - neke firme znaju isplaćivati dividendu iz zadržane dobiti iz godina dok tog poreza nije bilo i onda dobivaš cijeli iznos,
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 16:40   #6
Ja sam godinu zavrsio u blagom minusu ukljucujuci i dobit od dividende. Americki/ruski broker (whotrades). Dali imam kakvih obaveza ako prakticki nemam dobiti u 2016 godini?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 17:54   #7
imaš porez na sve dobitne transakcije. Ne odbijaju ti minus
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 18:39   #8
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
imaš porez na sve dobitne transakcije. Ne odbijaju ti minus
bas citam, ali ne poklapa se..

Porezni obveznik je u obvezi do 31. siječnja tekuće godine za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke obračunati i uplatiti porez te isto evidentirati u odgovarajućem (JOPPD) obrascu.

znaci recimo da je dobitak 1000$, a gubitak na samom kraju 2016 godine je 2000$, nema bas smisla da se oporezuje taj dobitak od 1000$. nadam se da je tako.

mozda se misli samo na gubitke na zatvorenim pozicijama?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:06   #9
sorry, da na otvorene pozicije se ne placa porez, jasno. nisam bas razmisljao.. uglavnom za zatvorenim pozicijama sam u plusu. jesi siguran da se ne odbijaju gubitci, jer ovdje pise da je tako? nema mi bas nekog smisla ali eto..
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 08:40   #10
Ma nisam više ni ja siguran zadnji put sam čitao prije godinu dana a kako prošle godine ništa nisam prodavao onda nemam potrebe za prijavom pa sam malo zahrđao po tom pitanju (možda su u međuvremenu i promjenili).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 10:55   #11
pitao brokera i kaze da se odbijaju gubitci. znaci dobitci - gubitci = to na sta treba platit porez. samo ne znam sta sa dividendom, jer sam vec platio 15% poreza. americka kompanija. dali imamo potpisan sporazum o dvostrukom oporezivanju?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 15:35   #12
Sa USA, ne.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 15:59   #13
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sa USA, ne.
znaci na tu dividendu moram i hrvatskoj platit porez? jeli ista stopa od 12% ili?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 16:01   #14
Google kaže, od 1.1.2016., 12% na prihod od dionica.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 15:31   #15
Što se dogodi ako se zbuniš u svim ovim promjenama te ne prijaviš tu dividendu iz us koja je (prije oduzimanja 30%) manja od 12.000kn, tj. skupa s dividendom iz Hr ne dostiže 12t kn?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:58   #16
Porez se plaća na ukupnu zaradu kroz godinu dobitak-gubitak. Otvorene pozicije se ne računaju. Porez je, kako je već gore spomenuto 12% + prirez.
Mene samo zanima kako to formlano provesti. Tj. moram ispuniti u obrazac i predati ga u poreznu?
Da li trebam tu navesti i ostale primitke? Imam primitke od plaća redovito kroz cijelu godinu i na nju je uredno obračunat i plaćen porez, također imam i stambenu štednju u na nju mi je obračunat porez.
Da li trebam i to navoditi u poreznoj prijavi ili je dovoljno samo da navedem prihod od dionica?
I da li im trebam priložiti neki dokaz za to?
deamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 08:42   #17
plaća i stambena ti je već u obrascu (plaću prijavljuje tvrtka koja ju isplaćaju a kamate na štednju banke kroz JOPPD obrazac). Također i brokeri u HR prijavljuju barem su mi pretprošle godine svaku prodaju prijavljivali (tad je još prijavljivan iznos cijele prodaje kao neoporezivi prihod). Meni je prijavljeno i kad je Podravka imala promjenu temeljnog kapitala u 2015.

Možeš preko e-građanina provjeriti sve prijave kroz JOPPD (tako da onda trebaš prijaviš samo ono što nije već prijavljeno). MIslim da su prijavili i sve divende unutar HR koje si dobio prije 2013.
E-građaninu možeš pristupiti i preko tokena od banki tako da se ne moraš zamarati s odlaskom u FINU.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:16   #18
Hvala.
Provjerio sam egrađani.
Prijavljena je štednja i plaća.
Dionice nisu prijavljene.
Dakle, na meni je sad da ručno ispunim joppd obrazac i predam ga u poreznu (ne vidim da se može predati preko egrađani)
Da li im trebam dostaviti i kakve dokaze? Imam izvještaj o kupnji i prodaji od brokera. Ili to ne treba?

Isto tako, zanima me koja se cijena dionce gleda? Tj. da li se u cijenu dionice gleda ukupna cijena s provizijom brokera ili točno cijena koja sam ja platio, odnosno primio.

Npr. Kupio sa dionicu po 100 kn, od toga je cijena dionice bila 99,70 kn, a 0,30 kn je bila provizija brokera.
Isto tako prodaja je bila po 130kn, od toga je cijena dionice bila 129,61, a 0,39 kn je bila provizija brokera.
deamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:00   #19
Isto pitanje kako i Guud, neovisno o državi. Anyone?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 12:23   #20
Pozdrav!

Imam tri dionicka fonda u svakom po 2000 kn.
Nije bilo prodaje u prosloj godini vec samo kupovina.
1 novcani fond sa zaradom 10 kn kako je u kalendarskoj godini bilo prodaje.

Potrebno prijavljivati sto u poreznu?

Hvala!
morskipas1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.