Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2013., 19:31   #1
IND - Republika Indija (zbirno)

Zbirna tema o Indiji, da se nastavi niz.

Za otvaranje, zanima me mislite li da iza nedavne hajke o silovanjima i ubojstvima u Indiji stoje nekakvi političku motivi na Zapadu?

Čudno je da se u tako malo vremena nanizalo dosta negativnih članaka po zapadnim medijima, a radi se o državi u kojoj se takvih zločina svaki dan dogodi na desetke.
motoracing is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 20:11   #2
Quote:
motoracing kaže: Pogledaj post
Zbirna tema o Indiji, da se nastavi niz.

Za otvaranje, zanima me mislite li da iza nedavne hajke o silovanjima i ubojstvima u Indiji stoje nekakvi političku motivi na Zapadu?

Čudno je da se u tako malo vremena nanizalo dosta negativnih članaka po zapadnim medijima, a radi se o državi u kojoj se takvih zločina svaki dan dogodi na desetke.
opet o politici...

Nedavne hajke o silovanjima su nikle iz želje za senzacijom. Koja niče iz želje za parama. Tu je sve.
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 22:09   #3
Bullshit.

Indija je otvoreno odbila neke Americke firme (npr Walmart koji nije htio povecati udio lokalnih proizvoda na svojim policama), a isto su tako jasno dali Amerikancima do znanja da ih se ne ticu njihove privatne sankcije protiv Irana.
Planiraju cjevovod od Irana prema Indiji, usko suradjuju s Rusima na mnogim projektima.


Zbroji dva i dva....
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 22:17   #4
Indija je i dalje u dobrim odnosima sa SAD-om, ne sječam se nekog posebnog sukoba, a to da su eto odbili Wall Mart, odbio ga je i Grad New York
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 05:06   #5
Quote:
motoracing kaže: Pogledaj post
Za otvaranje, zanima me mislite li da iza nedavne hajke o silovanjima i ubojstvima u Indiji stoje nekakvi političku motivi na Zapadu?
To je i moja teza. Ne zelim zvucati kao jedan od onih mahnitih teoreticara zavjere, ali ono sto je prisutno u medijima je jako usko povezano sa politikom. Uoci americkih predsjednickih izbora non-stop se pljuvalo po Kini. A sad odjednom svaki dan clanak iz Indije, i to negativan. Pa ta zemlja ima milijardu ljudi, lako se nadje svega i svacega. Nisu se jucer pojavila sva ta silovanja.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 07:28   #6
Indija je interesantna zemlja i o njoj pisati je zanimljivo.
Indija ima takoreci 1,5 miljardi stanovnika a nekad ne bas davno, tamo oko 1500 god. cijeli svijet je imao toliko isto stanovnika. Pa nije Indija neka crna kronika pa da se politizira silovanje?
Sto mene fascinira, to jest trazim odgovor, usporedba kineskog i indijskog ekonomskog modela. Je li je kineski ekonomski model superiorniji indijskom ili ne? Da li je Indija u boljem geografskom polozaju od Kine ili ne?
U buducnosti hoce li Kina biti ispred Indije ili obrnuto.
Nedavno sam citao neku analizu po kojoj je Indija 20 godina iza Kine?
Zar je to moguce?
Po mome, ja bi najvise volio da ove dvije zemlje, Kina i Indija, prosperiraju.
Onda sam nedavno gledao fotografije s indijskog festivala kako je oko 50 miljuna ljudi doslo na rijeku Ganges da se kupa i ispire grijeh pa mi pada na pamet
" S takvim mentalitetom " bas oni ne mogu napredovati.
Steta, zao mi je zato jer nije cijela Indija kao Singapour ili Amerika. Ili sam mozda ja u krivu, sto ako nase ili moje vrijednosti ne vrijedu za Indijca?
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 12:51   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Indija je i dalje u dobrim odnosima sa SAD-om, ne sječam se nekog posebnog sukoba, a to da su eto odbili Wall Mart, odbio ga je i Grad New York
Indija i Amerika su uvijek imali "dobre" odnose.
Ali ti odnosi nisu tako dobri kao sto su danas izmedju Amerike i Turske.
Amerika u Turskoj ima vojne baze kroz NATO pakt i Amarika ima obavezu ici u rat za Tursku ako je napadnuta. Ovo sve Amerika nema naspram Indije.
Amerika ne moze imati vojne baze u Indiji radi toga sto Indija zeli sacuvati svoju nezavisnost i ima aspiracije da bude supersila na svoj nacin.
Kod naroda u Indiji postoji mnogo veca lubav naspram Amerike nego kod Turaka.
Indijci takoreci obozavaju americku soft power a Turci ne.
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 14:16   #8
Quote:
Horvatija kaže: Pogledaj post
Sto mene fascinira, to jest trazim odgovor, usporedba kineskog i indijskog ekonomskog modela. Je li je kineski ekonomski model superiorniji indijskom ili ne? Da li je Indija u boljem geografskom polozaju od Kine ili ne?
U buducnosti hoce li Kina biti ispred Indije ili obrnuto.
I Kina i Indija su profitirale prvenstveno od globalizacije. Teško je tvrditi čiji je ekonomski model bolji jer to zahtjeva dublju analizu. Ovak ofrlje, Indija je socijalno tržišno gospodarstvo i najmnogoljudnija svjetska demokracija dok je Kina spoj kapitalizma u gospodarstvu i komunizma u politici. Indiji predstavlja problem brži rast stanovništva od kineskog (postoje programi kontrole rađanja ali nema one child policy) jer ona mora rasti brže kako bi se održao (pa i uvećao) postojeći standard. U budućnosti porast i struktura stanovništva (prirodni prirast i prosječna dob) ide više u korist održivom razvoju Indije. Kina s druge strane će doći do točke kad će se stanovništvo početi smanjivati i stariti (posljedica one child policy) i tada će kineski zmaj biti u problemima zbog slabog zdrastvenog i mirovinskog sustava.

Geografski Indija je u boljem položaju od Kine zbog pristupu resursima (nafti s Bliskog Istoka na Zapadu i onoj u Indoneziji i Južnokineskom moru). Osim toga nema bitnijih pomorskih teritorijalnih sporova sa sirovinskim važnim državama. Kina je s druge strane u sporu s gotovo svima u svom okruženju: Korejom i Japanom, Vijetnamom, Filipinima, Malezijom i donekle Indonezijom. Radi se o državama (s izuzetkom Japana) koje su snažne i brzorastuće (neke su the next 11 po Goldman Sachsu) ekonomije a neke posjeduju i strateške sirovine (Indonezija).

Po meni u budućnosti Indija i Kina će biti podjednake.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 14:44   #9
Quote:
Horvatija kaže: Pogledaj post
Po mome, ja bi najvise volio da ove dvije zemlje, Kina i Indija, prosperiraju.
Onda sam nedavno gledao fotografije s indijskog festivala kako je oko 50 miljuna ljudi doslo na rijeku Ganges da se kupa i ispire grijeh pa mi pada na pamet
" S takvim mentalitetom " bas oni ne mogu napredovati.

Po čemu je spomenuti festival - Kumbh Mela, Ayyappan Saranam? - u svojoj biti drugačiji od hodočašća u Lourdes, Fatimu ili Međugorje... ili hadža u Meku. ''S takvim mentalitetom ni XYZ'' ne mogu baš napredovati...
S time da je broj hodočasnika na dotični festival veći od onog na mekanski hadž ili u LFM. Treba toliko masu ljudi smjestiti i nahraniti, uvaliti pokoji kipić Ganeša ili Krišne te pokoju akšamalu (hindusku krunicu). Po meni je to raj za napredak vjerskog turizma


Quote:
Horvatija kaže: Pogledaj post
Steta, zao mi je zato jer nije cijela Indija kao Singapour ili Amerika. Ili sam mozda ja u krivu, sto ako nase ili moje vrijednosti ne vrijedu za Indijca?
Ne vrijede ni za Japance i Koreance pa su nas sustigli a u nekim područjima i prestigli.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 15:23   #10
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
I Kina i Indija su profitirale prvenstveno od globalizacije. Teško je tvrditi čiji je ekonomski model bolji jer to zahtjeva dublju analizu.
Nisam siguran da bi bilo kakva dublja analiza dala neki pouzdan odgovor na ovakvo pitanje.

Nego, mene interesuje koja emocija je kvalitetnija: strah ili prezir?

Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Ovak ofrlje, Indija je socijalno tržišno gospodarstvo i najmnogoljudnija svjetska demokracija dok je Kina spoj kapitalizma u gospodarstvu i komunizma u politici.
Ergo, Kina ima, s obzirom na pretpostavljenu budućnost ljudskih društava (ekplodirajuće populacije, erozija tla, deforestacija, kolaps ekosistema, porast nasilja...), ekonomsko-politički i demografski model koje će u bliskoj budućnosti preuzeti i mnoge druge države svijeta.

Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Indiji predstavlja problem brži rast stanovništva od kineskog (postoje programi kontrole rađanja ali nema one child policy) jer ona mora rasti brže kako bi se održao (pa i uvećao) postojeći standard. U budućnosti porast i struktura stanovništva (prirodni prirast i prosječna dob) ide više u korist održivom razvoju Indije. Kina s druge strane će doći do točke kad će se stanovništvo početi smanjivati i stariti (posljedica one child policy) i tada će kineski zmaj biti u problemima zbog slabog zdrastvenog i mirovinskog sustava.
Ustvrditi nešto takvo (boldirani dio) znači smatrati da je ipak moguć ekonomski model stalnog rasta?
Na koji način će Indija svake godine otvarati milione novih radnih mjesta?

Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Geografski Indija je u boljem položaju od Kine zbog pristupu resursima (nafti s Bliskog Istoka na Zapadu i onoj u Indoneziji i Južnokineskom moru). Osim toga nema bitnijih pomorskih teritorijalnih sporova sa sirovinskim važnim državama. Kina je s druge strane u sporu s gotovo svima u svom okruženju: Korejom i Japanom, Vijetnamom, Filipinima, Malezijom i donekle Indonezijom. Radi se o državama (s izuzetkom Japana) koje su snažne i brzorastuće (neke su the next 11 po Goldman Sachsu) ekonomije a neke posjeduju i strateške sirovine (Indonezija).

Po meni u budućnosti Indija i Kina će biti podjednake.
Treba imati u vidu konflikt Indije sa Pakistanom, krizni kašmirski region, te najveću manjinu svijeta - muslimane Indije.

Čini mi se da kinezi nose prevagu i na nivou kolektiviteta (besklasno društvo vs kastinsko uređenje), te na nivou pojedinca (prosječan profil kineskog čovjeka čini se kompletnijim od prosječnog profila indijskog čovjeka - u onim karakteristikama koje su bitne za temu o kojoj govorimo).

Po meni će u budućnosti Kina biti u prednosti nad Indijom, kao i u proteklih nekoliko milenijuma.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 15:37   #11
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Teško je tvrditi čiji je ekonomski model bolji
Nisam primijetio da Indija ima svoj ekonomski model. Oni pasivno slijede trendove dok Kinezi aktivno stvaraju svoj vlastiti ekonomski model i konstantno ga modificiraju.

Ako netko ima link na kakav ekonomski model indijskog tipa neka slobodno stavi.


Sto se tice usporedbe Kina:Indija, ne vidim u tome smisla. Kina je ocito ispred Indije, skoro u svemu. Nisam protiv toga da te zemlje budu jednako prosperitetne i napredne, ali to u ovom trenutku nije slucaj i treba biti realan.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:32   #12
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Ne vrijede ni za Japance i Koreance pa su nas sustigli a u nekim područjima i prestigli.
Steta, zao mi je zato jer nije cijela Indija kao Singapour ili Amerika. Ili sam mozda ja u krivu, sto ako nase ili moje vrijednosti ne vrijedu za Indijca?

Sto sam ja htio reci a valjda sam se krivo izrazio
Za nas ili za mene ili ova kultura gdje sam ja odgojen primarna vrijednost je materijalizam i po tome se vrijednuje uspijeh.
Zato sam rekao steta sto Indija ne zivi kao Amerikanci ili steta sto nisu dobrostojeci kao Amerikanci. Onda sam nastavio a sto ako njihove vrijednosti nisu iste kao "nase"? Htio sam reci a sto ako oni daju teziste, smirenosti, skromnosti, religiji, filozofiji, prirodi... to sam zakljucio citajuci o Indiji i gledajuci kako mogu smireno gledati na zivot. Tek tako htio sam objasniti sto sam mislio zato jer je bio nesporazum. Ne moram biti u pravu, sve sam to stavio pod pitanje " Sto ako? ".
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:39   #13
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da bi bilo kakva dublja analiza dala neki pouzdan odgovor na ovakvo pitanje.

Nego, mene interesuje koja emocija je kvalitetnija: strah ili prezir?
U svakom slučaju dala bi kvalitetniji odgovor štogod to značilo.
Što se tiče emocija, strah je kvalitetniji. Ako ništa drugo tjera čovjeka (na mikro mivou, društvo na makro nivou) da se suoči s potencijalnim prijetnjama, preispita sebe, prilagodi ili promijeni se te više ili manje uspješno riješi se prijetnje. Prezir s druge strane čini čovjeka i društvo slijepim i nepripremljenim za promjene i suočavanje s potencijalnim prijetnjama. Povezano pitanje: zašto je početak 20. st. Kina dočekala kao polukolonija a Japan i Tajland donekle kao neovisne države?



Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ergo, Kina ima, s obzirom na pretpostavljenu budućnost ljudskih društava (ekplodirajuće populacije, erozija tla, deforestacija, kolaps ekosistema, porast nasilja...), ekonomsko-politički i demografski model koje će u bliskoj budućnosti preuzeti i mnoge druge države svijeta.

Ustvrditi nešto takvo (boldirani dio) znači smatrati da je ipak moguć ekonomski model stalnog rasta?
Na koji način će Indija svake godine otvarati milione novih radnih mjesta?
Možda, a možda i ne. Kineski model funkcionira ali ima značajnu demografsku slabost. Da bi se stanovništvo obnovilo (dakle ne poraslo) dvoje djece nije dovoljno pogotovo ako nema dovoljno ženske djece... Poanta je da Kina sa sadašnim modelom može rasti neko vrijeme ali ono što stvori kome će ostaviti u nasljedstvo? I tko će se brinuti za sve starije stanovništvo ako se nešto ne poboljša zdrastvena skrb i mirovinski sustav?

Kako će otvarati radna mjesta? Indija nema zadovoljavajuću infrastrukturu pa je tu prilika za slabije kvalificirane Indijce. U uslužnom sektoru Indija je među vodećim državama što se tiče outsourcinga. Indijski high tech sektor je zadnjih godina u ekspanziji - hint Bangalore.



Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Treba imati u vidu konflikt Indije sa Pakistanom, krizni kašmirski region, te najveću manjinu svijeta - muslimane Indije.

Slažem se da je navedeno ozbiljni problem za Indiju, ali Pakistan je ''failed state''. Konstantno gubi kontrolu nad svojim teritorijem - otcjepljenje Bangladeša/istočni Pakistan (uz pomoć Indije) i sve slabija kontrola nad tzv. plemenskim područjima uz granicu s Afganistanom. Politički je u stanju stalnih napetosti. Dugoročno Pakistan će imati sve više vlastitih problema da bi mogao parirati Indiji. Sudbina indijskih muslimana ovisit će prije svega o njihovoj uspješnosti u integraciji u šire indijsko društvo a manje o Pakistanu.

Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Čini mi se da kinezi nose prevagu i na nivou kolektiviteta (besklasno društvo vs kastinsko uređenje), te na nivou pojedinca (prosječan profil kineskog čovjeka čini se kompletnijim od prosječnog profila indijskog čovjeka - u onim karakteristikama koje su bitne za temu o kojoj govorimo).

Po meni će u budućnosti Kina biti u prednosti nad Indijom, kao i u proteklih nekoliko milenijuma.
Danas je to tako, a u budućnosti...

Zadnje uređivanje Kalijaga : 24.01.2013. at 17:47.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:39   #14
Quote:
motoracing kaže: Pogledaj post
Zbirna tema o Indiji, da se nastavi niz.

Za otvaranje, zanima me mislite li da iza nedavne hajke o silovanjima i ubojstvima u Indiji stoje nekakvi političku motivi na Zapadu?

Čudno je da se u tako malo vremena nanizalo dosta negativnih članaka po zapadnim medijima, a radi se o državi u kojoj se takvih zločina svaki dan dogodi na desetke.
Vjerojatno je razlika u tome što se sada u Indiji oko toga digla buka, pa zapadni mediji to prenose.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:45   #15
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Nisam primijetio da Indija ima svoj ekonomski model. Oni pasivno slijede trendove dok Kinezi aktivno stvaraju svoj vlastiti ekonomski model i konstantno ga modificiraju.

Ako netko ima link na kakav ekonomski model indijskog tipa neka slobodno stavi.


Sto se tice usporedbe Kina:Indija, ne vidim u tome smisla. Kina je ocito ispred Indije, skoro u svemu. Nisam protiv toga da te zemlje budu jednako prosperitetne i napredne, ali to u ovom trenutku nije slucaj i treba biti realan.
http://business.mapsofindia.com/indi...my/system.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_India
http://webpage.pace.edu/skaushik/Ind...ic%20Model.pdf

Polako ali sigurno Indija prati Kinu - outsourcing, high tech Bangalore, nuklearno oružje, svemirski program http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_...h_Organisation.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:56   #16
Quote:
Horvatija kaže: Pogledaj post
Steta, zao mi je zato jer nije cijela Indija kao Singapour ili Amerika. Ili sam mozda ja u krivu, sto ako nase ili moje vrijednosti ne vrijedu za Indijca?

Sto sam ja htio reci a valjda sam se krivo izrazio
Za nas ili za mene ili ova kultura gdje sam ja odgojen primarna vrijednost je materijalizam i po tome se vrijednuje uspijeh.
Zato sam rekao steta sto Indija ne zivi kao Amerikanci ili steta sto nisu dobrostojeci kao Amerikanci. Onda sam nastavio a sto ako njihove vrijednosti nisu iste kao "nase"? Htio sam reci a sto ako oni daju teziste, smirenosti, skromnosti, religiji, filozofiji, prirodi... to sam zakljucio citajuci o Indiji i gledajuci kako mogu smireno gledati na zivot. Tek tako htio sam objasniti sto sam mislio zato jer je bio nesporazum. Ne moram biti u pravu, sve sam to stavio pod pitanje " Sto ako? ".
Azijati svakako imaju drugačiji vrijednosni sustav od zapadnjaka i drugačije kriterije uspješnosti pa zato ne vidim zašto bi Amerika ili Zapad morao biti uzor u baš svemu.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:39   #17
Indija je dosta ''zapadna'', dok je Kina voli biti izolirana.
Bollywood je dosta popularan u alternativnim krugovima u Europi, dok hm, skoro nitko ne zna za kineske filmove, glumce itd...

Isto tako u zadnjih 50g, dosta toga je stiglo iz Indije i postalo mainstream (npr. joga ), vrhunac kineske ponude su ''kineski restorani''.

Indija ''shisha'' Kinu po broju dobivenih Nobelovih nagrada.

10% lijecnika u SADu su Indijci...

Dakle, cini mi se da Indija ima veci intelektualni potencijal, i ako jos vise poboljsaju ucenje engleskog, mogu za 50g postati dosta respektabilna zemlja.
Prije 50g, Indija je bila na nivou Afrike, i u 50g su dosta isli napredovali. Svidja mi se sto su ocuvali sve svoje jezike i vjere, a nisu kao Kina propagirali kulturni unitarizam.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:49   #18
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
http://business.mapsofindia.com/indi...my/system.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_India
http://webpage.pace.edu/skaushik/Ind...ic%20Model.pdf

Polako ali sigurno Indija prati Kinu - outsourcing, high tech Bangalore, nuklearno oružje, svemirski program
Hvala na linkovima.

Ali nisam aludirao na to da Indija ekonomski ne raste nego nisam primijetio izrazene ekonomske modele koji bi se isticali. S Kinezima sam upoznat, oni sve to rade jako proracunato. Sad vidim da su i Indijci preuzeli one visegodisnje planove od Sovjeta, mada sad nemam vremena da citam cijeli link.

Quote:
Što se tiče emocija, strah je kvalitetniji. (..) Prezir s druge strane čini čovjeka i društvo slijepim i nepripremljenim za promjene i suočavanje s potencijalnim prijetnjama.
Ma prezir je izrazena odbojnost prema necemu, i kao takav oznacava postojanje nekih kvaliteta do kojih pojedinac drzi. Ako si relativist i sve ti je ravno onda nista ne cijenis i nista ne prezires.

Nije stvar u tome da je strah kvalitetniji od prezira ili obrnuto, nego strah moze biti kvalitetan ili ne, kao i prezir.

Quote:
Povezano pitanje: zašto je početak 20. st. Kina dočekala kao polukolonija a Japan i Tajland donekle kao neovisne države?
Zato jer se odbila modernizirati. Tradicionalni elementi koji su tada vodili Kinu nisu prepoznali vanjsku prijetnju. Mozda zbog ponosa, mozda zbog arogancije. Kina je tada bila samodostatna, nista joj nije falilo. A Japanci su vidjeli sto se dogodilo Kini pa su se brze bolje modernizirali i preuzeli hrpu toga od Zapada ukljucujuci imperijalizam, sto je na kraju rezultiralo mentalitetom koji je doveo do vojnog pohoda.

U krajnjoj liniji treba imati u vidu da su Kinu svi zajedno napali; nekoliko europskih sila, Japan, Rusija i Amerika. Pa se ti obrani. I sada Kina zna da bi joj sve te drzave takodjer mogle zabiti noz u ledja, ali imaju nuklearno oruzje i opcenito jaku vojsku, pa bi drugi morali razmisliti triput.

Quote:
Možda, a možda i ne. Kineski model funkcionira ali ima značajnu demografsku slabost. Da bi se stanovništvo obnovilo (dakle ne poraslo) dvoje djece nije dovoljno
Nije to slabost to je prednost. Stanovnistvo se mora smanjiti. Kako rijesiti ekonomske probleme je drugo pitanje, ali smanjenje stanovnistva je nuznost.

To ti je kao da ISO standarde i slicne stvari tretiras kao "slabost". Da, naravno, ako drzava pokusava imati zelenu industriju morat ce napraviti neke kompromise, ali to je jedino rjesenje na duzi period.

Zadnje uređivanje A stranger : 24.01.2013. at 18:01.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:53   #19
Tesko da ce Indija moci postici blagostanje slicno europskom u skoro vrijeme, ali mislim da ni treba teziti tome.

Da je cijela Indija skromno razvijena kao Jugozapad (Kerala), ja zadovoljan.
Kerala je dokaz da se i kod visoke gustoce stanovnistva moze postici zadovoljavajuca kvaliteta zivota, ako opismenish stanovnistvo, stavis ih u skole, i razvijes im svijest o okolishu.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:04   #20
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Indija je dosta ''zapadna'', dok je Kina voli biti izolirana.
Bollywood je dosta popularan u alternativnim krugovima u Europi, dok hm, skoro nitko ne zna za kineske filmove, glumce itd...
Isto tako u zadnjih 50g, dosta toga je stiglo iz Indije i postalo mainstream (npr. joga ), vrhunac kineske ponude su ''kineski restorani''.

Indija ''shisha'' Kinu po broju dobivenih Nobelovih nagrada.

10% lijecnika u SADu su Indijci...

Dakle, cini mi se da Indija ima veci intelektualni potencijal, i ako jos vise poboljsaju ucenje engleskog, mogu za 50g postati dosta respektabilna zemlja.
Prije 50g, Indija je bila na nivou Afrike, i u 50g su dosta isli napredovali. Svidja mi se sto su ocuvali sve svoje jezike i vjere, a nisu kao Kina propagirali kulturni unitarizam.
Sve Ok osim boldanog.

Filmovi (neki):
Zbogom moja konkubino http://www.imdb.com/title/tt0106332/ zlatna palma u Cannes-u
Tigar i zmaj http://www.imdb.com/title/tt0190332/?ref_=sr_1 4 oskara, 2 zlatna globusa
Kuća letećih bodeža http://www.imdb.com/title/tt0385004/

Glumci i glumice: Gong Lee, Chow Yun fat, Jet Lee, Zhiyi Zhang, Andy Lau (u Europi i SAD-u slabo poznat, ali na Dalekom Istoku pravi celebrity - curice bacaju grudnjake i sl)

Pa sad reć' da nitko za kineske filmove nije čuo...
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.