Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2017., 21:35   #1
Trazim savjet sto bih mogao uzgajati

Pozdrav ljudi.Nadam se da sam pogodio mjesto gdje postavit temu.
Htio bih poceti nesta uzgajat.Imam jako puno zemlje koja zjapi prazna.
Imam sumu ispod kuce koja je dimenzija 100 metara sa nekih 50 mozd.Kroz sumu tece mali potocic tako da ima i vode za zivotinje.
Ta suma je spojena na moju zemlju koja je dimenzija 250 metara sa nekih 100 metara.Tako da imam podosta zemlje.
I meni frend govori da si ogradim tu sumu i da uzgajam svinje unutra i kaze da mogu dobit poticaja na tu zemlju ako otvorim opg.
Sad ja o tom nemam blage veze kako i sta pa me zanima dal ima ko kakav prijedlog sta bi mogo tu uzgajat.
Ako je rjec o nekim zivotinjama imam zemlje i za kuruzu posadit i tak neceg za hranjenje.
Naravno netrazim da mi sad netko u detalje pojasnjava sta i kako nego samo da mi se da par prijedloga pa da vidim sta i kako jel meni napamet pada samo svinje uzgajat i konje za meso a mozda ima nest sta je puno vise isplativo od tog dvoje.
U slucaju uzgoja zivotinja trebam samo sklepat neku baraku u sumi i ogradit sumu za pocetak.
Drugi frend mi je reko da si kupim konja pa da naplacujem jahanje
Sad neznam kolko bi to islo i dal je izvedivo al probajte mi dat par savjeta pa cu dalje sam se rapitivat.
kar0cca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 23:00   #2
Pozdrav.

Čini se da frend nema veze sa poljoprivredom. Prvo, ograditi takav komad šume prilična je investicija. Ideja o svinjama u šumi nije loša, no razmisli gdje ćeš i kako prodavati meso.
Kukuruz se inače sije, a sjetva košta. Pa održavanje nasada košta. Pa kombajniranje. Imaš silos gdje bi držao kukuruz? Traktor? Priključke?
Baraku u šumi zaboravi. Moraš napraviti objekt/svinjac po standardima EU.

Bolja opcija kupit kojeg konja i naplaćivati jahanje. Samo ni od toga nećeš imati neku zaradu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 01:13   #3
Raspitaj se za uzgoj crne slavonske svinje. Mislim da ne trebaš to sve ograditi, jedan dio i možda napraviti neku baraku gdje mogu spavati.
briketi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 12:37   #4
E hvala puno na odgovorima.
Istina da mi frend nema pojma o poljoprivredi pa baljezga bezveze al sam ipak iso postavit temu da vidim mozda stvarno ima nesta sto bi islo.
Jel on nema takvu zemlju i onda misli e da je meni ta zemlja ja bi ovo ja bi ono a nije to tak jednostavno.
kar0cca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 13:43   #5
Mislim da je ideja sa svinjama fantastična. Smatram da trebaš ikoristiti blago koje imaš.
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Prvo, ograditi takav komad šume prilična je investicija.
Ne bi se složio s tobom iz dva razloga;

1. 25 m dužine žice i visine 1.5 m je po ovom oglasu 350 kn, što bi za 300 m ograđene šume sumiralo 4200 kuna. S tim kako mislim da bi se moglo proći još jeftinije.

2. Betonski stupovi za žicu, neka ih je 300 kom po 15 kn/kom, to je 4500 kn, a pocinčani se mogu naći po 30 kn/kom, dok su drveni po 5 kn/kom.

Dolazimo do aritmetičke sredine od 7000(+/- 2000) kn investicije u ograđivanje šume. Postavljanje ograde košta samo dobre volje njega i njegovih prijatelja.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 21:17   #6
Ima li netko ideju sta posaditi?
Paulovnija, ljesnjak?
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 03:26   #7
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Ima li netko ideju sta posaditi?
Paulovnija, ljesnjak?
Kod ovakvog upita je teško dati pametan savjet ali odgovori na pitanja pa ću ti pokušati reći što bi ja u toj situaciji radio!

Nedostaje najbitniji podatak- lokacija!
Drugi bitni podatak je- radiš li ti ili netko tvoj u nekoj ok tvrtci?
To je potencijalno dobar izvor stalnih kupaca
Važno je i imaš li kakvog iskustva u uzgoju životinja, bilja?
Živiš tu ili samo dolaziš vikendom?
Možeš li si priuštiti investiciju u posao i koliko ulaganje je prihvatljivo?
Pitanje je i koji ti je cilj sa tom proizvodnjom? Živjeti od toga , samo poboljšati prihode ili je cilj dugoročan pa možeš čekati da imaš korist od toga?

Osnovna misao ti mora biti ne što raditi već što i kome možeš prodati direktno!
Ako nemaš blizinu tržišta, nije problem jer i to se riješi kroz direktnu prodaju preko društvenih mreža
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:50   #8
Posadio sam vocke, budem jos orah i ljesnjak. Sve sta se moze jesti cu saditi.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 02:31   #9
Quote:
kar0cca kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi.Nadam se da sam pogodio mjesto gdje postavit temu.
Htio bih poceti nesta uzgajat.Imam jako puno zemlje koja zjapi prazna.
Imam sumu ispod kuce koja je dimenzija 100 metara sa nekih 50 mozd.Kroz sumu tece mali potocic tako da ima i vode za zivotinje.
Ta suma je spojena na moju zemlju koja je dimenzija 250 metara sa nekih 100 metara.Tako da imam podosta zemlje.
I meni frend govori da si ogradim tu sumu i da uzgajam svinje unutra i kaze da mogu dobit poticaja na tu zemlju ako otvorim opg.
Sad ja o tom nemam blage veze kako i sta pa me zanima dal ima ko kakav prijedlog sta bi mogo tu uzgajat.
Ako je rjec o nekim zivotinjama imam zemlje i za kuruzu posadit i tak neceg za hranjenje.
Naravno netrazim da mi sad netko u detalje pojasnjava sta i kako nego samo da mi se da par prijedloga pa da vidim sta i kako jel meni napamet pada samo svinje uzgajat i konje za meso a mozda ima nest sta je puno vise isplativo od tog dvoje.
U slucaju uzgoja zivotinja trebam samo sklepat neku baraku u sumi i ogradit sumu za pocetak.
Drugi frend mi je reko da si kupim konja pa da naplacujem jahanje
Sad neznam kolko bi to islo i dal je izvedivo al probajte mi dat par savjeta pa cu dalje sam se rapitivat.
Cca 3 hektara zemlje u komadu, potok i neka mogućnost navodnjavanja, šuma koja radi zaklon/hlad i uz nju se mogu uzgajati biljke kratkog dana.. zanimljiva kombinacija koja nudi dosta mogućnosti ali pokušaj odgovoriti na pitanja iz mog prijašnjeg posta
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 09:54   #10
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Cca 3 hektara zemlje u komadu, potok i neka mogućnost navodnjavanja, šuma koja radi zaklon/hlad i uz nju se mogu uzgajati biljke kratkog dana.. zanimljiva kombinacija koja nudi dosta mogućnosti ali pokušaj odgovoriti na pitanja iz mog prijašnjeg posta
Ako ima3 hektara može napraviti OPG i sagraditi puno toga.
Npr: http://www.njuskalo.hr/privatni-smje...oglas-19486427
Mnogi ljudi ne znaju da novi zakoni RH dozvoljavaju na OPG zemljištu na minimalno 3 hektara - izgraditi čak objekt od 400 m2 za priužanje turističkih usluga.

Ja sam upravo o tome jučer otvorio temu na Gospodarstvu.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1001729


Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju :

Na svome otoku sam naslijedio oko 10 hektara zemlje. Najviše krških pašnjaka. A ima i koji hektra obradive zemlje gdje bi se moglo posaditi 100 - 200 maslina.


Quote:
kar0cca kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi.Nadam se da sam pogodio mjesto gdje postavit temu.
Htio bih poceti nesta uzgajat.Imam jako puno zemlje koja zjapi prazna.
Imam sumu ispod kuce koja je dimenzija 100 metara sa nekih 50 mozd.Kroz sumu tece mali potocic tako da ima i vode za zivotinje.
Ta suma je spojena na moju zemlju koja je dimenzija 250 metara sa nekih 100 metara.Tako da imam podosta zemlje.
I meni frend govori da si ogradim tu sumu i da uzgajam svinje unutra i kaze da mogu dobit poticaja na tu zemlju ako otvorim opg.
Sad ja o tom nemam blage veze kako i sta pa me zanima dal ima ko kakav prijedlog sta bi mogo tu uzgajat.
Ako je rjec o nekim zivotinjama imam zemlje i za kuruzu posadit i tak neceg za hranjenje.
Naravno netrazim da mi sad netko u detalje pojasnjava sta i kako nego samo da mi se da par prijedloga pa da vidim sta i kako jel meni napamet pada samo svinje uzgajat i konje za meso a mozda ima nest sta je puno vise isplativo od tog dvoje.
U slucaju uzgoja zivotinja trebam samo sklepat neku baraku u sumi i ogradit sumu za pocetak.
Drugi frend mi je reko da si kupim konja pa da naplacujem jahanje
Sad neznam kolko bi to islo i dal je izvedivo al probajte mi dat par savjeta pa cu dalje sam se rapitivat.
Ovo sa uzgajanjem svinja na otvorenom mi se čini dosta dobra ideja !!

http://www.034portal.hr/clanak.php?id=12148

GOLO BRDO Crna slavonska svinja fajferica sve je traženija na hrvatskom tržištu. Međutim, tek rijetki se bave njezinim uzgojem. Prednosti uzgoja ove pasmine Ivan Ivić, iz Golog Brda pored Kaptola, prepoznao je još prije 15 godina. Bio je tada među prvim uzgajivačima u Hrvatskoj.


- Kada bi ljudi barem znali koliko je to meso zdravo. Te svinje žive na otvorenom, prase se i na minus 20, a ni jedno prase ne ugine, ne treba ih grijati ni dohranjivati. Dovoljno im je osigurati natkriveni prostor s malo slame da se imaju gdje skloniti za ružnoga vremena. Jedu suho sijeno, travu, kukuruz, kupus i sve što ima date. To dok čovjek sam ne vidi teško može povjerovati – kaže Ivić.

Ulaganja su minimalna, a rentabilnost 100-postotna. Nije ih potrebno cijepiti, a bilo kakvi lijekovi, kaže Ivić, ne dolaze u obzir.

I dok cijena mesa crne svinje nije veća od ostalih pasmina potražnja je daleko veća. Osim hrvatskog, sve više je za meso crne svinje zainteresirano strano tržište. Ivan Ivić trenutačno ima kupce iz Slovenije dok u ožujku kreće i prva isporuka za francusko tržište.





Zadnje uređivanje krena : 17.03.2017. at 10:09.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.